Forum despre Premium IT Technologies / PITT

ANONIM Joi, 25 Octombrie 2012
Este cineva care a lucrat care poate sa ne spuna cum este atmosfera? Ce salarii au?
ZECA MARIA Marti, 30 Octombrie 2012
CU CE SE OCUPA ACEASTA FIRMA?
anr2000 Miercuri, 19 Decembrie 2012
Mai multe informatii despre aceasta firma? cum e mediul de lucru?
K Marti, 22 Ianuarie 2013
E naspa mai bine te angajezi la cgs :))
Boss Joi, 24 Ianuarie 2013

Va zic eu cu ce se ocupa, fac ce face si CGS, se lucreaza in schimburi pe care te pun sa le completezi pana vineri si surpriza, te trezesti exact pe turele opuse pe care le-ai ales, intotdeauna aceeasi explicatie "vom aveam grija sa ai prioritate data viitoare". Au targeturi de vanzari, nu ai voie cu telefon nici in buzunar, esti monitorizat si inregistrat non stop.Au harta cu adresa fiecarui angajat si stiu unde locuiesti. CGS ESTE MIC COPIL PE LANGA EI! salariile se duc la 1500 de ron plus bonusuri pt cei dispusi sa isi prajeasca creierii in 2 monitoare timp de 8 ore si ceva zilnic. De multe ori te cheama la munca si dupa 8 ore de pauza de la tura precedenta.Daca le ceri explicatii sau doresti o zi libera, mai bine spus tura libera sa faci si tu niste analize ceva...TZEAPA! Te cheama in sedinte si in zilele tale libere,daca lipsesti esti penalizat si facut de tot rahatul in fata colegilor.Atmosfera e tensionata iar sefii, te seaca in timp ce oferi support clientilor si iti cer sa insisti , sa ceri mai multi bani, daca nu...iarasi te fac de tot rahatul. Nu va ganditi la concediu, nu vi se dau nici macar ture preferentiale in sesiune.Din momentul in care intrii pe usa nu mai poti zice si comenta nimic. La baie nu ai voie decat cu acordul sefului de tura, daca totusi te ridici si pleci la WC..ghinion, nu vei mai nimeri nici o tura ok asa cum ti-o planifici. Totul se face la intimidare, ti se fac constant reclamatii pe motiv ca "NU TE INTEGREZI, ANTISOCIABIL".
In momentul in care esti lider de vanzari si impusti un bonus bun la salariu....nu te baza ca vei fi vazut cu ochi buni, ba mai mult, poti sa te astepti cat mai curand la un sut , ei nu vor sa ceri sau sa emiti pretentii...nu au nevoie, pot oricand sa mai angajeze unu care sa stea o luna doua.
Nu va ganditi la aceasta angajare, odata cu semnarea contractului semnati si un contract de confidentialitate pe 1 an din moment ce v-ati dat demisia,odata ce ati deschis gura va deschid process.

andrei Vineri, 1 Februarie 2013
Cum se platesc limbile nordice?
aaa Miercuri, 13 Februarie 2013

am fost saptamana asta la interviu la ei: cea mai mare prostie, nu are nici o legatura cu ce scrie la ei pe site. Salaru e ok: 350 eur + comision.

