Forum despre Otto Broker de Asigurare

Silviu Vineri, 23 August 2013
Am fost la un interviu poentru junior broker, de prezentare a firmei, la HR-ul lor; ulterior la a doua etapa- training 1; de la primul interviu am plecat foarte incantat de prezentare; la training-1 am primit un script cu etapele de urmat de cand vine clientul si pana pleaca, cu replici predefinite pe care sa le respecti mot-a-mot si am invatat cum sa inregistrezi datele in sistem sa emiti o polita de asigurare RCA; a durat 6 ore 30; la final, ni s-au luat foile de training si am dat un test prin care se cerea sa scrii replicile formale predefinite, si alte lucruri tehnice despre RCA; destul de greu daca nu stiai acestea dinainte de training, pentru ca in 6 ore s-a prezentat cap coada ce ai de facut intr-o zi normala de lucru si daca le primesti pe toate ca informatii noi e cam bulversant; dupa asta urmeaza un training-2 unde se aseamana procedeul, doar ca strictetea este mai mare; din ambele etape se selecteaza cate 1-2 candidat din 6-7; dupa ce treci de astea incepi sa lucrezi si in paralel faci un curs de 50 de ore online de legislatie asigurari+ test de certificare consultant asigurari; pretul pentru curs online+test consultant e 500 lei si se scade din salariu in primele 6 luni; program full-time 4zileX 8h sau 2 zileX12h si doua libere;salariu 800 RON parte fixa si bonus din cate polite in afara de RCA vinzi; punct de lucru in galeriile din hypermarketuri; destul de incert cu prinsul unui loc aici, teste din companie+ curs de asigurari+test IMA pentru salariu minim;
ionut Luni, 21 Octombrie 2013
salut, maine ma duc si eu la acest interviu, primele doua etape pana acum au fost ok, acum urmeaza etapa de care ai zis tu. sa inteleg sa maine or sa ma tine 6 ore acolo pentru acest lucru? nu-mi vine sa cred:D si ce intrebari ti-au pus acolo mai exact. multumesc frumos
Ana Joi, 7 Noiembrie 2013

Salut . Din punctul meu de vedere si a multora care lucreaza in prezent la Otto este o firma care minte mult. Incepand de la resurse umane si terminand cu asistentii din locatii(ei nu nici o vina , asa li se cere). Ei sunt intruiti sa pacaleasca clientul cu tot felul de polite inutile. In prezent Otto Broker vireaza 1/3 din salariu pe un card special numit compliments( Actualii angajati Otto Broker spun ca e o ilegalitate si doar de sarbatori ar trebui virati bani si maxim 150 lei, insa ei primesc lunar, eu nu stiu daca e legal sau nu ) Angajatii din anumite locatii din Bucuresti au pe cartea de munca trecut 6 ore insa ei lucreaza 12 ore, alta ilegalitate . Coordonatorii sunt slabi pregatiti nestiind sa vorbeasca cu asistentii din locatii si deasemenea mint foarte mult. Exista chiar si un plan de cariera insa nu se tine cont de el ,la angajare si se promit multe , ca poti sa promovezi insa este deasemenea o minciuna. Promovezi doar prin pile. Otto Broker vrea oameni buni dar sa fie si prosti in acelasi timp,oameni care sa taca din gura si sa accepte anumite lucruri pe care o firma serioasa nu ar face. Comisioane la rca nu ai, la restul ai foarte mici,nu se merita absolut deloc. Ca o parere de la un fost angajat : Daca va respectati nu alegeti Otto Broker! Sper sa nu am comentariul sters ca am spus lucrurilor pe nume , desi daca mi l-ai sterge nu ar fi ceva iesit din comun, ar fi tipic Otto Broker.

bravoAna Sambata, 9 Noiembrie 2013

Ai perfecta dreptate in ceea ce spui. Eu inca lucrez la Otto Broker. Eu sunt unul din cei care lucrez 2 zile -12 ore si 2 libere dar in contract am trecut 8 ore . Nu va angajati la Otto Broker ca pierdeti timpul de pomana

elena Luni, 11 Noiembrie 2013
hello...am citit ce comentati voi pe aici...as dori mai multe detalii in ce priveste targetul lunar..sau primele...sau bonusurile de care spun ei in anunt...nu de alta dar m-au chemat la 1 interviu si as vrea sa fiu la "curent" cu stirile...
nuexista Luni, 11 Noiembrie 2013

