Forum despre Pentalog Romania

no name Marti, 1 Octombrie 2013
daca e asa de bine, de ce pleaca oamenii? in cateva luni, au plecat 40% din oameni. unde e megaq proiectul de 120 de oameni? asta a fost mai demult, ar fi bine sa actualizam datele si sa ne raportam la prezent. sa nu dezinformam si sa spunem lucrurilor pe nume.
everest Marti, 29 Octombrie 2013
Imi puteti spune concret cat castiga un intern pe luna? Multumesc...
optimist Joi, 31 Octombrie 2013
Existenta acestui site e buna. Ajung articolele in Capital, le citesc sefii, mai dispar minciunile, aroganta. Ei au venit aici, ei trebuie sa se adapteze. Nu imi vb de valorile franceze in tara mea. atat timp cat esti aici, cel care trebuie sa se adapteze e noul-venit. Daca era asa bine in Franta, trebuiau sa nu vina aici. Avem un sistem fiscal cu facilitati, scutiri si tot se plang ca sunt costuri mari ? Poate ei sunt de vina, ca nu sunt buni manageri.Poate asa vor invata respectul, onorarea promisiunilor, motivarea angajatilor.Daca nu vor constientiza ca investind in diverse aspecte relativ mici, vor pierde mult pe termen lung si nu isi vor schimba atitudinea aroganta, nerealista si vor continua sa creada ca totul se invarte in jurul parerilor lor, s-ar putea ca site-ul asta sa le demonstreze contrariul. E bine ca lucrurile se spun, ca ei le vad si nu se mai prefac ca nu exista, poate se va schimba ceva.
UA Joi, 14 Noiembrie 2013

Salut,

Ar fi bine sa se discute despre viata in firma:
- birouri sunt ok/not ok;
- locatie;
- colegi;
- salarii (nivel, plata, avansuri, mariri etc.);
- concedii;
- lucrat peste program;

In legatura cu toate astea as dori sa aflu si eu cateva informatii legate de agentia din Bucuresti pe partea de testare la nivel de senior 5 ani exp (nivel salarial, colegi<atmosfera in firma> , overtime<platit/neplatit> , posibilitate de a evolua ... )

Multumesc anticipat.

altul Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Mai ... fiecare cred ca are cazul lui, eu nu as generaliza, eu ce am discutat cu mng a fost respectat fara probleme. Salariul este peste nivelul pietei zic eu, sunt ok la partea asta .. acum nu il contrazic pe "another ex" am mai auzit de despartiri furtunoase dar astea sunt peste tot.

Puncte forte:
- Salarii Ok, platite la timp
- Birouri Ok, in general atmosfera este ok
- Managementul e aproape de angajati, poti sa mergi sa discuti daca e ceva ce te deranjeaza si se rezolva daca poate, la mine a functionat
- Nu am auzit de proiecte cu tehnologii super vechi, majoritatea sunt ok

Ceea ce nu imi place mie (este posibil ca pt altii sa fie altceva, dar pt "eu" :) astea sunt punctele ce trebuiesc fixate)
- Certificari , eu nu am avut nimic
- Cursurile de lb straine , ma streseaza la max, e ca la gradinita, desi recunosc ca sunt poate utile
- birocratie , birocratie ...tre sa fii facut sa rezisti la asta. Tre sa faci 5 tickete sa primesti o tastatura noua.

O alta parte buna, nu stiu cum e in alta parte dar in Iasi se vede clar ca se munceste sa se schimbe lucrurile , sa te ajute .

Ar trebui sa se rezolve partea cu cafea, e un pic de kkt faza... rusinica. O sa vedem am inteles ca se va rezolva.... am inteles ca cei de la Cluj este deja.
@altul Joi, 21 Noiembrie 2013
- Salarii Ok, platite la timp
- daca nu lucrezi intr-o uzina de stat falimentara e destul de normal sa-ti vina salariile la timp. Nu inteleg de ce tot pune lumea chestia asta la lucruri pozitive, n-am auzit de vreo firma din IT care sa intarzie salariile.
- Birouri Ok, in general atmosfera este ok
- birourile NU SUNT OK! Pentalogul este recunoscut ca fiind una dintre firemele cu cele mai mici birouri ca si mobilier. Iar ca spatiu, in Brasov cel putin, inghesuiala este mare.
- cam in orice firma te poti duce la manageri sa te plangi daca nu-ti convine ceva, e un lucru normal; daca nu spui punctual cu ce te-au ajutat se poate intelege ca au fost binevoitori si ti-au dat calculator pe care sa lucrezi
- Nu am auzit de proiecte cu tehnologii super vechi, majoritatea sunt ok
- aici depinde de la proiect la proiect, exista si cu tehnologii foarte vechi dar aici nu tine neaparat de pentalog ci de client
QA Pentalog Joi, 21 Noiembrie 2013
Are idee cineva cam care este nivelul salarial al unui QA - Senior in Bucuresti ?
tl-cluj Vineri, 22 Noiembrie 2013

