Forum despre Olotels (Elohim Net SRL)

eu Miercuri, 17 Iulie 2013
Pentru acelasi job am fost, am primit pe mail raspunsul. Vezi ca eu am primit in Spam,l-am vazut mai tarziu
z0B Joi, 18 Iulie 2013
@ "EU"
tu pana in ce faza ai ajuns? eu am ajuns pana la prezentare catre directorul gen si cel adjunct..
acum 2 sapt si de atunci nimic....
ramona Joi, 8 August 2013

A fost cineva la interviu pentru postul de Key Account Manager?
Eu am avut primul interviu si nu am primit niciun raspuns inca.
Stie cineva ceva?
Multumesc!
sori Vineri, 9 August 2013
Buna!
Eu am primit astazi raspuns...negativ. la interviu mi s-a parut totul ok... poate din cauza limbii engleze
yey Sambata, 10 August 2013
Nu stiu de key account. Eu o sa incep la ei in august si mi s-au parut foarte profesionisti. Sper sa fie totul ok. Succes Ramona
ramona Luni, 12 August 2013
Buna sori si yey,

Va multumesc pentru raspuns si va doresc succes!
Muttley Sambata, 31 August 2013

Olotels... Am fost la 3 interviuri + alte 3 telefoane... nu cunosc multe despre interior, doar ca HR-ul este mai mult decat submediocru (stiu... joc de cuvinte).
Primul interviu - discutie libera - test personalitate engleza.
Al doilea interviu - test tehnic. Va sunam. Au sunat... da, dupa 45 de zile (vezi doamne, ai fost primul sub linie si acum dorim sa va integram in noul proiect - cu siguranta. De fapt, cine a plecat sau cine nu a acceptat postul respectiv? Daca eram primul sub linie, bunul simt, ala minim, iti dicteaza sa-i comunici si milogului de potential angajat, macar printr-un e-mail standard, doare tastatura, stiu. Am refuzat in acel moment, imi gasisem ceva intre timp, m-am razgandit si am sunat inapoi... era prea tarziu (stiu, imi asum greseala).
Vine alt apel dupa o alta luna, un alt post propus - ajung la interviu, desi se stia ca vin direct de la serviciu - va trebui sa dati din nou testul vizual... Urmat de un sincer "Va dorim succes si, de ce nu, sa ne auzim la un alt telefon".
Al treilea apel dupa alte 3-4 saptamani: "Avem un post din nou iar profilul dvs. este compatibil" - "Nu multumesc, mi-am gasit deja altceva intre timp" (Chiar imi gasisem).

Multe multumiri pe aceasta cale firmei Olotels.
Nu as recomanda, din principiul bunului simt... Foarte putine firme inteleg ca succesul trebuie sa inceapa cu o echipa buna de HR... Mare pacat !

Mult succes !

ady Marti, 3 Septembrie 2013
Buna, sunt un angajat olotels, poate printre aia mai vechi. Ce se scrie aici sunt numai aberatii, nu zic ca eu sunt cel mai multumit, dar voi fratilor avetii probleme mari. Hr-ul este singurul f ok, se poate vb deschis cu ei, mereu te trateaza cu respect. Oricum, domnisoara in cauza a pkecat demult. .
nicole Marti, 3 Septembrie 2013
Am citit comentariile de mai sus si am spus sa va impartasesc si eu din experienta mea. Am avut un interviu recent pentru pozitia de "Specialist salarizare". Sediul, asa cum e scris se afla in Pipera, insa intr-o zona foarte greu accesibila daca nu vii cu masina, ma gandesc cu groaza daca ploua cum poti ajunge altfel. OK, sediul arata foarte bine, are un aer proaspat, angajati tineri si foarte zambitori.Ce m-a impresionat insa este HR-ul, o domnisoara care era profesionista (nu stiu numele exact), si care mi-a detaliat foarte bine care este rolul meu.Un lucru care mi s-a parut unic (si nu e primul interviu la care merg) este ca mi s-au oferit informatii referitoare la testele de personalitate facute acasa, dupa ce am stat 1 - 2 ore sa le completez. Au fost si intrebari legislative, nimic deosebit. Nu stiu nimic de salariu, nu au vrut sa imi spuna. Daca stie cineva, va rog sa imi spuneti si mie. Am inteles ca transportul este asigurat, oare si daca stam peste program? Multumesc
Muttley Miercuri, 4 Septembrie 2013
@ady , nu vreau sa te jignesc si nu o voi face.

Dar daca zici ca HR-ul este ok, atunci tu ai mari probleme...
Si cu faza "domnisoara a plecat de mult" - de cat de demult a plecat? Ca eu am primit apelul undeva la jumatatea lui iunie - deci sub 3 luni... Mmmmkay?!

