Forum despre Phoenicia Hotels - Phoenicia Express

ADMIN - undelucram.ro Luni, 18 Iunie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Phoenicia Hotels, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Phoenicia Hotels.

Cris Miercuri, 21 Noiembrie 2012
Experienta mea la firma Phoenicia Hotels a inceput cu vizionarea unui anunt de angajare, in care anuntau disponibilitatea a 3 posturi cu salarii cuprinse intre 2500 si 4000 lei.
Am fost la interviu (jalnica organizare a interviului), am dat un test si intr-un final am fost angajata. Mi s-a oferit un salariu de 1400 lei, total diferit fata de ce era mentionat in anunt, cu mentiunea ca este "de proba" - motiv pentru care am decis sa raman la ei. Pe parcurs m-am lovit de multe nesimtiri din partea angajatorului meu: contractul l-au semnat dupa 2 luni de la angajare, salariul trecut in contract era de 900 lei brut (asa au toti angajatii), conditii de munca improprii: monitoare si PC-uri vechi, abia functionau si iti stricau atat ochii cat si nervii - pentru ca acest hotel nu isi permite decat sa carpeasca, si nu sa imbunatateasca. In cele 6 luni cat am lucrat la ei nu mi-au marit salariu, ba chiar ne-au luat la toti 10%, procent transformat in bonuri de masa.
Patronul libanez isi bate joc de angajati, ii jigneste si le vorbeste urat in sedinte. Personalul variaza constant, nimenu nu rezista mai mult de 1 an la aceasta firma jalnica. Este o mare bataie de joc si minciuni gogonate in anunturile de angajare!
leyla Luni, 13 Mai 2013
si eu am fost dezamagita de lipsa de profesionalism a echipei de recrutare din cadrul acestui "maret" lant hotelier. in urma cu putine luni am aplicat la ei pentru o pozitie de agent rezervari vanzari pentru locatia din mamaia. incep prin a spune ca interviul a fost total dezorganizat; adica erau chemate 20 de fete la aceeasi ora, si fiecare intra pe rand la interviu. am ajuns la interviu, ma arat interesata de ideea de relocare pe perioada verii in statiunea mamaia, insa mai erau niste pasi de urmat pana la plecarea catre statiune. in week-end-ul imediat urmator zilei in care am dat interviul, urma un targ de turism la care eram rugata sa particip ca sa cunosc echipa si ca sa ma acomodez. zis si facut. mentionez ca am stat 4 ore la targ dupa care urma sa primesc un telefon sa aflu daca am fost aleasa. nici macar nu s-au deranjat sa imi ofere un raspuns, fie el si negativ. am primti un nr de tel la care puteam eu suna sa ma interesez de acest raspuns. nu l-am aflat nici pana in ziua de azi. deci si tacerea este un raspuns. :( plus ca mai aveau pretentia ca perioada de training de 2 saptamani sa fie neplatita si fara contract. dupa care ar urma un contract pe perioada determinata de 3 luni. ce sa zic....super conditii :| sunt niste neserioasi. NU RECOMAND!!!!
glee Miercuri, 15 Mai 2013
DEZAMAGIRE TOTALA. Incepand cu prima zi a interviului cand au chemat peste 20 de fete la aceeasi ora, am asteptat timp de 4 ore sa ne vina randul intr-un frig infernal (mentionez ca era mai frig decat afara), am avut impresia ca mi-a scazut si tensiunea. Dupa care m-au anuntat ca am fost aleasa pentru post si sa astept noi instructiuni. Dupa urmatorul telefon ma informeaza ca urmeaza o noua selectie, dupa cea de-a doua selectie ne anunta ca urmeaza sa facem un training la bucuresti (pentru drum s-au scos bani din buzunar). La Bucuresti ne-au intampinat 3 fete care urmau sa fie colegele noastre in Mamaia. Spre surprinderea noastra tot ele aveau sa fie si indrumatoarele noastre pe tot parcursul asa-numitului training, dimineata nu raspundeau nici la salut si toate parerile lor despre noi aveau sa influenteze deciziile sefei. In prima saptamana de munca considerata de catre ei perioada de proba aveau pretentia sa cunoastem toate informatiile ca si cum am fi lucrat de jumatate de an acolo, au avut grija sa ni se aminteasca si sa fim amenintate constant/zilnic ca urmeaza sa fim date afara. Colegele de la Bucuresti si-au luat rolul de "sefe" foarte in serios in momentul in care au ajuns aici, ni se ordona sa le facem anumite favoruri. Una din echipa "Bucuresti" vara lucreaza pe post de sef de receptie si se lauda ca a dat afara pe cineva pe motiv ca era grasa si avea cosuri (ceea ce mi se pare inadmisibil). Pierdere de timp, bani, bataie de joc si mult stres. NU VA RECOMAND!!!!
