Forum despre Oracle Romania

Danzel Duminica, 7 Septembrie 2014
Hello,

Are cineva idee cam cat se ofera pt. un post de Global Customer HUB Support Engineer cu o limba semirara si 2 ani experienta? Poate ajunge in jurul a 4000 - 4500 RON net?

Ms.
lia Duminica, 7 Septembrie 2014
@HIHI Da. Mi s-a spus suma dupa interviul la telefon avand in vedere ca angajarea nu se face direct prin Oracle. Vorbim de o suma de 1500 RON + tichete de masa.
Ionn Marti, 9 Septembrie 2014
Cineva informatii despre Network/Telecom Systems Analyst IT ? Salariu, atributii, cerinte, program de lucru ?
Merci
I Bianca Joi, 11 Septembrie 2014
La cat se ridica salariul pt Credit&Collections-English/French? Stie cineva?
Sailor Moon Sambata, 13 Septembrie 2014
Am lucrat timp de 4 ani aici pe o pozitie de suport tehnic si va pot spune urmatoarele:

1) Pe majoritatea departamentelor salariul NU este negociabil. Se merge pe principiul "take it or leave it", are balta peste. Stiu oameni care au fost respinsi pt ca au cerut 100 RON mai mult decat aveau ei bugetat pentru pozitie, deci daca visati la negociere, treziti-va!

2) Foarte important: Oracle iti va oferi un salariu in functie de compania la care ai lucrat inainte. Adica daca vii dintr-un call center de 2 lei, salariul pe care ti-l vor propune va fi tot de 2 lei (eventual un pic mai mult decat ai avut inainte ca sa te convinga sa vii la ei), daca vii dintr-o firma mare gen HP sau IBM se schimba radical ecuatia. Eu am vazut oameni pe aceeasi pozitie cu acelasi numar de ani de experienta si care faceau exact acelasi lucru si intre ei erau diferente si de 2000 RON net!

3) Este posibil sa promovezi in interior, insa promovarile mereu se fac numai cu sarcinile si cu munca, aproape niciodata si cu salariul. Nici mariri de salariu nu exista, cu cat intri, cu atat iesi. Cunosc un caz de manager de echipa care avea salariul mai mic decat unii membrii ai echipei lui care se angajasera de curand. Sau persoane care se angajasera pe 1K euro in 2007 si care acum au mai putin de 700 de euro din cauza devalorizarii leului.

4) Daca aveti colegi prin UK, US si alte tari dezvoltate de care veti depinde intr-un fel sau altul, asteptati-va la tot felul de strambe si escalari ca la balamuc. Asta din cauza ca politica Oracle este de a reduce din personalul din ceea ce numesc ei "tari high cost" pentru fie a infiinta noi pozitii la noi, fie prin a da romanilor mai mult de munca pe acelasi salariu. Din cauza asta oamenii aia sunt terifiati ca isi vor pierde joburile, si la varsta lor (majoritatea sunt oameni trecuti bine de 40 de ani care sunt de ani buni in firma) sansele de angajare sunt minime.

Cam asta am avut de spus, concluziile le trageti si voi si va puteti decide daca vreti sa veniti aici sau nu.
mister ellison Duminica, 14 Septembrie 2014
ce a spus @Sailor e cat se poate de adevarat..pe langa ce a spus el/ea, as adauga si urmatorul sfat: indiferent daca sunteti decent human beings sau jeguri infecte de oameni, asteptati-va sa fiti sapati si asteptati-va ca relatiile interpersonale si tovarasiile sa primeze..din punctul asta de vedere, Oracle nu se dezminte de celelalte firme romanesti.
gondole Duminica, 14 Septembrie 2014
un business analyst middle - senior trece de 5000 ron net?
ella Marti, 16 Septembrie 2014
:) Citesc si ma cam indoiesc ca Oracle este un platitor atat de prost in piata. Salariile astea sunt de incepatori in domeniul IT. Imi dau seama ca in corporatii de genul e mancatorie maxima, multi pafaristi, ifose si figuri, dar vad ca merge businessu si pentru ca unii isi fac treaba, au clienti buni si furnizori pe masura.
Danzel Miercuri, 17 Septembrie 2014
Hey,

