Forum despre Oracle Romania

corina Miercuri, 15 Mai 2013
stie cineva cam care sunt salariile pentru pre-sales consultant ?
Gotti Miercuri, 15 Mai 2013
Stie cineva la ce suma se ridica salariul pe limba neerlandeza? Nu ma intereseaza departamentul.
zoltan Miercuri, 15 Mai 2013
Am avut recent (cateva zile in urma) un interviu telefonic in urma caruia ramasese sa fiu contactat telefonic in aceeasi zi pentru stabilirea interviului face-to-face cu manageru. Au trecut cateva zile de atunci, cateva mailuri trimisei tipei de la HR si nici un raspuns. Foarte urat cand fac asta.
alu Joi, 16 Mai 2013
pentru bibi :
am aflat ca o prietena asteapta dinainte de Craciun sa semneze contractul si ea este foarte sigura ca dupa 1 iunie se vor finaliza angajarile , stie din surse sigure din Oracle, in plus ea chiar nu era deranjata de aceasta asteptare pentru ca stia de cand fusese la interviuri. pana la urma daca noi asta vrem ,adica vrem sa lucram la Oracle si ne convine si salariu ... merita sa asteptam. sigur ca sunt multi si nemultumiti, asa sunt si la mine in companie ..unii au plecat si parerea lor despre firma este foarte proasta. .... asa ca asteptam :)
bibi Joi, 16 Mai 2013
pentru alu:
ar fi foarte frumos sa se intample astfel ... eu lucrez la o firma, nu ma grabesc, dar recunosc ca mi-as fi dorit sa nu avem acest ghinion ...
Prietena ta a sustinut interviurile tot pe o pozitie de suport? In general acestea dureaza atat de mult ...insa eu am prieteni care au inceput interviurile (tot pe suport) la inceputul lunii februarie si s-au angajat in aprilie ...
Cred ca noi am avut cam aceeasi perioada de interviuri ... la mine au inceput la sfarsitul lunii aprilie.
Mai este putin ...insa va urma si perioada de preaviz ...cel putin la mine stiu ca asa va fi ...
bibi Joi, 16 Mai 2013

Pentru alu:
scuze ...am vrut sa zic 'Cred ca noi am avut cam aceeasi perioada de interviuri ... la mine au inceput la sfarsitul lunii FEBRUARIE '

o/ Joi, 16 Mai 2013
Sunt in aceiasi situatie cu voi..astept luna iunie pentru confirmarea angajarii. Totusi nu stiu ce sa cred, tind sa fiu foarte realist in gandire si nemaintalnind o situatie de genul asta, chiar nu stiu ce sa cred. Vreau sa fiu optimist si sa cred in ce spune HR-ul lor..pe de alta parte, miroase ciudat - adica ok, tre sa fie aprobare din afara insa nici macar un precontract cu situatia asta stipulata in el nu se putea face?

Pana la urma mergem pe incredere si banzandu-ne pe dorinta de a gasi un job decent dar o spun inca o data - e cam ciudat ca o companie de talia Oracle alege sa procedeze in felul acesta.
gin Joi, 16 Mai 2013
Si eu am asteptat vreo 6 luni. Apoi le-am trimis un mail ca nu ma mai intereseaza.
designer Joi, 16 Mai 2013
pt cei acceptati pe partea de suport,puteti comunica pt ce platforme anume ati fost selectati? sau cum se numesc exact joburile
gin Joi, 16 Mai 2013
pt designer
De ce te intereseaza?
roku Joi, 16 Mai 2013
Nu stiu prea multe despre celelalte departamente, dar am lucrat in Credit&Collection si sincer, lucrurile nu sunt asa de rele!
Salariile, daca stii doar engleza la nivel avansat pornesc de la 2300-2400 si pentru cei care mai cunosc o limba straina la nivel avansat (in functie de cat de rara e) pot ajunge la 3000. In afara de salariu se ofera si bonuri de masa si asigurare medicala. Un alt beneficiu sunt training-urile oferite.
La final de trimestru nivelul de stres este mai ridicat, se sta peste program, esti presat mai mult si de manageri, ale caror evaluari depind de cum iti atingi obiectivele si ai foarte mult de munca. Dar acest lucru nu se intampla numai in Oracle, stiu companii care pretind ca la fiecare inchidere de luna sa stai peste program si care te cheama chiar si in weekend la munca.
In afara ultimei luni din fiecare trimestru (a nu se intelege in fiecare zi din luna respectiva), eu nu stateam peste program si volumul de munca mi se parea acceptabil. Orele suplimentare lucrate nu se platesc, dar se dau ore /zile libere in loc.
In ceea ce priveste managementul, sunt si oameni buni si oameni mai putin buni, ca peste tot.. Depinde ce bafta ai si peste cine dai. Spunea cineva ca din cauza managementului se pleaca, e posibil, dar si salariile inghetate ii determina pe multi sa plece.
Per total, pentru mine Oracle a fost un mediu placut de lucru, unde am avut ocazia sa ma dezvolt si cred ca este un loc de munca mult mai bun decat multe alte companii.
Zeita de zahar Joi, 16 Mai 2013

Am fost la un interviu pentru un post de Customer Reference Specialist pe o limba straina.

