Forum despre Profit Point

Cunoaste cineva firma?
Cla Marti, 7 Mai 2013
Nici o impresie?
Andrisan Nelu Luni, 11 Noiembrie 2013
In 2011 am facut cursul platit la ei, 750 de ron, pe ideea ca voi reusi mai usor sa iau testul, test care odata luat iti garanteaza ca vei fi angajat. Ceea ce nu stiam nici eu si multa lume era ca acel test e aproape imposibil de luat, ei de fapt nu angajeaza, ci fac bani din acele cursuri. In momentul in care a trebuit sa dau testul, a trebuit sa am o discutie cu directorul pentru a stabili conditiile de test, sa-mi fac un cont nou demo de tranzactionare Forex, etc, iar el mi-a aratat cati au promovat acel test. Era un teanc de fise care releva faptul ca vreo 20 de persoane luasera testul la ora respectiva, persoane pe care nu le-am vazut in viata mea in sediul firmei pe durata lunii in care am facut cursurile la ei.
Pe scurt, ei nu angajeaza, vor doar sa va ia banii si apoi sa va deschideti un cont de tranzactionare pe platforma lor pentru a va lua alti bani.
Daca exista vreo persoana care a luat testul la ei si acum e angajat Teletrade - trader Forex, nu profesor de curs, sa scrie aici.
cornu Luni, 11 Noiembrie 2013
ha?
le-ai platit tu 750 de lei?
mai oameni nu mai aruncati cu banii in gard
Andrisan Nelu Luni, 11 Noiembrie 2013
Nu doar eu, alti 7 colegi de grupa (la practica eram inscrise 8 persoane), plus alte zeci, sau sute de fraieri in toata tara. Chiar zilele trecute am auzit o persoana in autobuz foarte incantata ca o sa inceapa practica, o sa dea un test si apoi o sa fie angajata, deci inca le merge. Ar trebui discutat despre asta pentru ca lumea sa fie informata.
Paul Luni, 9 Decembrie 2013
Salut. E cineva care a participat la cursul practic (cel platit)? Ce sepreda acolo de banii platiti? Strategii de tranzactionare, metode de abordare a testului? Sau la fel de sumar ca la cursul teoretic?
Andrisan Nelu Duminica, 15 Decembrie 2013

Cursul practic dureaza 3 saptamani, te invata cum sa folosesti platforma (metatrader 4), cum sa tranzactionezi - 90% tehnic, 10% fundamental, cum sa folosesti corect diversi indicatori, in principiu chestii generale, nu merita sa dai banii pe asa ceva. Nu te pregateste deloc pentru test, repet DELOC, te pregatesti singur daca vrei, dar ei nu-ti dau niciun sfat cum sa-l treci (stiu si ei ca e aproape imposibil de promovat).
Cauta mai multe despre ei pe VAMIST, nu te angajeaza, ei te vor ca si client, sa-ti deschizi un cont la ei si sa tranzactionezi (eventual sa-ti si pierzi banii si sa vii cu altii de acasa).

Adelina Luni, 6 Ianuarie 2014
Daca sunteti in cautarea unui loc de munca nu intrati in jocul lor....ei nu angajeaza! Isi scot banii din cursanti si din cei care isi deschid conturi reale! Una din colegele mele de la cursul practic a indeplinit toate conditiile testului, cu exceptia faptului ca in prima zi a avut 5 tranzactii in desfasurare, in loc de maxim 4 cum scria in contract. A fost o greseala minora, din neatentie, totusi cei de la companie nu au vrut sa o angajeze....
koob Marti, 11 Februarie 2014

Eu nu am participat la vreun curs in sensul unei viitoare angajari in cadrul unei astfel de companii si nici nu voi participa vreodata. Tocmai de aceea, am ramas putin surprins cand am primit urmatorul mail:

"Compania PROFIT POINT impreuna cu brokerul TELETRADE vine in intampinarea tuturor celor care au participat la un interviu in cadrul companiei, cu o gama de servicii noi si unice in Romania.

Obiectivul echipei PROFIT POINT este de a dezvolta in fiecare o cultura financiara temeinica ,cunoscand faptul ca acest domeniu nu este aprofundat in niciuna din institutiile de invatamant din Romania.

Stim cu totii cat de greu se obtine un job si cat de scumpe sunt cursurile care iti pot oferi sanse reale de angajare, de aceea consideram ca serviciile oferite de noi sunt accesibile pentru toti cei care isi doresc cu adevarat o cariera de succes in domeniu.

Ca mod de prezentare generala si de imagine a activitatii pentru care dorim sa va pregatim, am atasat doua link-uri pentru dumneavoasta:

Pentru toti cei care nu cunosc domeniul "FOREX", cat si pentru cei care si-au deschis deja/isi vor deschide un cont real de tranzactionare, organizam, la inceput, seminarii gratuite.