aaa Miercuri, 13 Februarie 2013
am uitat sa mentionez profilul de activitate: on line casino ...
tilipoc Miercuri, 20 Februarie 2013
am fost la cateva interviuri in ultimele 2 saptamani si se pare ca celor care cunosc cel putin o limba straina grea, gen suedeza, norvegiana, rusa, etc, li se ofera salarii ok pentru entry level - cam 2500 +bonuri la unele firme.
am un pic de experienta in call center unde esti presat mereu ca nu storci banii de la oameni, desi asa se face business, dar nu mai vreau :)
am fost contactat de cei de la Premium IT Technologies si pentru pozitiile de customer support officer si telemarketing agent si nu sunt inca hotarat daca sa merg sau nu ...
oare toti angajatii din aceste departamente au aceeasi parere ca si Boss ? :(
cel putin la CGS exista pareri impartite ..
andreea Joi, 28 Februarie 2013
Boss, intamplator, cautand cu totul si cu totul altceva, am dat de descrierea facuta de tine, descriere extrem de detaliata si agresiva si initial am trecut cu vederea pentru ca fiecare om are dreptul la propria opinie insa, observ ca esti singurul care isi spune atat de patimas parerea la adresa acestei companii si m-am gandit cum am fost eu atunci cand imi cautam un job si cat de important este sa citesti pareri reale despre o companie si experientele altor oameni in compania pentru care vrei sa lucrezi.
Am lucrat pana de curand la Premium IT Technologies si pot spune ca iti inteleg frustrarea. Este greu sa lucrezi intr-o companie de profilul acesteia daca nu esti competitiv si iti doresti de fapt un job linistit in care sa stai degeaba la birou si sa poti sa tragi un pui de somn dupa pauza de masa. Desi mi-am dat demisia acum cateva luni pentru ca am fost nevoita sa plec din tara o perioada, sunt dispusa sa ma intorc oricand la ei. Nu stiu ce experiente fabuloase ai avut tu insa am impresia ca descrierea ta nu e nicidecum o parere menita sa ajute oamenii care ar dori sa se angajeze acolo ci mai degraba o frustrarea personala. Am lucrat la ei aproape 1 an de zile, in compania aceasta am avut parte de intelegere cand am avut probleme de sanatate, de flexibilitate cand am avut de terminat dizertatia si masterul si aveam nevoie de zile libere, salariul NICIODATA nu a intarziat, sa nu mai vorbim de traininguri din care am invatat enorm de la oameni cu foarte multa experienta si de atmosfera energica si placuta din birou.
Drept urmare, in momentul in care ma voi putea intoarce, este prima firma la care imi voi depune cv-ul.
MERGETI LINISTITI LA INTERVIU, nu va mai ghidati dupa parerile altora si trageti singuri concluzia...din punctul meu de vedere este una din putinele companii din aria Customer Care care inca se mai gandeste la angajati si care nu te face sa te simti ca un robot detinut prin contract fara drepturi si doar cu obligatii.
dragos Luni, 4 Martie 2013
Am lucrat o vreme la PREMIUM IT, intr-adevar e de munca, dar unde nu este in perioada asta ?!...daca pui in balanta ca in sistemul bancar, de exemplu, pornesti entry level cu 950 de ron ai targeturi de vanzari imposibile, eventual daca gresesti mai pui si din propriul buzunar, esti EXTREM de presat sa realizezi acele targeturi si eventual ..daca esti bun..dupa 3 ani de munca silnica si nervi intinsi la maxim ajungi la un salariu de 1500 de ron, pai la Premium e BOIERIE

am avut sansa sa lucrez acolo o perioada, am cunoscut oameni foarte ok, cu care chiar am ramas prieteni, mediul a fost, contrar altor commenturi, relaxat-nu a trebuit sa imi menajez in vreun fel limbajul sau sa ma ingrijorez in legatura cu posibilele iesiri ( da, uneori esti stresat si simti nevoia sa te exteriorizezi, asa merge treaba in customer care, dai peste fel si fel de oameni ) ..concediu am avut 12 zile legat fara probleme, iar la baie m-am dus fara probleme, doar nu e nimeni absurd sa te lase sa.. faci pe tine?! totul tine de tine si de felul in care esti capabil ..sau nu sa gestionezi o situatie si sa iti impui punctul de vedere, iar daca nu iti convine sunt destule firme pe piata, nimeni nu te tine cu forta.

ps:

partea cu
"Au harta cu adresa fiecarui angajat si stiu unde locuiesti" ..mda si au si un departamanet special de spioni sa urmeasca ce mananci tu de dimineata...asta este cel mai ridicol lucru pe care l-am citit vreodata :)))
Laurentiu Miercuri, 3 Aprilie 2013

Andreea, se vede ca minti de rupi, am lucrat 1 an la premium IT si nu exista nici o andreea care sa fi avut de terminat vreo dizertatie,
"sa nu mai vorbim de traininguri din care am invatat enorm" pe bune ?

