Forum despre ProCredit Bank

Lori Vineri, 22 Martie 2013
A urmat cineva programul Young Bankers?
Gina Marti, 16 Aprilie 2013

Eu m-am inscris la Young Bankers merg pe 23 pentru testare si sper sa trec mai departe :). am o prietena care a urmat acest program si feedback ul ei a fost unul foarte pozitiv privind acest intership. este foarte dur si doar cei mai buni merg mai departe cum este si normal. se fac multe cursuri si apoi esti testat din ele. Eu am mai fost la un interview + testare la ei pt un post in sucursala am trecut de teste si am ramas intre cei 6 din care a fost aleasa din pacate o alta persoana . Am fost informata de HR foarte profi ca au ales pe altcineva.
Mult succes !
lucia Miercuri, 17 Aprilie 2013
Gina imi poti spune te rog daca stii de la prietena ta care este remuneratia? Eu stiu ca testarea este pe 22.04.2013, adica luni> :P
Criminal Minds Miercuri, 17 Aprilie 2013
Remuneratia este de 700 ron pt. Young Bankers si daca te angajaza dupa 1200 ron.
Criminal Minds Miercuri, 17 Aprilie 2013
da ai vazut bine 1200.
Aurelia Joi, 18 Aprilie 2013
As vrea sa stiu daca se tine cont de domiciliul candidatului ptr acea perioada de practica si daca este admisa vreo absenta in cele 6 luni.Exista sanse reale de a fi angajat dupa program?
As vrea sa aplic si eu la ei la urmatorul program,mi se pare o sansa ptr cei fara experienta.
matei Miercuri, 24 Aprilie 2013
cate persoane ati fost la test?
matei Miercuri, 24 Aprilie 2013
a fost careva la test si cand? ce fel de subiecte sunt? cam cum ar suna un subiect care v-a ramas in memorie? as vrea sa aplic si eu la viitoarea data cand se mai organizeaza.
multumesc!
tulbure Marti, 13 August 2013
Au limitele lor.
Sistemul e mai sanatos decat la alte banci dar unii oamenii de acolo nu sunt cu mult mai buni decat alti oameni de banking din tara, daca e sa-i comparam cu altii din breasla lor.Aceleasi prejudecati, alte metehne. Or, tocmai faptul de a pretinde ca sunt diferiti ii face de evitat.Lupul care isi schimba blana e mai periculos de multe ori decat cel ce nu o face.
De apreciat totusi sistemul de recrutare si modelul sanatos de banking pe care il propun.Mai multa atentie la alegerea oamenilor de decizie.
cineva Sambata, 31 August 2013
Exemple de teste gasiti pe pagina lor web..la programul young bankers si dati la procesul de selectie..aveti apoi E1 E2 E3. Am aplicat si eu..am trecut interviul telefonic acum astept mail-ul sa vin la testul de mate..o sa-l primesc dupa 6 septembrie.
cineva Miercuri, 23 Octombrie 2013
sunt eu acum spre sfarsitul programului, ce ati vrea sa stiti?
nelyca Miercuri, 6 Noiembrie 2013
as fi interesata de mediul de lucru, se pot atinge tintele ce se impun? produsele sunt accesibile? sunt clienti? sau alergi si nu gasesti ( pe post de vanzare corporate ma refer) ?
sweetie Miercuri, 13 Noiembrie 2013
Eu as fi interesata de acest program nu locuiesc in Buc dar daca ar suporta ei costurile ar fi ok.
Cei care au fost in program imi puteti spune cum e testul? Care e minimul de puncte? E greu?
E adevarat ca o sa iti dea 700 ron/luna? Daca o sa fi eliminat cand deja ai intrat in program ce se intampla? M-as bucura daca as primi cateva informatii.
nea gogu Luni, 2 Decembrie 2013
trebuie sa faci minim 60 puncte din 100. depinde de care test de mate vorbim. mate 1, cel de intrat in program e simplu. calcule de cel mult clasa a 8-a, singura cerinta fiind sa le faci din cap, fara calculator.
Intrebare Luni, 2 Decembrie 2013

Buna , nu inteleg partea cu testul de matematica. daca eu am luat 9.50 la bac la matematica si aptitudinile de relationare matematica sunt dovedie prin obtinerea unei diplome de bacalaureat , tinand cont ca au trecut cativa ani de atunci si pic testul lor inseamna ca nu sunt bun la matematica?

Paul Joi, 9 Ianuarie 2014
Va salut. Stiti cumva, pe timpul programului, asigura cazarea, pentru ca am inteles ca programul se desfasoara in diferite sucursale din tara? Dupa aceea eventuala angajare se face intr-un oras aleatoriu sau poti opta tu?
recent absolvent Sambata, 11 Ianuarie 2014
da, se asigura cazarea intr-o pensiune/hotel din orasul in care te trimite. Daca termini programul si te angajeaza depinde destul de mult si de ce nevoi au la un moment dat de oameni. Daca unde vrei tu au si ei nevoie de oameni tin cont si de optiunea ta. Mai depinde insa si de noroc, ca in mai toate generatiile stiu ca au dat oameni dintre absolventi si in locatiile mai putin dorite gen matca, izbiceni sau dabuleni
clau Marti, 21 Ianuarie 2014
pe perioada de 6 luni asigura si masa?
ABC Sambata, 25 Ianuarie 2014
Se angajeaza pe bune.
Eu am fost in YB si este de ajuns de ok.
Nu am ramas pentru ca nu am fost multumit de partea financiara oferita dupa terminarea programului, plus ca nu cred ca ajungeai in perioada imediat urmatoare sa faci ceva interesant oricat de multe cunostinte teoretice ai fi avut.
Oricum merita ca experienta overall daca nu aveti nimic altceva de facut imediat dupa facultate.

A si apropo au o "kestie" mai ciudata, cum ca ar trebui sa corespunzi profilului cautat de ei.
Partea amuzanta e ca oamenii adimisi in YB sunt atat de diferiti incat nici ei nu stiu ce cauta...
In seria mea au dati afara oameni care chiar vroiau sa lucreze pentru ei si au pastrat oameni care participau la program pentru ca nu aveau altceva de facut dar nu aveau nici un plan sa ramana.

Concluzia: E una din singurele banci (daca nu singura) la care chiar ai sanse de angajare fara pic de experienta.
Diana Sambata, 22 Martie 2014
Sunt interesata de programul PYB care o sa inceapa in luna mai si as vrea sa stiu de la cineva care a participat...cum se desfasoara (cate zile pe sapt, cate ore,dimineata/dupa-amiaza?).
Multumesc anticipat!