Forum despre Oracle Romania

Alex Duminica, 16 Noiembrie 2014
deci nu a fost nimeni la un interviu mai recent?am aplicat pentru o pozitie de Applications Developer..mi-ar prinde bine daca m-ar putea ajuta cineva cu cateva informatii ..Multumesc frumos!
Orcl_2014 Vineri, 5 Decembrie 2014
Salariu:
Depinde de experienta cu care ajungi la interviu. Tehnic > NonTehnic. Sunt nivele de responsabilitate pe joburi si fiecare se incadreaza intr-un buget.
Salariile celor care sunt angajati mai vechi sunt mai mici (enorm uneori) comparativ cu noii angajati pe acelasi post/responsabilitati. Fara ore suplimentare care se platesc on Orcl grila e:
Programare Senior- fara minim 9000 net ron nu are rost sa te duci la interviu. Stiu ca o sa sara multi in cap din cei care sunt angajati mai vechi dar asta e realitatea.
Support Teh Senior- 5000-8500, si depinde f mult pe ce proiect ajungi.
NonTehnic- 3500-5000 in functie de cat de exotic vorbesti.

Daca esti sub aceste grile fie esti junior,angajat "cu vechime" fie...ai avut Ghinion, cum e la moda sa se spuna in ultima vreme...
? Marti, 9 Decembrie 2014
Buna! In legatura cu post de Triage Specialist, poate sa ma ajute cineva cu o informatie salariala? :)
cdlmffn Joi, 11 Decembrie 2014
Buna, pentru Recruitment Administrator (Interview Scheduler/Resume Formatter) are cineva idee cat se plateste? o sa am interviu si nu stiu cat ar trebui sa cer, am inteles ca daca ceri mai putin de suma x nu te mai iau in considerare...
Angajat Luni, 15 Decembrie 2014
Salutare tuturor!
Eu sunt angajat Oracle de 2+ ani si as putea spune ca timpul a trecut foarte repede aici..
Citesc foarte multe comentarii pe forum, majoritatea legate de salarii. Frica romanului ca nu cumva sa ceara mai putin decat altii.. Poate mai intai v-ar interesa daca va potriviti cu jobul respectiv (macar cu ce scrie in descriere), va veti regasi in acea pozitie? Foarte multe frustrari apar de la faptul ca alegem pe criterii salariale si atat. Va recomand sa le combinati pe ambele.
Salariile mentionate..sunt cat de cat aproape de realitate, insa ar trebui sa va ganditi ca cei care isi spun salariile acum, s-ar putea sa fie depasiti la banuti de cei care vin dupa ei...lucrurile se mai schimba si grilele salariale mai evolueaza.
Eu pot sa ma declar norocos, pentru ca am nimerit pe ceva care imi place (tehnic, hardware) si ca sunt multumit de salariu+beneficii. Procesul de recrutare a descurs foarte bine, cred ca se si grabeau un pic. Stiu, nu toti sunt bine in Oracle. Sunt multe departamente/echipe unde domina ura si acest lucru e foarte evident; nu doresc nimanui sa ajunga acolo.
Conditiile de munca sunt bune, unele departamente au program cat de cat flexibil. Multi primesc bonusuri bazate pe targeturi (Oracle are multe pozitii Customer-facing). Am invatat multe aici si continui sa invat. Daca nu ti-e lene, gasesti multe traininguri interne. Oracle, ca orice corporatie (HP,IBM,etc), are platforma de traininguri interne, accesibile angajatilor. Ai acces la resurse importante, cum ar fi Safari Books, IEEE, Gartner si multe altele. Majoritatea angajatilor nici macar nu au fost curiosi sa caute, si au mai si avut noroc de colegi care tin doar pentru ei (DA, sunt foarte multi din astia). Cineva mai devreme se plangea ca nu a primit traininguri platite in cativa ani; daca citea regulamentul de ordine interioara, afla ce drepturi are, inclusiv alea de traininguri. Safari Books nu are doar carti, publicate electronic inainte de publicarea hard-copy, ci are foarte foarte multe traininguri video pe orice tema, de la dezvoltare personala, la traininguri de programare, MS office; cursuri de la firme pe care Oracle nu si-ar permite sa le cheme live intr-o clasa, si totusi sunt acolo, gratis pentru orice angajat. Deci, va puteti dezvolta in Oracle, presupunand ca responsabilitatile de zi cu zi nu sunt asa stresante si ca aveti noroc de o echipa buna.
