Forum despre Oracle Romania

warlord Vineri, 24 Mai 2013
Nu prea inteleg motivele pentru care cineva ar sta pe bara saptamani/luni intregi doar ca sa lucreze la Oracle (eventual).
mandea Vineri, 24 Mai 2013
Asteptatul asta este acceptabil doar in conditiile in care lucrezi deja pentru o alta firma, nu cred ca multi sunt dispusi sa astepte luni intregi si sa stea someri doar ca sa afle daca ii angajeaza sau nu. Mie imi convine intr-un fel sa astept, pentru ca am alte proiecte momentan dar nu pot spune ca nu sunt ingrijorat de raspunsul lor.
Raluca Vineri, 24 Mai 2013
Buna tuturor,
Legat de partea cu asteptatul...sugerez sa aveti rabdare. Eu am fost la interviu ptr Contract Specialist pe Franceza la inceputul lunii Aprilie la Oracle...Am avut 3 interviuri, unul la telefon, altele 2 cu managerii din echipa. Raspunsul pozitiv l-am primit in jur de 15 aprilie si pana ieri am asteptat sa fie acceptata angajarea in America. Ieri am primit raspunsul, am dat si recomandarile necesare, am primit si oferta si am putut sa imi dau demisia si de la actualul loc de munca...Incep munca la Oracle pe 24 iunie. Asadar din Aprilie pana la sf lunii Iunie...este ceva de asteptat..dar sper si sunt increzatoare ca merita.
Sa aveti un we frumos!
jojo Vineri, 24 Mai 2013
Buna. Imi puteti spune in ce consta testul de limba engleza? Atat cel telefonic cat si cel scris? Ce fel de intrebari sunt? Multumesc anticipat.
mandea Vineri, 24 Mai 2013
Iti doresc mult succes in continuare Raluca! :)
bibi Vineri, 24 Mai 2013
pentru Raluca:
Felicitari :) !
eu nu prea inteleg cum pentru departamentul tau deja a sosit aprobarea si pentru noi, nu (noi care asteptam din martie ...)
Probabil depinde si de departament, nu stiu ce sa zic ...
bibi Vineri, 24 Mai 2013
pentru jojo

cred ca depinde foarte mult de job ...
mandea Vineri, 24 Mai 2013
Nici eu nu inteleg cum se poate....e perioada de bugetare doar pentru anumite departamente?
treaz Vineri, 24 Mai 2013
vreti sa stiti cam multe mai copilasi.
pana una alta, salut interventia domnului director jeneral care spre deosebire de altii a spus (la nush ce sindrofie de-asta pe teme de hr) corect ca angajatii din romania sunt foarte buni.
cu alte cuvinte va apreciaza.
o/ Vineri, 24 Mai 2013
@treaz:

Daca vrei sa contribui ceva la discutie, macar fa-o intr-un mod constructiv, fara sarcasm copilaresc si "plinatate" (ca sa folosesc un termen bisericesc) de sine. Daca refulezi, macar refuleaza informatii pertinente.
treaz Sambata, 25 Mai 2013
ce e nepertinent in ce-am scris mai sus.
dom director va apreciaza. dar aprecierea nu se converteste in bonusuri sau alt gen de recompense materiale.
voi cu munca, el si cu sotia lui s cu banii
mandea Sambata, 25 Mai 2013
Se referea la faptul ca informatiile date de tine nu sunt constructive, nu ne ajuta cu nimic.
Bibi Duminica, 26 Mai 2013
Pentru Junior Revenue Recognition Analyst stie cineva sa imi dea mai multe detalii? V-as ramane recunoscatoare :)
jojo Luni, 27 Mai 2013
Pentru un post de collection analyst intrebam de testul de limba engleza. Stiti cumva cam ce presupune? Mi se pare destul de ciudat un test telefonic (dupa interviul telefonic) + un test scris.
lulu Luni, 27 Mai 2013
@ jojo
testul scris de engleza consta in: o traducere din romana in engleza, completarea unor propozitii cu termenul lipsa(tip grila) si scrierea unui mail catre un client dupa o situatie data.
bafta multa!
Red Riding Hood Luni, 27 Mai 2013
@ o/: sunt sanse mari sa mearga mai departe cu angajarile, da. Doar nimeni nu poate garanta. Deh, mereu exista acel 1% marja de eroare!

@bibi: fiecare departament are oamenii lui care aproba. sunt sefi mai sus diferiti de la un departament la altul. cateodata unii se misca mai rapid in a trimite/da toate aprobarile mai departe, altii se misca mai incet; unii pot avea toate informatiile necesare cati, cand, cum sa angajeze, altii nu. si uite asa vin mai repede sau intarzie si aprobarile. e un mecanism complex (in esenta, e simplu, dar complicat de...birocratie). deh, bine ati venit in lumea corporatiilor!
mandea Luni, 27 Mai 2013
@ RRH:

multumim pt. update :)
jojo Luni, 27 Mai 2013
multumesc frumos lulu. mi se pare ciudat totusi un test de limba straina la telefon, dar sper sa fie ok si sa ne intelegem bine.
summer Luni, 27 Mai 2013
RRH, ai scris o pagina fara sa spui nimic concret. Ceva in genul: vremea va fi predominant frumoasa.
sefu Luni, 27 Mai 2013
pe alocuri se vor semnala tepe legate de interviuri