Forum despre Oracle Romania

HELP Luni, 27 Mai 2013
am primit o oferta pt 6 luni, iar contractul se semneaza cu adecco. ar trebui sa imi fac griji in legatura cu faptul ca in prima faza contractul e numai pt 6 luni, sau acesta se semneaza automat atunci cand expira? nu vreau sa ma trezesc fara job peste 6 luni.
cer noros Luni, 27 Mai 2013
pai si de ce nu ai intrebat acolo ? aici cine crezi ca iti poate raspunde ???
constantin Luni, 27 Mai 2013
Oameni buni!
Va dau un sfat, fara suparare. Nu acceptati angajare temporara sau prin firme intermediare, decat daca sunteti bagati in datorii si asta e singura solutie. Altfel, lasati-i sa mai caute sau sa vina, decent, cu o oferta de angajare directa, pe termen nedeterminat.
cer noros Luni, 27 Mai 2013
daca nu reusesti sa-i demonstrezi angajatorului ca trebuie sa te pastreze, poti sa astepti mult si bine. fara suparare, binenteles. alea sase luni poate insemna ca dupa aia capata un angajament direct cu firma mama pe termen nelimitat sau poate insemna ca isi face bagajele. dar astea sunt speculatii. trebuia intrebat la discutia de interviu ce si cum. nu aici.
Red Riding Hood Luni, 27 Mai 2013
@summer: daca as aproba eu, as avea si ceva concret. Cum sunt departe de asta, incercam sa le explic lui bibi, mandea, o/ cam cum e cu treaba asta de lunga durata numita aprobari.
HELP Marti, 28 Mai 2013
@cer noros: normal ca am intrebat ce se intampla dupa cele 6 luni, dar mi-a raspuns evaziv, ca aceasta este politica oracle, ca dupa max un an de zile se semneaza contractul nedeterminat, asta in cazul in care se indeplinesc 2 conditii: postul isi mai justifica existenta si persoana angajata face fata cu bine in aceasta perioada. in mod logic, am dedus ca nu exista nici o certitudine ca se va continua intelegerea. intrebam aici in ideea ca sunt persoane care au inceput cu astfel de contracte determinate si pot sa spuna care a fost parcursul lor profesional ulterior in cadrul oracle (daca a mai existat unul).
gigel patitu Marti, 28 Mai 2013
sfatul lui Constantin este ok, eu mi-am luat-o dupa 6 luni, dar se iese din rahat, nu e un capat de tara. nu trebuie acceptat contractul determinat sub nici o forma pt ca este un mijloc de santaj al angajatorului. chestia aia ca trebuie sa demonstrezi ca esti bun pt companie este pt absolventi, in momentul in care esti prea scump pt SRL e clar ce ti se pregateste, spor la cautat.
cer noros Marti, 28 Mai 2013
# HELP lucrez pentru concurenta, ca sa zic asa, si am fost cam in aceeasi situatie. Al doilea contract l-am semnat direct insa cu firma din State. Nu este insa o chestie generala. La mine au fost clari de la inceput cand am intrebat. Si, da raman tot la parerea ca trebuie sa demonstrezi ceva in firma aia. Nu-ti intinde nimeni covorul rosu la intrare nicaieri in lume, dar ma rog, asta este o chestie de mentalitate .. pe care trebuie sa o ai indiferent de experienta pe care o ai . Mult succes oricum !
ND Miercuri, 29 Mai 2013
Referitor la cei care asteapta...sa se inarmeze cu rabdare.. Eu am avut anul trecut interviurile cu ei, le-am trecut pe toate, mi-au analizat referintele, tot, am stabilit contractul, m-au trimis si la analize..si apoi....am asteptat...si asteptat... De fiecare data cand le dadeam mail sa intreb imi spuneau ca va veni raspunsul sapt viitoare, ca e finalul anului fiscal, ca vine nu stiu care de prin state... ca dupa mai bine de 3 luni sa imi spuna ca au blocat angajarile in departament si ma vor anunta de indata ce se va schimba ceva..lucru care nu s-a mai intamplat.
bibi Miercuri, 29 Mai 2013
Pentru ND

ne poti spune, te rog, pe ce pozitie erai? daca era pe support pe ce aplicatie?
Multumesc!
alu Miercuri, 29 Mai 2013
pentru ND : dar cand ai primit acest raspuns?recent?

