Forum despre Oracle Romania

rraita Luni, 4 Martie 2013
@Dana: in momentul in care iti spun ca te accepta si iti fac oferta salariala, pasii sunt urmatorii:
aplici la ei pe un site (intern cred) , apoi te cheama la medicina muncii si apoi iti cer 2 persoane de contact (de la un fost angajator)-adica numele si nr de telefon (probabil ca suna si intreaba anumite lucruri job-related) ; de lucrat,am lucrat exact pe ce aveau ei nevoie (adica o combinatie de it cu financiar), iar experienta mea este de aprox 6 ani in domeniu ; interviurile au fost vreo 5 la numar, nu au fost exasperante si nu extrem de solicitante;
in ceea ce priveste salariul,da, oferta salariala e mult mai buna decat a majoritatii firmelor din romania - si multumesc :) sper si eu sa fie de bun augur schimbarea de job
@Ana : nivelul pe care am fost angajata este spre Senior , iar experienta pe domeniu este cam de 6 ani
in ceea ce priveste experienta la HP, eu stiu cum e :) din pacate eu am fost APT (motivul care m-a si facut sa plec) si e diferenta maricica intre apt si geboc dpdv salarial
din cate stiu eu la oracle nu sunt diferente de bani (depinde doar de tine si de cum negociezi) ,din cate stiu singura diferenta e ca cei direct oracle au acces la sala, si cei addeco nu au - sincer nu iti recomand sa pleci din HP pt un job pe perioada determinata - eu am aplicat initial la Oracle pt un job similar celui pt care voi incepe acum, insa am fost la interviu si am aflat ca e contractor si perioada determinata de 6luni initial...si am refuzat sa continui pt ca ,dupa cum bine zici si tu, m-am intrebat ce se va intampla daca nu se prelungeste contractul...
Dark Luni, 11 Martie 2013
Ca fost angajat Oracle pot sa va spun foarte multe despre baietii astia:

1. Salariul cu care intri cu ala ramai timp de 4-5-10 ani de zile. Maxim o data la 3-4 ani un bonus obosit - maxim este 400 ron (desi acelasi premiu in US este 200$ sau in Europa 180Eur)
2. Daca ai nevoie de exemplu de un mouse de 5 dolari pentru jobul de zi cu zi, pentru ca ti s-a stricat asta pe care-l ai, ti se va spune... "Asa scump? Cauta unul mai ieftin ca nu putem aproba asa ceva." - si in final iti cumperi singur un mouse sau niste casti de care chair ai nevoie la munca.
3. Team-building.. Ce e ala? In 4 ani de zile nu am vazut nici macar unul pe banii companiei.
4. Echipa de fotbal este una din cele mai bune... si, cu toate astea, baietii isi platesc singuri deplasarile, tricourile, etc. La sfarsit, cand castiga ceva premiu sau trofeu, compania da un mail de felicitare si se ofera sa faca o rezervare la un local pentru a sarbatori - nu va imaginati ca platesc ei... In nici un caz... Plata se face de catre angajati.
5. Vrei sa evoluezi in Oracle si sa te muti pe alt job? Sigur ca da, dar pe acelasi salariu si cu siguranta mai mutla munca.
6. Si acum sa va povestesc de la interviuri, cazuri reale de prieteni - vii la 1-2-3-4-5 etc interviuri (hr, management, limba, tehnic, ina unul cu managerul, inca unul cu managerul de nu stiu unde, etc), ti se pune ca totul este ok intr-un final si ajungi la bani (unde neaparat trebuie sa ceri cam cu 1000 de ron mai mult decat vrei sa obtii pentru ca ei oricum iti scad 1000 de ron din ce le zici tu) - toate bune si frumoase si ti se spune ca asteapta confirmarile de la manageri si de la vp si de la mama masii de indian din state... si astepti si astepti apoi dai un mail si ti se spune, da, totul e ok, chiar am programat vizita medicala la providerul x de medicina muncii - si te duci faci toate testele etc etc... si mai astepti inca 1-2 luni... Bun! moment in care dai un mail si intrebi - prieteni ce se mai aude... Si ti se spune... "Ah, cum te cheama? - Ah, nu ai trecut, ne pare rau..." Prieteni era vorba doar de niste aprobari pe hartie... de trecut am trecut inainte de astea... pai da dar stiti s-au schimabt cerintele postului... Whaaat? Dupa 5 interviuri, vizita medicala si alte nebunii tu imi zici ca defapt nu mai ai nevoie de mine dupa 3-4 luni de asteptare???
7. Si acum cireasa de pe tort... Exista o politica de 1 year after you leave: Te poti intoarce renegociind salariul dupa minim 1 an de zile. Caz real: Om impecabil care a lucrat 5 ani pe tehnic la Oracle - cere sa se reintoarca si le spune ok, dar sub suma XX nu ma intorc - Sigur, nu este nici o problema avem un job challenging pt dvs (adica pe care nu gasesc nimic pentru ca cerintele sunt extreme). Ok, reincep interviurile - cu managerii, cu HR-ul cu inginerii din state, cu inginerii din india, tehnic, limba straina, etc (desi omul a fost deja in Oracle cu 1.5 ani in urma pentru 5 ani de zile) totul frumos, ok, continuam si ajungem la vizita medicala, o trecem si pe asta. Si apoi 2 luni de asteptare.. Personajul in cauza sictirit deja, da mail sa intrebe - Prieteni ce se mai intampal cu aprobarile din state... Ah, pai stiti nu putem sa va dam salariul XX, va dam doar YY care era echivalaent cu cel pe care il avea inainte sa plece de la ei... pai prieteni am discutat deja asta inainte de interviuri... Ah nu, nu se poate... putem sa va dam maxim ZZ (suma care corespundea exact cu suma pe care omul o avea la noul loc de munca - o alta firma celebra de IT).
8. Concluzii? Baietii de la Oracle verifica salariile celor pe care ii angajeaza desi este ILEGAL!!! Cum ar putea face asa ceva? Pai sa ne amintim ca ei fac aplciatia de salarizare la nivel national... sic! In plsu acum, noua politica este un salariu cu maxim 5-10% mai mare decat fostul loc de munca indiferent care ar fi acesta...