Salariul vine APROAPE MEREU mai tarziu decat zic ei, ti se spune ca pe 4, vine pe 8 (dar in contract isi rezerva dreptul de a intarzia pana pe 10, deci ma rog, ti-o semnezi cu mana ta)

Este usor sa muncesti 3 4 luni acolo, si dificil sa lucrezi 1 an sau mai mult.

Ceea ce pot sa zic , incercand sa fiu obiectiv sunt urmatoarele:

Parti bune:

350 de euro care ii iei sigur
Mediul era ok la un moment dat dar s-au cam stricat pe parcurs ,au devenit din ce in ce mai stricti cu reguli aberante

Parti naspa:

Trebuie sa lucrezi in ture, uneori turele sunt de rahat, uneori ai 8 ore intre ture (desul de rar)

Daca te certi cu ei o sa ai ture de rahat

Lucrezi in weekend, esti nevoit sa faci sacrificii

NU ti se da liber cand vrei tu, si primesti raspunsuri idioate gen: facem tot ce e posibil pentru tine, cand raspunsul evident ar fi , nu vrem sa iti dam liber pentru ca tu vinzi, probabil daca ai fi frecat duda ti-am fi dat liber

Cand mi-am dat demisia au refuzat sa imi dea un bonus de 70 de euro (pentru care s-au batut cu pumnii in piept juma de an ca il dau si ca vai vai ce de bani va dam noi)

Concluzie

Daca ai nevoie de bani e ok sa te angajezi

Daca vrei ceva stabil nu e ok sa te angajezi pentru ca NU iti ofera ceva stabil

mikidutza Miercuri, 3 Aprilie 2013

"Andreea" nu mai minti ca nu intarzie salariul ... salariul acolo se ia , citez, "intre 1 si 10 ale lunii" , iar bonusul poate si mai tarziu.... si nu oricum , IN PLIC , mdap. Intra-devar lucrezi in ture ,daca muncesti mult si iti dai interseul, poate ai noroc si le iei pe cele bune , care oricum nu implica sa ai si un weekend off . In ultimele trei luni bonusurile au scazut considerabil, aproape ca te jignesc cu 75 eurocenti pe vanzare...zici ca luam cartele prepay in 2005. Esti promovat daca ai copii de crescut , daca iti place sa iesi in cluburi, daca vorbescti in balcon. Este deasemenea promovat daca te pui bine de tot cu seful de pe support. Si mai esti mintit ca esti special si tu esti cel mai bun de acolo ca sa te faca sa iti creasca stima de sine, si sa tragi ca un cal , sa iei 70 de chaturi pe zi , poate poate atingi targetul de 100. Si dupa ce ti-ai uzat creierii cu o mie de frustrari , esti dat afara , dintr-un motiv ridicol, si constrans sa iti semenzi tu cu manuta ta demisia , iar citez, "ca sa terminam frumos:)" astea cu mersul la baie sunt copilarii .. Se intampla lucruri cu adevarat triste acolo. E un job care NU este pur si simplu facut pt oameni corecti. Si daca ii spui sarbului ca te-ai cam saturat de turele de noapte , si ca vrei mai mult, rasounsul clasic va fi "there's no other way" . Ce-i drept mediul acolo era ff ok la inceputul anului 2012, cand doar ce venisera in Romania , cand toate ideile tale contau , cand angajatii erau si prieteni , dar incet incet au ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa ne exploateze , pe bani cat mai putini, ca sa nu piarda ei lovele pe "niste saraci".. apoi au aparut si bisericutele , promovarile pe nedrept mentionate mai sus, S A M D , Daca spuneai ceva legat de asta ti se raspundea cu "vi s-a urat cu binele!! Aici avem Cola , si piure de plastic , platit de firma ( pt ca firma nu da bonuri de masa ) " . Inchei prin a mentiona ca managementul ar trebui sa IMI MULTUMEASCA CA NU AM SPECIFICAT NICIUN NUME. Cu placere !! Sper sa va dizolve ITM-ul !!!

mikidutza Miercuri, 3 Aprilie 2013
Ps : si daca tot am dat o anonima , hai sa o si semnez:)))))) . A voastra , "sweet Irina" , (si nu mi-e frica sa o recunosc) :)))))))
Daniel Miercuri, 3 Aprilie 2013
"Sweet Irina " esti o dulshe :) cea mai de treaba fetita din conv team , sper ca esti bine !!
User Vineri, 19 Aprilie 2013

Mi se pare foarte interesant ce a scris "mikidutza" mai sus, si cred ca inca o data arata cati romani nu-si cunosc drepturile nici macar pe jumatate si nu au citit deloc legile.

