Forum despre Post Master

Daniel Marti, 1 Iulie 2014
Buna Ramona, Eu am franciza de la ei si e foarte ok. Iti recomand sa continui colaborarea. Nu stiu din ce zona esti tu dar daca ai un volum bun de trimiteri se merita. Cred ca asta e singura afacere care merge pe timp de criza.
ramona Miercuri, 9 Iulie 2014
Se castiga mai bine ca inainte cu franciza sau e tot cam acelasi lucru?ti-au dat ei bani sa deschizi franciza?si apropo masina ti-au lasat-o??mersi
nimenialtul Luni, 21 Iulie 2014

daca tot vb despre salarizare vorbiti la concret. cat luati inainte si cat luati acuma? vedeti cat va redus din salariu si pt ce munciti. a venit vreun oficial din conducere sa ne spuna noua formula de calcul a salariului? de ce sunt CM si pe PostMaster si pe FDS? suntem prea mici sa intelegem sistemul in care lucram. Ce drepturi avem ?  Niciodata nu am inteles nimic. Mereu ma baga in ceata la orice intrebare am.

cosmin Miercuri, 23 Iulie 2014
Salut imi spuneti si mie cum e cu franciza ?
marian Sambata, 9 August 2014
Au impuscat doi iepuri deodata. Au scazut tarifele, dar totodata au introdus acei coeficienti , CA SA-TI FIE IMPOSIBIL SA MAI TII EVIDENTA CAT AI DISTRIBUIT si pe ce zona , coeficient anume ai distribuit. Pe scurt, sa nu-ti mai poti calcula salariul
x Marti, 9 Septembrie 2014
e cineva care presteaza sevicii cu PFA ?
he Marti, 16 Septembrie 2014
colaboreaza cineva cu post media,am nevoie de cateva pareri
li Marti, 16 Septembrie 2014
e cineva care are contract de colaborare SRL si post master?astept informatii din partea dv
Copilu Turda Miercuri, 24 Septembrie 2014

salut Colegilor si eu am lucrat la ei vreo 2 ani si cv dar sincer bagam billa penny cetelem raifansen bank etc metro selgros etc dar inainte sa plece coordonatorul nostru a fost ok sub 500-600 de ron nu luam dar acuma am bagat coeficienti si numai poti sa iti calculezi si nea luat un domn care ne da cash acuma de 2 ori pe luna dar sub 300 de ron nu ie e mare sarbatoare sa iei peste 300 de roni

whitehawk Luni, 13 Octombrie 2014
Copilu,pe voi nu va platesc de la Bucuresti?Noua ne intra salariile pe card in data de 5 a fiecarei luni,nu de 2 ori pe luna si nu are treaba coordonatorul local cu banii nostri,nu el ne plateste.
Sluga Marti, 4 Noiembrie 2014

La 1420 de pliante distribuite la case m-au platit 6 lei.

Iubitica Luni, 19 Ianuarie 2015
Stie cineva care sunt salariile la centru ? Pentru un responsabil administrativ spre exemplu ?
Fusei saptamana trecuta la interviu dar nu au vrut sa mi spuna nimic.
Iubitica Luni, 19 Ianuarie 2015
Care e programul de lucru la centru? Cum sunt platte salariile?Ce avantaje ai? Ce volum de munca?
parrad0xx Luni, 23 Martie 2015
Un coordonator local cat castiga? M-ar interesa ca sa stiu cat sa cer.
marianladaru Joi, 7 Mai 2015

buna seara . sunt un fost angajat la post master ca zilier , sucursala galati. la interviul de angajare s-a spus ca vom fi zilieri 3 luni si apoi angajati cu contract de munca . nici dupa 9 luni nu s-a semnat nimic . deci am fost mintiti din start .referitor la program , au fost zile si cu 10 ore de teren . nu ma temeam de efortul fizic. ca sa fie bine pe sucursala trebuiau minim 35 oameni si eram maxim 18. acopeream si zone neacoperite de agenti si ni se spunea ca de zona noastra sa ne ocupam dupa . ni se spunea ca putem acoperi zona proprie si seara dupa 6 . sau sambata si duminica . deci la galati trebuia sa muncesti zi lumina . 7 zile din 7 . daca se putea si 10 ore la zi .daca existau reclamatii se umbla la comision . si cand am patit-o , nefiind eu principalul vinovat , prima data am acceptat sa scada " amenda " , dar cand s-a repetat nu am mai acceptat compromisul si am renuntat la colaborare . chiar daca-mi placea ce faceam . volumul de munca era uneori infernal , dar cand faci ceva din pasiune nu te uiti la propria sanatate . . chiar as vrea sa am o discutie aprofundata cu un sef de la bucuresti sa-i pot detaila ceea ce se intampla in sucursala galati.

