Forum despre Oracle Romania

@chiko

Da, nu e companie mica, dar procesul de recrutare dureaza foarte rapid, in 2 saptamani eram deja angajat.
Ca si salarii aici tine de negocierea fiecaruia si de experienta ta pe JAVA.
Eu am 6000 RON NET + beneficii, asta ca sa iti faci o idee, insa nu pot zice ca tu nu poti obtine si 8000 RON NET. Am colegi care au mai mult ca mine pe JAVA.
Tine doar de tine cat sa ceri, important e sa nu ceri sub 6000 RON NET, asta iti garantez.

Mediul de lucru este super: colegii iti arata, ai acces la documentatie si tooluri noi. Nu am nimic de reprosat sincer si as ramane aici o viata, asta daca nu as vrea eu mai multi bani :)
chiko Marti, 12 Februarie 2013
@Mihai
Suna bine ce zici :) sa stii ca pentru mine conteaza mult mediul pentru ca foarte mult timp il petreci acolo si conteaza sa te simti bine si sa poti usor sa-ti faci taskul. La tine cam cat a durat pina te-au contactat ei dupa ce ai trimis CV-ul? si, apropo, ai aplicat la ei direct pe site? Eu am aplicat la o pozitie la ei direct pe site acum 2 saptamani, statusul scrie "Under Review". Ce sfat poti sa-mi dai decat sa mai astept? Multumesc pentru info!
@chiko

Depinde de cat de repede au nevoie de om. La mine a durat totul foarte rapid, la 1 saptamana m-au sunat si in a 3-a saptamana am avut ok-ul, in a 4-a eram in prima zi de munca.
Am aplicat de pe un site de joburi nu direct la ei. Cel putin asta era acum cativa ani :)
@Mirela

Inca astept raspunsurile la intrebarile:

1. Cum te-ai acomodat in primele zile de job?
2. Cum sunt colegii? Ai avut probleme cu ei: sunt egoisti in informatii?
3. Cuim a decurs totul cu HR: la ce clinica privata ai ales? Eu as merge pe Regina Maria, nu recomand MEDICOVER!
nastase reloaded Marti, 12 Februarie 2013
nu sunt salariile asa de mari pe java j 2ee la oracle incep de la 28 de mil in mana de junior si nu cred ca urca pana la 60 de mil net in mana doar daca esti senior expert mai bine zis in asa ceva ,..
in nici un caz nu este asa la oracle ,.
ESTE O COMPANIE CA ORICARE ALTA NU O MAI RIDICATI IN SLAVI AU SALARII GRILA MAI BINE ZIS STANDARD NU EXISTA<EU IMI FAC SALARIUL,IN NICI UN CAZ,,,CAT IT DAU ATAT IEI ,,TE CALICESTI SI CERI MAI MULT ZBORI DE ACOLO IMEDIAT ,ATI INTELES-O SI PE ASTA ?
IN REST TOATE CELE BUNE SE MERITA TOTUSI SA VII LAEI ORACLE ESTE UN NUME PANA LA URMA,.MAI TARI SUNT CEI DE LA MICROSOFT SI APPLE SI FACEBOOK SI GOOGLE CA SALARII SI MEDIU DE VAIAT INTENS FRUMOS,DAR AICI IN ROMANIA ORACLE ESTE BUN SI ASA.
EU NU MAI VREAU SA AM DE A FACE CU EI ...BEEN THERE DONE THAT ,
MULT NOROC CELOR CARE TERMINA O FACULTATE IN GENERAL POLITEHNICA SI ASE SI ISI CAUTA UN JOB CA SA NU CASTIGE 2 MILIOANE DE LEI VECHI PE LUNA DE LA STAT CA SOMER,,ASA CA MAI BINE TE AMGAJEAZA COMPANIILE CONDUSE DE MASONI EVREIO AMERICANI GEN LARYY JOSEPH ELLISON.
MAZEL TOV.
@nastase reloaded

Vorbeam de salariul meu de la IBM si da sunt EXPERT, nu am zis ca sunt la inceput de drum sau ca am terminat acum facultatea. Sa stii din experienta ca si omul isi face salariul, altfel nu mai accepta oferte care nu te multumesc.
Faptul ca tu accepti ca programator JAVA sa iei 28 milioane, este treaba ta. Stai foarte prost la capitolul negociere salariu. Eu din start le spuneam: nu am chirie de platit, nu am rata, am casa cu banii jos, am masina, am un depozit la banca, vin la job sa nu ma plictisesc acasa.

