Forum despre Pentalog Romania

ice Vineri, 28 Februarie 2014
Salut.
Despre stagiile cu studenti ce puteti spune? Mersi
@ice: Luni, 3 Martie 2014
Ca sa intri in programul de stagii ai cateva etape de parcurs. Incepi cu o serie de teste tehnice (de obicei pe OOP, dar pot fi si altele in functie de tehnologia care te intereseaza). In cazul in care ai trecut de partea de testare vei avea un interviu cu un responsabil tehnic. Majoritatea intrebarilor sunt legate de cunostintele din universitate, dar motivatia si dorinta ta de a invata cred ca fac diferenta. Daca ai facut proiecte mai mici inainte, conteaza.
Stagiul este platit si dupa terminarea lui poti primi o oferta de angajare.
Eu am lucrat in ultima luna de stagiu pe un proiect real, aveam taskuri marunte. Ceea ce a fost interesant, pentru ca am vazut cum se lucreaza intr-o echipa mai mica, de 6 persoane. Si chiar am avut norocul sa se ocupe de mine si nu m-au lasat intr-un colt sa ma descurc singur. Nu valoreaza nimic cunostintele daca nu ai langa cine sa le pui in practica. Eu am facut un stagiu pe Java si pot sa iti spun ca am avut de la cine sa invat. Atat de la echipa (sunt oameni care chiar stiu ce fac), dar mai ales de la coach-ul pe care l-am avut. M-a ajutat oricand am avut nevoie de ceva.
Daca te intereseaza sa inveti pe bune, esti sustinut. Esti evaluat periodic sa vada daca s-a prins ceva de tine. Daca nu iti dai interesul deloc, nu apuci nici macar sa inchei perioada de stagiu, lasi locul pentru altul.
ice Miercuri, 5 Martie 2014
Mersi :)
georgel Vineri, 7 Martie 2014
Salut,

Multumesc pentru raspuns.

Am mers la interviu. Discutia a fost cu un PM. Omul din fata mea era bine pregatit si deschis la minte, drept urmare a fost super ok discutia. A durat aproape 2 h cu prezentare, intrebari din CV si intrebari tehnice.

La finalul discutiei, incepem sa vorbim despre salariu. Spun nivelul actual salarial, el imi prezinta sistemul de bonusare. Totul ok pana aici. Asta se intampla joi, ramane ca saptamana viitoare luni sa vorbim de oferta. Luni la 18:30 ma suna ca nu a avut timp sa pregateasca oferta. OK, nici o problema din punctul meu de vedere.Se poate intampla si la case mai mari. Stabilim ca pana miercuri primesc oferta. Azi e vineri si nu am primit nici o oferta sau raspuns.

Din cate vad trebuie sa dau dreptate comentariilor despre profesionalismul lor care se pare ca lipseste. Cu siguranta trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa te urci in barca Pentalog.

Am sa sun luni sa clarific situatia, ca nu imi plac lucrurile de genul acesta lasate in pom si pomul in aer.

Multumesc pentru raspunsuri. Mi-a fost de ajutor site-ul.
Manuel Damian, Pentalog Vineri, 14 Martie 2014
@Roubex:

Eu v-am explicat cu argumente, nu cred ca este constructiv sa continuam discutia. Pentalog isi continua mai departe drumul lui, iar padurea se curata singura de uscaciuni.

Numai bine.

P.S. Numele meu este Manuel, nu "Manual".
student Luni, 17 Martie 2014

M-ar interesa si pe mine niste salarii pe partea de web development la aceasta firma. Am dat niste teste pe care le-am trecut si nu stiu cat sa cer. Astfel Pentalog ar arata e o firma care teine la transparenta si respecta eforturile actualilor si viitorilor angajati.M-ar ajuta enorm.

candidat Joi, 10 Aprilie 2014
S-a mai schimbat ceva in ultima vreme ? Am fost la ei la interviu si am plecat cu o impresie ok. Insa cand am intrat aici m-am ingrozit de feedbackuri. Sunt din Iasi.
0X3C Luni, 14 Aprilie 2014

Eu unul tin minte firma asa cum am lasat-o cu multi ani in urma.