Target ul este diferit , depinde de locatie . Bonusurile sunt minciuni. Comisioanele sunt mici. exemplu : 0,1% rca , 2 % casco , 3% locuinte. Deci nu exista. Primele ..... Prima la dreapta mai degraba :))

elena Luni, 11 Noiembrie 2013
Ma intreb:Oare cei care lucreaza acolo stau asa de pomana si nu fac nimic, si nu primesc nimic???E musai sa faca si life si nonlife??..sau nu conteaza..?
Multumesc oricum.
marius Luni, 11 Noiembrie 2013
Buna elena. Eu in prezent lucrez la Otto Broker. Conditiile sunt josnice, asta e realitatea . Comisioanele sunt mici, iar ca sa beneficiezi de comision trebuie sa faci intr-o luna cel putin un client nou : casco,locuinta >30.000 EUR, o polita de viata .....
Radu Joi, 14 Noiembrie 2013
Cele spuse mai sus sunt corecte, din pacate.
Primele 3 luni nu aveti bonuri de masa. Prima luna nu aveti comisioane, luati doar salariul fix 800 lei. Valoarea bonurilor este de 9 lei si nu 9,35 lei cum ar fi normal, pentru ca nu sunt obligati prin lege.
Momentan contractul il incheiati pe 800 lei (brut desi voi primiti net) pentru ca cica au ramas fara bani iar cateva luni ce este peste salariu veti primi pe cardul acela de cumparaturi care poate fi folosit doar la cateva magazine iar alea destul de scumpe. Legal si aici. Angajatii au fost obligati sa semneze contractul aditional daca vor sa ramana in firma.
Cursul de calificare profesionala in asigurari + examenul la IMA este 650 lei. Poti plati in rate. Trebuie sa-ti iei diploma asta cat mai repede dupa ce te angajezi, 2-3 luni. Daca pici examenul, platesti 300 lei reexminarea. Daca pici iar, dai cu subsemnatul si pleci acasa.
Practic stai intr-un stand 2 pe 2 intr-o galerie comerciala si faci asigurari RCA si Locuinte toata ziua. Mai convingi clientii cu niste asigurari de accident la cele RCA pentru ca altfel nu iti e prea bine.
Pot exista situatii in care sa platesti tu politele de asigurare. Spre ex la RCA pentru autoutilitara, are peste 3,5tone iar tu pui sub 3,5 , clientul refuza sa plateasca diferenta si o achiti tu. Inchei un RCA la City Insurance, Euroins sau Allianz Tiriac. Clientul refuza sa plateasca din diferite motive (nu-i convie nu stiu ce pe polita sau fuge de la stand de nebun), asigurarea nu poate fi anulata si o achiti tu. Sau inchei unui client o asigurare obligatorie de locuinta (cea de 10/20 euro), dai emitere iar clientul pleaca de la stand sau nu-i convine cum e trecuta adresa de sistemul asiguratorului pe polita (adica incompleta sau orice altceva), o achiti tu. Deci dai 90 lei din salariu iar comisionul e ZERO. La restul tipurilor de polite au scris colegii comisioanele "mari".
Periodic sunt teste (filmate) cu un trainer caruia trebuie sa ii turui 5 minute (la fel ca si clientului) niste texte prin care ii prezinti clientului (adica il zapacesti) toate produsele firmei si incerci sa-l convingi sa i le vinzi. O sa fii cam ragusit la sfarsitul programului.
Cand sunt perioade din zi moarte nu aveti voie sa stati nici pe mail-ul vostru pe laptopul din locatie. Se fac controale surpriza si chiar sunteti pozati drept dovada. Mai departe va imaginati ce e. Nu prea exista comunicare in firma.
De avansari uitati. Sunt f mici sansele chiar daca depasesti ca vanzari tot ce trebuie si oricum nici coordonatorii de locatii nu castiga bine. Daca vreti salariu de paznic/vanzatoare (aici ma refer la 800 lei salariu , 21 bonuri x 9 lei si eventual 100-200 lei comision pe cardul de cumparaturi) aplicati dar nu cred ca veti rezista mult. Vin si pleaca destui oameni si nu cauta sa pastreze oamenii buni. Stresul nu lipseste.
Acum orice job are parti bune si parti proaste, nicunul nu e perfect dar trebuie sa analizam fiecare oferta si sa o alegem pe cea mai ok, fie si temporar.
Succes la angajare unde doriti voi!
simow Vineri, 15 Noiembrie 2013

Eu mi-am dat demisia acum cateva luni si nici pana acum nu mi-au dat toti banii din ultimul salariu.