M-a intampinat managerita timida. m-a condus intr-o sala unde se afla alt manager, m-au intervievat vreo 30 de minute, ca mai apoi sa intre in sala un al 3-lea intervievator caruia i-am raspuns cu rabdare la aceleasi intrebari puse de tinerii manageri inainte. Dansul a fost cel care a condus interviul, cei doi tineri erau his minions, sa ma fac inteleasa.

Ne-a gonit o colega de-a dansilor deoarece sala respectiva era rezervata, am facut o excursie cu liftul pana la alt etaj, au chemat pe colega vorbitoare de acea lb straina sa ma intervieveze putin, apoi si-au schimbat atitudinea si au intrat in ofensiva.

Mi-au dat impresia de oameni carora le place sa piarda timpul, care nu stiu ce vor de la un candidat. Interviul a durat 2 ore.

Mi s-au parut elitisti, foarte slab pregatiti in a sustine un interviu (repetarea si reformularea acelorasi intrebari), dezorganizati (plimbarea de la o sala la alta, de la un etaj la altul).

La interviul de 2 ore cu Oracle pot sustine ca am facut munca dubla, pe langa cea de candidat si cea de intervievator; avand responsabilitatea sa raspund intrebarilor si provocarilor urmatoare:

1) ce-ai spune daca noi credem ca tu nu esti un candidat potrivit pentru postul nostru? (rasfoindu-mi tacticos cv-ul seful lor, imediat ce a plecat vorbitoarea de lb straina);

2) greseala ta este ca nu ai fost atenta la limbajul nostru non-verbal (in nici unul din internship-urile mele neplatite din agentii de recrutare nu am fost sfatuita sa fiu atenta la limbajul non-verbal al intervievatorilor, ci numai la intrebarile lor);

3) asa trebuie sa arate un cv? (ii raspund ca este dupa model europass, iar dansul imi povesteste despre un anume milionar corporatist care a afirmat ca eu as fi unul dintre acele cazuri de genul forma fara fond, la care the minions au dat din cap mai de acord ca niciodata);

4) de ce am trecut in cv un job de pe mai putin pe-o luna, le-am argumentat ca m-a trimis ultima agentie de recrutare la care am facut practica, n-au mai zis nimic;

5) managerul tinerel, one of the minions, despre care am aflat ca a terminat facultatea in aceeasi perioada cu mine, m-a intrebat cu ce medie am absolvit facultatea. Nu am fost niciodata intrebata intrebarea asta la nici un interviu, la fel cum nu am fost niciodata intervievata de cineva atat de tanar si de lipsit de experienta.

Au dat-o intr-un stil foarte agresiv de intervievare, ne consumam nervii reciproc unii altora, si am aflat ca nici ei nu stiu prea bine ce fac in momentul in care mi s-a destainuit seful lor ca el a sustinut in jur de 30 de interviuri in total pentru posturile de la departamentul lor. 30, nu 300, ce sa mai zic de 3000, cat sustine un responsabil de la HR pe parcursul a 2 ani.

Nu meritau nici macar sa-mi citeasca cv-ul, daramite sa-mi fie sefi.

bibi Vineri, 17 Mai 2013
pentru alu si mandea :

Intrebare : support pe receivables, payables, general ledger ...? pe ce sunteti?
Alu Vineri, 17 Mai 2013
Pentru bibi : eu am terminat interviurile pe 30 Ianuarie si din cate mi-au dat de inteles am fost printre ultimii candidati. Nu stiu pe ce anume o sa lucrez,stiu doar ca este o aplicatie JDEdwards....dar nu am discutat exact.
bibi Vineri, 17 Mai 2013
ok, am inteles
designer Vineri, 17 Mai 2013
pt gin

eram curios...
Maia Vineri, 17 Mai 2013
stie cineva cat ofera pentru inventory control analyst?
mandea Sambata, 18 Mai 2013
Pentru bibi si alu:

Suport pe bazele de date oracle :)
mac Sambata, 18 Mai 2013
Referitor la interviurile sustinute in iarna : sa inteleg ca dupa luna iunie am putea primi un raspuns ? ( mai ales in situatia in care la ultimul interviu am primit feedback pozitiv )
mandea Sambata, 18 Mai 2013
Vom primi raspunsul lor dupa data de 1 iunie