Forum despre Oracle Romania

@sina Vineri, 15 Februarie 2013
este foarte adeverat ceea ce spui tu; sunt multe firme incuiate , care nu vor decat sa angajeze sclavi pe plantatie, roboti care nu gandesc, ci doar executa;
pe de alta parte, in ceea ce priveste salariile , depinde foarte mult si sa stii sa te vinzi si sa ceri un salariu cat de cat decent(adica nici sa te subapreciezi,dar nici sa ceri dublu fata de cat se ofera pe un job similar); de ce spun asta? pentru ca angajatorul, ca si noi de altfel, incearca sa gaseasca cel mai bun raport calitate - pret - si atunci e normal ca daca exista cineva mai bun decat tine, care cere acelasi salariu, il vor lua pe acela ;
Mihai17 Vineri, 15 Februarie 2013
@mihai
Celelalte 3 puncte imi par in regula, insa cu unul cred ca te apropii de gandirea HR-ista (iar HR-istele sunt pt mine in marea lor majoritate niste persoane care judeca subiectiv):
"- incearca sa punctezi pe diferentele tale din CV: cu ce esti tu mai buna decat alt candidat: ai vreun curs deosebit, ai participat la anumite proiecte, ai un curs in desfasurare - acestea arata ca esti motivata sa avansezi si sa inveti lucruri noi tot timpul. Multi se axeaza pe limbi straine, cunostinte IT, cursuri de specialitate"

In primul rand o precizare: vorbesc doar despre pozitii de programatori.
Eu consider ca testul tehnic ar trebui sa arate daca esti mai bun decat ceilalti candidati. Iar daca 2 candidati obtin acelasi punctaj la testul tehnic si fac si aceeasi impresie atunci cand discuta cu omul tehnic care ii intervieveaza, atunci firma poate alege sa angajeze omul care cere mai putini bani. Cred ca foarte rar va fi egalitate intre 2 candidati dupa toate aceste 3 conditii.

Chiar tu ai spus ca nu-ti convine ca ti se cere sa programezi in limbaje asupra carora nu ai convenit s-o faci si de care nu esti atras. Stii ce-ar spune HR-ista (care e proasta in genere, sau si mai rau in unele cazuri, atunci cand alimenteaza o rea intentie):
"Vaaaai, dar nu esti motivat sa avansezi si in alte limbaje! Nu vrei sa inveti lucruri noi, adica limbajele astea. Uite, Gigel, colegul tau, e mai deschis decat tine in a invata lucruri noi. Tu faci mutre, esti un om dificil si asta afecteaza relatia ta cu echipa."

Dar eu iti inteleg afirmatia. Pentru ca si eu cred intr-un principiu general: Atunci cand faci o groaza de lucruri, sansele sa-l faci pe unul extraordinar de bine sunt mici. E despre specializare vs. a sti sa faci o groaza de chestii.

Cat despre enumerarea de la sfarsitul citatului, e despre relevanta:
- E irelevant daca eu stiu italiana, dar jobul meu de programator nu presupune asta.
- E irelevant daca eu aplic pt un post ce presupune in principal Machine Learning, dar eu spun ca am citit o carte despre CSS. Invers, e irelevant daca eu vreau sa ma angajez la unul care "face" site-uri, dar eu spun ca am urmat un curs de Machine Learning.
- E irelevant daca am facut un curs de specialitate in cultivarea morcovilor.

Tot ce e relevant trebuie scos in evidenta de testele care ti se dau.

In esenta, in functie de cariera pe care si-o doreste fiecare, exista lucruri noi ce MERITA a fi invatate si lucruri noi ce nu merita. Desigur, pentru HR-ista discutia a devenit prea filozofica. Ea ti-a explicat clar (vezi limbajul de lemn ilustrat de mine mai sus) de ce esti un om nemotivat spre a invata lucruri noi.
eu Vineri, 15 Februarie 2013
:))
multumesc pt sfaturi chiar imi sunt de ajutor.si eu sunt de acord ca testele ar trebui sa fie mai importante decat un interviu dar din cate am observat se pune f mare accent pe cum te prezinti la interviu.si mai cred ca un om modest care nu se prezinta neaparat f bine poate fi un bun profesionist indiferent de parerea hr-sitelor asa cum unul care se da mare pe la interviuri si probabil le convinge nu e neaparat un bun profesionist.dar deja filozofam.
important pt mine acum e sa -mi imbunatatesc metoda de prezentare.
cu banii inca am nelamuriri..stiu persoane care au fost refuzate pt ca au cerut prea multi si nu as dori sa se intample asta de aceea nu am cerut prea mult mai ales ca sincer nici nu stau in salariu in acest moment.pe de alta parte daca ceri putin poti fi considerat nesigur..deci nu prea stiu ce sa fac ...
Mihai17 Vineri, 15 Februarie 2013
@eu:
Atunci cand esti intrebata ce salariu ai dori, spune un interval. Poti avea acelasi interval pe care sa-l spui fiecarei firme sau il poti modifica (usor) in functie de fiecare firma la care participi.
Cu cat te consideri mai bun ca programator (desi cum te consideri n-are relevanta, orice ciumpalac poate avea o mare incredere in sine), cu atat trebuie sa profiti de optiunile tale de a filtra firmele. Pentru a ideal nu numai angajatorul filtreaza angajatii, ci si invers. Iar a da un interval iti da ocazia sa filtrezi firmele in functie de cati bani sunt dispuse sa-ti ofere. Probabil unele iti vor oferi minimul cerut (fie sunt zgarcite, fie sunt chiar sarace, nici una dintre astea 2 nefiind de dorit), altele iti vor oferi undeva pe la mijloc (gandind astfel ca te vor multumi suficient de mult), iar putine poate te vor vrea atat de mult incat sa-ti ofere (aproape de) maxim.