Radu Vineri, 15 Noiembrie 2013

Ia masuri! Eu cu banii nu am avut probleme. Pe 20 dupa masa erau in cont, sau luni dupamasa daca pica in weekend. Bonurile in jurul datei de 10 ale lunii le primeam prin coordonator. Sa va calculati mereu comisioanele etc pentru ca se mai intampla erori.

andreea deea Vineri, 15 Noiembrie 2013
Buna! Poate sa-mi spuna cineva daca se dau cele 21 de zile de concediu de odihna? sau fiecare se descurca cum poate cu schimburi de tura si concediul
e ceva de domeniul sf ?
Radu Luni, 18 Noiembrie 2013
Zilele se dau. Calculezi cate ore de concediu ai si ti le iei in functie de ture. De cautat oameni din alte locatii pentru turele tale se ocupa coordonatorii.
Anonim Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Am lucrat la otto 2 ani de zile, salariile sunt foarte mici, din comision se cartiga 100-200 maxim 300 lei in lunile de varf. Programul este infernal. Nu recomand sa va angajati la ei doar pentru experienta. Sa va faceti o idee , facand o medie pe ultimele 6 luni am castiga 1050 de lei cu tot cu bonuri de masa in valoare de aproape 200 lei. Fixul este 700 din care se scade impozitul pentru bonurile de masa aprox. 27 lei la care se adauga comisionul pe care in unele luni nu il luati chiar daca videti foart mult. Sa va luati comisionul pe ce vindeti trebuie sa incheiati o asigurare de locuinta facultativa , casco , accidente si viata unui client nou daca nu aveti unul din cele 4 produse ..0 comision si nu mai vorbesc de cardul de cumparaturi...adica daca nu luati comision din cei 700 , 30% se duc pe cardul de cumparaturi si restul de 460 pe cardul de salariu ....
Cosmin1 Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Totul este asa cum s-a spus mai sus: salariu mic, stres, comisioane infime sau deloc....cand n-ai vanzari ti se tine morala , cand vinzi nu esti bagat in seama... Zile de concediu se dau dar le faci dublu de fapt in alte locatii ...de exemplu eu in 4 luni mi-am luat 5 zile de concediu si am facut vreo 8-10 ture in alte locatii...intr-adevar nu te obliga nimeni dar si daca refuzi nu esti vazut bine. Te pun sa tii niste speech-uri clientilor de te doare capu'...daca le-ai turui la toti clientii tampeniile alea sigur ti-ai lua bataie in fiecare saptamana. Coordonatorii niste increzuti in mare parte (de fapt increzute ca majoritatea sunt fete)....probabil si ei castiga f putin dar na: sunt sefi si sunt cei mai tari. Nu va recomand Otto Broker decat daca este ultima solutie de pe planeta pt supravietuire. La ei in fiecare saptamane se fac angajari...oamenii vin si pleaca. Probabil asa se fac banii cand nu-ti pasa decat de asta....dar eu cred ca mult mai castigate ar fi ambele parti daca ar mari salariile, ar imbunatati conditiile de munca si ar invata sa se poarte cu angajatii...nu cred ca le-ar mai pleca non-stop oamenii si ar fi toata lumea mai multumita (inclusiv compania). Treaba cu planul de cariera e in mare parte doar teoretica...daca reusesti dupa 6 luni-1an sa mai adaugi 50 ron la salariu chiar e bine. Cam atat am avut de spus...daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie cu informatii sincere.
elena Miercuri, 20 Noiembrie 2013
multumesc mi s-au confirmat toate spusele de voi.....subscriu mai ales ca am avut interv la ei....si m-am lamurit.....
CZ: PAS OTTO
adina Vineri, 22 Noiembrie 2013

Eu mi-am dat demisia si nu mi-au bagat toti banii iar dupa ce am avut o discutie cu coordonatorul si cu cei de la resurse umane si-au dat ei seama ca mai trebuie sa imi vireze bani in cont . ce sa zic la un moment dat o sa se intoarca impotriva lor

mihaela Miercuri, 27 Noiembrie 2013
eu am lucrat la ei si va spun ca era bine acum cand ma gandesc si fac comparatie cu firma unde sunt....din mai multe puncte de vedere.eu mai tin legatura cu fostii mei colegi care lucreaza inca acolo, dar nu mi-au spus ca ar fi probleme. daca vreti ii intreb
claudia Joi, 6 Martie 2014
clar,maine aveam interviu...nu ma duc,prefer sa stau la firma la care lucrez si sa alerg dupa referinte si pt 2 polite life sa iau 1500ron!si fara batai de cap!
ella Miercuri, 26 Martie 2014
Ma bucur ca am vazut despre ce e vorba, le multumim celor care ne-au impartasit experienta lor. Nici mie nu mi s-a parut un lucru grozav,eu am fost la prima etapa din interviu , o testare cu fel de fel de intrebari, dupa care urma sa ma duc la al doilea interviu, un angajator hotarat si serios nu te cheama de 10 ori ,plus ca in anuntul de angajare n-au specificat sa ne platim noi training-urile.