Forum despre Pentalog Romania

arual897 Miercuri, 15 August 2012
imi puteti spune ceva despre aceasta firma, va rog?
afriendofafriend Duminica, 24 Februarie 2013
Pentalogul nu se mai bucura de o imagine buna in Iasi pentru ca foarte multa lume a plecat nemultumita de acolo. Si nu e vorba doar de salarii, ci de atitudinea generala a managementului actual, care pare orientata spre demotivarea angajatilor vechi si cu experienta. De ce spun asta?
- reducerea primelor pe proiecte (decizie de actualitate, recent implementata) nu s-a facut in contextul asumarii responsabilitatii de catre management pentru deciziile neinspirate luate la semnarea contractului ci aruncand vina pe angajati, care chipurile nu ar mai fi productivi.
- incurajarea prieteniilor de pahar, pe principiul iesi la baut cu cine trebuie- iti poti permite orice, inclusiv sa-i calci in picioare pe colegii mai buni ca tine
- stabilirea unor retele de spionaj - pe anumite proiecte sunt persoane care efectiv asculta, inregistreaza si trasmit nemultumirile colegilor lor mai sus in ideea ca vor fi promovati pe baza "performantei"
- inlocuirea pe capete a membrilor echipelor vechi cu persoane noi, pentru schimbarea configuratiei firmei ( metodele sunt multiple : de la "nu corespunzi standardelor" pana la nu-ti putem plati un salar mai mare - moment in care seniorul isi trimite singur CV-ul la alte firme, fiind inlocuit cat ai zice peste de un junior care trebuie trainuit).

Pentru juniorii entuziasti: atentie, veti fi pusi sa semnati o clauza cum ca nu puteti pleca din firma timp de 1 an. Daca va convine go for it, numai aveti grija ca s-ar putea sa vi se para un an foarte lung.
ana Marti, 12 Martie 2013
stie cineva despre atmosfera/salarii/sefi in locatia din bucuresti?

mercic
Multumit Sambata, 23 Martie 2013
Imi pare rau sa aud ca in Iasi sta treaba asa grav, dar in Bucuresti eu sunt foarte multumit de ei. Reducerea primelor a fost intradevar o decizie ce a nemultumit foarte multa lume, dar managmentul a luat decizia de scadere a propriilor salarii pentru situatia respectiva. Mi s-a parut foarte corect sa scada la angajati din bonus, dar la management din salarii deci nu stiu de ce este asa suparat afriendofafirend. Mediul de lucru depinde strict de proiectul pe care muncesti si de oamenii implicati. La mine nu e cazul pentru nimic din ce s-a spus mai sus. Lumea e foarte ok si deschisa dar nu e nici raiul pe pamant. Pana la urma vorbim de firme care sunt dependente de clientii pe care ii au: E mult de munca, curge cu proiecte? Asta inseamna ca si salariile si bonusurile o sa o ia in sus. Daca firma trece prin vremuri grele, atunci si bonusurile se zgarcesc. Un mare bonus pentru ei e faptul ca primesti salariu in euro, deci daca ai un credit sau chirie nu o sa te rupa scaderea leului pe piata schimbului valutar. Eu recomand firma oamenilor 'caliti' care nu au asteptari din partea companiei sa il creasca si sa il tina in puf. Daca ai o mentalitate mai pragmatica si mai capitalista, firma nu o sa iti ofere surprize neplacute. Cat despre clauza cu un an de munca, e valabila doar daca benificiezi de vre-un training. Dar cum trainingurile nu sunt efectuate de organizatii autorizate de statul roman, le poti da peste nas daca o sa comenteaze vizav de clauza asta... sa fim seriosi te duce capu sa citesti si tu o legislatie.
Adrian Duminica, 24 Martie 2013
Firma Pentalog chiar e una ok, atmosfera ok, colegi ok, salarii ok (se poate si mai bine). daca aveti intrebari specifice, ask si voi mai intra pe aici.
vas34 Marti, 26 Martie 2013
Salut, care e forma de colaborare cu Pentalog, contract de munca pe perioada determinata, pfa sau alt tip? si care din tipurile de colaborare e preferata de ei si daca sunt probleme cu siguranta locului de munca. Am mai citit ca ar obisnui sa te obligi sa lucrezi pentru ei o anumita perioada de timp daca-ti platesc ei cursuri sau altfel de beneficii.
ana Miercuri, 27 Martie 2013
multumim pt feedback. imi puteti spune care e nivelul salarial pt un business analyst in bucuresti?
merci
Multumit Joi, 28 Martie 2013
@ana: cred ca poti obtine 600 EUR, poate chiar 700.
Bafta multa!
ana Miercuri, 3 Aprilie 2013
Este foarte putin, sunt companii care platesc de cateva ori suma asta. eu personal castig peste 6000 ron ca BA.