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de Cluj, am fost contactat pentru o pozitie de team leader in cadrul unui proiect, care sunt lucrurile ok / nok ? Am inteles ca este un proiect destul de mare.

sunt ok Joi, 5 Decembrie 2013
Recent mi-am dat demisia de la ei si pot sa spun ca sunt foarte ok oamenii, Nu sunt ireprosabili dar sunt ok. Daca ai experienta si nu intri pe internship/junior dau si salarii ok - la nivelul de pe piata. Dupa aceaa la evaluare/mariri... conteaza cum te descurci pe proiect, daca lumea te vede ca de ne-inlocuit iti da marire (daca ceri, daca esti multumit si nu deschizi gura ramai cu acelasi salariu). In schimb sunt la low cost oameni si nu exagerez cand va spun ca tin tot ce tine de birou (caiete pixuri capsatoare) la secretara si atat ca sa trebuiasca sa ceri mereu ceva daca ai nevoie. Nu te astepta la Microsoft Office, au taiat costurile de licenta de unde au putut si folosesc numai programe open source. Ma mir ca lucrezi pe windows si nu iti trantesc un ubuntu ca sa mai economiseasca niste bani. In Bucuresti a venit recent un francez ca sa conduca agentia (inainte era un roman) si se simte diferenta de cultura.. Imaginati-va cum ati fi voi 'manager' peste 50-60 de indieni in New Delhi . Cam asa se simte si acolo. In rest ce pot spune, pe proiectele care merg, e de stat si de invatat, din pacate agentia din Bucuresti nu prea mai are proiecte noi venite.
Si inca ceva, au fost foarte corect cu ultimul salariu - Mi-au platit zilele de concediu, bonusuri tot, chiar daca am plecat mai devreme decat vroiau ei (am stat doar termenul legal de preaviz, ei vroiau sa stau mai mult). Pentru mine au fost ok oamenii, undeva mediue spre bine. Un mare bonus il primesc pentru zona biroului (gradina in buricul bucurestiului) dar primesc si puncte minus pentru alte chestii. Eu va recomand sa ii incercati, per total o sa va simtiti multumit de ei - mai ales daca nu aveti pretentii la traininguri si alte investitii in cucrul vostru. Acolo e de munca, tragi tare - primesti mult, stai si o freci si nu vei ramane prea mult in firma.
Viorel Luni, 9 Decembrie 2013
Salutare,

Pentalog este un business. Business-ul este outsourcing, adica vanzarea de oameni altor firme. Deci sa fie clar - nu dezvoltarea de software, ci vanzarea de oameni. Deci trebuie inteles asta in primul rand, si atunci vei intelege si pozitia ta in firma. Daca esti foarte bun si scrii cod extraordinar, si poti gestiona un produs cum nu s-a mai vazut, nu intereseaza pe nimeni asta, pt. ca firma nu are de castigat din asta. Important, ca in orice business este profitul, nu ca tu scrii cod dumnezeiesc, iar profitul este obtinut din vanzarea de cat mai multi oameni.

Odata ce intelegi asta, si intelegi locul tau, cred ca colaborarea poate sa fie destul de ok. Vei intelege de ce managerii sunt cu profil economic, si nu ingineresc, vei intelege de ce un coleg de-al tau care nu face mai nimic, e la fel de important ca si tine (pentru ca participa la profitul firmei, poate chiar mai mult decat tine).

Deci fiind o firma de outsourcing, vine la pachet cu toate dezavantajele firmelor de outsourcing peste care se adauga:
- elemente vizibile de sovinism francez
- manageri care nu prea se pricep la ingineria software

Per total totusi as incadra-o in categoria firmelor OK.
Curios - QA Luni, 9 Decembrie 2013
Imi poate spune cineva un range salarial pt postul de QA (both manual and automation)
@grosu Joi, 26 Decembrie 2013
Este chiar fain in Pentalog, noua ne place, am 10 ani de cand lucrez aici si mi se pare fain, conditii de lucru rezonabile si nu a-s schimba locul de munca.
@Curios - QA Vineri, 27 Decembrie 2013
Poti sa iei undeva la 800-900 euro, depinde de anii de experienta, asta din auzite. Cere o oferta si vezi si tu, salariul variaza ..

