Forum despre Otto Curier (Otto Expeditii)

ia io Duminica, 16 Februarie 2014
si inca ceva: ca sa faci performanta in romania trebuie sa muncesti peste program...dupa cum stiti otto s-a nascut in 2010...trebuie rabdare si munca ca sa progresezi... politica interioara a firmei nu tine pe nimneni cu forta la lucru in schimb politica exterioara va lasa sa muriti de foame.... pt cine poate sa vada, otto curier a realizat progrese exceptionale intr-o perioada de cativa ani si in ritmul asta intr-o perioada relativ scurta de timp o sa se vada si rezultatele... si eu muncesc 10-12 ore pe zi plus sambetele dar am o placere deosebita sa vin la munca cand stiu ce colegi am in tara si mai ales in cs... ar mai fi multe de spus dar tre sa fug la somn...maine am o performanta de mentinut la livrare
dodo Miercuri, 19 Februarie 2014
Mai IAIO, ori esti verisor cu patronul sau nu ai toate tiglele pe casa. Platiti in avans nu am fost niciodata;perioada in care faceam cateva livrari pe zi a fost relativ scurta(2-3 luni) dar am compensat prin daruinta si abnegatie in identificarea a noi clienti (intrasem in marea familie OTTO,daruinta care a facut ca OTTO sa conteze in piata de curierat cu un inceput fulminant),dar tu nu ai de unde sa sti ca lucrezi de 3 ani. Cu plata salariilor,ce sa zic? daca 2-3 saptamani sunt egale cu 4-5 zile, asta e!(inseamna ca esti cel putin verisor cu patronul daca nu chiar el in persoana). comentarii la adresa sefilor de centru nu exista in nici o postare anterioara si nu ca ar fi enervant de capabili ci pentru ca sunt in aceeasi oala. Si uite asa cu 2-3 odihniti ca tine pe fiecare centru compania o sa performeze la maxim. La maxim auzi! PS. Cand si pe ce luna ai luat ultima data bonurile de masa?
Did Joi, 13 Martie 2014
Merg masinile voastre prin tara toate murdare pt ca nu aveti bani sa le dati amaratilor de curieri sa le spele ,nu sunt spalare cu lunile.ce sa mai zic de colete,daca iei un colet in brate zici ca ai iesit din MINA.Vai de voi
fariel Duminica, 30 Martie 2014
draga iaio cred ca de de la bucale voi vedeti numai bine otto e pe primul loc bla blaba bla... se vede ca sunteti puturosii aia din cargus care frecati menta toata ziua prin sedii cu laptopul in brate si nu produceti nimic . cat timp nu terminati cu suptul la pix toata ziua firma no sa mearga ori muncim toti ori fix nimic . cat despre cs am auzit ca sunt niste idile pe acolo de gem debararele
secret Vineri, 30 Mai 2014

O firma ce da oameni afara ca sa angajeze altii pe chirie cu baniii intarzie cu zilele de bonuri numai zic avem de luat din luna octombrie bani ne-au oprit pt ele da de dat nau mai dat ne pun in carca colete sparte daca raman dupa ce ca avm un salariu de rahat ne mai si opresc.....oamenii in depozit numai angajeaza chinuie 10 oamenii toate descarcat-incarcat masinile de Bucuresti si din tara cei care fac de noapte nu vad spor de noapte de conditii numai zic bn a zis cnv de mai jos zici ca stau in mina coletele

