Forum despre Office Depot

Alouette Sambata, 2 Martie 2013
Si eu am fost angajata la OD, aproape 4 ani am stat pe acolo. Intr-adevar volumul de munca e foarte mare, mai ales pe collection. Pt cei fara experienta e o punte de lansare, dar trebuie sa stea bine cu nervii. Depinde foarte mult si de team-leader, desi toti sunt stresati sa se atinga obiectivle (KPI). Va recomand sa va negociati bine salariile la inceput pt ca pe urma se fac doar mariri infime de pana la 10 %, in cel mai bun caz.
melinuta Luni, 11 Martie 2013
buna,
imi poate spune cineva cam cat este salariul unui angajat pe un post entry level la office depot, va rog...multumesc
gelu Luni, 18 Martie 2013
imi puteti spune va rog pe lb germana sau enlgeza + germana ce salarii sunt ?
Cata Joi, 4 Aprilie 2013
Stiti cumva ce salarii sunt la HR si care este programul de lucru la Office Depot? Merci.
lala Miercuri, 10 Aprilie 2013
imi poate spune si mie cineva daca interviul cu HR face-to-face si cel cu team leaderul sunt in limba engleza partial sau complet?
Wos Miercuri, 22 Mai 2013
HR-ul lasa de dorit, sunt neseriosi, de ce mai zic ca revin cu un feedback indiferent de raspuns dc stiu ca nu o vor face.. cel putin ar putea spune ca-i anunta doar pe cei ce merg in etapa finala. Cica assessment center ... jocuri pentru copii :)
floarealba Vineri, 24 Mai 2013
Frumos raspunsul lui Wos ....din pacate asa este.
Pentru cei interesati de salarii ....nu sunt mari deloc cu noroc poti incepe cu un 1450 net , dar pentru banii acestia lucrezi nu gluma. Dupa cum se spunea si mai sus , stresul este foarte mare si trebuie sa stai bine cu psihicul ca sa faci fata. Daca nu ai deloc experienta poti sa te angajezi la Office...stai cateva luni si pleci, carierea nu o sa faci (nu se prea investeste in angajati), iar cei care au experienta sa mai caute si sa isi negocieze foarte bine salariul.
catel Joi, 1 August 2013
un salariu entry level-part time AR cam pe la cat se invarte?
catel Joi, 8 August 2013
nu mai scrie nimeni ? ce alte noi experiente ati trait?
anonim Vineri, 23 August 2013
am fost angaja OD timp de 2 ani si 1 luna. am inceput ca Process Assistant si dupa un an am avansat ca Process Specialist. va pot spune ca e un bun punct de a-ti incepe cariera si atat. salariu meu de inceput la fost 1350 si atunci cand am fost avansata pe un post cu mai multa responsabilitate si cu volum de munca mult mai mare, am primit o marire de 10%. pe scurt: munca multa, bani putini. atmosfera per total e ok, dar nu investesc in angajati si merg pe idea de "angajat de unica folosinta" ceea ce explica si numarul mare de angajati care vin si pleaca anual (peste 30%). nu se straduiesc sa retina si sa motiveze angajatii cu experienta.
Alex Sambata, 24 August 2013
Salut, de curand am aplicat si eu pentru un post la Office Depot. Nu este pe germana, nu stiu germana. Interviul telefonic a fost in romana si engleza. Dupa cateva minute am fost sunat si mi s-a spus sa merg luni pentru un examen scris in engleza.