1. Apropo de promovarile facute pe "ochi dulci" - stati linistiti, ei pierd. Un om promovat asa in mod garantat nu este mai capabil ca unul care nu este interesat de asemenea chestii. Asadar singuri isi creaza conditii pentru productivitate scazuta! Bucurati-va! :)

2. Daca ai dovezi clare (inregistrari, discutii intre sefi in timpul liber etc - acestea din urma facute doar cu ajutorul politiei - un asa-zis flagrant - deoarece se poate declara procesul injust pentru ca include viata privata a partasilor), ii puteti acuza de discriminare si abuz in serviciu; nici nu trebuie sa castigati in Romania deoarece exista CEDO unde va recuperati insutit totul ! Trebuie doar sa vreti...

3. Din nou, daca sunt promovati cei care pupa partea dorsala a sefilor, FOARTE BINE - firma are de pierdut!! Un om capabil NU AR FACE ASA CEVA niciodata! E si mai bine ca sefii accepta treaba asta fiindca arata ca NU LE PASA absolut deloc de firma!

4. Referitor la demisia pe care te constrang sa o semnezi de unul singur - NU EXISTA ASA CEVA!!! Voi sunteti fraieri daca semnati in momentul in care STITI CA NU ati gresit cu nimic sau ca ei nu pot dovedi in niciun fel nimic!!! Haideti sa va zic si cum merge treaba: va cheama seful sa semnati o hartie; daca pe ea nu exista stampila firmei/semnatura/etc acea hartie ESTE NULA - puteti spune oricand ca ati scris-o voi la misto si ati semnat-o! Deci nu acceptati sa semnati ceva care nu este deja semnat de ei !! Daca insa au semnat primii, in momentul in care va dau sa cititi/semnati, puteti LUA HARTIA si ii puteti acuza cu probe clare (+amprentele de pe hartie, stampila etc) pentru SANTAJ, ABUZ IN SERVICIU, DISCRIMIARE, DENIGRARE, TENTATIVA DE INSELACIUNE. Vreti sa stiti cati bani puteti lua cu o simpla hartie si un avocat care stie ce face? probabil ca vor ajunge aproape de faliment - dar va trebuie hartia si nu puteti fi constrans cu nimic de nimeni! Daca insa ati gresit SI VA STITI CU MUSCA PE CACIULA, E PROBLEMA VOASTRA. Ce am zis mai sus este in cazul in care nu sunteti vinovat de nimic care sa implice o demisie fortata.

5. Apropo de greseli. Conform codului muncii trebuie sa existe AVERTISMENTE SCRISE, APOI COMISIE DE DISCIPLINA!!! La aceasta trebuie sa participe UN REPREZENTANT DE LA SINDICAT!! Aveti asa ceva? :))

6. Alt motiv foarte uzual pentru a va da afara este ca "nu mai corespundeti cu cerintele postului". Aici exista 2 posilitati: a) sunteti relativ nou in firma si puteti combate foarte usor treaba asta prin DISCRIMINARE si INSELACIUNE(deoarece ei au beneficii de pe urma plecarii voastre) deoarece mai exista oameni in firma care fac acelasi lucru si nu sunt dati afara - altfel spus, ori pleaca toti ori niciunul! b) aveti o oarecare vechime in firma, moment in care puteti combate foarte usor cu faptul ca ATI CORESPUNS POSTULUI PENTRU PERIOADA RESPECTIVA !!! Cum se face ca dintr-o data nu mai corespundeti?! asa ceva nu se poate. Plus ca puteti strange dovezi cu alte cazuri asemanatoare in care nu s-a facut nimic ca sa fie dati afara! (inregistrati audio ce se intampla la locul de munca, deoarece fiind in timpul programului si la sediu, nimeni nu poate declara procesul injust - pentru ca ce se discuta nu tine de viata privata a nimanui, indiferent ce ar zice ei). Cu aceste dovezi stranse foarte usor va incadrati la fel ca mai sus la discriminare si cel putin tentativa de inselaciune.