secret Luni, 2 Iunie 2014
Mai nou acum nu se mai numeste otto express delivery de vreo saptamana se numeste otto logistic se duce la fund rau de tot curierii au inceput sa plece unu cate unu la sedinta cu curierii domnu director a dat 2 curierii afara pentru ca si'au cerut dreptu bonurile si banii care nu sau luat si pentru asta ia dat afara......did le da banii sa le spele numai cand fac reclama sau vine cineva vreun client important :)).......s'a nascut in 2010 si de atunci au schimbat 4 nume la firma si o sa mai traiasca pana in 2014:))
raluca Joi, 5 Iunie 2014
vreau sa va povestesc pe scurt ce am patit cu aceasta firma: am fost acceptata pentru postul de agent relatii clienti, mentionez ca lucram in aceasta perioada, am negociat cu ei sa am tot salariul pe cartea de munca desi ei nu prea obisnuiesc acest lucru, merg mai mult pe ctr de inchiriere, exact cum au spus si altii mai sus; toate bune si frumoase, imi dau demisia si merg in ziua stabilita cu ei sa semnez ctr de munca, in timp ce completam gramada de acte observ ca pe ctr nu erau trecute salariul, nr de ore de lucru si nici macar pozitia pe care urmam sa fiu incadrata, ii atrag atentia d-soarei cu care am tinut legatura in toata aceasta perioada, ii spun ca nu pot semna ceva incomplet, imi zice ca merge la resurse sa intrebe ce se intampla .... astept, in jur de 15-20 min, nu vine nimeni, ma duc eu si o caut, era la biroul de resurse, ma invita inauntru sa stau de vorba cu d-nele de acolo; acestea imi spun ca de fapt nu au aprobare de la sediu central pentru angajare .... ???!!! ....poftim? si atunci ce caut aici? pentru ce mi-am dat demisia de dincolo? ( subliniez faptul ca stiau ca am un loc de munca si ca urmeaza sa demisionez ca sa ma angajez la ei) .... mi-au zis ca urmeaza sa ma sune cand vor avea aceasta aprobare .... nu s-a intamplat asa ceva, nici nu mai credeam sa se intample .....ce nu reusesc sa inteleg este daca sunt doar ingrozitor de neatenti sau chiar au vrut sa ma pacaleasca, daca eu semnam acel ctr completat partial, ma trezeam ca am semnat de fapt pt cine ce stie ce salariu infim sau cine stie ce mai puteau adauga .... Oricum asa ceva nu mi s-a intamplat niciodata, sunt inca socata!
Asa ca aveti mare grija cu aceasta firma si mai ales cititi cu atentie ceea ce semnati!
fariel Marti, 17 Iunie 2014
dragii mei nu mai este decat o varianta greva / daca aveti sange in vene si vreti sa va hraniti copiii nu mai livrati altfel nu avem cum sa le dam o lectie noi suntem mai multi ca ei
dodo Marti, 17 Iunie 2014
Da Fanele ar fi o idee buna ,dar nu prea mai ai cu cine ,Oricum o sa se scufunde o data si o data datorita managementului de doua parale.Flota praf , personal praf,conducere praf,datorii gramada ,unde crezi ca o sa se ajunga?
secret Joi, 19 Iunie 2014

Sincer greva in Bucuresti nu mai are cine 20 curieri au plecat si acuma a chemat fosti curieri dati afara de ei......bani ii vedem in mai multe rate depinde ce rost de bani fac......saptamana trecuta au venit cei de la lumina sa le taie curentu si au venit cu banii de acasa sa plateasca.......mai nou sa auzit ca ar vinde firma otto la cargus.

fost angajat Sambata, 21 Iunie 2014

Nu pot decit sa va sfatuiesc sa va cautati alte locuri de munca. Sint pe duca (cei de la Cargus sint in tratative cu ei sa le preia portofoliul de clienti). Oricum, atit timp cit la conducere ramin aceiasi, vor ajunge la faliment. Deja au ajuns in situatia in care au conturile blocate.

dnk Luni, 23 Iunie 2014
Se vede ca forumul este rupt in doua: cei care au trudit si cei care si-au luat meritele. Cei care si-au lasat sudoarea pentru o amarata de paine, sunt contrati de cei care nu au altceva de facut decat sa .... pupe administratia Otto. Firma este in punctul in care nu a platit chiriile auto din aprilie, SRL-urile le platesc cu mare intarziere ..., platesc doar CIMurile de teama de a nu intra ITMul pe fir... Ca si concluzie generala: DEZASTRU. Oamenii pleaca pe capete. Chiriile spatiilor sunt neplatie, bani pentru reparatii = zero, clientii fug ca dracu' de tamaie ...
Mult succes Otto !
radu Marti, 24 Iunie 2014
vorbiti de otto cu sediul in Bucuresti? eu credeam ca le merge bine sau cel putin am cunoscuti care zic ca e ok , salariu , bonuri, ceva contracte noi ...dar bag de seama ca sunt numai minciuni. Vroiam chiar sa ma angajez la ei...dar mai bine raman sofer la firma de acum. am tot auzit la radio reclama cu republica dominicana....deci bani de publicitate au ..... Unde lucrez acum nu e o firma mare , dar nu se intarzie cu salariul, bonuri la timp, respectarea zilelor libere etc......
Alin Miercuri, 25 Iunie 2014
Trebuie sa ne batem joc de ei la fel cum fac si ei cu noi.
Andi Luni, 30 Iunie 2014

