Forum despre Oracle Romania

cion Luni, 28 Octombrie 2013
Uite ca am fost si la "interviul face to face" la care am fost invitat. Cu 2 manageri, aproximativ o ora.
De fapt, nu a fost nici un manager, doar un test scris, aprox 1.5 ore pt care bineinteles ca nu m-am pregatit, fiind pregatit pt o discutie asa cum mi s-a transmis ca voi avea.
Cam asta e definitia profesionalismului oracle.
Succes tuturor in continuare!
raspuns Luni, 28 Octombrie 2013
pai de ce ai acceptat sa dai test? trebea sa le zici: bemi-a-ti bota, eu am venit pt interviu nu pentru test
mandea Marti, 29 Octombrie 2013
Deobicei e bine sa te pregatesti pentru testele tehnice, chit ca sunt scrise sau orale :). Testul ala oricum am inteles ca nu este decisiv.
coin Marti, 29 Octombrie 2013
@mandea
Nu stiu cat este de decisiv, probabil daca ai fost pe acelasi post si ai dat acelasi test, stii ca fara ceva experienta pe oracle db administration nu puteai face foarte mult din acel test. Preferam mai mult o discutie, si la telefon le spusesem ca strict pe administration nu am experienta, si a zis ca se cere basic concepts and arhitecture pt ca iti face training de administration si o sa ceara sa dai si prima certificare in acest sens.

Oricum, nu am fost multumit nici de mine, insa nici a ma chema la interviu face to face cu 2 persoane,si a ajunge sa dau un test scris undeva intr-o sala, nu mi s-a parut foarte profesional. Poate e zapacit HR-ul ala, nu stiu. Oricum, nu e capat de tara, nu am primit raspuns, cel mai probabil nu o sa fie unul pozitiv, asta e.. poate am sa ma pregatesc mai bine pe partea asta si am sa revin. Nu e capat de lume:)
Success tuturor la teste si rabdare in asteptarea aprobarilor!
mandea Marti, 29 Octombrie 2013
@cion:
Ai dreptate nu este foarte profesional un test scris...dar na...acolo asa este din cate vad. In departamentul unde m-am angajat eu se da test tehnic prin telefon.
Oricum pe postul acela db specialist se asteapta foarte mult la aprobari...asa ca nu stiu de ce te-a intrebat cat de repede poti incepe dar fie...

Multa bafta in tot ceea ce faci :) !
monika Joi, 31 Octombrie 2013
@mandea
stii cumva daca angajarile se fac pe perioada determinata sau nedeterminata ?
Multumesc mult.
orcl Vineri, 1 Noiembrie 2013
@monika: toate angajarile se fac cu o durata initiala de 3 luni, prelungindu-se automat daca niciuna din parti nu are nimic de obiectat..o perioada de proba sa-i spunem (atat pt ei cu tine cat si pt tine cu ei).
monika Vineri, 1 Noiembrie 2013
Hmm, nu mi se pare ok, eu de exemplu cand m-am angajat la compania unde sunt acum mi s-a facut contract pe perioada nedeterminata de la inceput.
Evident periodada de proba a fost de trei luni , insa totusi nu ma asteptam ca o companie atat de mare sa se preteze la asa ceva.E aiurea atat pentru ei ( ca dupa trei luni iar trebuie sa-ti faca contract iar alte acte) cat si pentru tine ca angajat ( o perioada nesigura).
Am trecut testelele dar in pacate daca nu imi vor face contract de la inceput pe periodata nedeterminata le voi zice passs.Eu nu-mi permit sa fac jocuri din astea cu locul de munca.
Va urez succes tuturor!
monika Vineri, 1 Noiembrie 2013
By the way cine imi garanteaza ca dupa trei luni, nu or sa zica ca vai iti putem face contract doar pentru un an sau mai stiu eu ce tampenie.
Am mai refuzat o companie mare, care tot asa, angaja de la inceput doar pe perioada de un an si cu toare asigurarile lor mieroase ca vai ca nu se pune problema sa nu se prelungeasca le-am zis sa ma cheme cand vor veni vremuri mai bune :).
Pe praful acesta, nu e bine sa faci asemenea artificii, doar daca vrei neaparat sa pleci de la acutalul job, din diferite motive mai grave poate.
In rest, decat pe dinafara mai bine mai astepti.
mandea Vineri, 1 Noiembrie 2013
Nu este adevarat...pe contractul de munca scrie ca este pe perioada nedeterminata de la inceput.
mandea Vineri, 1 Noiembrie 2013
Sfatul meu monika ar fi sa nu iti iei deciziile dupa ce vezi ca scrie pe forumul acesta. Eu zic asa:
Daca iti fac o oferta si ti-au spus ca totul e ok, intreaba la HR sau pe manageri cum e cu contractul. Daca e cu perioada de proba cum scrie pe aici sau nu.
Este cel mai corect asa (parerea mea). Cred ca depinde foarte mult si de departament + job-ul vizat.
monika Vineri, 1 Noiembrie 2013
@mandea asa o sa si fac, pentru ca ce se aplica altora nu e neaparat sa se aplice si pentru mine. Voi vedea cum e cu cele 3 luni de proba si o sa va tin la curent si pe voi
Bafta :)
@mandea merci :)
nook Marti, 5 Noiembrie 2013
Poate sa imi zica cineva cam cat a durat la voi pana ati primit un raspuns dupa interviul cu managerii? Pozitia e db support specialist, iar vineri dimineata am avut interviul, apoi am vazut ca au scos postul din nou pe portal si bstjbs - nu stiu daca asta are vreo relevanta sau nu.

Multumesc.
mandea Marti, 5 Noiembrie 2013
Nu stiu exact ce se intampla cu pozitia aceea, dar pot sa iti spun ca dureaza pana se primesc aprobarile si cateva luni....asa ca trb sa ai nervi de fier si un job stabil ca sa iti poti permite asteptarea ori sa ai noroc si sa iti vina aprobarile f. repede :)
nook Marti, 5 Noiembrie 2013
Asta stiu ca dureaza mult aprobarile. Momentan astept raspunsul dupa interviurile cu managerii de aici din Ro. Din ce am inteles ar trebui sa vina mai repede. Am trecut de interviu telefonic, test scris, apoi am fost chemat la interviu cu managerii de dept. Pana acum au raspuns rapid, dar acum vad ca nu mai zic nimic. Voi dupa cat timp de la discutia cu managerii ati primit un raspuns? Raspunsul din Ro vine insotit de oferta(daca e pozitiv), sau oferta concreta vine si ea peste cateva luni cand vin aprobarile??
Ca e alba sau neagra as vrea sa stiu sa imi pot calcula pasii urmatori:)

Multumesc de raspuns!
mandea Marti, 5 Noiembrie 2013
Raspunsul vine in 1-2 saptamani cred ....stiu ca nu se sta mult pentru cel al managerilor. Si cand te suna, daca raspunsul este pozitiv ti se spune si cati bani iti pot da (net) si te intreaba daca esti de acord sa mearga mai departe cu solicitarea aprobarilor. Nu esti singurul care a ajuns la interviul cu managerii...de aceea dureaza.
Bogdan Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Salut.
E cineva prin zona care lucreaza ca Network Operation Engineer ? Ati putea sa-mi spuneti cum e colectivul/jobul si cam care este salariul?
Multumesc.
nook Vineri, 8 Noiembrie 2013
Salutare,
Stie cineva daca Oracle trimite si un feedback negativ daca e sa fie asa, sau nu mai dau nici un semn dupa interviuri, in ideea ca si tacerea e un raspuns ?

Multumesc