Forum despre Oracle Romania

ben hur Duminica, 10 Februarie 2013
ok...dar nu spui asta dupa 1 an jumate de la inceperea "procesului de recrutare"..
asta ca sa nu spun ca ar trebui precizat din momentul t0 cat de complex este acest "proces"
mihai Duminica, 10 Februarie 2013
Mie personal nu mi se pare o diferenta foarte mare de 15 milioane, in care sa imi purifice toti managerii, niste oameni exceptionali.

Responsabilitatile sunt mai multe, nu te platesc ei banii astia degeaba. Unde lucrez nu am primit marire de cand m-am angajat, asa am inteles ca este si in Oracle...dar aici am multe beneficii, Oracle nu au beneficii.
Hai sa va zic cateva:

- 1 zi de concediu la fiecare 5 ani, dar nu mai mult de 25 zile in total
- 354 RON NET abonament circuit la WorldClass
- 9 august zi liber - ziua internationala IT Oracle
- abonament clinica privata la regina maria, medicover sau medsana
- laptop de serviciu

Dar si beneficiile lor sunt asa in bataie de jos:))

Pe departe aici am mult mai multe beneficii :)) nelimitate
Mona Luni, 11 Februarie 2013
Mihai, mie nu mi se par profesionisti astia de la Oracle si nu stiu daca ai putea invata multe lucruri de la ei.
Daca ai reusit sa obtii atat si sa primesti feedback pozitiv de la atatia 'fiorosi', inseamna ca esti chiar bun, omule.
Prin urmare, gandeste-te la tine si la cum vrei sa-ti fie viata pe viitor. Eu as zice sa ramai acolo unde esti (e Microsoft cumva?) :)

SUCCES!
Sina Luni, 11 Februarie 2013
@ Mihai, intrebarile puse de HR fostilor tai sefi suna foarte similar cu cele puse in America. Eu locuiesc in Canada ( (incerc sa-mi gasesc job in Romania si de aceea ma uit pe forum) si cam toate referintele mele au fost intrebate de ce am plecat. Sunt totusi raspunsuri adecvate pentru intrebarea "de ce a plecat", "in ce conditii a plecat", care iti exemplifica caracterul de "go-getter", "innovator", si mai ales faptul ca ai o etica profesionala excelenta avand in vedere ca ai plecat in coditii foarte bune incat sa primesti o referinta buna. In acelasi timp, managerul care raspunde la intrebarile acestea da dovada ca nu e genul care isi tine angajatii de la promovari profesionale si se bucura cand ajung sa gaseasca oportunitati care le propulseaza cariera.
Mona Luni, 11 Februarie 2013
Sina, daca vrei sa imi raspunzi: nu e ok piata muncii din Canada sau te reintorci din alte motive? (nu vreau sa stiu care, ma interesa doar despre job-urile de acolo, avand in vedere ca multi pleaca in Canada si nu prea au gand de reintoarcere).

Mercic!
@Mona

La IBM lucrez si aici nu mi-au cerut referinte sau atatea intrebari ca la politie. Pot doar sa concluzionez ca e f greu cu un job bine platit pentru munca depusa in RO si voi avea in vedere aplicarea pe site-ul oficial Oracle pe pozitii internationale :))

@Sina

Este foarte ciudat ceea ce imi spui tu, eu am lucrat in Spania 1 an de zile la Madrid pe 2200 euro net si nu mi-a cerut nimeni nici o referinta. Sa fii sigura ca fostii mei sefi din Romania ar fi spus numai de rau despre mine.
Este vorba despre principiul: daca ma vrei, asuma-ti si tu un risc...nu doar eu sa imi dau demisia si sa raman in pom.

@Mona

Chiar la IBM a venit de 2 luni un tip care a stat 5 ani in Canada si are dubla cetatenie. Tipul justifica plecarea sa din Canada, nu din cauza jobului, ci ca ii era dor de familie, prea "patriotic" as spune eu :).
Eu am venit pentru bunica mea care e foarte bolnava si nu are cine sa o ingrijeasca. Trebuie sa recunosc ca ea este motivul pentru care suport atatea rahaturi in tara asta cu atatea "referinte".
eu Luni, 11 Februarie 2013
oameni buni...am si eu o intrebare (pt cei care au fost / sunt angajati oracle) : la voi cat a durat pana sa va dea raspunsul final?
eu am aplicat la ei, am trecut de toate interviurile, iar pe cel final l-am dat acum o saptamana jumate (cam 10 zile) si nu am primit niciun raspuns; stiu ca dureaza mult procesul de recrutare,insa ma asteptam sa ma sune si sa imi spuna care e situatia si daca as fi acceptata sa stiu sigur pt ce astept; le-am dat eu mail sa ii intreb saptamana trecuta,insa niciun raspuns.
in trecut am mai dat interviuri cu ei (de vreo 2-3 ori) si m-am sunat la interval de 3-4 zile sa imi spuna ca nu am fost acceptata.
sa inteleg ca "tacerea asta" e de bun augur? sau nu?
@eu

