Forum despre Oracle Romania

DonQuixote Marti, 8 Ianuarie 2013
Revin. Doar ce am citit un articol tot de aici, care apare in partea dreapta a paginii:

Am revazut aici tot ce m-a dezgustat si in Oracle :) Genial articolul, dar si mai interesant cel detaliat dupa care s-a facut preluarea, linkul se gaseste in articolul de mai sus.
ZG Marti, 8 Ianuarie 2013

daca oamenii se plang si de oracle atunci care companie mai este etalon la noi? :D

in tema Miercuri, 9 Ianuarie 2013
1. Au ajuns la concluzia ca platesc peste medie si atunci nu exista cresteri decat pe sub mana si confidentiale.
2. India este doar ceva pe hartie pe care trebuie sa il aiba si nu ii ntereseaza calitatea sub mediocra oferita de acestia.
3. Sa ai noroc de manager strain si nu vreun roman(subcalificat dpdv al cerintelor acelui post, in special factorul leadership si cel uman) , desi exista, sunt insa putini si super munciti.
4. Conditiile de lucru sunt bune si poti ajunge in conditii decente.
5. Da bine pe cv.
6. Munca ta individuala nu prea conteaza. Deci este companie pentru persoane maxim la 30 de ani, daca vrei mai mult de la cariera ta trebuie sa pleci.
7. Nu prea poti sa te muti de pe un post pe altu decat daca ai un manager cu viziune sanatoasa in cap.
8. Discrepanta uriasa intre unii manageri si cei care le fac treaba.
9. Unii de la HR sunt ok altii lasa de dorit. Este una care a ajuns manager care din pacate poate face praf interviurile, daca s-a sculat cu fata la perna sau nu ii convine de vreo persoana chiar manager care i-a trimis cv pe intern(am asistat la un astfel de caz si m-am gandit mult timp daca sa il reclam sau nu).
10. etc
Petcu Duminica, 13 Ianuarie 2013
m-ar interesa daca poate cineva din interior sa-mi structureze o piramida manageriala. ce tipuri de management ar fi, cam in ce domenii si ce salarii ar fi pe fiecare ramura. ma intereseaza asta pt. ca am de gand sa aplic la Oracle, primesc de la prieteni joburi deschise la ei pe management dar sincer sunt un pic in ceata.

multumesc anticipat.
Mire Luni, 14 Ianuarie 2013
Ha, ha! astepti de o luna jumate sa fi angajat la Oracle? Pistol cu apa fata de ce am patit eu cu ei. Dupa 6 luni de asteptare si 15 interviuri cu ei, salariu negociat, contract aprobat la ei in sistem, m-au sunat sa-mi zica ca mi s-a desfintat postul. In conditiile in care trebuia sa ma mut la Praga....deci inarmeaza-te cu rabdare si nu iti da demisia pana nu sti ca ai ceva sigur...
andrei Marti, 15 Ianuarie 2013
pentru incentive compensation analyst poate sa mi zica cineva cateva cuvinte.
multumesc.
@DonQuixote Marti, 15 Ianuarie 2013
Iti pica serverul de mail frecvent si parolele sunt resetate automat? Cred ca nu lucrezi la Oracle. In cei peste3 ani de lucru la Oracle mi s-a intamplat sa pice NETUL ce-i drept, astfel nefunctionand nici mailul, insa serverul de mail a picat o singura data acum aprox 3 ani.
Iar cu parolele...frate primesc notificari peste notificari si notificarile notificarilor pentru absolut orice trebuie EU sa modific, pentru ca daca nu stiai, fiecare isi modifica parolele, altfel ii sunt resetate de sistem (dupa ce e spamat cu notificari) - si cica mai si lucrezi pe IT. Cum ai ajuns tu acolo oare?
Pinkka Marti, 15 Ianuarie 2013
Oracle, ce stiu eu pana acum: la momentul acesta angajeaza doar prin agentie HR adica prin adecco, salariile sunt 2500lei pt engleza si pentru italiana spre exemplu 3500lei. Bonusurile pt limba sunt f ok,
autobuzu 135 Miercuri, 16 Ianuarie 2013
pe non-IT?pentru cati ani experienta?
daca ti-a zis cineva ca sunt pentru incepatori te-a pacalit.
2500 era pentru engleza SI italiana pe vremea cand angajau direct..
e f greu de crezut ca cineva venit prin adecco va lua 2500 de lei in mana...stim bine ca trebuie sa-si traga si agentia de recrutare care uneorii face cat salariul tinerelului.
plus ca e f probabil ca angajarile sa fie pe perioada determinata..
ela Miercuri, 16 Ianuarie 2013
deci va rog mult..ca sa nu mor de ciuda..stie cineva salariul pt contract specialist pe spaniola?entry level..direct prin oracle nu agentie...eu am fost la un pas sa-l obtin,nu am reusit dar macar sa stiu ce am pierdut..chiar e vb de mai mult de 30 de milioane??mi-e cam greu sa cred!!la alte fime tot mari nu trece cu mult de 20 de aceea macar sa stiu daca sa ma oftic sau nu :)
autobuzu 135 Miercuri, 16 Ianuarie 2013
chill, nu arunca oracle cu banii pe fereastra:)))
puko Joi, 17 Ianuarie 2013
hey , salarii la entry level sunt pana la 3000, chiar sub 2700 de lei
3500??? ha-ha, sigur!!
Georgiana86 Joi, 17 Ianuarie 2013
Buna, sincera sa fiu m-am cam speiat de ce am citit aici.Am aplicat pentru mai multe joburi la oracle si dupa 2 luni am primit o confirmare prin e-mail pentru 4 posturi, urmand sa fiu contactata in urmatoarele saptamani.
Eu am un amic care lucreaza de mai bine de 4 anila ei si este destul de multumit, dar din relatarile voastre observ ca situatia nu este chiar atat de roz precum pare.
Ce imi puteti spune de Consulting Sales Representative, Contract Administrator 1Fin ,Staff Sales Consultant si Sales Consulting Snr. Manager?
Eu vorbesc Engleza,Franceza nivel avansat,Spaniola mediu si Germana incepataor...
Amicul meu imi spunea ca trebuie sa negociez salariul minim 4000 lei,deci pana la urma care e faza cu salariile?
Multumesc si bafta tuturor.
adi Joi, 17 Ianuarie 2013
sal,
pentru programatori seniori stie cineva cu aproximatie salariul?
mersi
autobuzu 135 Vineri, 18 Ianuarie 2013
@georgiana86 daca vii direct pe un post de sales consulting manager..hmm..sa zicem ca te-ai putea apropia de 4000 de lei.