Vrem ca toti cei interesati sa cunoasca si sa aprofundeze domeniul nostru, mai ales ca, in urma cunostintelor dobandite, se pot castiga sume importante de bani- scopul tuturor celor care lucreaza in lumea afacerilor.

Cu pregatirea pe care v-o oferim veti fi capabili sa cunosteti si sa stapaniti :

1. Ce este Piata Valutara Internationala, si termenii generali;

2. Ce inseamna Money Management & Risk Management;

3. Importanta sistemului de tranzactionare si a strategiilor aferente;

4. Cum se realizeaza o Analiza Tehnica;

5. Cum se realizeaza o Analiza Fundamentala;

6. Cum se foloseste Platforma de Tranzactionare.

Sistemul este gandit pentru a oferi cunostintele in mod progresiv, astfel incat fiecare cursant este liber sa hotareasca nivelul pana la care isi propune sa ajunga caci oferim ulterior cursuri intensive (de 5 zile respectiv de 12 zile), cursuri individuale, cursuri pentru avansati , masterclass-uri, etc

Celor interesati sa-si puna in valoare cunostintele si aptitudinile dobandite in cadrul cursului, le oferim posibilitatea de a obtine un job care consta in tranzactionarea cu capitalul companiei, sau al investitorilor nostri prin Master-Invest, un serviciu unic pe piata din Romania.

Salariul este de 3500 lei lunar, plus bonusuri in functie de performanta. Oferim atat posibilitatea de a participa in programul "Trader Management System" cat si "Proprietary Trading”.

In urma cursurilor gratuite, indiferent daca alegeti sau nu sa ramaneti alaturi de noi, va asiguram de toata prietenia noastra si va rugam sa ne lasati un mesaj despre lucrurile pe care le putem perfectiona in viitorul pe care ni-l dorim, pentru toti, mai bun.

Pentru toti interesati de serviciile noastre, va rugam sa ne contactati pentru a stabili o intalnire cu unul dintre expertii nostri.

Cu stima,

Echipa PROFIT POINT Bucuresti
Partener TeleTRADE D.J. & Optimum Invest
www.profitpoint.ro
www.teletrade-dj.ro";

Am incheiat mesajul. Pentru mine nu este altceva decat o manipulare. Mai ales ca eu nu am participat la vreun interviu de-al lor si totusi mi-au trimis mail spunand ca as fi participat. Concluziile le trageti singuri.

eu Sambata, 1 Martie 2014
Hello, am fost si eu la un interviu la aceasta firma, ce pot sa va spun???, decat ca feeling-ul meu nu ma inselat se pare....
Cand am fost informata ca pentru a ma angaja la ei trebuie sa urmez un curs pe care eu sa mi-l platesc...mi-am zis "un angajator daca te vrea, te vrea, nu te pune sa platesti u ceva..." si se pare din ce am citit, ca bine am facut ca nu am dat curs invitatiei lor....
Imi pare sincer rau de cei care au fost pacaliti....
loree Luni, 7 Iulie 2014

Buna, am citit comentariile voastre despre aceasta firma sau ce ar vrea sa fie asta.. am facut cursul teoretic si am dat acel test teoretic urmand acum sa achit cei 700 ron pt cursul practic.ideea e ca mi-am pierdut entuzziasmul citind pe forumul asta ei au spus ca restituie banii indiferent de situatie si ca daca nu iei testul practic iti ofera sansa sa il mai dai si ca oricum ei te ajuta si ca vei lucra in companie de asemenea, cel cu care fac trainingul spunea ca a avut numai rezultate bune, ca altfel el este sanctionat. Va rog sa imi spuneti daca asta vi se spunea si voua si ce sa fac, este totul o minciuna? Si-a primit cineva banii inapoi? S-a angajat cineva la ei?

Andrada Joi, 10 Iulie 2014
Buna ziua!
Am fost ieri la interviu..relativ usor de ajuns...exact cum a fost descrisa firma ti se cer 700 ron pentru curs...Nu merita..
oana Miercuri, 23 Iulie 2014

Am fost la interviu in iulie 2014. am fost la interviu de dimineata ,domnisoara de la HR pe mana cu managerii acelasi discurs ,aceleasi vrajeli.Ei fac interviuri in fiecare zi de la 10 00 pana la 15 00 si surpriza fac asta de ceva ani.Dupa interviu un curs de 1 saptamana teoretic (o introducere gen wikipedia ,de 2 lei) dupa care urmeaza un curs intensiv 2 saptamani practica.Percep o taxa de 700 de Ron garantie la finalul ``practicii`` o sa dai un examen pe care nu-l vei lua si vei pierde cei 700 Ron.Din 31 de persoane nu a luat nimeni testul.Nu stiu daca a luat vreodata cineva testul dupa cele 2 saptamani .