Ai citit postarea mea? Un raspuns de la Oracle vine cu mult peste asteptarile tale, uneori poate dura intre minim 6 luni maxim 100 ani :))
Sina Luni, 11 Februarie 2013

@Mona - In Canada sunt oportunitati de munca foarte bune si conditii excelente, beneficii, etc. Viata sociala este zero. Distantele sunt imense si weekendurile sunt petrecute cam in orasul unde locuiesti. Aici traiesti ca sa muncesti si nu muncesti ca sa traiesti. Trebuie sa te rezumi la o vacanta doua pe an, lumea nu este prea inclinata sa se distreze (pana si romanii si-au pierdut pofta de viata). Si in plus e foarte frig. Ma rog, imi trebuie o pauza si Romania se pare ca mi-a fi mai usor sa-mi gasesc un job. As prefera alte tari in Europa dar deocamdata "i'm just gonna get my foot in the door" in Romania si de acolo probabil voi merge altundeva.

@ Mihai - avand in vedere ca Oracle sunt americani, au adoptat metodele de recrutare de acolo. Totusi cultura Romaneasca nu prea se potriveste cu metodele "invasive" din America si romanii interpreteza altfel. Spun asta pentru ca si aici romanii critica aceleasi lucruri care le citesc pe forum, pe cand alte natii de aici nu sunt asa de ofensati. Oracle ar fi trebuit sa isi adapteze metodele culturii tari unde opereaza...

@Sina

Iti urez succes in gasirea unui job OK in Romania, totusi sa nu te astepti ca vei fi apreciat/a chiar daca ai lucrat in afara.
Sper sa nu fii mai dezamagit/a decat de peisajele superbe din Canada, chiar daca vremea e mai neprielnica. Conteaza serviciile medicale de calitate.

Multumesc ca m-ai lamurit cu modalitatea foarte rece a americanilor de a cere referinte "la sange".
Ma ajuta sa imi fac eu o idee pe mai departe.
Sina Luni, 11 Februarie 2013
Merci mult. Daca imi voi gasii vreun job, voi apela la parerile voaste in privinta ofertei - cineva va trebui sa ma puna cu picioarele pe pamant si sa-mi puna asteptarile in frau. Stiu ca trebuie sa-mi las anumite pretentii aici in Canada - voi sa-mi spuneti care pretentii trebuie excluse :).
Success si voua!
Mihai,
Eu n-as da IBM-ul pe Oracle, dar e doar o parere.

Sina,
Te felicit pt modul tau de a trai, esti open-minded si cauti oportunitatile, nu esti genul care se vaita! Bravo! Din pacate eu nu pot pleca, adica nu acum, pt ca sunt legata de fel si fel de .....hai sa le zic chestii.

Succes amandurora!
eu Luni, 11 Februarie 2013
@mihai - am citit raspunsul tau si te admir pentru rabdarea de care ai dat dovanda,sincer :)
insa am citit si comentarii cum ca nu ar fi asa de rau procesul...cred ca depinde mult de departament,de manager, de cine si cum da aprobarile si de HR
Mirela Luni, 11 Februarie 2013
Eu am participat de curand la un proces de recrutare in cadrul Oracle. Am fost sunata cam la doua saptamani dupa ce am aplicat, si am avut un scurt interviu telefonic, dintre care o parte in engleza. Am fost programata la discutia face-to-face cu managerul, care a avut loc cam in trei saptamani, si care a durat cam 2 ore. Apoi mi s-a spus ca mai sunt si alti candidati implicati in proces, si ca interviurile mai sunt programate timp de doua saptamani si ca voi fi anuntata dupa. Dupa doua saptamani am fost sunata din nou, si am fost programata la un al treilea interviu, cu un manager din strainatate, care a durat cam 40 de minute. In aceeasi zi am fost sunata pentru a mi se spune ca feedback-ul este pozitiv si pentru a se reconfirma suma pe care o cerusem pentru salariu. Apoi a mai durat cam o luna sa imi faca oferta - am intrebat-o pe domnisoara de la recrutare si mi-a spus ca se asteptau diferite aprobari. Apoi am primit oferta, a trebuit sa ma duc la controlul de medicina muncii si apoi am primit contractul efectiv, cand am stabilit si data de start in functie de disponibilitatea mea si de datele lor de start.
In total, procesul de recrutare a durat cam 2 luni jumatate as spune, dar am fost tinuta tot timpul la curent si desi au fost cateva perioade mai lungi de timp, pana la urma nu a fost chiar asa de ingrozitor (desi probabil daca nu as fi luat jobul nu as fi fost de aceeasi parere)
chiko Luni, 11 Februarie 2013
salut! am citit mesajele anterioare si daca corespunde realitatii aceasta istorioara a lui mihai(scuze ca pun la indoiala dar chiar chiar e culmea mai mult de un an sa ai interviuri cu aceeasi companie...), atunci ar fi cu totul ingrozitor sa fii angajatul lor.. Lucrez si eu intr-o multinationala mare peste hotare si o astfel de atitudine exista si la noi cu toate ca nu e in Romania.. probabil e asa in majoritatea companiilor mari.. Chiar ma gandesc sa revin in tara si sa aplic la o companie mica, gen endava.. ce parere aveti? In companiile mici exista aceeasi problema de atitudine fata de angajat? Bafta tuturor care au curajul sa faca schimbari :)
eu Luni, 11 Februarie 2013
@mirela..ne poti spune pt ce pozitie/limba? si cum decurg interviurile mai ales cele cu managerii..ce te intreaba,ce fel de angajati crezi ca (virgula) cauta?multumim
@Mirela