6. Apropo de "regulile aberante". Cititi codul muncii. Daca apare ceva scris clar ca-l puteti face, atunci puteti! Codul muncii este valid PESTE orice contract; este ilegala crearea de contracte in care sa apara lucruri de genul "sunt de acord sa renunt la X,Y,Z mentionate in codul muncii", cu exceptia cazurilor cand este vorba de lucrul in SRI si alte astfel de institutii. Apoi mai vine si regulamentul intern. Acele "reguli aberante" sunt scrise CLAR,EVIDENT,SI ACOPERA TOATE CAZURILE PE CARE LE PUTETI INTALNI LA MUNCA?? daca nu, NIMENI NU VA POATE DA AFARA pentru ca nu faceti cum zic ei !!! Cat timp nu exista o regula CLARA (si NU GENERALA) privind anumite aspecte ale muncii voastre, NU PUTETI FI ACUZATI DE NIMIC. Si chiar as vrea sa vad eu pe cineva care se gandeste la toate regulile posibile si imposibile pentru ce faceti voi, si care apoi tot v-ar zice ca nu va faceti treaba :))

7. Apropo de punctul 6 de mai sus, tot ce pot sa va faca este un fel de "tortura psihologica" si sa va faca de ras in fata celorlalti. Aveti 2 variante: a) ignorati total si nu va mai pasa, si faceti EXACT CUM STITI/VRETI VOI atata timp cat nu este scris nimic clar nicaieri despre cum trebui sa va faceti treaba; b) il luati pe respectivul care va face de ras deoparte si ii spuneti asa: "in momentul in care ma mai faci de ras la locul de munca indiferent de motiv, voi avea grija sa te trezesti cu o citatie pentru incalcarea drepturilor omului - mai exact pentru denigrare publica, proces pe care ti-l voi intenta TIE, ca persoana fizica, si nu firmei!". Daca nu se calmeaza - CHEMATI POLITIA CAND VA MAI FACE DE RAS si spuneti ca va simtiti amenintati si nu mai puteti continua sa fiti in aceeasi cladire - in felul asta va duceti linistiti acasa si TREBUIE SA VA PLATEASCA pentru ziua respectiva - lucru dovedit prin procesul verbal pe care-l semnati de fata cu politia. Faceti si o reclamatie, apoi puteti alege sa mergeti si la tribunal. Aveti grija, pe cat posibil, sa inregistrati ce discutati cu el (e dreptul vostru deoarece sunteti partas direct). Daca exista mijloace de supraveghere la voi in firma, cu atat mai bine - trebuie doar sa inregistreze audio (pe video se poate confirma DOAR ca ati vorbit cu el); nu va bazati ca altii va vor sustine, si oricum exista pericolul sa nu fie considerati martori obiectivi la proces, insa nici nu aveti nevoie de asta in mod normal.

8. Apropo de evaziunea fiscala, va puteti folosi de ea foarte usor. Nu va da "bonusurile" in intervalul specificat in contract pentru banii normali, amenintati-i ca ii reclamati la autoritati. Insa ma indoiesc ca CINEVA AR FACE ASTA, avand in vedere ca VA PLAC TUTUROR LA NEBUNIE BANII PE CARE-I PRIMITI - motiv pentru care nu mai fiti ipocriti; daca nu v-ar fi placut i-ati fi reclamat demult.

9. Apropo de turele aiurea pe care va pun, daca tin eu bine minte in codul muncii scrie ca intre 2 ture trebuie sa aveti minim 24 de ore. Daca voi mergeti la 8 ore inseamna CA ESTE ALEGEREA VOASTRA SI CA VA ASUMATI acest lucru. Daca insa va pun mereu pe ture aiurea, puteti merge oricand la un medic care sa va recomande repaos total pentru oboseala acuta - adica va bagati frumos un medical de cateva saptamani. Aveti insa grija ca nu puteti face asta prea des (conform codului muncii). Cand va intoarceti la munca, ei nu va pot da afara deoarece incepeti sa va incadrati la punctele de mai sus.

