Forum despre Oracle Romania

anca Miercuri, 14 Mai 2014
stie cineva care este salariul pentru pozitia de Collections Supervisor EMEA ? avand in vedere ca nu prea existe sanse se negociere sau de marire salariala in cazul in mi s-ar face o oferta, as vrea sa stiu de la inceput cat sa cer. multumesc mult
monika Miercuri, 14 Mai 2014
Char nu are nimeni detalii despre pozitia:
High Availability Support Team for Romania
Multumesc mult
darius Miercuri, 14 Mai 2014
Salut.
Are cineva detalii despre pozitia de Technology Support Consultant ?
Multumesc mult
asd Sambata, 17 Mai 2014
1. administrative assistant for key account director
KAD este un agent de vanzari pentru o firma de tip "strategic" care aduce venit foarte mare. Proabil functia este de back-office.
2. Technology Support Consultant - Portofoliul de produse Oracle se imparte, printre altele, in Technology, Applications, Middleware, etc. Probabil o functie care necesita cunostinte tehnice avansate.
3. Oracle Right Now. RightNow este o companie recent achizitionata de Oracle. Cat despre pozitia in sine, probabil ceva in vanzari.
Pop_eye Duminica, 18 Mai 2014
Are cineva info despre pozitia de Deal Specialist? Ms.
monika Luni, 19 Mai 2014
@asd
Ai informatii si despre High Availability Support?
Multumesc
Alex Joi, 22 Mai 2014
Salut,