Claudia Miercuri, 15 Mai 2013
Vorbiti despre https://www.facebook.com/pages/Phoenicia-Holiday-Resort-Mamaia/345507162214505 ? In luna aprilie am vazut un anunt de angajare pe bestjobs...Era vorba de postul agent rezervari pentru locatia Phoenicia Holiday Resort din Mamaia Nord. Salariile prezentate in anunt ar incanta pe oricine are experienta in turism, dar se pare ca unde-i prea multa lauda...
Elena Lupu Miercuri, 17 Iulie 2013
Eu lucrez la unul din hotelurile Phoenicia de peste 5 ani, si tin sa contrazic cele expuse mai sus. In primul rand, cine are curajul postarii unei impresii, ar trebui sa o faca cu transparenta si nu sa se ascunda in spatele unui diminutiv/porecla. Experientele voastre sunt personale...generalizarea lor este lipsita de fair-play. Este posibil sa intalniti oameni care sa nu va trateze frumos sau corect, dar nu este normal sa atribuiti defectele acestor persoane intregului grup. Ei nu reprezinta firma neaparat, ci in primul rand pe ei insasi. In acest grup lucreaza multi oameni de buna credinta, responsabili, cu caracter, care se simt jigniti de aceste comentarii. Imi pare sincer rau de cele intampinate de voi in relatia cu unii colegi de-ai mei (poate), dar eu de 5 ani am evoluat f mult in aceasta firma, am fost apreciata pentru eforturile mele, motiv pentru care am dorit sa raspund comentariilor voastre. O zi buna tuturor!
gigi Miercuri, 17 Iulie 2013
Draga dna Elena Lupu (orice functie de conducere ai avea). Iti respectam punctul de vedere desi este un pic deplasat si pare trimis din partea HR. anonimatul in general daca este sprijinit de argumente trainice nu poate decat corecta anumite greseli ale celor implicati (daca se vrea/daca nu se va isca aici o mica polemica precum cele scrise de domnia voastra). Este limpede ca ceva nu este in regula acolo si prin postul de mai sus "vreti sa dregeti busuiocul". RUSINICA !!!!
Elena Lupu Miercuri, 17 Iulie 2013
Draga "Gigi", pt persoanele cu frustrari este normal ca prima reactie este sa acuze interlocutorul de "ceva". Eu sunt acuzata de "sefie" :)... nu sunt nici din conducere, nici din HR, si nici nu am sustinut ca este locul de munca perfect.....dar cu siguranta nu are nici o legatura cu cele spuse de "anonimii" de mai sus, cu "argumente trainice". Ce am vrut sa spun este ca Phhoenicia este un loc de munca normal, decent, cu conditii corecte de munca si cu posibilitati de avansare, in care atmosfera de lucru este data de calitatea oamenilor care lucreaza acolo... pt ca mereu am crezut ca orice poveste are 2 versiuni, mi s-a parut corect pt cei care citesc rautatile de mai sus sa stie si alta varianta a unui om care chiar a munict aici si nu pt 2 saptamani.... puneti-va intrebari si despre competentele celui refuzat...nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca este o ineptie sa crezi ca un angajator nu si-ar lua in echipa oameni competenti...dar - repet- e doar o parere...