In concluzie, DACA vreti, puteti sa le faceti multe. Documentati-va si incepeti sa aplicati legile. Cel mai teama le este de o asociere a catorva persoane de la voi, care sa-i dea mai departe in judecata. Fiecare "parte" trebuie despagubita independent, si din cate tin minte nu mai exista limita la cati bani puteti cere intr-un proces civil :) daca mai aveti si cunostinte pe acolo, cu atat mai bine - abia va dau cat cereti ;)

Ionut Luni, 22 Aprilie 2013

Ce zici acolo este cat se poate de adevarat si corect. Dar hai sa vedem si realitatea. Zi-mi cate persoane in Romania au castigat astfel de procese?

Hai sa zic ce nu cred din toate astea. Ca au spioni dupa tine sa te verice unde stai si ce faci. Asta e cea mai tare. Ca nu ai voie la toaleta, am lucrat in niste companii mai rele ca lagarele dar nu era niciodata problema ca nu poti sa te duci la wc. Promovarile pe interes, pai cam peste tot este la fel nu este o exceptie. Contractul de confidentialitate se semneaza in majoritatea multinationalelor sau a companiilor care nu vor sa stie competia unde si cum ai lucrat. In state daca spui ca lucrezi la compania X garantat nu vei mai lucra niciodata in domeniu + o sa le platesti despagubiri toata viata. Asta cu ruleaza foite este a 2-a preferata. Am citit acu cateva zile un articol. Titlu mare "2 minore fac ceea ce nici adultii nu concep. Ruleaza o tigara dubioasa intr-un parc si o fumeaza", ba esti nebun chiar ruleaza foite dubioase sau nedubioase.

BlackBabyJesus Vineri, 26 Aprilie 2013

Ma simt dator cu o replica .

Trebuie sa recunosc urmatorul aspect : afirmatiile lui "User" mi se par extrem de coerente si la subiect, mi-a placut tot ce am citit.

Si la cererea lui Ionut, iata si o parere obiectiva:
- salariu fix pe departamentul unde se fac angajari= 350 de euro, indiferent de limba straina pe care o vei vorbi (bonusurile nu erau specificate nicaieri in contract, tocmai de aceea si-au permis sa le micsoreze)
- serviciul clienti se desfasoara prin intermediul chatului.mai nou se cauta oameni si pt call center.Trebuie sa tastezi repede. Atentie , se pot lua si cate trei-patru chaturi simultan, carora trebuie sa le acorzi aceeasi atentie.(8 ore pe zi) Exclus camere web. asta ca sa evit orice gen de confuzie. Nu e videochat, e doar chat.In loc sa vorbesti cu clientii la telefon, le scrii intr-o casuta. Din acest motiv trebuie sa tastezi repede.
- program de desfasurare al activitatii 24/7. exista trei tipuri de ture, de cele mai multe ori 60% din agajati au ture constante, 40% pot avea si toate cele trei tipuri de ture in aceeasi saptamana.
- 2 zile libere pe saptamana , dar nu neaparat in weekend, nu neaparat ambele zile unite.( IMPORTANT de specificat aici este ca s-ar putea ca liberul sa vina dupa o tura de noapte, deci dintr-un liber , de fapt ai cam jumatate de zi)
- salariul se ia cam pe data de 10 ale lunii, bonusul uneori a mai intarziat dupa aceasta data.