Alicia Joi, 17 Decembrie 2015
A lucrat cineva pe postul de operator date? In ce consta proba practica de la interviu? mersi!
mihai_40 Marti, 19 Ianuarie 2016
Salut lucrez la S.C PostMaster S.R.L si aici sefii te ameninta cu politia sau cu baieti de cartier si au si spus ca te vor da afara in cazul in care iti ceri drepturile referitor la munca efectuata.Puctele nu mai apar pe foaia in care o primesti pentru zona respectiva.Bagi mii de materiale chiar in unele zile;4 mii,si chiar 5 mii de materiale plus selgros metro si plicuri simple cit si cele cu comfirmare.De ii intrebi de banii dau din umeri si spun caci asa sunt dispozitiile de la Bucuresti.Fratilor au inceput sa dau tepe chiar de ordinul milioanelor.Eu unul sunt pacalit de circa 3 milioane dar sunt si alti colegi inaceasi situatie.Ceri carut sun caci nu au si ti le aduc la bloc si ti le lasa in fata blocului iar de multe ori blocheaza circulatia.As dori un raspuns cine m-ar putea ajuta in aceasta situatie.Va multumesc frumos.
Alicia Duminica, 28 Februarie 2016
Pentru postul de Operator Date salariul e de 1135 lei brut (in mana ramai cu 800 lei + tichete de masa). Programul ar trebui sa fie de la 8.00 la 16.30, cu pauza de masa, dar, de fapt, se sta peste program in fiecare zi. Se sta o ora sau doua ore sau chiar pana la ora 20.00. Volumul de munca e pentru 2 persoane, nu pentru una, si trebuie sa stai pana iti termini treaba, pentru ca ai de facut rapoarte si de finalizat campaniile. In mare parte si curierii sunt vinovati pentru chestia asta, deoarece nu aduc borderourile la timp sau nu le completeaza cum trebuie, si trebuie sa te certi cu ei! Trebuie sa ai grija sa introduci toate datele la timp si corect! Trebuie facuta curatenie, pentru ca este multa mizerie si mult praf, si pentru ca firma nu a angajat femeie de serviciu, insa nu prea este timp pentru asa ceva! Iarna se lucreaza in frig pentru ca nu functioneaza centrala si nici managerii nu vor s-o repare! Curierii sunt oameni batrani, aproape de varsta de pensionare, si nu stiu sa scrie, sa citeasca, sa numere, unii dintre ei vin in stare de ebrietate la munca sau in loc sa livreze plicuri, se duc in baruri. Prin urmare, trebuie sa-ti bati capul cu ei si sa-i monitorizezi! Iar daca vreunul din ei face o greseala, operatorul de date e responsabil! Coordonatorul local urla toata ziua si jigneste pe toata lumea, dar el nu face nimic pentru firma sau pentru angajatii sai! Il intereseaza doar sa-i intre banii in cont si sa primeasca bonusurile! Nici la birou nu prea sta; se plimba cu masina toata ziua! Cand vine inspectie de la Iasi sau de la Bucuresti, tu ca operator date esti tras la raspundere, chiar daca tu n-ai nicio vina pentru faptul ca ceilalti nu-si fac treaba! Am avut inspectie de la ITM, din cauza unor sesizari, si au gasit inspectorii o gramada de nereguli, dar au recunoscut si ei cum ca n-au ce sa faca, deoarece legile sunt facute prost! Firma Full Distribution SRL e o subdiviziune a firmei Post Master, pentru a face economie la salarii, pentru a nu plati darile la stat! Eu nu recomand acest job nimanui! Nu se merita din punct de vedere salarial si al conditiilor de munca, al orarului, si al colectivului! Curierii sunt platiti cu 0,07 lei/plic. Cei care iau salarii decente sunt coordonatorii locali, zonali, regionali si managerii de la Bucuresti. In rest, ceilalti angajati sunt exploatati pe salarii de mizerie si de aceea lumea pleaca, iar angajarile se fac in fiecare saptamana.