Nu stiu daca foloseste prea mult si cu siguranta nu reflecta situatia actuala, insa voi impartasi cateva lucruri care, daca in primul rand le-am inteles bine, apoi, daca persista, ar putea fi observate (si daca se considera util, corectate) de persoanele din management. Voi incerca sa ma leg mai mult de fapte decat de impresii.

1. Pozitionare in birouri

De tip ciorchine, la perete, cu ecranele indreptate pe cat posibil catre usa. Daca ai bafta, esti aproape de fereastra. Pentru supraveghetorii mai mult sau mai putin oficiali poate fi un avantaj, iar pentru angajatii pe care nu ii deranjeaza expunerea maxima poate trece nesupravegheat.
Exista insa si o categorie de oameni care apreciaza intimitatea si votul de incredere, care considera ca rezultatele muncii vorbesc de la sine si nu e cazul unor aranjamente de mobilier care favorizeaza mijloace de control ieftine in detrimentul confortului angajatilor.
Aici mai e o chestie: pentru gimnastica ochilor, importanta cand stai 8-10 ore pe zi cu nasul in monitor, e mult mai potrivit sa ai unde focaliza la distanta din cand in cand, iar un perete sec plasat cu vreo 15 cm in spatele monitorului nu e tocmai ceea ce trebuie pentru asta. Mai bine vezi mecla unui coleg la cativa metri cand te uiti pe langa monitor.

2. Protocoale stupide la intrare si iesire, care in loc sa creasca coeziunea grupului de angajati, fac mai mult rau. Respectiv, fiecare trebuia sa dea noroc cu fiecare atunci cand ajungea si cand pleca de la firma, zilnic. Da, si cu fetele.
In traducere libera: sa te simti prost cand vii mai tarziu si cand pleci mai devreme, dar mai ales sa stie toata lumea cand vine, cand pleaca si deci cat sta toata lumea.
Partea mai subtila: daca intarzii, faptul ca te simti cu musca pe caciula si trebuie sa dai binete protocolar peste tot iti induce mai degraba emotii negative si iti scade productivitatea.
Si mai subtil: cand unii isi fac treaba repede sau pur si simplu nu e cazul de overtime si pleaca mai repede (adica la cat ar fi normal sa plece) sunt observati de cei care stau de regula peste program. In timp, cei care stau mai mult isi pot induce chiar si inconstient o parere proasta despre cei care, de regula, pleaca mai devreme, chiar fara sa aiba nici cea mai vaga idee despre calitatea si valoarea muncii respectivilor.
Nu era mai bine sa curga lucrurile natural, sa se salute fiecare cu fiecare cand si daca apuca, iar cand esti in intarziere sa te duci repede la birou si sa te si pui pe treaba?
Stilul asta nu face decat sa mascheze cantitativul cu o falsa haina calitativa (nu in mod necesar falsa, dar foarte probabil falsa). Ceea ce ma aduce la urmatorul punct.

3. Cantitate (aparent) inaintea calitatii.
Cel putin prin felul in care erai privit si cum se corelau sarcinile de lucru obligatorii cu adevarata calitate a muncii tale. Pe scurt, cine dadea la sapa mai mult era in mod necesar exemplar. Mai mult adica mai multe ore pe zi, mai multe linii de cod, mai multa functionalite pe zi, luati-o cum vreti. Calitatea si viteza/simplitatea executiei erau undeva dupa, asta daca remarca cine trebuie. Iar cine trebuie era atat de ocupat cu cantitatea, incat logic ca nu mai remarca nimic.
Asta nu se oprea la coding, ci mergea si pentru documentarea muncii.

4. Culori sa fie si sa creasca teancul. In conditiile in care se cerea maculatura inutila si necitita de nimeni sub forma de rapoarte de activitate (colorate, ca asa le placeau francezilor, presupun), pentru programele dezvoltate lipseau in general cu desavarsire documente de specificatii functionale si tehnice, diagrame, flow-uri, adica exact ce trebuia sa existe in primul rand ca sa nu mai pierzi timpul altuia cu intrebari inutile si sa-l tii si pe el aiurea din treaba cat te lamuresti tu.
Dezorganizare totala si specificatii/modificari in general transmise sub forma de mailwurst.