Draga Ionut,

ai vrut detalii obiective , ok acum le ai . dar dincolo de toate aceste detalii eu cred ca cel mai mult conteaza faptul ca eu ca om , nu am fost tratat corect , ca m-au exploatat de craciun si de de anul nou, pentru ca , datorita faptului ca sarbatorile legale la ei se lucreaza , foarte multi si-au dat demisiile in luna decembrie , iar eu , care am decis sa raman loial , am fost rugat frumos daca nu cumva vreau sa lucrez si 6 ture pe saptmana in acea perioada ( am refuzat) si apoi , dupa ce a trecut ceva vreme dupa sarbatori , am fost dat afara , dintr-un motiv pentru care niciun alt angajat nu a mai fost. am cerut dreptul la o dezbatere , a avut loc , dar numai la insistentele mele , si aceea a fost "intre patru pereti" fara vreun membru de sindicat, am cerut sa fie toti managerii firmei acolo, nu s-a intamplat nici lucrul acesta, le-am adus ca argument, vechimea mea , sigura decizie care a ramas in picioare a fost: (citez) " The managemet does not want to work with you any longer", si pentru ca am insistat sa mi se aduca la cunostinta de ce eu sunt singurul angajat atat de aspru pedepsit, mi s-a spus ca nu ma priveste si ca daca vreau corectitudine , cel mai bine e sa imi deschid eu firma mea, unde sa fac regulile mele. Din punctul meu de vedere asta a sunat a " daca nu iti place la mine in curte, mergi si construieste tu una a ta, sa vedem daca ai banii mei si pilele mele " :)))))

Si toate astea dupa ce acelasi manager ma felicita ca am fost top performer, dupa ce seful departamentului meu ma lauda pentru creativitate in fata celorlalti colegi, si dupa ce mi s-a promis chiar o promovare.

Poate ca a fost si vina mea ca am crezut in acest proiect, desi lucram si noaptea / sau in weekend ( nu m-a speriat munca niciodata, mai ales ca imi placea ce fac....vorba lui Dinica, in "Filantropica": "Si-am muncit si nopti, si-am muncit si zile" :))))) ). Cel mai bine ar fi fost sa ofer mai putin, pentru ca, se pare , daca esti benevol, ceilalti profita. In fine, all in all , sa zicem ca am pastrat numai ce a fost cu adevarat bun din toata experienta asta... se pare ca pentru mine , pana la urma, totul a fost ceea ce englezii numesc" blessing in disguise".

Obiectiv vorbind, aceasta a fost o parte din experienta mea cu Premium IT Techologies. Dar e DOAR experienta mea .Cei care ma cunosc vor recunoaste veridicitatea spuselor mele. Iar pe cei care au citit si nu cred, din nou ii invit sa verifice pe pielea lor, angajadu-se acolo.
Deasemenea, rog pe cei care au avut experiete mai placute sa "se afirme" . Eu m-am prins oricum care a fost mincinos, pana acum, pe forumul asta.
Multumesc!

PS:Salutari lui Laurentiu, el a fost deasemenea obiectiv in exprimare, si fara vreo urma de resentiment

Vasile Gaman Sambata, 27 Aprilie 2013
Bine spus, Ionut
" Chiar as aprecia daca as putea sa citesc parerea obiectiva a unui angajat sau fost angajat si nu cred ca sunt singurul care chiar doreste asta. Lasa-ti vendetele personale, orgolii si ce mai aveti voi pe acolo invidiile ca nu puteti fuma foite dubioase cu managerul."
Get Over It, guys
User Luni, 29 Aprilie 2013

@Ionut: citez "Daca dai o firma in judecata din momentul respectiv numai poti munci la ei. Cat timp de judeci cu ei ce faci stai degeaba, nu munecesti? Normal ca te angajezi si daca ai castiga dupa ANI de zile procesul te-ar despagubi pentru perioada in care nu ai muncit + plata avocatului si ceva acolo in plus pentru tine. Se merita sa te judeci 3-4 ANI ca intr-un final sa castigi 300-400 de euro? Timp pierdut prin tribunale bani aruncati avocatilor si nesiguranta ca vei castiga."