Alexandra Mare Miercuri, 24 Iulie 2013
Phoenicia Hotels and Resorts...te impresioneaza doar numele...apoi ajungi la interviu...ramai perplex intrand in lobby-ul luxos...vezi toate angajatele ca iesind din filele unei reviste de moda (uniforme, tinute elegante, tocuri, aranjate, coafate, machiate), vezi barbatii angajati (toti in uniforma, tunsi, barbieriti, ingrijiti)..Eu una am fost impresionata. Si da, am avut emotii atat la interviu, cat si in perioada de proba. Si da, pretentiile sunt mari, se asteapta sa inveti repede, sa te adaptezi rapid. Daca vrei sa faci parte din echipa Phoenicia, trebuie sa te ridici la inaltime. Avand experienta mai multor hoteluri mici, Phoenicia a fost pentru mine locul in care m-am maturizat, in care am invatat ce inseamna calitatea (atat a serviciilor, cat si a oamenilor). Si poate ca nu e totul perfect, asa cum nu exista un loc de munca perfect, dar, prin prisma locului de munca ce a urmat celui la Phoenicia, pot sa spun atat: un loc de munca decent, oameni de calitate, standarde inalte, profesionalism. Sefii de departamente, managerii de locatie, "patronul libanez", toti te trateaza cu respect si cu profesionalism si sunt mereu dispusi sa te invete, sa te ajute. Daca ai norocul sa ajungi la Phoenicia, incearca sa inveti tot ce se poate, atat in ceea ce priveste postul tau, cat si din celelalte departamente. Pentru ca nu stii cand vei fi remarcat/a si vei avea posibilitatea sa fii transferat / a pe un alt departament / o alta locatie / pe un alt nivel al ierarhiei. Pentru ca la Phoenicia se promoveaza!!! Am parasit echipa Phoenicia din motive personale, am fost nevoita sa fac un compromis, dar voi ramane mereu cu sentimente nostalgice in ceea ce priveste Phoenicia Hotels and Resorts!
tot gigi Miercuri, 24 Iulie 2013
Draga dna Elena Lupu (cu ghilimele de rigoare sau nu)
In primul rand persoanele care posteaza nu posteaza pt frustrari ci pentru fapte.
Intr-adevar acest loc de munca nu este unul dintre cele mai bune (ci dimpotriva/asta reiese din postari).
Va inteleg frustrarea ca nu reusiti sa dregeti busuiocul dar nuici chiar asa.
Acum imi este limpede ca cei care au postat chiar au dreptate.
Este bine ca in acest moment cei care se vor indrepta spre acest "loc de munca" vor cunoaste si alte aspecte mai putin favorabile.
savoy83 Joi, 5 Iunie 2014

Draga mea Alexandra Mare, vorbeste pana la capat...fetele alea aranjate si cochete despre care vorbesti, intra pe la rampa de gunoi prin spatele hotelului! caci da, la marele hotel phoenicia, angajatii intra pe la rampa de gunoi, unde vara pute de mori iar iarna aluneci pe gheata. Iar despre transferul la alte departamente, glumiti, nu??? Oamenii cu adevarat muncitori sunt rasplatiti cu penalizari ilegale si concediu fara plata fortat!!!

Cehia Luni, 23 Martie 2015
Sustin postarea tot gigi. Completez cu faptul ca o jignire adusa celor nemultumiti nu reprezinta un contrargument, ci din contra, o dorinta de musamalizare a aspectelor negatice expuse.
De asemenea, nu vad un coment pentru postarea savoy83, care din punctul meu de vedere este o bataie de joc ca un angajat sa aiba intrarea pe la rampa de gunoi.
hiuli88 Marti, 1 Decembrie 2015

haideti sa va povestesc de la A la Z experienta mea la acest hotel......