Ce salariu ti-a fost oferit? Pot sa garantez ca daca ceri un salariu mic totul se desfasoara foarte rapid. La mine sunt convins ca procesul a durat atat din cauza salariului cerut.
As aprecia sa spui sincer ce salariu ai?

@Chiko

Iti garantez ca la firmele mici nu dureaza atat de mult procesul. Totusi cred ca ai retinut ca in 1 an si jumatate eu am fost perindat in 3 pozitii, deci as putea spune ca nu totul a fost pentru o pozitie. Totul a durat atat pentru ca tipa de la HR a stiut ca intr-un final voi fi acceptat, dar ca birocratia din firmele mare se resimte.
De multe ori in ultimul an jumatate am simtit si in vocea ei cum isi doreste cu disperare sa obtina aprobarile.

Daca nu ma crezi iti fac un print screen cand am aplicat :)) Daca mergem pe minciuni atunci ce rost isi mai are acest site?
Gandeste-te ca scopul e sa impartasesc experienta mea pentru a sti ca la Oracle dureaza foarte mult procesul.

Punctez aici faptul ca discutam si de salarii mari....daca ceri 2500 RON NET vei primi raspunsul "pozitiv" in mai putin de 3 zile.
Garantez!

Sfatul meu e sa nu revii in tara!

@eu

Intrebarile tale nu isi au rostul. Este logic ca te intreaba pe marginea CV-ului: unde ai lucrat, cauta oameni buni pe bani putini ca orice alta firma!

Mai relevant mi s-ar parea daca obtinem de la Mirela:

1. Cum te-ai acomodat in primele zile de job?
2. Cum sunt colegii? Ai avut probleme cu ei: sunt egoisti in informatii?
3. Cuim a decurs totul cu HR: la ce clinica privata ai ales? Eu as merge pe Regina Maria, nu recomand MEDICOVER!
chiko Marti, 12 Februarie 2013

@Mihai
Adevarul e ca oricine poate scrie orice pe acest site si din acest punct de vedere ramane mereu un pic de indoiala.. dar faptul ca-l vizitez si citesc ce scrie lumea aici lasa de inteles ca mai cred in bunul simt al autorilor mesajelor.. In fine, nu asta era ideea.. Totusi o companie ca Oracle care nu duce lipsa de bani, daca e sa tot vorbim de salarii mai mari, de ce i-ar trebui atatea interviuri pentru sa angajeze un singur om, de ce dureaza luni de zile acest proces daca tot corespui cerintelor care tot ei le-au propus?... Nu vorbesc de tine Mihai, vorbesc in general.. Cred ca insasi procesul de angajare vorbeste despre firma cum lucreaza interior.. cu cat mai mult dureaza si cu faze naspa gen "ia sa-mi sun un coleg sa te intrebe ceva tehnic" te aduce la intrebarea daca se merita sa mai lucrezi la ei chiar cu salariul cel mare care ti-l ofera.. Anyway.. asta e..

mihai Marti, 12 Februarie 2013
@chicko

Tocmai asta e si ideea, firmele care au bani se vor zgarci, totul tine de negociere sa te intimideze.
Ai fi uimit ce tehnici se practica in RO, sa stii ca gasesti salarii mai mari la firme mai mici. Am colegi care castiga 3000 euro net.

Eu nu ma grabeam in procesul de recrutare, dar aprobarile la ei atat dureaza. Cunt uimit ca nimeni nu a dat detalii atat de precise ca mine. Nici Mirela nu a specificat nimic concret: salariu, beneficii etc.

Hai sa nu mai permitem sa fim calcati in picioare de diversi oameni de la Oracle
chiko Marti, 12 Februarie 2013
@Mihai
Spuneai ca lucrezi la IBM, care nu as spune ca e companie mica.. cum e acolo? in ce masura se simte birocratia? Am vazut acum o luna o pozitie la ei pe Java EE developer, IBM Romania Bucuresti, ai ceva mai multa informatie despre asta? Cam care ar fi salariul pentru asa pozitie? sa zicem pentru cineva cu experienta de peste 5 ani. Multumesc