mario Miercuri, 30 Iulie 2014
eu am luat legatura cu ei azi, le-am spus ca deja am urmat niste cursuri si ca vreau sa sustin direct testul de angajare si au acceptat. va tin la curent
andrei Vineri, 22 August 2014
Am fost astazi la interviu. Toate bune si frumoase (parca prea frumoase) pana mi-a spus cu jumatate de gura domnul acela (aparent manager) ca trebuie sa achit 700 ron ca o garantie ca ei nu-si pierd timpul degeaba. Mi s-a parut putreda si ilogica: ti se promite salariu de 3500 ron cu conditia sa faci 20% profit. Cand incepi sa tranzactionezi bani reali, ti se da un cont cu 5000$. Ori daca faci 20% profit inseamna 1000$ fix salariul tau. Ei ce castiga?! Cand l-am intrebat asta s-a fastacit putin si a zis ca din nu stiu ce share, comisioane etc. Totusi nu ma pierdea daca nu-mi zicea de cei 700 ron... Cum a zis si cineva mai sus: daca un om te vrea, te vrea. Faci training si te angajezi. Asta cu 700 ron sa-ti platesti cursurile sau ca garantie e bullshit! N-o sa ma duc la training.
Vasy Marti, 26 August 2014
Eu am urmat cursul teoretic de o saptamana, apoi la cursul practic le-am zis si demonstrat ca nu am niciun ban. Am discutat cu managerul, i-am placut, si m-a lasat sa tin acel curs practic GRATUIT. Deci nu spuneti ca fac asta doar din taxele pe cursuri. Am dat testul dar l-am picat. Si acum ramane alta metoda de a ma angaja la ei: de a face tranzactii pe bani reali si a le arata lor.
dac Marti, 16 Septembrie 2014
nu va duceti,va pierdeti timpul de pomana.Totul este o minciuna.Ei vor clienti nu angajati.Mint cu nerusinare in anunturile postate pe net,ca angajeaza ,dar de fapt ei vor sa le dai bani pe niste cursuri,si apoi sa te inregistrezi pe platforma lor si bineinteles sa dai alti bani,castigi daca ai noroc.Ca sa va dau un exemplu este cum i-ati plati unuia 700 lei,si apoi cateva sute de euro ca sa iti spuna cum sa joci la loto,apoi iti cumperi bilete si daca pierzi asta e n-ai avut bafta.Daca ar fi corecti ar pune asta in anunt,dar nu ar mai veni nimeni,asa ca s-au gandit sa atraga fraierii promitandu-le locuri de munca.Sunt ca anunturile cu job-uri in strainatate,doar ca astia sunt niste excroci mai inteligenti,le iau banii la fraieri apoi ,in loc sa fuga cu banii (cum fac cei ce promit job in strainatate) ,te pun,vezi Doamne,sa dai un test -tot cu ei,pe care bineinteles il pici,si gata banii-au zburat in buzunarul lor cu mare eleganta.
Ralu Miercuri, 17 Septembrie 2014
Promisiuni de cursuri gratuite, apoi o suma de 400 lei garantie (care sunt restituiti in momentul semnarii contractului, DACA esti selectat pt angajare), apoi iti flutura salariul minim garantat de 4500 lei =)), 3 etape de selectie - toate astea la sediul din iasi. Nu stiu cand se vor lecui oamenii de tepe de genul. Merg pe acelasi principiu ca agentiile de intermedieri locuri de munca in strainatate, care au gasit o nisa la limita legii, sa scoata bani de la prosti.
Ralu Miercuri, 17 Septembrie 2014
Am uitat sa mentionez ca pe ejobs ei nu-si posteaza numele firmei, ci doar "confidential". Seriozitate maxima, nu gluma!
klau Luni, 22 Septembrie 2014
Am fost contactata de cei de la Profit Point pentru a merge la un interviu si citind parerile voastre sunt acum in dubii daca merita sa pierd timpul cu acest interviu sau nu....Am observat ca pe ejobs (asa am aplicat pentru postul lor de "operator tranzactii") nu au trecut numele firmei ci "confidential". Abia cand m-au sunat si au precizat numele companiei am inceput sa fac un research. Sincer nu am lucrat niciodata in acest domeniu, ma tenta dar acum ca citesc de taxe pe care le percep de 700lei....mi se pare incredibil. Am citit din parerile voastre ca v-au oferit suma de 3500 lei. Am o intrebare: daca tranzactionezi si pierzi bani si nu realizezi nici un profit atunci ce se intampla?Nu mai iei nici un salariu?Vi cu bani de acasa? Mai sunt curioasa...v-au mentionat ceva de program de lucru?Multumesc si astept sa ma lamuriti si pe mine ca sa stiu daca are rost sa mai merg la acest interviu sau nu.