Din cate am inteles de la domnisoara respectiva sunt mai multe etape ale interviului. La ce sa ma astept la acest examen scris, e ceva anume ce ar trebui sa studiez? Am aplicat pentru postul de specialist rapoarte.
Oana Marti, 3 Septembrie 2013
Alex, ai aplicat la Cluj pentru acest post?
Daniela Duminica, 13 Aprilie 2014
Buna . Office Depot e o firma excelenta pentru inceput de cariera. Eu pot sa va spun ca pe Accounts Receivable (UK) e foarta faina munca.
Cand esti angajat esti la Grading 17 ca si Process Assistant si cu salar cam 1400 Ron net + bonuri de masa si bonuri de benzina sau vouchere de cumparaturi in Iulius Mall in valoare de 150 RON
Daca esti meets expectations (nu e foarte greu sa faci fata) dupa 6 luni ai sansa sa devii Process Analyst (Grading 18), asta insemnand o majorare cu cam 100 RON la salar (1500 net + bonurile mentionate)
In fiecare echipa sunt Process Specialists (Grading 19) si un Team Leader (Grading 20). Sa ajungi Process Specialist sau TL trebuie sa ai rezultate bune si noroc ca sa se deschide pozitiile (astea sunt dese, ca multi pleaca sau avanseaza deobicei). Procesul e una extrem de lunga si inutila pentru o pozitie de PS, si deobicei managerii deja stiu pe cine vor sa avanseze inainte sa treaca la procesul de recrutare. Salariul de PS e cam pe la 1700 net + bonurile mentionate mai sus.
Cum am zis, colectivul e una foarte faina, si managerii sunt ok. E un loc de munca faina unde sa iti pornesti cariera, dar nu sa stai mai mult de 2-3 ani.
me Miercuri, 23 Iulie 2014
Hey guys,
Eu lucrez la Office Depot de aproximativ 2 ani si as vrea sa spun ca la inceput mi se parea cea mai tare firma. Am inceput cu un salariu de 1350 ron si am ajuns la 1770 +bonuri+beneficii. Din proprie experienta pot sa spun ca in aceasta firma se pune un mare accent pe schimbare. Daca acum esti intr-o echipa, cand se face annual appraisal (un fel de evaluare a competentelor tale in anul anterior ) ti se sugereaza sa schimbi anumite lucruri, poate chiar si echipa, Asta numesc ei personal development plan. Ok, insa daca esti intr-o echipa in care chiar iti place, si tu nu vrei sa te muti in alta echipa care are altfel de functii dar salariul e acelasi, de ce te-ai muta? No thanks, Daca refuzi, esti pus pe needs improvement de catre team leader cum ca tu nu cooperezi cu nevoile companiei si bullshituri din astea.
Lumea cam incepe sa plece, oamenii nu sunt motivati deloc, iar alte firme ofera salar mult mai mare iar volumul de munca este mult mai mic. In firma asta nu esti decat un "individ", lor nu le pasa de human needs doar de business needs si iti dau de lucru mai mult decat poti duce. In echipa din care fac parte, zilele astea am aflat ca vom mai prelua cateva procese, pe langa cele deja existente cu care si asa ne chinuim sa le tinem sub control. Programul e din ce in ce mai nasol. Sunt ture de 10 jumate pana la 7 seara si muuuuulte ture de late gen 11:45 pana la 20:15. Si asta doar pt business needs. Ok oameni buni, business needs, what about the motivation? Suntem in Cluj for God sake, un oras destul de scump. Din banii astia iti platesti chiria, cheltuielile, mai mananci , iti mai permiti un abonament la autobuz, and that's it. De pus deoparte nici nu se pune problema.
Din ce in ce mai multa lume vine la lucru cu groaza, obositi si super dezamgiti. Firma se lauda ca are pierderi care pun pariu ca e o strategie care sa ne faca sa ii compatimim, sa fim recunoscatori ca inca ne mai platesc un salariu de nimic si sa vrem sa muncim in continuare ca niste sclavi fara nici o viata. My personal opinion, Zilele astea imi dau demisa.
Succes.
lisa Miercuri, 15 Octombrie 2014
Buna
Poate cineva sa-mi spuna in ce consta interviul telefonic?(exemple de intrebari).Ma intereseaza pt limba franceza...MS mult
meme Sambata, 22 Noiembrie 2014

Buna. Romanul scrie mai mult daca are un feedback negativ despre o firma, eu vin cu experiente placute. Am fost angajat de OD acum 2 ani, si au fost cei mai frumosi 2 ani din cariera mea. Eram pe UK, si am fost avansat de 2 ori in acesti ani. Salariul e undeva la mijloc daca luam in considerare firmele din cluj de acelasi gen (ACcounts receivable, credit control- Emerson, Genpact, EOn) eu pot sa va zic ca mi sa marit salariul cam de 5 ori (incluzand si momentele cand am fost avansat). Clar erau mariri mici, dar added up, am ajuns de la 1400 + bonuri, la 2000 + 150 bonuri benzina + bonuri.
Mediul de lucru este extraordinar (pe UK), sunt oameni foarte prietenosi (bine, sunt si cative pupincuristi si prosti). Ma simteam ca merg la facultate si nu la munca. Clusterele, birourile sunt mari si ai locul ta privat, nu ca la Genpact de exp unde stau ca niste heringii unu langa celalalt.
Singurul lucru "negativ" ar fii programul de lucru pentru UK (10:30-19:00 in general) dar acesta nu este o chestie negativa atata timp cat nu ai inca familie.

All in all, a fost o experienta extraordinara si recomand tuturor celor care vor un job bun si stabil. Mentionez ca am fost angajat fara experienta (doar internshipuri pe ici pe colo) si ca din pacate parasesc Clujul si de aceea nu mai sunt angajat la OD.

bella Luni, 24 Noiembrie 2014
Buna tuturor!
Stie cineva cam in ce constau interviurile pt un post pe limba franceza?(am inteles ca ar fi mai multe interviuri)
Alexandra12345 Marti, 22 Martie 2016
Nu va angajati la OD, mai bine cautati altceva decat sa va imbolnaviti din cauza stresului.Este foarte mult de lucru si majoritatea team leaderilor sunt niste oameni care au inceput de jos de la pozitia de Process Assistant si acum abia le mai ajungi la nas de ingamfati ce sunt. Oamenii nu sunt tratati in mod egal, exista multi "favoriti" ai sefilor. Deasemenea se practica si hartuirea morala a angajatilor. Foarte multi nu au mai rezistat si au plecat deja insa noi cei care am ramas inca mai induram descarcarile de furie ale unilor team leaderi si catelusi ai lor.