Daca lumea n-ar mai gandi asa ca tine, poate ca ar incepe sa si castige procese, IN ROMANIA,DA. Si o sa reiterez ce am spus: faptul ca acceptati tot felul de porcarii ESTE PROBLEMA VOASTRA - SOLUTII EXISTA - FOLOSITI-LE. Si crede-ma dupa un proces de cativa ani (nu mai sunt neaparat de 3-4 ci 1-2), ai dreptul sa fii despagubit pentru tot timpul asta pierdut de care vorbesti tu!! Si daca nu ma insel, nu au voie sa te dea afara pe parcursul lui!(decat in niste conditii foarte stricte) :))

Si ca sa pun sub alta forma problema: arata-mi tu o firma din Romania care AR RISCA PROCESE, DEFAIMARE(in special fata de clientii firmei voastre) + pierderi materiale mai tarziu, doar PENTRU CA NU VA RESPECTA CA ANGAJATI si/sau CONTRACTUL/CODUL MUNCII. Sa vad eu firma aia care e administrata de oameni cu minte de broasca testoasa si care nu inteleg VALOAREA lucrurilor de care vor ajunge sa sufere dupa un proces (si prin valoare ma refer ca TOTUL se transforma in BANI pana la urma, si implicit vor avea MULT MAI MULT de pierdut decat sumele de bani ce vor trebui sa vi le dea la final.

Productivitatea/profitul pe termen lung diminuat din orice motiv are efecte mult mai grave decat banii pe care vi-i vor da in cazul unui proces. Asadar eu nu zic decat sa nu mai traiti cu capul in fund crezand ca "vai justitia romana e praf si pulbere si ca dureaza nush cati ani un proces si pierdem TIMP si etc".

Intrebarea care se pune este: ce valoreaza mai mult pentru voi? timpul pierdut + banii pe care-i veti primi la final (si nu uitati ca nimeni nu va cheama zilnic la tribunal; aia e treaba avocatului; voi puteti sa nici nu va prezentati uneori) - SAU - eliminarea batjocurii + a incalcarii unor legi/mentiuni clare din contracte/etc ??

Daca sunteti in prima categorie, bravo voua, DAR NU VA MAI PLANGETI CA NU-STIU CE SI NU-STIU CUM !!!! Daca va plangeti si nu faceti nimic sunteti niste LASI CREDULI SI PROSTI. De ce? PENTRU CA AVETI CE FACE. Si in mod sigur mai gasiti pe altii care sa vi se alature, si in momentul in care mergeti la tribunal ca asociatie o sa fie cu totul alta mancare de peste si nu mai aveti motive sa va fie teama sau etc (+impartiti onorariul avocatului etc).

Si din pacate asta e problema romanilor care sunt capabili dar prea orbi ca sa vada niste lucruri: singuri poate nu faceti mare lucru (desi, pana nu incerci, DE UNDE STII?!?!?) dar cand va "aliati" cu altii puteti face multe! DACA V-AR INTERESA MAI MULT SI DE ALTII SI NU CUM SA II TRAGETI IN JOS DUPA VOI, ATI REUSI MULT MAI MULTE IN VIATA. Insa din pacate educatia comunista spune ca trebuie sa calcati pe cadavre si sa ramaneti singuri pe lume - PENTRU CA ASA SUNTETI USOR CONTROLABILI SI MULTUMITI CU CE VA OFERA STATUL/ANGAJATORUL/etc.

In concluzie, nicio firma care e condusa de niste oameni care au macar liceul n-o sa riste un proces CAND STIU CA SUNT VINOVATI GRAV. Pentru ca e suficient sa inceapa unul un proces si vor mai veni si altii dupa!! Si atunci sa te tii...

Ei exact pe asta se bazeaza - CA VOI CREDETI CA E ROMANIA SI NU SE FACE NIMIC, CA VA E TEAMA, CA NU AVETI TIMP, etc.

Control total prin psihologie inversa... iar voi va lasati pacaliti si va mai si plangeti ca uite ce naspa e la noi si etc. Daca va e teama de o nenorocita de firma mica (cum presupun eu ca sunteti), cu o mega corporatie ce dracu' mai faceti? va sapati un tunel in pamant si ramaneti acolo pana muriti? bravo. Romanul si coloana vertebrala nu fac casa buna se pare ;)

PS: pana si Microsoft a pierdut procesul legat de monopolul Windows, desi nu trebuia sa-l piarda (pentru ca nu era deloc un monopol conform legii)... dar se pare ca au fost destui oameni "suparati" si presiunea si-a spus cuvantul ;) mai invatati si voi de la altii, nu de la toate emisiunile de rahat de pe posturile noastre TV.