Forum despre Oracle Romania

merkel Marti, 27 Noiembrie 2012
nici afara nu sunt cainii cu covrigi in coada. ok, reusesc unu doi, dar na... eu zic ca e exceptia de la regula
alex Joi, 29 Noiembrie 2012
Salut,
Poate cineva sa-i dea mai multe detalii despre pozitia SaaS Deal Specialist, EMEA Deal Management? M-ar interesa sa stiu mediul de lucru, salariul si cum decurge interviul. Apreciez orice informatie.
Mersi, o zi buna!
Giorgiana Joi, 29 Noiembrie 2012
Imi poate spune cineva cat dureza procesul de recrutare la Oracle pentru post pe limba franceza? Am dat deja 3 interviuri si mi-au comunicat ca imi vor confirma al 4 lea interviu...astept deja de ceva timp....Ei mi-au raspuns la email spunanad sa "astept" ...
Diana Joi, 29 Noiembrie 2012
@Giorgiana: In ce au constat cele 3 interviuri de pana acum? ai dat si teste? si eu as fi interesata de un job tot pentru franceza, insa n-am idee cum decurge procesul de recrutare la Oracle... Nu am aplicat inca pt un job...
In mare, poti te rog sa detaliezi experienta ta cu ei pana in acest moment?

M-ar interesa (orientativ) daca ai dat teste si in ce au constat acestea, in ce limba au fost? iar la interviuri, limba si (in mare) ce fel de intrebari ti-au fost adresate (daca iti amintesti)?

Mult succes pe mai departe!
Giorgiana Marti, 4 Decembrie 2012
Buna Diana! Am dat si teste de gramatica si limba si comunicare pentru eng si franceza......cu 3 persoane diferite! Atat engleza cat si franceza. Ambele au pretentia sa le stii la un nivel fluent. In acelasi timp ai ocazia sa iti spui dovada experientei....dar inca pentru interviu al 4 lea inca mi s-a spus sa astept....Procesul dureaza foarte mult....intins pe cira 1 luna si ceva depinde de post....acum...in privinta celui de al 4 lea interviu....chiar nu stiu ce sa cred....cat mai dureaza.....
intrebare Miercuri, 5 Decembrie 2012
hello, boys and girls. ma aflu in discutii cu oracle pentru un entry level pe hr. imi spune cineva, daca stie, cum se intampla lucrurile pe departamentul de hr la oracle? daca se sta peste program, in ce conditii? daca exista beneficii pe langa salariu? si in ce marja se incadreaza acesta? orice mi-ar fi de folos. multam.
Diana Vineri, 7 Decembrie 2012
@Georgiana: Multumesc pt raspuns. Eu zic sa mai ai rabdare, caci daca te-au chemat la 3 interviuri pana acum, imi imaginez ca esti in cei 6-10% candidati care fac obiectul job-ului si te vor contacta cumva. Daca nu, ai putea sa ii contactezi tu pe cei cu care ai sustinut interviurile pana acum pt feedback... Eu asa as proceda daca m-ar interesa cu adevarat job-ul.
andra Vineri, 7 Decembrie 2012
am trecut de interviuri,
pe parte tehnica m-am dus
m-au dezamagit cu salariul propus de ei
chiar mic
si nu a fost o negociere, ci doar : atat va putem oferi. va rugam sa ne transmiteti daca sunteti de acord sau nu.
a reusit cineva sa-si mareasca salariu la negociere ?
am inteles ca ce s-a negociat asa ramane pt ani buni.
Diana Vineri, 7 Decembrie 2012
Andra, felicitari pentru noul job daca ai acceptat! Ma surprinde problema cu salariul si nu prea inteleg de ce oferta te-a surprins neplacut...

Pot sa intreb daca ai experienta in domeniu si ce suma ti-au oferit (macar o cifra orientativa)? daca ai si ture de noapte? si daca limba e nordica sau obisnuita?
Ma gandesc ca suma oferita depinde de anumite aspecte ca acestea de mai sus... nu?

Oferta n-a fost facuta face to face de te-au rugat sa le transmiti daca esti sau nu de acord? ma gandesc ca poate ai fi reusit sa discuti problema...
andra Vineri, 7 Decembrie 2012
da, am 10 ani experienta in it/dezvoltare, limba engleza, fara ture.
iar ce mi-au oferit ei este sub pretul pietei cu mult
oferta este telefonica
"xxx va putem oferi, va rugam sa ne spuneti daca sunteti de acord"
Diana Vineri, 7 Decembrie 2012
@Andra: Acum iti inteleg nemultumirea; daca as avea si eu 10 ai experienta in domeniu, probabil ca la fel as reactiona... insa, avand in vedere situatia actuala de pe piata muncii, pentru moment eu zic sa te bucuri de noul job, mai ales ca e in domeniul tau si nici nu o sa lucrezi in ture... iar daca pe parcurs va aparea o noua oportunitate, nu cred ca te va impiedica nimic sa te reorientezi.
treaz Joi, 13 Decembrie 2012
cine-mi da si mie un mail de la hr sa le explic cum se scrie un anunt de recrutare..

cica english + spanish or german or french....