Dragilor, otto s-a vandut catre cargus si totul se va perfecta pana max 15 iulie.Sfatul meu este sa va luati gandul de la job si bani si sa incercati rapid sa va gasiti ceva.
Au nevoie de voi - de aici si plata partiala a chiriei facuta de curand + mail carmina - pentru a putea preda clientii catre cargus.Sunt disperati sa-i mute pe noua firma pentru ca asa este intelegerea cu cei de la cargus.Nu mai fiti naivi ! Deschideti ochii si incercati ceva mai bun pentru voi si pentru familiile voastre. Otto este de domeniul trecutului...

Urs Luni, 30 Iunie 2014

Acuma vedeti si dezavantajele acceptarii sa fiti platiti pe tot felul de chirii: sunteti neplatiti de cateva luni si va este frica sa plecati -pentru a nu mai munci degeaba- findca stiti bine ca nu veti mai primi nici un ban dupa demisie.Otto nu isi poate plati furnizorii, nu ii poate plati pe cei de la care a inchiriat spatiilei si fuge noaptea pe furis ca sa nu-l prinda proprietarii inselati. Chiar credeti ca o sa va mai plateasca pe voi ? O sa va tot amane cu platile pana cand veti pleca singuri zicand "Bina ca am scapat" iar odata plecati nu o sa va mai plateasca nimeni restantele la chirii. Ca sa va vedeti banii pe chirii o sa trebuiasca sa ii dati in judecata. Cel mai bine, va sfatuiesc, sa va faceti o asociatie a celor pagubiti de Otto si sa va luati un singur avocat.

dnk Miercuri, 2 Iulie 2014

Cineva imi spunea azi ca de fapt data " fatidica " nu este 15 iulie, ci 7 iulie. Andi, Alin, Urs, aveti perfecta dreptate ! Cred ca ar trebui sa ne unim si sa mergem peste ei sa ne cere drepturile. Am muncit, ne vrem banii. Ne doare ...undeva daca au bani sau nu. La asa administrare a afacerii, credeti ca mai este problema noastra ca nu au bani ? Oare chiar nu au bani ? Eram la o sedinta, si auzeam de tot felul de ...distractii de care are parte in timpul liber, si ma gandeam ca foarte multi dintre noi nu avem bani de paine acasa, si ei se gandesc la tot felul de distractii ...
Rusine, rusine.
Va multumim.
Somn usor.

Lee Vineri, 4 Iulie 2014
Daca cineva, dupa citirea acestui subiect de pe forum, doreste sa organizeze un grup pentru angajarea unui avocat in vederea recuperarii banilor de la Otto ma voi alatura si eu. Sper sa se intample cat de repede posibil. Multumesc
eu Sambata, 5 Iulie 2014
Luni mai mergem la munca?????
anonim Luni, 7 Iulie 2014

cine sta sa plateasca avocat cand s-asa lumea e neplatita de luni de zile? comision in vanzari nu mai exista de luni de zile , e bataie de joc si nu cred ca exista vreo rezolvare pentru ca la conducere sunt aceiasi inteligenti, esti dus cu vorba. bafta sa va gasiti in alta parte si sa aveti o viata personala, lipsita de frustrarea faptului ca muncesti si nu esti platit, sau ca vin weekendurile si n ai bani sa ti duci copilul nicaieri sau vine chiria peste tine, ti se spune astea-s conditiile acolo e usa. intr-o zi nu o sa le mai mearga dar inainte sa se duca de rapa va doresc tuturor care au indurat asemenea conditii sa plece intr-un loc decent unde angajatul e respectat si rasplatit ca sa isi poate face treaba cum trebuie. Sefii se arata cu degetul unul pe altul si ridica din umeri, chiar empatizeaza cu tine, ca te inteleg. Nu zau... Ar fi multe de spus si daca sunt citite si de catre cei din Otto, macar plecati privirea. Exista o vorba din batrani, roata e rotunda si totul se plateste in viata asta.