multumesc!
aviaxis Duminica, 7 Aprilie 2013
@Multumit - faptul ca si managerii si-au scazut salariile nu imi plateste mie factura la intretinere. De fapt salariile altora sunt in afara ariei mele de interes. Nici macar vremurile prin care trece firma nu ma intereseaza atata timp cat exista firme care o duc foarte bine. Ce parere ai de mentalitatea asta? e capitalista sau nu?
Nemultumit Duminica, 14 Aprilie 2013
Sunt nemultumit cand vad in ce s-a transformat agentia din Iasi. Sunt nemultumit cand vad ca plecarile sunt puse doar pe seama sistemului de prime (care a fost aplicat de la inceputul lui 2013 desi vorbim de 30 de oameni plecati din iunie 2012 pana in prezent). Sunt nemultumit cand stiu ca fiecare dintre cei plecati isi duce povestea mai departe la firmele concurente si ca povestea lor vorbeste despre non-progress in cariera, plafonare iar in unele cazuri de jigniri trecute cu vederea. Sunt nemultumit cand ma intalnesc cu fostii colegi de facultate la o bere si ma intreaba daca agentia se inchide. Dezorganizare, destramare de echipe, poleiala pe facebook, cam asta e, din pacate...
Multumit2 Luni, 29 Aprilie 2013
Eu sincer ma declar multumit la Iasi, nu este raiul de pe pamant dar este ok. Plecarile nu sunt doar de la Pentalog, sunt de peste tot in perioada asta la Iasi (am cativa colegi de pe la alte firme, cu tot acelasi profil si e la fel) si cred ca sunt datorate in prima faza de noile firme care au venit pe piata, in plus, eu nu shtiu la ce etaj esti tu, dar pe ala la care sunt eu sunt multe persoane noi in ultimul timp:) . Cum zicea si colegul de la Bucuresti, nu te astepta sa te tina cineva in puf aici, cred ca pentru firme de genu' e nevoie de oameni caliti. Ceea ce mi se pare ok este ca vad ca se lucreaza la o problema foarte grava ce era la Iasi, treaba cu comunicarea, sper ca cei din management sa gaseasca solutii pentru o comunicare mai buna. Tot ca punct pozitiv este si sala de relaxare care chiar a fost o idee buna. Punct negativ : teambuilding-urile cam rare.
Nemultumit2 Joi, 2 Mai 2013
Asta e si ideea la Iasi : turnover ridicat, multe persoane noi ca sa-i compenseze fizic (la experienta nu e cazul) pe cei care pleaca, ii tine pe palme un an de zile si pe astia si apoi le da cu sutul si ia altii noi la rand ca doar vine trupa de juniori din urma. Nu team-buildingul e problema Pentalogului - ca doar se dau bani pentru iesiri trimestriale, acum fiecare cum si-i gospodareste la el pe proiect. Ci lipsa de respect fata de cei cu mai multa experienta + nepromovarea oamenilor din interior daca nu se supun unor standarde de obedienta. Nu cu iesiri si cu relaxare se rezolva toate problemele.... ele trebuie constientizate nu negate; iar rezolvarea lor e posibila doar daca incetezi sa-i mai privesti pe oameni ca niste simple resurse. E bine ca avem alternative...
Friend Joi, 2 Mai 2013
Eu lucrez la Pentalog, la Iasi, de ceva anisori buni, si am alti anisori in plus si pe la alte companii, si chiar ma simt bine aici, e clar ca sunt nemultumiri, dar nicaieri nu este perfect. Cu bune, cu rele, general vorbind e OK.
