Forum despre Oracle Romania

@paul1 Miercuri, 4 Decembrie 2013
Salut,
Interviul telefonic a durat fix 15 minute. Am dat-o direct pe engleza si m-a pus sa descriu amanuntit ce fac la actualul job. A vazut ca ma descurc cu limba, a dat-o in romana si m-a intrebat chestii generale: salariu, cat ma platesc unde sunt (foarte comica intrebarea :)), bineinteles ca n-am raspuns ), cand sunt disponibil sa vin, daca mai sunt in proces de recrutare la alte firme.
Stie cineva cam cum se desfasoara un interviu cu managerul din ro? Presupun ca o sa ma trimita si la un tip mai tehnic sa dau un test ceva..

Multam.
paul1 Duminica, 15 Decembrie 2013
salut,

nu vreau sa te descurajez dar si eu am avut acelasi interviu in care desteapta aia cu care am vorbit a tras concluzia ca "nu sunt foarte tehnic", nu prea am experienta tehnica :)) (am terminat Calculatoare En si am vreo 4 ani pe tehnic la o firma de telecomunicatii), nici macar nu a citit cv-ul cap-coada, nu m-am putut abtine si i-am zis ca daca vrea competente tehnice discutam dupa ce dau testul cu managerul .... n-a inteles nimic... la 3 sapt, care trebuiau sa fie max 2, mi-a dat mail ca nu sunt candidatul potrivit .....
Peter Marti, 17 Decembrie 2013
salut cam la ce salariu pot sa ma astept pe SUPPORT SERVICE RENEWALS SALES - European languages pe limba poloneza si ceha?
ms
orcl Miercuri, 18 Decembrie 2013
@Petrepeenglezeste: mult mai mic decat ai merita sa iei pentru munca depusa pe postul ala (asta daca esti si capabil sa il obtii).
alle Joi, 19 Decembrie 2013
buna, pe limba italiana imi poate spune cineva cum este? ce anume se munceste? eu in prezent fac backoffice la o alta companie. ce salarii sunt? la angajare ce teste se dau? va multumesc
un angajat Luni, 23 Decembrie 2013
@nook poate ne daii detalii despre cum e jobul, atmosfera colegii.
Multumesc mult
nook Duminica, 5 Ianuarie 2014
@un angajat
O sa revin cu detaliile privind job-ul, mediul de lucru, etc...dupa ce pot sa imi fac o parere cu privire la asta. Incep de maine, si sper sa fie bine, si sa pot spune ca merita asteptarea si toate celelalte..
poliglota Duminica, 5 Ianuarie 2014
buna! cunosc limbile engleza, portugheza, spaniola, italiana si franceza la nivel avansat, iar limba suedeza la nivel mediu. lucrez pe back office la o companie de outsourcing. nu detin cunostinte in domeniu tehnic (poate doar atat cat stie un incepator) dar sunt dornica sa invat daca e cazul. mi-ar placea sa lucrez la oracle pe un post unde sa nu fie nevoie sa preiau/initiez apeluri, sa am un program decent (9-18) si, daca e posibil sa lucrez pe toate limbile mentionate. cei care lucrati acolo credeti ca imi puteti spune daca cerintele mele rezoneaza cu politica Oracle si ce salariu as putea lua pe aceste limbi? merci!
corina Vineri, 10 Ianuarie 2014
Ar fi de mare folos info referitor la pozitia de Intallation Coordinator. Cum este mediul de lucru, salariu..colegi?
amy Sambata, 11 Ianuarie 2014
@ poliglota : poti sa si vorbesti deodata in mai multe limbi ? daca nu atunci din pacate poliglotismul nu este apreciat atat de tare nicaieri ...inclusiv la Oracle. Maxim poti primi un job pe una sau doua limbi. Dar nimeni nu o sa te puna pe mai multe deodata. Iar daca nu ai experienta majora pentru a deveni manager de tara/regiune atunci orice post de limba vine cu un telefon atasat obligatoriu pe masa ta, pe care trebuie sa il folosesti intens. Angajatorii platesc pentru cunostiintele de limba, pentru ca angajatii sa vorbeasca in aceste limbi (si sa dea mailuri, insa tot telefonul este calea de comunicare preferata in dialogul cu clientii).
dana Sambata, 11 Ianuarie 2014
are cineva idee pe Service Renewals pe norvegiana sau suedeza la cat ma pot astepta ? Este posibil 35 net ? am ceva experienta si ma pricep si la domeniul technic destul de decent. multumesc anticipat pentru orice raspuns relevant.