restul posturilor mentionate de tine nu prea-mi suna a management... eu zic c-ar trebui bine sa t interesezi ce inseamna sa fii manager in oracle..un fel de gade. dar nah, daca esti mai rece si gandesti pe sistemul scopul scuza mijloacele, go for it.

alta chestie, daca stii doua limbi straine f bine si doua asa si-asa nu inseamna ca oracle iti da ceva in plus. esti platita pentru limba in care lucrezi.

sper de asemenea ca oracle wannabees cunosc sistemul oracle cu sfarsit de quarter...stat la servici pana la 3-4 dimineata si revenire de la 9 s.a.m.d.

vedeti ca sunt destui pe-acolo fermecati de onoarea de a lucra la multinationala, workaholic type care pot relata distorsionat realitatea.
Georgiana86 Vineri, 18 Ianuarie 2013
Multumesc Autobuzu 135 :) Stiu ca trebuie sa ma informez foarte bine, dar vezi tu, unii sunt fascinati de locul de munca de la ei, altii oripilati. Nici nu stiu ce sa cred si pe cine sa cred....De munca nu fug, deci nu ar fi o mare problema cu orele peste program-atata timp cat se merita.In plus o experienta noua nu strica...Si sa fim sinceri, una e sa-ti apara in C.V. ca ai lucrat la Oracle si alta la S.C. Neica Nimeni. Acum, pana nu vezi cu proprii tai ochi nu sti la ce sa te astepti...
autobuzu 135 Vineri, 18 Ianuarie 2013
cand stai la job pana la 3 dimineata si te chinui sa te intelegi cu niste indieni...care sa fim seriosi sunt de pe cu totul alta lume...
nu te mai incalzeste prea mult bonusul ala care oricum nu-ti duce venitul de sa zici ca-ti permiti nush ce vacanta sau macar vreo chirie la un apartament pe aproape sa nu-ti mai mananci ficatii cu transportul in fiecare dimineata..

cand auzi niste pareri depinde cin le spune...daca sunt emise de vreun copilas caruia mamica si taticu ii trimit bani pe luna de-i dubleaza salariul..si e fericit ca ia pranzu la city grill si are bani de tigari, nush daca e asa relevant
Georgiana86 Vineri, 18 Ianuarie 2013
Da, ai dreptate...
eu Sambata, 19 Ianuarie 2013
eu asa vrea sa stiu cat castiga un business analyst pe acs la oracle...aveti idee?
negustorul Duminica, 20 Ianuarie 2013
de departe cel mai neserios sistem de recrutare. am avut doua experiente, din care ultima chiar demna de outerlimits. prima acum vreo 4 ani, 2 interviuri telefonice, 2 face2face, iar dupa 2 sapt de pauza dau un telefon si aflu ca proiectul s-a suspendat. a doua experienta, acum vreo 6 luni, m-au sunat ei daca as fi interesat de un post pe contract renewals, trec de interviul in engleza telefonic, trec de testul de limba, si pauza. dupa o luna trimit un mail si primesc raspuns: your profil doesn't fit to our requirements. WTF? doar ei m-au contactat. plus sint meschini la salarii. prima data, un coleg doar ce plecase la ei, stiam salariul, cind am inaintat suma tipa si-a permis sa rida. recomand pentru initiere in viata corporatista. :)