Oricum este de luat in calcul si acest aspect ...eu am intrebat prin martie la telefon daca s-au anulat angajarile si s-a ras ... ca si cum nu s-ar intampla asta niciodata. Macar sa primim un raspuns, asta mi s-ar parea corect. bafta tuturor!
Marius Miercuri, 29 Mai 2013
De cand tot citesc forum-ul asta am observat ca multinationalele astea... sunt urate asa cum sunt si politicienii :-)). Haideti sa ne strangem mai multi pe Facebook, sa ne cream comunitatea, ca sa zic asa... ! Va multumesc !
@Marius Miercuri, 29 Mai 2013
exista deja o pagina de Facebook chiar a blogului acesta, ar merita sa fie data mai departe sa stie cat mai multi https://www.facebook.com/undelucram.ro
mihai17 Joi, 30 Mai 2013
salutare,
stie cineva care e atmosfera si pe parte de expense reporting?...si salariul unde s-ar incadra?
doar o constatare Joi, 30 Mai 2013
asa e, uram multinationalele, le vorbim de rau, le ponegrim... dar cand ne cautam un loc de munca, tot la alta multinationala ne uitam... sau, poate la o firma mai mica si, odata ajuns acolo, te gandesti cata dezorganizare, ce in urma sunt cu tehnologia etc etc etc...
gic Joi, 30 Mai 2013
mai constatare de unde esti de la HR ???
pt gic Joi, 30 Mai 2013
bineinteles, concluzia la care se ajunge imediat, ca sunt de la HR! Chiar nu sunt, si chiar era doar o constatare. si eu mi-am cautat de lucru intr-o companie mai mica, si am dat de chestii gen doar 400 ron pe cartea de munca, nu avem abonament la o medicover sau care o fi, si normal ca am ajuns iar la multinationala. de aia ziceam. tu poti insa sa crezi ce vrei!
Angel Exterminador Joi, 30 Mai 2013
Citesc si nu-mi vine sa cred: "multinationalele astea... sunt urate asa cum sunt si politicienii". Daca tragem semnul egalitatii intre multinationalele din Romania si politicienii care o conduc eu cred ca avem o grava problema, adica ne lipseste in mod evident simtul realitatii. Dupa care se scrie ca "sa facem o comunitate pe facebook". Ca sa ce? Sa ne vada toata lumea cat de batuti in cap suntem? Care ar fi obiectivele acestei comunitati? Dar mijloacele ei de actiune?

Eu cred ca ar trebui sa ne venim in fire, sa intelegem ca daca vrem sa ne fie bine trebuie sa muncim din greu, sa renuntam la prostiile cu care ne polueaza media si sa intelegem ca nu orice companie e google si nici orice angajat nu este angajatul de la google. Daca stam pe net si ne visam cu totii Mark Zuckerberg sau mai stiu eu ce alt personaj din aceeasi categorie, putem fi siguri de un lucru: vom crapa de foame. Hai, gata cu prostiile si trecem la munca!
P.S. Nu lucrez in departamentul de HR (Oracle sau alta companie).
Iancu Joi, 30 Mai 2013
@Angel Exterminador: asta e buna, nu tre sa punem botu la ce zic Marius sau altii cu politicienii lui. una e una alta e alta :)))) hai sa nu deviem de la subiect va rog, Oracle.
smecher Vineri, 31 Mai 2013
ba, daca voi vreti sa fiti sclavi n-aveti decat. asta nu inseamna ca trebuie sa fim si noi