Forum despre Oracle Romania

monika Miercuri, 4 Iunie 2014
@alexandru dinca ,pe mine poti sa ma recomanzi daca doresti :)
Si la noi , se "recomanda', si persoana primeste un bonus.
Aceasta practica se face in multe companii .
gogu' Miercuri, 4 Iunie 2014
nu sunt adeptul cuvintelor goale, dar...pt cei care lucreaza deja in oracle, nu stiu care e parerea voastra, insa eu sunt f multumit de ceea ce am gasit aici...colegi faini, inteligenti si deschisi la minte, sefi care stiu sa te trateze cu respect si seriozitate. nu stiu cum va fi in viitor, dar credeti-ma ca nivelul de profesionalism este ridicat. si in conditiile astea, este placut sa muncesti. cat despre interviu, acum realizez ca cei care se ocupa de tot acest proces, chiar sunt preocupati sa ''te citeasca'' si sa isi dea seama ce fel de om esti cu adevarat.
Nou Miercuri, 4 Iunie 2014
Hello ,

Ce imi putei spune despre pozitia technical support engineer ? Salariul, ce presupune mai exact /.
asd Joi, 5 Iunie 2014
@monika

Din pacate, nu am nicio informatie despre pozitia de High Availability Support. Sorry si mult succes :)
@lex Vineri, 6 Iunie 2014
Cu cat se plateste o pozitie de it suport unui individ vorbitor de daneza/suedeza in Oracle?
Vali Vineri, 6 Iunie 2014
Am lucrat pe pozitii de GERMANA la Oracle, si am avut surpriza sa constat ca pe germana nu se fac mariri de salariu never, iar dupa un an de stat la ei in care am fost umilit si cu munca neplatita peste program, halal mai ales pe limbi straine
interviu Vineri, 6 Iunie 2014
Jalnic proces de recrutare. Dupa ce ei sunt cei ce te cauta, si apoi pierzi timp sa mai mergi si la interviu, se gandesc ca abia la sfarsit e bine sa-ti zica ce tip de contract iti ofera. Deci cascati ochii inainte...
mister ellison Vineri, 6 Iunie 2014
@vali: nenicule, minti cu nerusinare! nu numai ca in politica corporatista de la Oracle, daca cineva te loveste cu o pana din greseala si tu vrei sa il raportezi - o poti face si situatia va fi investigata serios, daramite sa stai peste program (obligat, dupa cate s-ar intelege din cele spuse de tine) sau alte chestii de genul asta..deci nu mai minti..

Pe planul secund, ti se spune dinainte ca salariul ala ramane si ca nu se fac mariri..e politica corporatiei, nu e nici un secret.

OT se da cat e nevoie iar daca esti cat de cat organizat si gen, nu iti cade scuipat din gura (caz care nu ar trebui sa se aplice, ca doar lucrezi la Oracle) - ai mai mult timp decat ai nevoie incat sa iti faci treaba. OTul mentionat anterior se adauga aici, 10-15 ore in functie de departament.

De obicei bani luati in plus degeaba, pentru ca toata lumea se cam incadreaza in programul normal.

Nu e Oracle, Dumnezeu pe pamant, insa nu e nici cel mai rau loc sa muncesti..dopvada sta si faptul ca a fost ales cel mai bun angajator roman pt al 5lea an consecutiv.

Respectele mele, monsieur!
EU Sambata, 7 Iunie 2014
@ Monica: High Availability Support insemana DG, RMAN si recovery pe database, asta inseamna global customer support team. Echipa d'abia a aparut in Romania. Colegi mai multi in afara. Success!
monika Sambata, 7 Iunie 2014
@interviu,'poti sa fii mai explicit cu tipul de contract oferit ? Sau sa descrii mai in detaliu experienta ta,nu de alta sa intelegem si noi :).
Multumesc .
sales Duminica, 8 Iunie 2014
salut tuturor, am aplicat pentru un post de account managament in limba straina. Am avut interviu telefonic de aproximativ 40min, doamna cu care am discutat zicea ca da OK, si sa ma astept la chemare pentru interviu face to face. De o luna nu am primit nici un raspuns, dar am sunat eu si zicea ca asa e normal sa dureze. are cineva idee cat dureaza procesul de angajare, de la primul interviu telefonic pana la urmatorul interviu, etc...multumesc anticipat
Bubu Duminica, 8 Iunie 2014
Salutare! Am si eu o intrebare la voi. Am un prieten care vrea sa aplice pt un job "native English speaker", este american. Aveti idee cam ce salariu ar tb sa negocieze? Au ceva facilitati pt expati? Multumesc mult
sales Marti, 10 Iunie 2014
Anybody un raspuns va rog?
@sales Marti, 10 Iunie 2014
Da, recrutarile dureaza mult la Oracle. Poate cam cel mai mult, raportandu-ne la alte firme din domeniu
Daca citeai 2-3 pagini mai in spate, ai fi gasit acelasi raspuns ca al meu
a Vineri, 13 Iunie 2014
cat castiga un network engineer la oracle?
me Sambata, 21 Iunie 2014
in ce consta interviul face 2 face cu managerul pe profilul tehnic? am inteles ca dureaza cam o ora si deja am vorbit despre experienta mea la telefon, interviul de 30 min.
E un test ?
ioana Duminica, 22 Iunie 2014
Imi poate spune cineva un interval de salariu pentru presales consultant cu french / italian? Multumesc.
@ioana Duminica, 22 Iunie 2014
la care departament de Presales, EMEA sau North America?

Mai bine intreaba-te de ce sunt mai mereu pozitii libere in departamentele astea. Stii vorba aia: Oamenii pleaca de la manageri, nu de la companii.
Ai grija!
ioana Duminica, 22 Iunie 2014
La EMEA. French C2, Italian C1.
Kid Luni, 23 Iunie 2014
stie cineva de jobul Services Deal Specialist (German) ? Mersi