Ai totusi grija ca intervalul sa fie "corespunzator". Sper ca intelegi ce inseamna daca cineva spune "As vrea intre 1000 si 2000 de euro".
Mihai17 Sambata, 16 Februarie 2013
"cred ca un om modest care nu se prezinta neaparat f bine poate fi un bun profesionist indiferent de parerea hr-sitelor"
Asa cred si eu. Am participat la interviuri si din postura de intervievator. Am intalnit CV in care candidatul aproape la fiecare "liniuta" avea "expert knowledge of ..." si CV cu recomandare a unui "prfesionist" de la alta firma. In final testul tehnic da cea mai buna masura a candidatului din punct de vedere tehnic. Restul sunt cvasi-relevante in cel mai bun caz. De asemenea am avut un coleg care nu spunea niciodata "nu stiu". Si vorbea foarte fluent si in romana si in engleza. Daca il pun fata in fata cu o HR-ista sunt sigur ca indiferent de cat de mult stie despre un subiect anume, ii spune o poveste care o impresioneaza. Pentru ca HR-ista e atehnica, pentru ca nu poate analiza valoarea de adevar a afirmatiilor tehnice pe care le aude. Rigurozitatea cu care rationezi e o caracteristica pe care eu o apreciez foarte mult. Si sunt si programatori care sufera la capitolul asta. Ce i-as putea cere unei HR-iste?
Mihai17 Sambata, 16 Februarie 2013
@Sina:
Mi-a atras atentia conceptul asta, "process improvement initiative". Mi-ar placea un dialog pe tema asta. In primul rand, ce inseamna?
mihai Sambata, 16 Februarie 2013
@Mihai17

Eu nu sunt deloc de acord cu testul tehnic mai ales cand deja ai un numar de ani de experienta pe acel domeniu, de exemplu 8 - 10 ani.
Mi se pare o lipsa de respect sa ma testezi ca la facultate, cand mai mult ca sigur am si uitat multe amanunte inutile, si eu pot lua o carte a unui limbaj sau de algoritmica si sa iti mixez tot genul de teste posibile.

Testele sunt relevante atunci cand nu ai experienta, altfel chiar nu le vad rostul.

Am avut aici unde lucrez un fel de test, spun un fel pentru ca intrebarile erau generale si am apreciat asta. Apoi managerul a discutat cu mine despre raspunsuri si chiar eu singur observasem cu el ca gresisem la o stupizenie. Stii ce mi-a zis: Uite daca nu discutam cu tine pe marginea acestor intrebari probabil te respingeam desi tu poti mult mai mult.

Din experienta va spun, ca cei care va testeaza si discuta apoi cu voi raspunsurile, adica il vezi pe manager ca iti corecteaza raspunsurile si le discuta, va spune ca merita sa mergeti pe acel post. Este foarte important sa fii inteles si de manager. Am avut in schimb firme care mi-au dat si testul lui Einstein pentru a-mi testa capacitatile analitice.

Erau niste tipe care imi luau testul si nu stiam ce se intampla cu acel test, cert e ca de la unele nu am primit raspuns niciodata :))

In concluzie, am avut la Oracle manageri care mi-au zis la interviu: "Domnule ce pot sa te mai intreb tehnic, se vede din CV si certificari ca deja esti expert" - am toata stima pentru acesti manageri.

Deci mare atentie, nu va duceti la cei care va testeaza la greu, iti poti da seama f rapid de cunostintele cuiva fara teste, si dintr-o discutie. Asta va insemna ca nu va vor aprecia niciodata.
Mirela Duminica, 17 Februarie 2013
Salariul cerut a fost destul de mare, in jur de 3000 de euro.
Da, am fost anuntata in aceeasi zi ca voi fi angajata.
Nu am inceput inca, incep in luna martie.
Si eu voi alege Regina Maria, am inteles ca sunt cei mai buni
koleg Luni, 18 Februarie 2013
3000 de euro pe ce pozitie ?
ca ce MIRELA CA MANAGER ?
nici aia nu au la oracle salariul asta ,,
majoritatea juniorilor ca si inginer in development sunt pusi pe salarii mici de tot pana intr0 mie de euro pana in 800 de euro mai exact,,
iar miroase a human resources pe aici mai aveti putin si va transformati in computer generated solutions,....