Am aplicat pe ejobs cv-ul meu pentru postul de receptioner la acest hotel, prin urmare m-au si sunat dupa doar cateva ore..A doua zi urma interviul...Emotii mari, de ce sa nu recunosc, cand am pasit in acest hotel impunator...am ajuns la receptie, am spus ca am sosit pentru interviu...mi s a spus sa astept..am asteptat in jur de 40 de minute, dupa care vine un arab de la receptie pentru a-mi lua interviul.Totul a decurs in engleza de la bun inceput dupa care mi s au explicat care sunt conditiile...Domnul care era arab,m-a intrebat unde stau,iar eu i-am raspuns ca stau cu chirie, el schimbandu-si mimica fetei si intreband de ce stau cu chirie?intrebare oarecum ciudata din punctul meu de vedere la inceput,dar veti vedea pe parcurs de ce a fost ciudata..a doua zi sunt sunata sa vin la receptie pentru training...zis si facut, am sosit, dupa care iar astept in jur de 30 de minute la receptie..intr-un final soseste o duduie,pe tocuri foarte infipta, cerandu-si scuze ca am asteptat atata timp..mi s a spus ca voi invata in training sa folosesc programul Opera si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez mai departe..Intre timp au mai sosit inca 4 fete...Domnisoara ,care era sefa de receptie,era de o varsta foarte apropiata mie,eu avand 25 de ani..Dansa, ne-a prezentat hotelul..Totul bine si frumos...a treia zi,urmeaza trainingul.. la receptie erau 4 fete plus inca 2 fete din training...avand in vedere ca erau doar 3 calculatoare, noi am putut invata doar din priviri programul Opera, explicandu-ne doar din gurita si neexerzand la un calculator cu cineva langa noi,invatandu-ne practic cum sa procedam cu clientii..In primele zile de training ,aveam impresia ca e un harem acolo..numai fete tinere,toate imbracate frumos ,pe tocuri si cu un aer de superioritate...am ramas surprinsa,cat de multe fete erau...la cateva zile,am urmat trainingul cu acel domn arab care mi-a luat interviul..am ramas scarbita de atitudinea lui..de ce? unu la mana, ca-n acea zi,fiind in practica de cateva zile, eu si inca o fata din training impreuna cu el, am avut sarcina de a caza clientii si de ale face check-outul,in conditiile in care noi nu lucrasem nici una in acest program Opera si abia invatasem chestii minore ale acestui program(noi neexersand in calculator)..acest domn arab, care parea a fi un vulpoi lingusitor, se precipita in fata noastra, ridica tonul la noi de fata cu clientii, deoarece noi ne incurcam la rezervari, avand pretentia sa stim deja sa umblam in acest program..O BATAIE DE JOC...SI-A BATUT JOC DE NOI!! urmeaza celelalte zile...pe care le-am prins cu o pustoiaca, care lucra de 4 luni, care culmea avea camera la hotel si dormea la hotel..de unde si intrebarea domnului arab cum ca de ce stau cu chirie? surprinsa de aceasta situatie, am incercat sa mi dau seama de unele chestii,si nevrand am auzit multe ironii la adresa acestei pustoiace cum ca ar avea si clienti de noapte in camera ei...am ramas scarbita...toate aceste pipite care sunt sefe la diferite departamente sunt compromise,dupa parerea mea! in aceste zile ni se da un test...fapt care m-a uimit, de ce nu mi s-a dat un test in prima zi de angajare si de ce tocmai acum? mai ales ca fetele care erau acolo in training de o luna nu daduse acest test..a doua zi sunt sunata ca ma trimit la phoenicia expres..care e pe soseaua de centura..am ramas perplex!! o bataie de joc, cum n-am mai vazut..in acest timp ,vreau sa va zic, ca am pierdut vremea aiurea..nici la alte interviuri nu am fost,datorita lor...2 saptamani,cat am stat, bineinteles ca nu mi-au dat nici un ban dar nici nu am invatat mare lucru la ei...bineinteles ca am refuzat sa vin acolo din cauza distantei si din cauza lipsei lor de profesionalism! RECOMAND FETELOR TINERE CARE ISI CAUTA DE MUNCA SA NU -SI PIARDA VREMEA LA ACEST HOTEL!!!EVITATI!! sunt multe magarii acolo si multe rautati pe care le-am observat din primele zile..va mint ca va angajeaza,dar peste 2 saptamani pastreaza acolo numai pe cine vrea acea duduie care era sefa de receptie..Si-n ziua de azi ma intreb cum a ajuns oare acea duduie sefa de receptie,care era neorganizata iar receptionerele de acolo se plangeau de lipsa ei de organizare!!!! am observat ca sunt multe pareri negative la adresa acestui hotel,asa ca vor luati in considerare aceste sfaturi! sunt parerile mai multor fete care s-au plans de aceasta situatie si nu e nimic aberant!!