Nu pot sa confirm insa ca toti cei ce vin sunt juniori sau ca toti sunt seniori, pentru ca nu ii stiu si nici nu am ocazia sa lucrez cu toti. Cei drept am vazut oameni si cu 2-3 ani experienta dar si cu >7ani, dar stim ca nu anii fac diferenta :). Eu personal am invatat foarte multe aici, desi nu am venit de pe bancile facultatii direct in Pentalog, si cred ca inca mai am de invatat. Daca se constientizeza anumite
aspecte sau nu, vom vedea, momentan vad ca sunt ceva aspecte care conduc la faptul ca multe lucruri se vor ameliora, dar vom vedea. Concluzia generala este pozitiva.
newguy Vineri, 3 Mai 2013
eu am inceput sa lucrez la Pentalog Iasi de cateva luni, Ianurie mai exact, si ma deranjeaza un pic parerea postata de "nemultumit2", consider ca experienta mea este peste medie, nu ma declar guru, dar in nici un caz junior sau venit la "grup". Am auzit ca sunt probleme pe un anume proiect dar asta nu este o noutate, proiecte cu probleme am tot vazut, personal eu am invatat multe din cazuri de genu. Proiectul pe care lucrez acum il declar cel putin interesant si echipa super de treaba cei drept clientul este cam zapacit . Eu sunt multumit de ce am gasit aici, si vin dintr-o companie un pic mai mare decat Pentalog :).
pentru aviaxis Marti, 7 Mai 2013
@ aviaxis
daca ai o mentalitate asa de capitalista si nu te intereseaza firma in sine, inseamna ca nu prea are importanta nici mediul in care muncesti. Pe mine una chiar ma intereseaza aspectul asta, nu de alta, dar se subintelege ca-mi petrec acolo cea mai mare perioada a zilei, deci, implicit as vrea sa ma bucur de un mediu cat mai placut, pentru eficienta in sine. Pe tine am inteles ca nu te prea intereseaza, deci , daca cumva muncesti la Pentalog si nu-ti convine, faptul cum ai pus problema ma face sa-ti spun : De ce nu-ti gasesti in alta parte de munca acolo unde consideri ca le merge de minune, daca nu te intereseaza de dificultatile prin care trece firma?
kurt cobain Luni, 13 Mai 2013
probleme pe un anumit proiect??? probleme sunt pe mai multe proiecte mari, vorbeste lumea doar si se stie...in rest... noi sa fim sanatosi!
geek Miercuri, 22 Mai 2013
Eu nu am nemultumiri legate de atmosfera din Bucuresti. Un inginer bun isi poate gasi altceva daca nu ii convine mediul/salariul, etc. Puncte slabe se vor gasi in orice firma. Nicio firma nu este perfecta, depinde in mare masura de fiecare sa isi faca viata cat mai placuta.
pentru geek Sambata, 1 Iunie 2013
Da, iar noi vrem sa stim punctele slabe din firma, chiar daca tu esti multumit si-ti faci viata placuta la Pentalog.:)
dandiaconescu Marti, 2 Iulie 2013
bai, dar punctele tari, chestiile misto dintr-o firma, nu intereseaza pe nimeni ? sunt 400 - 500 de oameni care lucreaza la Pentalog in tara asta, scormoniti un pic in orice alt mediu de dimensiunile astea si veti gasi mereu si frustrari.

nu e nimeni curios si ce e pozitiv la o firma anume ?