Si iata ca se uitau uimiti si asa scoteam mai multi bani de la ei, desi poate ca nu era adevarat tot ce ziceam.
Data viitoare eu te sfatuiesc sa pui si mana pe o gramatica a limbii romane.
eu Miercuri, 13 Februarie 2013
@mirela : deci practic in aceeasi zi (dupa interviul cu managerul strain) ai aflat ca te vor, cand ti-au spus ca feedback-ul e ok, nu?
rraita Miercuri, 13 Februarie 2013
buna, aveti idee care e salariul mediu pentru un business analyst in Oracle?
eu am trecut deja prin toate interviurile pentru post, am cerut un salariu (si sunt curioasa daca ceea ce ofera e in conformitate cu ce am cerut eu) , insa acum astept de 2 saptamani sa imi dea un feedback (adica...macar daca am trecut de interviuri, sa stiu macar ca astept pt ceva concert) si pana acum...nimic....le-am dat si mail sa ii intreb care e statusul, insa nu am primit nici macar un reply,cat de vag...incep sa cred ca o sa patesc si eu ca mihai....
rraita Miercuri, 13 Februarie 2013
rectific - tocmai m-au sunat acum 10 minute, sa imi transmita faptul ca inca nu au nici un feedback...si ca mai am de asteptat
Mona Miercuri, 13 Februarie 2013
"nu am chirie de platit, nu am rata, am casa cu banii jos, am masina, am un depozit la banca, vin la job sa nu ma plictisesc acasa."

@ Mihai: Esti foarte tare!! :) Asa o sa fac si eu de-acum inainte, merci de pont! :)
mihai Miercuri, 13 Februarie 2013
@rraita

Stai linistita si asteapta, tipele de la HR chiar sunt de treaba si se vede clar ca ele vor sa iti dea un raspuns mai repede, dar birocratia este mare, managerii nu obtin asa repede aprobarile.

Pacat ca nimeni din interior nu a descris: cum sunt colegii, mediul de lucru, cum au fost primele zile?
rraita Miercuri, 13 Februarie 2013
@mihai : iti zic eu ce stiu de la prieteni care lucreaza acolo
pe joburile de IT in special este foarte tare,nu te bate nimeni la cap,salariile sunt bunicele si colegii super ok, la fel si managerii
pe joburile cu manager direct strain este foarte ok, flexibilitate, lucrat de acasa etc
pe joburile cu manager roman si in special tot ce tine de customer facing,contracts etc este destul de nasol si destul de mult de munca

sper sa fie folositoare informatiile
rubber Miercuri, 13 Februarie 2013
Sunteti sclavii strainilor de diferite religii si rase,.... nimic mai mult asta e ..
ati uitat de unde ati plecat si acum va dati EXPERTI in documentatie corporatista ........
pacat de voi asa se stinge romanul si romanii..si poporul roman.auzit in carti de istorie poate?..poate ......
va salut!
thank you for the music..
@rubber Joi, 14 Februarie 2013
te dai asa patriot si cu toate astea ultima propozitie e in engleza...
in alta ordine de idei, romanule inrait, cat castigi tu, asa, in medie , pe luna, intr-o firma romaneasca?
eu Joi, 14 Februarie 2013
@mihai wow cata aroganta...cred ca fiecare poate sa intrebe ce e important pt el, de aia e site-ul asta nu?si daca tot vrei o explicatie pt intrebarile mele desi nici nu ar trebui sa ma obosesc....desi am un cv bun si nu am cerut bani multi am fost refuzata de mai multe companii inclusiv oracle fara sa primesc vreo explicatie de fapt de multe ori fara sa primesc nici macar un raspuns si ma gandeam ca are de a face cu interviurile, poate pun ei accent pe ceva si nu m-am prins .
deci mirela daca ne-ai mai putea ajuta cu informatii ti-am fi recunoscatori!!
ask Joi, 14 Februarie 2013
Help.
Salut, am lucrat la intr-o firma 2 ani si 10 luni, niciodata, repet absolut niciodata, nu am semnat un stat de plata, nu am efectuat timp de 3 ani concediul, si nu am fost platit conform contractului, am demisionat in ianuarie 2012, ma voi duce sa-i reclam la ITM, ANAF, etc., posibil sa incep o procedura legala.
Este prea tarziu?
Orice indicatie imi este de folos, multumesc anticipat.
Sina Joi, 14 Februarie 2013
Am observat in cateva post-uri ramarci de genul "mediul de lucru este ok daca lucrezi pentru manager strain iar daca lucrezi pentru manager roman este infernal".
Cei care au avut ambele experiente: pot da mai multe detalii cu privinta la aceasta "ipoteza"?
(PS - nu am lucrat in Romania pana acum)
mihai Vineri, 15 Februarie 2013
@eu