Nu prea te ia nimeni de manuta, sa-ti arete tot sau sa iti spuna tot despre resursele interne ale comaniei. Trebuie sa stiti ca Oracle, se promoveaza in fata angajatilor sai ca si o companie "self-service", adica daca ai nevoie de ceva, faci tu singurel in sistem. Indiferent ca vorbim de comandarea unei cani pentru ceai, sau de planificarea unei calatorii (hotel, avion,expense reporting, etc.). Faci totul singurel. Poate ai noroc de colegi care stiu sau care mai tin minte cum se face. Daca nu, cu siguranta gasesti pe vre-un portal indicatii.
Nu e cel mai rau loc unde poti lucra, nici pe departe (cu exceptia celor care au avut manageri/colegi tampiti, etc.). Nimeni nu va obliga sa stati aici toata viata, sa faceti cariera, la fel cum fac colegii nostri din "tarile dezvoltate", insa va puteti dezvolta. Angajati-va, invatati cat de mult puteti de la job-ul respectiv, self-traininguri interne, dupa care aveti sanse mult mai mari sa prindeti o pozitie mai buna in alta parte.
Legat de iesiri in oras sau chestii din astea. In team building nu am fost, probleme cu bugetul, era departamentul mare si nu si-au "permis". In schimb, iesiri in oras decontate au fost, cam una pe quarter, poate una la 2 quartere, in restaurante faine. Mie imi place..am cam trecut de varsta unde mergem cu turma in club si ne afumam, pe banii companiei (altor companii, nu Oracle), o data pe an, si in rest munca stresanta si salariu micut.
Va urez bafta, tuturor celor care isi cauta un loc de munca, fie el in Oracle sau nu..
(am scris cam mult, sa ma iertati..)
Oracle Marti, 16 Decembrie 2014
Am si eu o intrebare pentru cei din interior si care stiu cum stau lucrurile : e adevarat ca se va extinde Oracle la Iasi? Tot aud zvonuri, pareri, a aparut si in presa locala de doua ori stirea ba ca isi cauta birouri, ba ca vor sa angajeze 1000 de oameni la Iasi insa nu as vrea sa-mi fac sperante desarte. Nu de alta dar sunt pe punctul de a pleca din tara si macar sa stiu daca merita sa mai stau sau nu ;)
Victor Marti, 16 Decembrie 2014
@Oracle-da asa e, nu stiu exact cand vor deschide acel centru; un lucru este sigur, salariile nu vor fi de Bucuresti, mai ales ca initial se vrea mutarea unor job-URI mai simple pentru care Oracle nu vrea sa plateasca 3000-3500 net pe luna caci nu se merita. Daca ai posibilitatea sa mergi in afara depinde si ce vei face acolo, daca mergi pe o specializare anume atunci e ok, insa, daca mergi ca muncitor necalificat doar de dragul unor bani in plus eu zic sa te gandesti. Oricum nici la Oracle nu umbla cainii cu covrigi in coada iar mediul este destul de dur si mult mai competitiv.
Angajat Marti, 16 Decembrie 2014
In Oracle multe lucruri se intampla peste noapte. De ce zic peste noapte? Pentru ca asa ni se par noua. Deciziile de genul asta sunt vizibile unui grup foarte restrans de angajati, si nu cred ca alora simpli. Pana si lansarile de produse se fac peste noapte. Unul devine disponibil, altul este "end of life". Asta e stilul Oracle si au motivele lor. Cat de "confidentiale" nu ar fi datele...tot mai scapa la o bere, la o cafea, la o tigara...stiti si voi cum e. Asta e motivul pentru care lucrurile se tin in secret.
coco Miercuri, 17 Decembrie 2014
Stie cineva cat e salariul pentru un Corporate Manager /Sucursala Judeteana la Garanti Bank?
Ana Joi, 18 Decembrie 2014
Salut!

Citesc foarte multe pareri pro/ contra despre aceasta companie, insa majoritatea venite de la persoanele angajate pe diverse procese.
Recent mi s-a propus un job in departamentul de recrutare Oracle si as vrea sa va intreb daca imi puteti oferi un feedback, voi cei care ati fost/ sunteti Recruiteri Oracle.
Stefan Sambata, 20 Decembrie 2014
A mai aplicat cineva pentru pozitia asta?
CRM On Demand Technical Support Engineer?Daca da,cum vi s-a parut interviu/ proiectul?
Multumesc mult!
acelasi_eu Marti, 23 Decembrie 2014
Salut!
Din pacate nu-mi place ce am vazut aici, dar totusi vin si eu cu o intrebare.
Imi poate detalia cineva pozitia de JD Edwards technical support? As fi intereast de task-uri, mediul de lucru, echipa, salariu.