5. Apetitul pentru documentatie si comunicare in franceza. Despre asta nu pot sa spun decat ca engleza e limba it-ului occidental, punct. Probabil ca era o chestie ”coolturala” si poate si pentru lamurirea acelor francezil mai putin si mai prost vorbitori de engleza.

6. Multi sefuti, putini lideri. Mult spionaj, putina onestitate. Mult control, putine tentative de comunicare sincera si motivanta cu angajatii.

7. Nepotisme. La greu. Bisericute formate tocmai de cei si din cei care ar fi trebuit sa aiba deschidere si sa faca intr-adevar pentalogul o mare familie. Nu trebuia sa fii un geniu ca sa-ti dai seama asta din prima saptamana, hai, a doua.

8. Zero barat expertiza in hr la angajare, e amuzant ca tocmai de la ei a aparut people centric. Colectiv selectat aleator, fara criterii socio-psiho-vocationale si drept urmare incompatibiltati frecvente de personalitate intre colegi si bariere de comunicare. Zau ca poti invata pe aproape oricine aproape orice daca e tehnic si are ceva studii, dar e mai greu sa-l schimbi ca sa ai chimie in colectiv.

9. Traininguri, certificari - slab, zero, mai mult ad hoc si in-house. Nu stiu cum e acum, dar era praf sub aspectul asta.

10. Mai multe sapaturi decat pe un santier arheologic.

11. In afara de bisericuta de fier de care ziceam, angajati parca speriati de bombe, putin comunicativi si inhibati. Parca-si imprumutasera si sufletul pentru opt ore pe zi in contract, nu doar abilitatile.

Si cateva chiar bune:
Plata buna pentru vremea respectiva, unele proiecte erau realmente interesante si dadeau ocazia unor acumulari folositoare. Mi-au placut realmente unii dintre colegi. Putini, dar mi-au placut.

Per total:
Nu sunt rai, sunt... ceea ce sunt. Ceva mai mult profesionalism in management, mai putina logoree de spalat creiere si eliminarea arheologilor ar face lumea lor mult mai buna.

mm Miercuri, 16 Aprilie 2014
Am o intrebare daca au fost cazuri de persoane date in judecata care au plecat din Pentalog?
nu este firesc sa existe obligatia de a sta 1 an, atata timp cat un angajat se poate inlocui usor....
Gabriela Luni, 28 Aprilie 2014

Salut!

Am fost si eu in urma cu o luna contactata de cei de la People Centric - o fatuca ce nu prea are multa treaba cu comunicarea cu posibilii angajati: imi vorbea la pertu, desi nici macar nu m-a intrebat daca sunt de acord. Apoi mi-a programat un interviu cu cineva (care cica e seful cel mare de pe acolo), si care din pozitia lui probabil ca nu i-a pasat ca a intarziat cu vreo 45 de minute la ora stabilita pentru interviu, si mai mult de atat acesta nici macar nu se obosise sa imi citeasca CVul - probabil atunci il vizualiza prima data. Mai departe i-am zis ca pe mine ma intereseaza un post de begginer, insa, spre stupoarea mea, cel cu care am dat interviul tehnic (m-a interviat unu care si el a avut o problema cu punctualitate, intarziind o ora si 15 minute, si la fel habar nu avea ce scrie in CVul meu), credea ca eu am sunt pentru un job de senior - deci comunicare 0 intre ei. Evident, nefiind in masura sa raspund intrebarilor de nivel avansat, interviul tehnic s-a finalizat rapid, si dupa aceea nu am mai primit niciun raspuns de la ei. Referitor la salariul pe care mi l-au oferit, pot sa mentionez ca acesta este mult sub ceea ce exista in acest moment pe piata. Intr-adevar, mai incearca ei sa te tromboneasca cu ceva prime si bonusuri lunare, anuale, etc... insa eu consider ca sunt doar amagiri, ce niciodata nu vor fi favorabile angajatului.