HAI PA SI MAI LASATIO CU VRAJEALA ..CA NU MERGE ,,
Sina Luni, 18 Februarie 2013
@ Mihai17 - re: "process improvement initiative"
Initiativa de a imbunatatii felul in care se desfasoara un job sau un process corporatist.
Se poate obtine prin a creea un alt proces care acopera un gap care creeaza probleme sau prin a elimina procese sau pasi in proces care nu adauga valoare produsui sau serviciului final.
Cele mai populare metode documentate sunt Lean si Six Sigma.
Mirela Marti, 19 Februarie 2013
Da, ca manager
rraita Marti, 19 Februarie 2013
tocmai am primit si eu raspuns de la ei; mi-au spus ca feedback-ul e pozitiv, mi-au facut oferta salariala si mi-au spus exact ce zicea mihai mai sus: ca urmeaza sa aplic pe platforma lor, ca urmeaza sa le dau 2 persoane de contact pt referinte si ca urmeaza sa ma cheme la medicina muncii ; aprobarea mai dureaza
nick Marti, 19 Februarie 2013
Daca te rugam frumos :) ne poti spune pe ce post si care a fost oferta salariala? Cu multumiri in avans.
rraita Joi, 21 Februarie 2013
nu prea as vrea sa dau info din astea..mai ales ca nu stiu cine intra si se uita pe aici...dar eu un post non-tehnic (ma rog,presupune excel si alte tooluri de raportare si e mai mult pe financiar) si nu e customer facing, iar salariul este peste 800 EURO
mihai Joi, 21 Februarie 2013
Pacat ca nu putem fi sinceri si ne ferim din varii motive, stiu o colega care castiga 10.000 RON net pe luna, pe support Genesys.

Pacat ca ne e teama de orice, probabil asa suntem noi romanii.
Radu Joi, 21 Februarie 2013
Buna Mihai! ai putea sa imi spui, te rog, dupa cat timp de la efectuarea analizelor de medicina muncii ai semnat contractul cu ei? eu sunt programat saptamana viitoare pentru examenul de medicina muncii, dar nu m-au anuntat inca nimic in legatura cu semnarea contractului.
mihai Vineri, 22 Februarie 2013
Semnarea contractului vine cam la o saptamana dupa ce accepti oferta in aplicatia lor.
ionel Joi, 28 Februarie 2013
Un Senior Network/Telecom Systems Analyst cam cat castiga?
Se ofera ceva avantaje persoanelor care vin din provincie?(plata chiriei,etc...)
Multumesc!
Dana Sambata, 2 Martie 2013
@rraita:
Spuneai intr-un msj anterior ca ti-au fost cerute si "2 persoane de contact pt referinte".
>Poti sa-mi spui te rog cine pot fi aceste persoane? este obligatoriu sa le aduci referinte?
>De asemenea, te-as intreba
1.Daca ai multa experienta de lucru sau daca ai mai lucrat in domeniu?
Din cate spui mai sus ti-au facut o oferta f. buna fata de ce citesc ca primesc alti salariati in alte firme, de aici intrebarea.
2.Cate interviuri ai avut, in ce au constat (in mare) si dupa cat timp ti-au facut oferta?
Multumesc. Mult succes in noul job!
Ana Luni, 4 Martie 2013
Hello!
Am aplicat si eu la ei, am avut interviul telefonic si acum as avea niste intrebari.
Ce diferenta este intre angajatii directi si cei prin contractor? Salarii mai mici, beneficii lipsa, etc? Sunt multi angajati prin contractor? Sunt priviti altfel? Exista sanse de a trece dupa 6luni-1an la Oracle sau ramai contractor?
Si ce parere aveti despre contractele determinate?
Practic, momentan lucrez la HP, angajat Geboc, perioada nedeterminata si nu stiu daca ar trebui sa ma sperie statutul de angajat prin firma contractor, si perioada determinata 6 luni. Mi s-a zis ca inca nu s-a primit inca aprobarea pt finantare nedeterminata (ceea ce ma face sa ma intreb, ce se intampla daca nu se obtine deloc? sau daca aprobarea mai intarzie 2-3 ani? o sa am contracte determinate din 6 luni in 6 luni?)
Sincer, mi-e putin cam frica sa renunt la un contract nedeterminat pentru unul determinat cu viitor incert (adica nici macar nu mi s-a zis ca dupa cele 6 luni voi trece pe nedeterminat, trebuie sa se primeasca aprobarea intai si din ce am citit pe aici, nu se misca lucrurile chiar atat de repede).

@rraita, imi poti spune te rog, la ce nivel este postul pe care ai fost angajata? si cam ce experienta ai avut (ca si timp, nu firma)?