Forum despre OSF Global Services

div Marti, 17 Iulie 2012
Puncte de lucru in Iasi, Brasov, Cluj, Pitesti, Suceava + cine vrea de acasa din orice localitate.
Bredo Luni, 28 Ianuarie 2013
Cateva informatii in privinta salariilor pentru posturile de mai sus se poate?
blabla Vineri, 8 Februarie 2013
Daca sunteti student, puteti incerca, eu am avut interviu cu ei, am luat testul tehnic, pozitia era pentru junior admin insa aveau pretentii destul de mari. Testul foarte usor, insa cerintele postului erau altele. La suma de 2500 de RON, cat am cerut eu, interviul a luat sfarsit :). Nush ce sa zic. Pentru programatori probabil sunt dispusi sa plateasca ceva mai bine. Spor
Elly Marti, 21 Mai 2013
Salariile nu sunt deloc competitive, decat daca ajungi la pozitia de project manager, acolo am vazut salarii de 6000-7000 de RON. Daca esti incepator si nu stii sa iti negociezi salariul, chiar daca ai backgound in IT sau experienta cat de cat, poti incepe de la 1200-1400 de RON. Evaluarile se fac la 4-6 luni si poti primii o crestere salariala de la 250 ron brut, media este de 250-350 ron; sau poti primii un bonus pt activitate, tot incepand cu 250 ron brut. E important sa iti negociezi salariul bine, sa le faci o oferta, daca esti incepator nu de 2500 RON, dar daca esti absovent de facultate 1800-2000 RON ar trebuii sa fie un salariu accesibil, cresterile nu sunt rapide deci e important sa obtii un salariu cu care sa fii multumit.

In rest ai diferite beneficii, de la tichete de masa, posibilitatea sa lucrezi de acasa, program flexibil (really), reduceri la sala, iesire lunara, la sedii sunt conditii destul de bune. E foarte important totusi sa vb/cerii cand vrei ceva, altfel nu o sa primesti sigur.
ola Marti, 28 Mai 2013
Salariile sunt competitive. Lucrez in cadrul OSF si va pot spune ca am un salariu peste medie in cadrul QA. Intradevar pentru ca acest lucru sa fie real, trebuie sa stii sa negociezi foarte bine de la inceput un salariu care sa iti convina, cum a spus si Elly mai devreme si de asemenea trebuie sa stii sa te vinzi, caci daca ai experienta ei te vor mai mult decat ii vrei tu pe ei :).
Salariul meu este undeva peste 2500 ron, deci daca vrei se poate.
gigi Marti, 9 Iulie 2013
Aceste salarii pt ce locatii sunt valabile?
Ca pt Bucuresti sau Cluj par sub medie.
Ana Joi, 7 Noiembrie 2013
OSF-ul e o firma buna. Intr-adevar, trebuie sa iti negociezi salariul de la bun inceput, dar asta e pretutindeni. Oamenii sunt foarte prietenosi, comunicativi, ai parte de un program flexibil, overtime-ul se plateste ( bineinteles, daca ti-a fost cerut). Un mediu de lucru deloc stresant.
Radu, Luni, 11 Noiembrie 2013

Pe scurt, cateva realitati:
- overtimeul era platit cu 120% si nu cu 175% cat e minimul precizat in codul muncii! (C.M. art. 123, alin. 2)
- salariile au crescut pana la un anumit prag dupa care stagneaza, dar responsabilitatile cresteau in continuare

Am plecat de la ei la o alta companie multinationala (nu vreau sa fac reclama), pe un salariu dublu si responsabilitati mai putine (!!!). OSF a fost o rampa de lansare pentru mine.
Recomand sa treceti pe la ei in vizita

nou Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Hello,

Aveti idee cu cat este platita postul de Tester-entry level la OSF ?
eu Vineri, 10 Ianuarie 2014
de ce dau anunturi de angajare atat de des?
cam ce salarii sunt pe 1)HTML&CSS sau 2)PHP&MySQL ?
vechi Marti, 18 Februarie 2014
salariile, ca majoritatea companiilor pentru entry level presupun ca pleaca sub 2000 ron.

atat de multe anunturi pentru ca se investeste in companie si creste constant. Nu exista acea mentalitate romaneasca sa investim putin si sa ne imbogatim peste noapte, ceea ce e foarte bine.

Unora le place, altora nu dar aspectul cel mai important, angajatul este respectat si i se ofera posibilitatea sa avanseze si sa progreseze, vrei sa te imbogatesti, te duci in strainatate (eu asta o sa fac cel putin) dar ca pista de lansare, 5-10 ani e o companie grozava.