dana
Kelnor Duminica, 12 Ianuarie 2014
Buna seara tuturor,

M-am gandit sa adresez o mica intrebare celor care sunt deja angajati ai companiei, deoarece imi imaginez ca procesul anterior angajarii propriu-zise s-a derulat intr-un mod asemanator. Am primit feedback pozitiv acum mai bine de o luna pentru un post, am acceptat verbal oferta salariala, am oferit referinte, ulterior am avut si programare pentru medicina muncii si pana in prezent nu mi s-a comunicat faptul ca imi pot da fara probleme demisia din locul in care lucrez in prezent. Mi s-a spus ca este posibil sa dureze mai mult (fara a primi insa un termen cat de cat clar). Am si eu ingrijorarile mele; totusi, nu as vrea sa ma trezesc cu vreo veste neplacuta. Ce parere aveti, sunt fondate aceste griji? Ce ar trebui sa fac in acest caz? Multumesc!
@Kelnor Luni, 13 Ianuarie 2014
Poti astepta cu usurinta intre 2 saptamani si cateva luni (2-3). Trebuie sa-ti vina aprobarile, deh, birocratia e mare la corporatii. Gandeste-te ca a fost perioada sarbatorilor si toate s-au miscat mai greu, cu toate concediile si zilele libere.
nook Luni, 13 Ianuarie 2014
Din experienta mea, cand vei primi oferta pe portalul lor web, si o vei accepta, vei putea sa iti dai si demisia.
Pana atunci, e foarte posibil sa astepti ceva timp, asa ca e mai safe sa pastrezi job-ul curent. Pt mine lucrurile au decurs destul de repede, insa ma pot considera unul din putinii norocosi, tot procesul durand aprox 1 luna si o sapt.
Mult succes!
peter Luni, 13 Ianuarie 2014
Dana trimite mi terog mailu tau aici peter2014p@yahoo.com
Kelnor Marti, 14 Ianuarie 2014
Va multumesc tuturor celor ce ati raspuns la intrebarea mea, si inca intr-un timp scurt! 2-3 luni nu inseamna capat de tara pana la urma, deci este in ordine pentru mine.
corina Marti, 14 Ianuarie 2014
Buna ! Sunt invitata la un assessment center vineri pentru pozitia de installation coordinator? Stie cineva despre ce este vorba?
M Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Buna Corina. Eu am dat doar interviul telefonic pt Installation Coordinator si astept feedback saptamana viitoare. Din cele spuse de catre recruiter, va trebui sa te ocupi end to end de coordonarea activitatii de instalare. Poate revii cu un feedback asupra interviului dat cu ei. O seara placuta.
JE Joi, 16 Ianuarie 2014
@Kelnor

Daca toate demersurile din Romania au fost derulate atunci inseamna ca se asteapta pentru un raspuns din exterior, acesta poate dura intre cateva saptamani si cateva luni, eu zic sa astepti pana-ti vor da raspunsul final cu aproparea externa.
Michal Joi, 16 Ianuarie 2014
salut am fost la interviu la Services Renewal Representative - Slovak/Czech am gasit jobu am trimis cv am fost contactat am trecut de interviu telefonic am fost la sediu la interviu cu 2 manager si am primit un respuns ca primesc un respuns marti miercuri ( asta era joi cred) ma sunat luni ca feedback iera positiv si mi au facut oferta salaria am aceptat am primit un mail cu oferta salariala si ca trebuei sa ma registrezi irecruitment oracle si sa astept ok pe mail acolo dupa aia urmeaza medicina munci si semnare contractului.....acum intrebare mea este cam cat duraza pana vine ok pe pagina ala de recrutare ca am si alte oferte si in momemntu asta trebuie sa refuz pe ele daca merg pe oracle dar nu vreau sa am o surpriza ca nu primesc confirmarea pe pagina lor de recruitment mi cer scuze pentru limba romana a mea ca sunt strain