Noroc
@@Curios - QA Sambata, 28 Decembrie 2013
la ce ani de experienta- 800 - 900 ? pe mine ma interesa un range pentru aproximativ 3 ani de experienta
QA Luni, 30 Decembrie 2013
range-ul dat era pentru ~2 ani de experienta, dar depinde exact ce cuprinde experienta de automation, cere oferta si vezi cat iti ofera. Sper sa iti fie de folos informatia.
Dickey Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Am sustinut un interviu la aceasta firma in urma cu o luna si un pic. Interviul l-am sustinut cu un domn care probabil era PM (desi intr-un mail mi s-au spus ca vor exist 2 persoane care ma vor intervieva). Mi-a pus intrebari pe care le-am considerat jignitoare (ce este un bug ?), dat fiind ca am experienta in domeniu de 4+ ani, plus o certificare. In fine, am trecut peste toate intrebarile penibile si desi nu aveam experienta in domeniul testarii de security, domnul respectiv a considerat propice sa imi puna intrebari tehnice din acel domeniu, intrebari carora le-am raspuns cu un foarte politicos "Nu am experienta in acest domeniu, nu stiu sa va raspund". A parut totusi incantat, spunandu-mi ca ma va contacta cat de curand. Evident, a trecut o luna si nu am primit nimic de la firma asta. Daca doriti sa va pierdeti timpul degeaba, spor la interviu. Seriozitate 0 !
succes Joi, 20 Februarie 2014
este loc pentru toata lumea, cine vrea sa faca treaba si sa schimbe lucrurile o sa o faca si la Pentalog si in alta parte

daca asteptati o sa primiti exact ce vi se da
gelu Luni, 24 Februarie 2014
Pai cine vrea sa schimbe lucrurile? Eu vin intr-o firma sa le iau banii si sa ma bucur de conditii bune de munca nu sa-i invat pe altii cei 7 ani de-acasa.
Georgel Miercuri, 26 Februarie 2014
Salut,

Am fost invitat pentru o discutie pe pozitia de Analist IT in domeniul bancar. Eu am mai lucrat in "outsourcing". Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
- un interval salarial
- diurna
- conditii de cazare in cazul in care lucrezi la sediul clientului
- atmosfera(am vazut in mare parte ca ambientul este unul negativ)
- tehnologii folosite(new,mediu, old)
- hardware folosit(new,mediu sau old)
- software folosit(new,mediu sau old)
- sediul din bucuresti este ok? este aerisit?
- asigurare medicala ofera?
-abonament fitness
- si orice alta informatie care credeti ca m-ar putea ajuta
Multumesc anticipat,
@georgel Joi, 27 Februarie 2014

- intervalul salarial: 1500-2000 euro
- diurna: ro (maxim deductibil), afara (depinde de perioada)
- conditii de cazare in cazul in care lucrezi la sediul clientului: hotel sau apartament
- atmosfera: e mai indicat sa te convingi singur, daca vrei sa vezi care este atmosfera reala
- programul de lucru,daca este flexibil. (ex: acum plec la 4 de la munca fara sa ma intrebe nimeni nimic. desigur se intampla sa stau si pana la 23:00 uneori): depinde de proiect si client
- tehnologii folosite(new,mediu, old): new si mediu; au mai mult proiecte R&D decat mentenanta in tehnologii mai vechi, dar sunt cateva
- hardware folosit(new,mediu sau old): new si mediu, depinde de nevoile de pe proiect
- software folosit(new,mediu sau old): depinde de proiect; dar ca si standard stiu ca se foloseste OpenOffice ptr birotica; insa au un serviciu de support si cloud super tare
- sediul din bucuresti este ok? este aerisit?: l-au renovat de curand, arata chiar fain; dar compenseaza cu parcul, terenul de tenis si locurile de parcare, ceea ce nu prea gasesti in zona asta
- asigurare medicala ofera?: Medicover
-abonament fitness: nu, au doar teren de fotbal inchiriat
- si orice alta informatie care credeti ca m-ar putea ajuta: mai au tichete de masa, cursuri de limbi straine, cafea gratis si fructe .....mai sunt si alte chestii, dar cred ca mai bine e sa mergi la un interviu si sa vezi daca e ceea ce cauti
Multumesc anticipat,
Pentru putin, succes.