Nu totul se rezuma la bani, nu sunt cei mai tari la salarii, dar nu te platesc la misto si salariul creste repede daca esti bun si iti vezi de treaba, si nu numai pe management, stiu si testeri cu salarii de 4000ron..

O recomand, am luat contact cu ei, si mi-a placut ce am vazut si ce am facut cu ei
Coco Luni, 17 Martie 2014
Am o intrebare, mai mult de curiozitate: este cineva care a trecut prin cele 3 interviuri la ei si a primit raspuns cum ca este ON HOLD... a fost cineva contactat vreodata cu o oferta din partea lor sau este doar o modalitate politicoasa de respingere a candidatului? Eu am primit acest raspuns cum ca sunt "on hold" dupa cele 3 interviuri sustinute pt postul de tester si sincer mi-am luat gandul, dar sunt foarte curioasa daca a mai fost cineva in situatia asta si a fost contactat pt un post :) multumesc.
toto Luni, 14 Aprilie 2014

@coco

On Hold inseamna exact ce poti deduce din sintagma: ca te considera potrivit pentru un post, insa momentan nu mai au deschideri si nu iti pot face o oferta decat in momentul in care se da liber la angajat.

toto Vineri, 25 Aprilie 2014
Pe scurt:

+ Atmosfera destinsa comparativ cu alte firme de IT, colectiv placut (asta in cazul in care lucrezi de la unul dintre sedii)

+ Destul de multa libertate in abordarea sarcinilor de lucru (insa trebuie sa respecti protocolul stabilit intern si normele impuse de ISO, ceea ce e un lucru bun)

+ Proiecte variate si interesante, daca vrei, inveti multe

+ Certificari sponsorizate, fara clauze in contract cum ca ramai perioada X sau platesti despagubiri. Training-uri frecvente, atat in-house, cat si la terti.

+ Stabilitate si seriozitate in respectarea obligatiilor din partea angajatorului

+ Evaluari frecvente (la fiecare 4/6 luni, dupa caz), de cele mai multe ori rezultatele bune duc la mariri si bonusuri; bonusuri la completarea cu succes a unor proiecte mai dificile, independente de celelalte mariri si bonusuri acordate la evaluare

+ Comunicarea se face pe orizontala, chiar daca executia se face pe verticala. Adica esti liber si chiar incurajat sa vii cu idei si propuneri de imbunatatire in toate aspectele activitatii firmei, iar contributiile relevante sunt luate in considerare la evaluari

+ Team building-uri frecvente si placute

+ Workshp-uri utile

+ Daca esti ok si stii sa argumentezi ca ai nevoie de ceva (resursa hardware, software, de alta natura legata de munca), primesti chestia respectiva destul de repede

+ Mai putina birocratie decat in alte firme

+ Lume deschisa, dornica sa te invete si sa invete de la tine

+ Program flexibil, atat cat permite proiectul pe care lucrezi, posibilitatea de a lucra de acasa sau de la cabana din Vf. Omu, atata timp cat ai net. Un mare, mare plus.

+ Daca ai o problema personala cu care compania te poate ajuta, de cele mai multe ori o va face cu placere

- Probabil ca salariile sunt undeva in zona medie

- Exista o oarecare lipsa de persoane experimentate disponibile pentru pregatirea noilor veniti. Nu neaparat ca ei nu ar exista in firma, dar sunt adesea cam ocupati. Exista insa documentatie si programe de training de buna calitate.

- Lucrul cu echipe remote poate duce la probleme de comunicare care trec neobservate mai usor decat daca ar fi toata lumea de pe proiect in acelasi birou; de multe ori, colegii de sediu sunt cei pe care ii vezi zilnic si pe care ajungi sa ii cunosti bine, dar nu cu respectivii lucrezi efectiv pe proiect

- In mod standard, nu prea poti negocia aspecte precum numarul de zile libere, ceea ce pe unii ii poate deranja

Una pesta alta:

Un loc bun unde sa incepi cariera si sa o dezvolti, chiar si pe termen lung. Depinde ce asteptari ai, insa este una dintre cele mai primitoare si prietenoase firme din tara, unde te poti simti bine. Iar cand te simti bine opt-noua ore pe zi, cinci zile pe saptamana, iti vine greu sa mai pleci. Chiar daca exista alternative mai bine remunerate, OSF are totusi de oferit niste lucruri greu de echivalat financiar.
ioana Duminica, 15 Iunie 2014
Pentru postul de Web Marketer French Speaker, puteti sa-mi dati, va rog, mai multe detalii? Cat tine training-ul? Ce presupune exact acest job? Cam care ar fi salariul?
eCommerceDeveloper Joi, 28 August 2014
Eu lucrez in OSF de 6 luni la departamentul eCommerce si imi place foarte mult atmosfera aici.