fluency in swedish is required? ha?
euacela Marti, 25 Decembrie 2012
Chiar daca este vorba despre o companie asa mare ca Oracle, mi-au dat impresia de dezorganizare si incompetenta maxima. Acum cateva luni aplicasem pentru mai multe pozitii la ei pe site, toate pozitiile fiind din zona de suport tehnic. Dupa cateva zile sunt sunat de o fata de la recrutare de la ei sa ma invite la un prim interviu telefonic, care urma sa aiba loc a doua zi. I-am comunicat care ar fi intervalul in care as fi disponibil (eu am job in momentul de fata) la care ea imi spune ca nu se poate, ca doar de la ora 16 este disponibila persoana cu care urma sa am interviul. Era foarte grabita si nu am inteles exact pozitia pentru care urma sa dau interviul si am rugat-o politicos sa imi trimita un email de confirmare. Email-ul a venit, dar cand l-am citit stupoare: era vorba despre o pozitie de Business Analyst la care nu aplicasem. Mai mult, pozitia era destinata pentru cineva cu profil de finante, nu IT cum sunt eu.

In fine, am zis what the hell, ce am de pierdut, asa ca am aranjat in asa fel incat sa imi iau pauza o ora la ora 16 sa pot sustine interviul. Se face 16, se face 16:15, 16:30, nici vorba sa ma sune. La 16:45, plin de draci, ii dau un reply fetei care imi trimisese email-ul, explicandu-i situatia. La nici 10 minute distanta sunt sunat de alta fata, care imi spune ca motivul pentru care nu am mai fost contactat este ca postul s-a ocupat intre timp (wtf? trecusera mai putin de 20 de ore de la primul telefon) si ca au un post care este mai apropiat de profilul meu tehnic (buna dimineata!) pentru care urma sa fiu contactat saptamana urmatoare.

A venit si saptamana urmatoare, nu m-a sunat nimeni, dau iar email tipei, ii explic iar situatia si imi raspunde alta tipa (cam mult personal inutil pe la ei pe la HR) care imi spune ca nu au niciun post liber care sa se potriveasca cu profilul meu.

Cam asta a fost experienta mea cu ei, ceea ce ma face sa cred ca nu sunt seriosi mai deloc.
erata Marti, 25 Decembrie 2012
saracele ele nu shtiu ce vorbesc. pozitiile de business analyst sunt tocmai pentru persoanele tehnice care cunosc "miezul" businessului.
pt. absolventi de finante pot fi pozitii de financial analyst..
erata Marti, 25 Decembrie 2012

mdah, vad ca in terminologia oracle ei chiar se iau in serios..ca business analyst ar fi destinat celor din finante..
e un fel de licenta poetica. ceea ce am scris in primul post e valabil pentru majoritatea companiilor

adriana Miercuri, 2 Ianuarie 2013
un email de la oracle are cineva sa trm un cv?Multumesc
soso Vineri, 4 Ianuarie 2013
Scanning operator - Contractor role stie cineva un salariu aproximativ..
namex Duminica, 6 Ianuarie 2013
@soso te-au sunat in legatura cu scanning operator ?
ioana Marti, 8 Ianuarie 2013
aveti vesti legat de jobul Scanning operator - Contractor role ? mersi
DonQuixote Marti, 8 Ianuarie 2013
Lucrez pe IT, pe intern si pot spune doar ca sunt scarbit. Este a doua corporatie in care lucrez, sunt trecut bine de entry level si am deja vreo 6 ani de experienta prin multinationale.
Sa incepem cu, logic, inceputul. Prima data te va atrage numele si salariul putin mai bun decat cel de pe o pozitie similara in alte companii. Urmeaza faza de recrutare, la care eu am avut noroc, totul durand doar doua luni, dar am colegi de echipa care au fort intervievati, au fost acceptati pe post dar au fost angajati efectiv dupa mai bine de 6 luni.
Cuvintele cheie in Oracle sunt dezordine si birocratie. Nu exista proceduri clare de lucru, toate informatiile interne sunt postate pe pagini prost indexate in motoarele de cautare de pe intranet, prost structurate, actualizate o data la 5 ani si aproape imposibil de gasit pentru un user normal. Suportul intern este subpar, fiind asigurat in special de indieni, dar daca ai noroc nimeresti la unul dintre colegii nostrii din Romania, care par sa fie singurii interesati sa te ajute cu ceva. Aplicatiile cad frecvent, este o adevarata placere atunci cand pica serverul de mail pentru ca nu exista un backup care sa intre rapid in functiune si pica pentru tot Oracle, nu doar pentru Oracle Ro. Parolele iti sunt resetate automat de sistem si nu primesti nici o informare despre asta. Sefii sunt fie straini, aproape neinteresati de ce se intampla, fie romani, ocupati numai sa te faca sa te simti ca o amarata de cifra, dar ambele tipuri de sefi au ceva in comun: daca faci ceva bun, se cauta imediat ceva ce ai gresit, pentru ca sa nu ai candva pretentii de crestere salariala. Si uite ca am ajuns si la salariu. Acesta nu se negociaza efectiv la angajare, ai de ales intre da sau pa, dar nici nu creste pe parcurs in functie de factori obiectivi, gen inflatie, modificari de curs valutar sau chiar plecarea la un alt departament!
Chestii amuzante din ultimul an: mai multe departamente au disparut peste noapte, de la unele echipe de pe Contract Renewals pana la Class Producers pentru traininguri online, activitatea lor fiind preluata de indieni.

In concluzie, cum gasesc altceva de munca, voi face pasi de aici.