Pe scurt:

salarii - mici,
respect fatza de posibilul angajat - lipsa,
raspuns la angajator - lipsa,
data viitoare cand o sa ma contacteze vreo alta fatuca marca People centric/pentalog o sa refuz din start.

P.S.: am fost la interviuri la firme si mai mici si mai mari si firmele care isi respecta angajatii trimit raspunsuri/feedback chiar daca acestea sunt negative.

Andrei Luni, 28 Aprilie 2014
@Gabriela

Imi pare rau sa aud de experienta ta neplacuta deoarece urmeaza sa sutin si eu un interviu pentru un post de junior developer. ai fost la interviu in agentia din Bucuresti? Care a fost salariul pe care ti l-au oferit? Sunt intr-o situatie asemanatoare si m-ai ajuta enorm daca mi-ai spune la ce sa ma astept. Multumesc anticipat!
george Sambata, 3 Mai 2014
Cat castiga la Pentalog un Java developer fara experienta in Brasov sau in Bucuresti?
pentru george Luni, 5 Mai 2014
Pentru 0 experienta iei undeva la 2000 de euro. Daca stii sa zici buna ziua si sa te inchei singur la sireturi mai adauga vreo 500 - 1000 de euro in plus;)
Gabriela Luni, 5 Mai 2014
@Andrei, da, de sediul din Bucuresti e vorba. Ca si oferta 8-900 de euro brut (ceea ce e mult mai putin decat ce am eu unde lucrez momentan). Mai ziceau ei de ceva bonusuri lunare, anuale, de fidelitate, etc. Scala era undeva de pana la un procent de 8% din salariul pe care il ai si ar presupune o testare la inceputul fiecarei luni. Sincer pentru 60 de euro (maxim, desi sunt sigura ca mai mult de 2-3 % nu obtine nimeni - cunosc pe cineva care zicea ca timp de mai bine de un an nu a obtinut decat 0.2-0.5%, adica vreo cativa lei), nu cred ca se merita efortul de a fi evaluat in fiecare luna. Eu iti urez succes si poate ne spui si noua un feedback cum a fost ;).
dan Marti, 6 Mai 2014
Ceva detalii despre sediul din Sibiu? Cum este atmosfera? Ce range-uri salariale?
Multumesc!
Ten28_ Miercuri, 25 Iunie 2014
salut. Stie cineva un range salarial la Pentalog Bucuresti sau Brasov sau Cluj pentru programatori cu peste 10 ani experienta si roluri de Team lead / manager de proiect? Multumesc
dan Sambata, 28 Iunie 2014
Salariul este tot pe cartea de munca ?
Anonymous Duminica, 29 Iunie 2014
Si eu am fost la un interviu la ei, in Brasov, fara sa primesc vreun raspuns. Atat interviul cat si lipsa raspunsului au denotat o lipsa totala de profesionalism. Probabil s-au gandit ca daca se comporta asa e mai usor pentru candidat, pentru ca nimanui nu-i pare rau ca nu lucreaza pentru o astfel de firma :-) Daca era un interviu tehnic de substanta, urmat de un raspuns care sa prezinte gap-ul dintre asteptarile lor si nivelul meu, poate regretam.
mirela Miercuri, 23 Iulie 2014
Buna. Care ar,fi nivelul salarial ptr un post de analyst sas cu experienta ? Multumesc frumos!
gicu Duminica, 31 August 2014
Si daca nu v-au raspuns la interviu ce? Nu mai puteti dormi noaptea? Sunteti buni, mergeti la altii si nu va mai lamentati. Interesati-va inainte care e treaba cu outsource-ingul, apoi emiteti pretentii ca vreti raspunsuri pe loc.

Nu isi asuma nici o firma riscul sa angajeze 30 de programatori pentru un proiect la care inca nu s-au semnat contractele. Cand o sa aveti voi business, sa va permiteti arogante de-astea :)