De ce?

Pentru ca:
- exista evaluari la 4 luni (stiu foarte clar ce am de imbunatatit sa ajung la nivelul de senior in cariera mea; si am sansa sa primesc bonusuri/mariri cand imi depasesc nivelul si provocarile);
- exista iesiri periodice in oras cu colegii (se creaza o senzatie de echipa foarte stransa, agreabila);
- exista teambuilding anual in care pot cunoaste toti colegii din toata lumea (vom fi 500 de colegi in curand worldwide) - un feeling bun sa lucrezi intr-un mediu international;
- se vorbeste engleza zi de zi, deci am ocazia sa imi mentin limba la zi;
- pot invata ceva nou mereu, deoarece proiectele noi aduc tehnologii diverse si pot imbunatati skillsetul meu;
- sunt provocat mereu de manager prin evaluarile periodice sa ma auto-depasesc; nu atat incat sa fiu demotivat (prea greu) dar nici sa fiu plictisit (prea usor) ci mereu cat sa simt ca sunt in crestere continua profesionala;
- echipa este foarte sociabila si la munca si ne ajutam mult intre noi pe proiecte; poti aborda pe oricine pe Skype din companie si primesti raspuns, ti se clarifica (comunicare orizontala);
- exista acea senzatie de stabilitate si cariera pe termen lung pe care ti-o ofera compania (am lucrat in companii mici, sub 50 de oameni unde mereu e fluctuatie de proiecte, haos general si nu recomand);
- imi place ca pot lucra de acasa cand doresc; am skype si internet sunt la munca; si am program flexibil de intrare si iesire (mare plus indeed, cum mai zicea cineva pe forum);

Exista si elemente contra evident, nici o companie nu este perfecta gen:
- lucrul la distanta; fara sa vezi colegii fata in fata uneori mai scapa din elemente de comunicare si uneori poti recepta mesaje gresite;
- trebuie sa te specializezi dar si fii un bun generalist; este foarte mult de invatat si continuu; daca te sperie asta e un minus.
9gag Sambata, 11 Octombrie 2014

si eu m-am chinuit cu osf din aprilie,cand am aplicat pt un internship pe html/css.la mijlocul lui iunie am fost anuntata ca nu am intrat,dar ca ei desfasoara un program de learning,si mi-au dat un proiect pe care sa il realizez timp de o luna.dupa ce proiectul a fost ok,am dat si interviul tehnic.Dupa acest interviu,am primit un mail in care mi se spunea ca voi fi contactata cand va fi o pozitie libera.
Ma bucur ca am ajuns pe acest site,macar acum pot sa inteleg ce sa ma astept in urma acelui mail.
Totusi,cunosc un prieten care,a aplicat fix la fel ca mine anul trecut si lucreaza la ei de atunci.pe el l-au sunat dupa cateva zile dupa primirea acelui mail on hold.Deci nu prea stiu ce sa inteleg.Oricum,stiu de la acel baiat cat e salariul de incepator la ei,si nu e foarte mare,dar pt mine,neavand experienta, ar fi fost ok.Mentionez ca la mine au trecut doua saptamani de cand mi-au dat ultimul mail,iar cand cautam alte joburi,am vazut ca ei au pus anunt pentru html/css...Habar nu am ce sa mai cred.

m2m Luni, 3 Noiembrie 2014
Se poate lucra numai de acasa? De oriunde din tara? Care sunt conditiile?
Un salariu estimativ pentru un QA cu mai mult de 5 ani experienta?
SunshineSky Miercuri, 25 Martie 2015

Eu am aplicat la ei pe o pozitie de marketing. la cateva zile am primit mail de la cineva de la HR sa imi spuna ca ma potrivesc pe o alta pozitie pe care o au ei deschisa in companie si daca putem stabili un interviu pe skype.
Am stabilit interviul, am vb cu tipa de la HR o ora juma, a urmand ca peste o sapt sa primesc raspuns daca m-am calificat la etapa urmatoare in procesul de recrutare.
Dupa 2 saptamani i-am trimis eu mail pentru ca evident nu primisem nimic. A doua zi imi spune ca de fapt nu ma incadrez...pe un post propus de ea. Deci...no comment. Pierdere de timp. Noroc ca interviul a fost pe skype ca altfel se aduna si timpul pierdut pe drum.

andrey_g3 Duminica, 26 Iulie 2015
Imi poate spune cineva cum decurge stagiul de internship HTML/CSS, ce va trebui sa facem, lucram la vreun proiect, se lucreaza de acasa?
Ms.