Ar mai fi multe de spus, dar sincer, concluzia este: daca aveti orice alta obtiune fata de Oracle, go ahead pentru ca la sfarsit veti ramane deceptionati de procesul de angajare, de timpul pierdut sau de salariu... Va spune un fost angajat Oracle...
abe -valve Marti, 12 Martie 2013
dar ce salariu aveai pe tehnica timp de 5 ani pe luna ,,ne intereseaza netul.
asta este pentru domnul dark ...daarkie mai bine zis ,..
exOraclist Sambata, 16 Martie 2013
Pot sa spun ca este 100% real ceea ce a scris Dark. Pot sa mai adaug si faptul ca daca un manager s-a sictirit de mutra ta, poate sa iti faca aproape tot ce vrea ca sa te dea afara. Zic aprope, pentru ca desi poate scoate si folosi rapoarte false sau poate lansa acuzatii neadevarate, daca ai macar putin sange rece, toate mailurile primite si date in ultimii 4 ani salvate si ceva cunostinte de Excel, suficiente pentru a scoate rapoartele reale... poti sa iti sustii cazul cu oarecare succes. Pana la urma tot va trebui sa pleci in cele din urma sie esti incurajat din toate partile sa o faci, cu unele mici avantaje temporare, ce-i drept.

Inca niste faze "amuzante": cateva departamente s-au rarit sau au disparut peste noapte, exemplu niste echipe de renewals si de oameni care pregatesc si ofera suport tehnic pentru trainingurile externe, fiind inlocuiti cu indieni,de asemenea in unele departamente unde ajungi sa stii prea multe la un interval de timp se schimba angajatii, adica cei vechi fie ajung prin alte parti daca sunt foarte norocosi, fie zboara, ceea ce se intampla cu majoritatea.

Firma are potential, salariile sunt bunute la inceput dar raman batute in cuie pana cand pleci din firma sau avansezi spectaculos, dar din pacate birocratia, falsitatea si porcismul o strica rau de tot.
Yaaman Miercuri, 20 Martie 2013
salut.... aveti idee care este grila de salarizare pentru pozitia de "Contracts Administrator" ?
Thx anticipat
stiu Joi, 21 Martie 2013
sub 27 de mil net in mana
candidat Vineri, 22 Martie 2013
Iar pentru o pozitie de JD Inventory Control Analyst care ar fi salariul? Se plateste bonus de relocare?
Gabriel R. Vineri, 22 Martie 2013
Salut!Stiti cumva care sunt salariile pe pozitiile de sales ?mai exact pe postul INSIDE SALES REPRESENTATIVE for Educational services/products limba engleza ?multumesc
ben hur Vineri, 22 Martie 2013
@Dark...mi-a placut aia cu rezervarea...geesas numai copos face de-astea =))
stiu salariile Sambata, 23 Martie 2013
cam toate pozitiile de la oracle company sunt sub 500 de euro in afara de java developer j2ee care urca cat mai sus,nu trebuie sa termini o anumita facultate sau profil sa intri ...
salary Duminica, 24 Martie 2013
salut !pentru o pozitie de "Credit Analyst" in Oracle aveti idee ce salarii se platesc?multam
Bogdan Duminica, 24 Martie 2013
Salut, stiti ceva despre pozitia asta: "Partner Enablement Project Manager"? Am primit ok-ul ca ma vor vineri, mi-au facut oferta salariala la telefon (ceea ce mi s-a ...
serios? Luni, 25 Martie 2013
Doamne iarta-ma, la 4000 RON nu merita sa te relochezi din celalalt capat al tarii... Si 4000 RON pentru middle management, n-as vrea sa stiu pentru analyst cat se da.
me Luni, 25 Martie 2013
buna,"Salary " observ ca intrebi de salariu pe Credit Analyst. Ai fost de curand la interviu ? ce ti s-a comunicat, dupa ce ai sustinut testul si interviurile ?
Orc Marti, 26 Martie 2013
Salut, aveti idee ce salarii sunt pentru postul Educational Sales Representative ?ms
Didi Marti, 26 Martie 2013
Buna, imi puteti spune ce salariu este pt postul de business consultant? Si in ce masura presupune o parte tehnica? multumesc mult
davis Marti, 26 Martie 2013
eu cred ca pentru pozitia de Educational Sales Representative depinde pe ce limba esti....stie cineva cat ar fi pe germana? mersi
Orc Miercuri, 27 Martie 2013
Educational Sales Representative pe limba engleza ma intereseaza.multumesc
Iech Miercuri, 27 Martie 2013
Salutare, legat de ESR, aceeasi intrebare ca si mai sus.Pt engleza, stie cineva cat se plateste ?Multumesc.
miki mouse albul Joi, 28 Martie 2013
pai ce sa zic cam salariile incep full time de le 500 de euro si se termina tot pe acolo..asa ca nu mai incercati sa va vindeti scump ca au deja salariile marcate legal; de catre ...