Am sustinut 2 interviuri ptr pozitia de IRT Tester mai bine de 1 luna jumate. Problema este ca nu am primit nici-un feedback, desi am dat un mail tipului de la resurse umane. Deobicei asa mult tine procesul de recrutare? totusi nu putea sa raspunda la mail?..era just a replay..
monika Vineri, 23 Mai 2014
@Alex ,eu zic sa suni persoana care te-a contactat.
monika Vineri, 23 Mai 2014
Chiar nu are nimeni detalii despre pozita de High Availability Support?
O fi ceva secret de stat ?
Anyone ?
Tasha Vineri, 23 Mai 2014
Buna tuturor!
Sa va spun si eu din experienta mea cu Oracle Romania. Am fost contactata pentru postul de Accountant payable cu limba rusa, Primul interviu l-am sustinut telefonic, in engleza, dupa 3 zile am fost contactata ca am trecut si daca doresc sa merg mai departe. Bineinteles, si am programat un interviu face-to-face de limba : engleza, rusa.
Interviul a avut loc in prezenta a 2 dudii, una stiutoare de limba rusa si una nu, am vorbit 1 ora doar in engleza, CEL MAI TAMPIT INTERVIU care l-am avut vre-odata, ca la un moment dat ma scoateau din pepeni cu intrebari de genu:"De ce credeti ca sunteti mai buna decat ceilalti? Ce credeti ca va recomanda? Unde va vedeti peste 5 ani?De ce crezi ca te vei descurca pe aceasta pozitie? Care crezi ca sunt puctele tari si slabe?si lista continuua....cu intrebari de genu acesta, la un moment dat una din ele ma intreaba at timp voi rezista pe aceeasi pozitie, eu ii spun ca pana la 4 ani, ea se revolta, intr-un fel, si s-a ras ironic, ca dupa un an deja intri in rutina, eu normal ii explic daca iti place ceea ce faci si ai o echipa grozava, cu siguranta, nu simti rutina...dupa care iar urmeaza intrebari de genu:"Da ce inseamna pentru tine o echipa buna, ce inseamna pentru tine un manager bun si cum ar trebui sa fie" si cam toate aceste intrebari erau repetate sub alta formulare. Deci, mi-au testat timp de 1 ora engleza si nervii, am trecut la rusa,domnisoara in cauza imi pune o intrebare (articulata gresit, dupa care repede se corecteaza singura) si aici am inceput eu...vorbesc rusa nativ, si cu accent si repede...mi-a pus 2 intrebari, si-a dat seama ca ar putea sa se faca de rusine cu rusa ei, si am trecut inapoi la engleza. La sfarsit mi s-au pus in fata 2 teste, traducere rusa-romana, engleza-rusa, vreau sa zic ca textul din rusa-romana, era haotic, unele propozitii nu aveau sens, cuvintele incalcite, am timp de 30 de min. am rezolvat ambele, a venit domnisoara in cauza, ma verifica, le citeste, face o mica observatie ca in loc de"Dvs." am folosit"Tu", in rest nimic de reprosat.
Referitor la experienta m-au intrebat daca as fi dispunsa sa lucrez doar pe o parte din contabilitate, pentru ca momentan duc contabilitatea unei firme, si i-am zis ca nu e problema dar cand am cerut salariu de 2500 lei a venit si intrebarea:"Crezi ca experienta ta e suficienta pentru acest salariu?" pai stai duduie ca m-ai intrebat ceva mai devreme daca as putea sa lucrez doar pe o parte din contabilitate ca e ceva diferit ce fac eu la moment..
Nu stiu daca voi trece al 2-lea interviu si nici nu mai stiu daca imi doresc sa lucrez la ei, am simtit o atmosfera plina de rautaciune si falsitate.
Mara Vineri, 23 Mai 2014
In cazul in care inca nu v-ati dat seama, la Oracle nu umbla cainii cu covrigi in coada.
Salariile sunt si nu sunt mari. Da, sunt mai mari decat la alte companii. Nu, nu ai posibilitatea de a obtine mariri de salariu sau prime/bonusuri ca la alte companii. Daca semnezi direct cu Oracle negociaza foarte bine bine salariul si tine cont ca nu o sa vezi o marire prea curand. Bonusuri sau prime vad numai anumite departamente, si nici la ei nu sunt garantate (ai performante - primesti bonus). Depinde totul de target-ul echipei (deci nu tine neaparat de individ) si de cat de bine a dus-o compania in anul fiscal. Promovarile nu sunt nici ele prea frecvente, iar atunci cand au loc nu prea se schimba nimic semnificativ la salariu. Nu sunt frecvente din 2 motive:
1. Politica Oracle: una complicata care nu prea e deloc transparenta
2. Management: nu stiu cum e la altii, dar eu am avut "norocul" sa nimeresc intr-o echipa in care "prieteniile" si subiectivismul erau ridicate la rang de criteriu de evaluare. Unii munceau si erau "rasplatiti" cu critici absurde, iar altii se faceau ca muncesc.
Iar daca esti contractor poti sa iti iei adio de la orice posibilitatea de a promova sau de a primi bonus. Astea sunt "privilegii" destinate exclusiv angajatilor Oracle. Se pune mare accent pe diferenta asta.
Experienta a fost una tipic Romaneasca: Muncesti?! Atunci ia si munceste si pentru altii. Esti prieten cu manageru?! Da-o dracu de munca, ca are cine sa o faca, hai la o cafeluta.
Proactivitatea, ideile creative si sugestiile nu aveau nici o valoare oricat de bune ar fi fost, daca managerul vroia sa faca altfel sau sa zica nu... doar pentru ca e manager si trebuie sa faci tu ca el/ea, nu invers. Cea mai tare replica pe care am primit-o a fost "Sunt manageru tau si ti-am cerut sa faci asta, nu te-am rugat. Era un ordin, nu un sfat"; asta dupa ce spusesem "ok, o sa ma ocupt de asta. merci pentru sfat".
In ceea ce priveste procesul de recrutare, da este unul lung cu multe interviuri iar cerintele/asteptarile sunt ridicate. Insa totul depinde, again, de management. Daca vii din afara si nu te recomanda nimeni din interior, va trebui sa te supui rigorilor HR. Daca ai un prieten care prieten cu cineva care e prieten cu manageru... deja se schimba complet situatia. Sau daca pur si simplu te place managerul ca te recruteaza, iar nu mai conteaza experienta anterioara si skillurile.
Repet, asta a fost experienta mea intr-o anumita echipa unde managerii nu mai lucrasera in viata lor la alta corporatie si nu intelesesera ce e ala mediu de business, etica si profesionalism. Niste persoane ajunse "sefi pe tarla" pentru simplul motiv ca era cei mai vechi, singurii care ramasesera in aceeasi echipa de la infiintarea ei. Asta nu inseamna ca intreaga echipa era formata dupa chipul si asemanarea managementului. Pe principiul "radem, glumim dar mai trebuie si cineva care sa munceasca", unii chiar erau angajati cat se poate de corect. In echipa respectiva, proportiile era cam 60/40 in favoarea prietenilor/favoriti.
Dupa cum v-ati dat deja seama, favoritismele se reflectau si asupra oportunitatilor de dezvoltare. Pentru unii nu prea se gasea niciodata buget pentru traininguri si certificari, in timp ce altii chiar erau rugati sa participe; cu toate ca nu era job related. La fel si cu calatoriile in strainatate.
Asta nu inseamna ca in toate organizatiile/echipele este aceeasi situatie de cacao. Cunosc si cazuri mai fericite.
In concluzie, nu va pierdeti speranta dar nici sa nu veniti la Oracle ca la Mecca. O fi Oracle dar pana la urma e tot Romania iar lucrurile se fac Romaneste.... nu cu precizie Elvetiana si seriozitate nemteasca.
@Mara
ai cumva detalii si depre High Availability Support Team ?Care e atmosfera pe aici, cum sunt sefii etc.Merci anticipat
codename47 Sambata, 24 Mai 2014
Mara stii ceva despre oracle rightnow...pozitia de suport tehnic first responder?
Alina Sambata, 24 Mai 2014
Am fost chemata la interviu pentru o pozitie de consultant in departamentul de presales. Ce puteti sa-mi spuneti? Care este atmosfera - asa cum o descrie Mara sau OK?
Salariile?
Marius Miercuri, 28 Mai 2014
Stie cineva cum este in departamentul Credit & Collection ? Atmosfera, manageri, program, oportunitati dezvoltare profesionala ?
m Miercuri, 28 Mai 2014
@Tasha