@nicole, totul e ok la primul interviu si la teste... mai conteaza insa si etapa de dupa. In cazul in care "nu esti potrivit" nu vei primi niciun e-mail macar; insa o sa primesti apeluri dupa 2-3 luni, cand "s-au deschis noi oportunitati" si profilul tau este, subit, compatibil.

Un HR de bun simt isi anunta candidatii cand rezultatul nu este bun si profilul nu corespunde. Daca esti sunat apoi dupa luni de zile si te pun pe drumuri de alte doua ori, imi pare rau, nu mai e in regula.
ali Miercuri, 4 Septembrie 2013
Sunt dubiosi rau am fost si eu la ei acum multi ani ...cand erau pe undeva pe la romana.
Am lucrat o luna de zile la ei si pe urma mi-au zis sa nu mai vin...dar fara nici un motiv.
Am fost vreo 8 angajati cam in acelasi timp si pe toti ne-au data afara spun din experienta pentru ca eu am fost ultima care a plecat...zilnic disparea cateo persoana.

Acum 5 ani cand am fost eu la ei era fix acelasi salariu dar atunci 500 de euro cat se da erau bani plus ca primeam si un mic comision din vanzari..ce-i drept nu foarte mare dar era ceva..si ne asigurau si transportul...adica plateam noi si pe urma se deconta.

Nu a inteles prea bine de ce dadeau asa scurt afara 2 saptamani fiind trainingul care nu era cine stie ce si oricum nu aveai destul timp sa te acomodezi cu programul lor de rezervari..plus ca trebuia sa le cunosti destinatiile hotelurile cu specificatiile lor etc.
Deci dupa 2 saptamani de training si 2 de proba sa zicem si zis pa pa.

Acum tot in turism lucrez tot rezervari pentru un grup dar clar s-au purtat mult mai frumos si in plus se fac sedinte saptamanale cu fiecare persoana in parte unde ti se spune ce trebuie sa imbunatatesti etc. Nu te da afara asa din scurt...mai ales ca sunt vorbitoare nativa pe limba pe care am fost angajata...am si ceva experienta chiar nu se justifica. In fine a trecut..dar m-a marcat foarte tare la vremea respectiva.
parerea mea Joi, 14 Noiembrie 2013
Programul este in ture 8-16 si 16-24, nu se sta peste program pentru ca la ora 16, respectiv 24 trebuie sa eliberezi calculatorul ca vine tura urmatoare :) Mi s-a spus ca se lucreaza un we pe luna, apoi ca de fapt e posibil sa fie chiar 2; se lucreaza toate zilele de sarbatori legale, nu se deconteaza transport, in schimb ai bonuri de masa si shuttle bus pt 8 si 16, cel de la ora 24 nu exista. Atmsofera, putin cat am vazut, mi s-a parut usor rigida.
In principal se cauta persoane tinere, fara obligatii, necasatorite, fara relatii de familie puternice, dornice sa lucreze de Sarbatori ca sa faca un ban in plus ca cica se platesc dublu.
Bafta la cautari! Se poate si mai bine :))))
M&M Sambata, 16 Noiembrie 2013
Buna, ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii despre a treia etapa a procesului de recrutare? Am inteles ca ar fi vorba despre completarea unui test??? Any ideas?
Irina Luni, 18 Noiembrie 2013
Mai sunt persoane care lucreaza acolo pe japoneza? Ca am vazut ca nu mai posteaza anunturi pe aceasta limba.
Va multumesc!
andreea Luni, 18 Noiembrie 2013
buna m&m si eu tot asta vroiam azi am si eu "completare test" din ce am vz pe paginile anterioare e un test de matematica si inca ceva...succes!
Ralu Vineri, 20 Decembrie 2013
@parerea mea -Ai dreptate ;)
Testele nu sunt grele ...dar ce mai conteaza atat timp cat la 12noaptea nu ai cu ce sa te intorci acasa din Pipera!!!
+ salariu mic
O&S Vineri, 3 Ianuarie 2014
Stie cineva ceva de postul de Data Operator with English? Salariu ??? Iar in job description nu mentioneaza nimic de apeluri. Am vazut ca au posturi pt customer representative asa ca ma gandesc ca e altceva.
Adi Vineri, 24 Ianuarie 2014
Revin si eu cu aceeasi intrebare. Se stie ceva de postul Data Operator with English?
anonim Sambata, 1 Februarie 2014
Buna tuturor.

Am fost si eu la un interviu pe un post de limba franceza Ajungand la HR , o tipa blonda a fost foarte nesimtitia si m-a dat afara din cladire deoarece am intarziat 30 secunde la interviu... Feriti-va...
i do Luni, 3 Februarie 2014
este un mediu cam tensionant si stresant la o prima vedere