Multumesc anticipat
ABC Marti, 23 Decembrie 2014
Stie cineva salariu pentru Senior Recruitment Administrative Assistant?
Dezarie Marti, 30 Decembrie 2014
Helau,

Are cineva informatii despre pozitia de Service Support Renewals? Am citit job description-ul si am o idee, dar m-ar ajuta orice fel de informatii (cam ce presupune efectiv jobul).

Cheers !
Fost angajat Miercuri, 31 Decembrie 2014
Plusuri-
1. Per ansamblu este o copmanie in care inveti foarte multe, daca vrei. Cand in CV scrie Oracle viitorii angajati se uita altfel si poti cere un salariu mai mare, in piata este cunoscut faptul despre mediul dur si competitiv din aceasta companie, mai ales ca nu sunt recrutati toti pampalaii. Daca vreti, Oracle este o armata care te caleste pentru cariera.
2. Perspectiva unei relocari in SUA, UK, Elvetia, Germania sau tarile Nordice este mult mai realista decat in alte multinationale din Ro, pentru asta tre sa muncesti foarte mult si sa ai un dram de noroc si sa lucrezi cu tarile respective. Daca muncesti cu cei din tarile arabe, Rusia, Africa atunci e jale; absolut toti colegii mei, mai ales vorbitorii de rusa si araba, munceau aproape dublu ca sa ajunga la performantele celorlalti, de asta rusa si araba sunt printre cele mai cautate limbi pentru ca e greu sa rezisti, in anumite situatii indicatorii de performanta pentru acesti oameni sunt mai permisivi pentru ai pastra macar 2 ani.

Minusuri- In afara de salariul care nu creste, mai sunt 2 aspecte importante zic eu:
1. In unele departamente se munceste foarte mult, chiar pana dimineata tarziu, in special la sfarsit de semestru fiscal. Am avut colegi care au inceput sa aiba probleme grave de sanatate dupa o perioada si nu prea poti sa refuzi acele ore suplimentare.
2. Managementul- Daca ai manager in alta tara e bine, nu esti foarte stresat, important e sa trimiti rapoartele la timp si cam atat. In schimb, daca sunt romani e mai rau. Promovarile se fac mai mult in baza relatiei pe care o ai cu superiorii, am intalnit manageri foarte prosti, infatuati si cretini. Principiul pe care se promoveaza " ce poti face tu pentru manager (ce beneficii ii aduci) ca el sa te promoveze in scara ierarhica" - astea sunt vorbele unuia dintre superiori.
Este prima companie in care am vazut oameni foarte bine pregatiti plecand din cauza managerilor. De multe ori se considera niste semizei care detin adevarul absolut si care nu considera necesar nici macar sa salute lumea cand vine la birou, nu accepta parerea nimanui decat daca esti superiorul lui-orice propunere constructiva, de imbunatatire a performantei etc. trebuie sa vizeze interesul managerului, altfel nici nu esti bagat in seama. Apropo, multi dintre ei fac training-uri psihologice separate cum sa respinga propuneri de la colegi sau angajati si cum sa te demotiveze sa nu mai vii cu "prostii".
Un prieten a propus 2 modificari pentru marirea performantei echipei printr-o distributie mai echilibrata a muncii bazat pe niste masuratori exacte si nu a fost bagat in seama, dupa ce omul a plecat din companie propunerile lui au fost imediat implementate, diferenta este ca au venit direct din parte managerului.
bondo Luni, 5 Ianuarie 2015
Salut, pentru pozitia de buyer finance 3, IC3 poate cineva da detalii, mediu de lucru, echipa, eventual grila de salarizare sau din ce grup face IC3?
Multumesc frumos
@Dezarie Marti, 6 Ianuarie 2015
SW Oracle se vinde automat cu Premier Support pentru primul an, tu vei primi un portofoliu si va trebui sa convingi clientii sa isi reinnoiasca partea de PS.
vitzen Joi, 8 Ianuarie 2015
@Tasha ai trecut de interviuri? ce se aude cu angajarea ta? urmeaza sa merg la testul scris de limba si te rog sa-mi spui daca este vorba doar de traduceri.( dau test la rusa si engleza) Mersi
Angajat. Sambata, 10 Ianuarie 2015
IC3 este pozitie de senior. Majoritatea angajatilor sunt incadrati ca IC2 sau chiar IC1. Pentru IC3 pay-band-ul este mai generos. Conteaza unde te incadreaza pe acel pay-band, cu putin noroc mai poti si negocia.
Succes tuturor!
msgabi Luni, 12 Ianuarie 2015

Pentru pozitiile de tip contractor aveti idee cu cat % sunt mai mici salariile decat cele pt angajatii Oracle? Daca este cineva angajat prin aceasta forma, ne poate da mai multe detalii despre contract va rog?

Multumesc!