Chiar imi pare foarte rau daca am parut arogant. Dorinta mea este sa reusesti, ce ar fi viata daca toti n-eam invidia si uri ?
Incerc sa spun ca alti factori sunt cei care fac sa primesti raspunsuri negative:

- in primul rand, incearca sa fii foarte sigura la interviuri pe tine, sa nu te balbai, indiferent ce te-ar intreba. Intrebarile sunt din CV, la Oracle chiar nu te intreaba cu cine te-ai certat? Asa cum ma intrebasera la alte interviuri de la alte firme
- incearca sa punctezi pe diferentele tale din CV: cu ce esti tu mai buna decat alt candidat: ai vreun curs deosebit, ai participat la anumite proiecte, ai un curs in desfasurare - acestea arata ca esti motivata sa avansezi si sa inveti lucruri noi tot timpul. Multi se axeaza pe limbi straine, cunostinte IT, cursuri de specialitate
- nu mai incerca sa obtii raspunsuri la respingeri, mergi mai departe si fii cat mai sigura si optimista pe tine. Cine te vrea, sau unde iti e locul nu ti-l va lua nimeni
- faptul ca nu ai cerut multi bani nu te face candidatul ideal - ci spune ca probabil te subapreciezi, nimeni nu angajeaza oameni neincrezatori in sine, altfel este posibil sa clacheze.

In concluzie - fii perspicace in raspunsuri, repeta limba engleza - nu le place sa te balbai si fii hotarata - sa se simta asta in vocea ta!
Mult succes!
mihai Vineri, 15 Februarie 2013
@Sina

Diferenta dintre managerii straini si romani este enorma, as putea scrie o intreaga teza de doctorat.
Acum am un manager roman si as dori sa punctez cateva minusuri:

- nu vei avansa niciodata, nu ma refer salarial, dar nici macar un sentiment de bine nu iti da, nici macar nu zambeste
- chiar daca e roman, il simt mai departe decat un manager strain, il simt ca nu se implica in motivarea noastra , a angajatilor
- esti mintit - pe mine ma mintise la interviu ca nu voi programa in limbajul x, si m-am trezit ca proiectele adiacente cereau dezvoltari in n limbaje - foarte neprofesional!

Un manager strain nu te va uita niciodata, te va promova mereu si au o atitudine - suntem mereu cu zambetul pe buze, nu au frustrari ca ai nostri. Asta datorita nivelului de trai: cand economia este avansata, atunci oamenii nu vor duce grija zilei de maine, nu se vor uri, nu exista coruptie la un nivel asa de ridicat, infractiuni.

Nu as dori sa cunosti niciodata aroganta unui manager roman, care te vede doar ca un obiect :) E la fel ca in dragoste.
Multa bafta in gasirea unui manager consecvent si corect cu tine.
Sina Vineri, 15 Februarie 2013
@Mihai, merci pentru lamurire...parca am avut un deja-vu citindu-ti raspunsul - am avut parte de un manager asa dupa facultate si nu cred ca avea frustrari datorita nivelului de trai ci era egomaniac si totdeauna a incercat sa-si mentina subalternii intr-o stare de dependenta fata de el ca sa se simta el regele.

Intr-un final, daca nu iti convine manager-ul poti cere transfer? sau de obicei care este atitudinea subalternului nemultumit de manager? tace, face si suporta? sau il trateaza cu aceeasi aroganta? Vreau sa vad daca i'd fit in into the romanian workforce ...

Mi se pare totusi ca majoritatea celor care isi cauta joburi sau lucreaza au o atitudine de gratitudine ca li s-a facut marele favor de a li se da un job si cam accepta orice. Si daca 90% din angajati au atutudinea asta, cultura organizatiei se adapteaza si nu se mai promoveaza din interior ci se angajeaza in exterior. Eu nu as promova un on nesigur pe el si care inghite toate marlaniile care i se arunca in fata.

In afara de tine (apropos, asta este si atitudinea mea), nu am auzit pe nimeni care sa considere ca angajatorul ar fi norocos sa ma aiba pe mine si nu pe joe schmo care e de 2 ori mai ieftin.

Ori cu atitudinea asta e greu sa concurezi. Eu cer dublu decat cineva care tace si face pentru ca pe langa cunostintele tehnice care probabil sunt identice, am si leadership skills, process improvement initiative si etica profesionala bine dezvoltata, samd. Dar intr-o organizatie care deja s-a decis ca aceste aptitudini nu sunt importante pentru ca lor le trebuie oameni care tac si fac si nu isi stiu valoarea, nu vor angaja aproape niciodata pe cineva cu un mindset diferit de al lor sau nu ii vor vedea valoarea.
Si asta pare a fi un cerc vicios.