In afara de salariu, bonuri si asigurari ce alte bonusuri se mai acorda?
tess Joi, 18 Septembrie 2014
Salut. A dat careva test excel la oracle? e contra timp? standard cu dificultate medie, sau cer functii avansate? merci pentru orice informatie
Crys Vineri, 19 Septembrie 2014
Haideti sa va spun cum a decurs procesul de recrutare cu cei de la Oracle (interviurile, pentru ca nu s-a concretizat nimic): Primit telefon de la HR, stabilit interviu telefonic cu alta persoana de la HR. Avut interviu telefonic cu HR, primit feedback pozitiv, stabilit interviu telefonic cu Managerul. Avut interviu telefonic cu managerul, primit feedback pozitiv, stabilit interviu face to face cu managerul si HR-ul + testare tehnica. Avut interviu face to face, rezolvat testul + un mic assignment pentu acasa. La 5 zile dupa acest interviu face to face (ceea ce credeam eu a fi un ultim interviu), mai primesc un telefon de la nu stiu cine de la oracle, respectivul nu era din Romania, pentru, ce sa vezi, inca un interviu telefonic...

Si uite asa au trecut peste doua saptmani fara sa primesc nici macar un mail in care sa imi spuna ca NU, NU ai fost ales etc. Tin sa precizez ca le-am trimis si un mail pe tema asta, in care i-am intrebat care este statusul si daca au un feedback. Nimic.

Mi se pare foarte urat ca dupa 4 interviuri sa nu raspunzi macar la un mail in care sa imi spui daca e DA sau BA.

In rest, oamenii au parut foarte OK.
excel Vineri, 19 Septembrie 2014

cum au parut OK cand tot sistemul concluzioneaza ca nu iti da nimeni niciun raspuns?
si de ce mi s-a sters postarea despre excel dragilor de pe site

excel Vineri, 19 Septembrie 2014
scuze am realizat ca acel comment de excel a dat eroare la postare.

testul de excel e un nimic.. o formalitate simpla si doar justificativa pentru procesul de recrutare.. nu si relevanta pentru selectie. interviul final e cel care conteaza,care si el la randul lui din cate se vede uneori e la fel de irelevant.
tess Vineri, 19 Septembrie 2014
Multam, Excel :) am cautat intre timp pe net, sunt o groaza de teste de excel pt recrutare. merci pentru raspuns!
ella Luni, 22 Septembrie 2014
Dupa ce am citit pe aici m-am deziluzionat rau de tot despre ei, prin urmare cheful e interviu e fost maxim''. Am stiu de la inceput ca nu voi fi aleasa. Poate salariul pentru care m-am angaja e prea mare ptr cat au ei chef, poate ca le-am mentionat ca sunt interesata de pozitia de PM si s-au gandit ca nu voi face multi purici pe pozitia oferita de ei.....ma deranjeaza aceasta lipsa de respect fata de candidati, ca nu ofera un feedback real, ci un mail de kkt. Eu sunt un om f responsabil dar sa nu-si bata cineva joc de mine, ca altfel plec. Nu m-am nascut sa fiu batjocora unor cocalari de romani. Am trecut de nivelu de incepator cand stai si inghiti toate mizeriile.
Gigi Luni, 22 Septembrie 2014
@Crys : Pe ce post ai aplicat?Cand ai fost la interviul face to face?
Crys Marti, 23 Septembrie 2014
@Gigi
Am aplicat pe postul de Global Service Desk Analyst, interviul face to face a fost undeva pe la inceputul lunii septembrie. Dar dupa acel interviu, cam la 5 zile dupa, am mai avut unul telefonic cu un strain.
mister ellison Miercuri, 24 Septembrie 2014
@ella: citindu-ti aberatiile semi-cognitive si luand in considerare structurarea ideilor expuse. iti pot spune cu mana pe inima ca nu luai interviul ala nici daca aveai "chef" de interviu. Tot raul spre bine totusi, asa macar nu ai ajuns "batjocura unor cocalari de romani" si te poti dezvolta profesional, lipsita fiind de constrangerile acestea.

Ca idee, daca esti capabil(a), responsabil(a) si te respecti cat de cat - indiferent de nivelul la care esti dpdv profesional, nu accepti niciodata sa "inghiti" nimic, cu atat mai putin "mizeriile" altora.

Gandesti intr-un mod care imi displace profund! O zi buna sa ai!
moonlight Sambata, 27 Septembrie 2014
Cum este posibil ca o persoana care se exprima precum ella de mai sus sa fi ajuns la interviu la Oracle ? O_O
Andreii Marti, 30 Septembrie 2014
A aplicat cineva pentru postul de Network/Telecom Systems Analyst IT ?Daca da,ati fost la interviul face to face cu managerul echipei?Ati primit vreun raspuns pana acum?