Daca vb si engleza si rusa fluent si mai ai si ceva exp de munca parerea mea e ca ai cerut prea putin. asa cum spunea Mara, tb sa iti negociezi bine salariul de la bun inceput pt ca maririle se fac extrem de rar.
Cat despre interviu, este procesul standard de recrutare la Oracle, ti se pun aceleasi intrebari reformulate ca sa vada daca raspunzi la fel sau ai mintit cumva la un mom dat. Pentru fiecare calitate/defect mentionat tb sa dai si un exemplu de situatie. unele interviuri includ si role play.
Ca in orice corporatie exista o multime de oameni frustrati, dar sunt si echipe bune si sunt multe multe oportunitati de a invata.
monika Miercuri, 28 Mai 2014
@m

anonim Luni, 2 Iunie 2014
Am aplicat si eu ptr. o pozitie entry-level...back-office...am avut un prim interviu telefonic in engleza...(sa ma descriu, ce fac la locul actual de munca, ce planuri am..etc)...daca nu sunt la nivel avansat la engleza am vreo sansa sa ma angajeze?

Multumesc!
alexandru dinca Marti, 3 Iunie 2014
Imi place sa recomand lume la oracle desi nu-i cunosc.asa se fac 99% din angajari aici .
eu Miercuri, 4 Iunie 2014
Draga Alexandru,

Esti sigur ca aceasta placere de recomandare nu are legatura cu faptul ca iti intra in buzunar niste banuti pentru fiecare recomandare facuta ( daca angajatul ramane pe pozitia respectiva 6 luni)?