Forum despre Profit Point

gogoasha Marti, 23 Septembrie 2014
Sa raspund pentru cei de mai sus: da se cer banii aia, 700 de ron pentru 2 sapt de training practic, da se oafera salariul fix de 3500 de ron si sa faci cei 20 % profit, programul este flexibil si poti lucra de pe orice si de oriunde vrei 4h/zi daca vrei mai mult sau mai putin,eu din cate am inteles oricum o dai banii nu tii mai da inapoi cei 700 de ron, iar salariul nu il iei nici pe ala daca nu faci cei 20% profit, cica mediu,, chiar daca faci tranzactii si iti pierzi noptile. unii se lasa pacaliti altii cum am vzt mai sus nu...multa bafta tuturor in alta parte dar nu la astia.
anca Joi, 25 Septembrie 2014
Si eu am fost la un interviu la Profit Point si eram tentata sa ma duc de azi la cursurile teoretice dar dupa ce am citit pe acest forum nu cred ca o sa ma duc, oricum nu am banii necesari pentru taxa plus drumurile Turda-Cluj. Chiar as fi curioasa sa scrie cineva care e angajat la e,i aici pe forum sa vedem daca chiar se poate dar se pare ca pana acum nu a scris nimeni asta.
gabi Luni, 29 Septembrie 2014
si eu am fost azi la interviu la ei , aceleasi gogosi , orice angajator serios care vrea sa lucrezi pentru el nu isi permite sa mai piarda inca o luna , pentru a te invata si pe banii tai ,o firma serioasa care are nevoie de personal organizeaza internship , simplu
cosmin311 Marti, 30 Septembrie 2014
Buna ziua! bine v-am gasit.
Tocmai acum 3 ore am fost contactat de cei de la Profit Point pentru a merge la un interviu maine la ora 15:45 pentru postul de operator tranzactii,ceea ce inseamna ca dumneavoastra veti primi in administrare capital oferit de catre companie.Insa mai multe detalii veti stabilii la interviu.

Dupa ce am citit parerile voastre ii am dat mail celor de la Profit Point si ii am pus urmatoarele intrebari:

.Este adevarat ca trebuie sa fac un curs teoretic o saptamana si apoi cel practic de 2 saptamani in care trebuie sa achit cei 700 de lei?

2.Este adevarat ca salariul este de 3500 de lei cu conditia sa fac profit 20% din acel capital ?

3.Daca nu indeplinesc cei 20 % ce se intampla ?nu mai primesc bani sa inteleg sau o sa fiu dat afara.

Sunt curios ce raspuns o sa imi dea, daca nu citeam parerile voastre veneam maine la interviu si bine ca m-am documentat si am citit aici ,in concluzie nu ma duc pentru ca nu vreau sa pierd timpul degeaba.
cosmin311 Miercuri, 1 Octombrie 2014
Deci pana acum nu am primit nici un raspuns dupa cum am spus mai sus.
In final e teapa! Aveti grija , sa nu va duceti !
Bafta!
Debora Marti, 14 Octombrie 2014
Daca va rog imi spuen-ti ce intrebari ati avut la interviu? :) multumesc!
FXX Miercuri, 22 Octombrie 2014
Dupa exeperianta mea cu profit point pot spune urmatoarele:

I. Profit Point nu este interesat sa angajeze. Acest lucru este cat se poate de clar. Daca vreti sa va angajati la ei, sansele sunt de maxim 2%. Dvs. evaluati.
De ce? Cursul (600-700 RON/2-3 saptamani/2 ore/zi)pe care il predau ei, este un curs introductiv. Din acest curs rezulta o promovabilitate a testului de 1-2%; Profit Point recunoaste acest lucru. Cum poate un investitor sa ofere un cont real pe baza unui curs introductiv? Chiar si cei 1-2% care iau testul si sunt angajati, nu rezista prea mult din cauza conditiilor de tranzactionare impuse pentru realizarea targetului, de care depinde salarizarea.
Mai simplu, trebuie sa promovezi un test de raliu pe baza unui curs de biciclete. Este un curs insufficient pentru a promova acest test. Asta nu inseamna ca informatiile de la curs nu sunt bune;
Rezulta, LOGIC, ca informatiile de la curs nu sunt suficiente, RAPORTAT LA CONDITIILE DE EXAMINARE. Conditiile de examinare sunt discutabile. Conditiile de examinare sunt puse la indoiala chiar de angajatii Profit Point.
Acest tip de oferte induc in eroare, creeaza iluzii, si sperante exagerate. Oferta lor nu este clara, nu este limpede. Lucrurile sunt tulburi incepand cu anuntul de angajare, si asa vor fi pana la sfarsitul testului. Metoda de promovare a ofertei este la limita legii.
Intradevar, oamenii sunt lacomi, credului, lipsindule ratiunea de a evalua o astfel de oferta. Lacomia este una dintre caracteristicile importante pe care se bazeaza aceasta oferta; nu in ultimul rand lenea.
Profit Point are ca obiectiv realizarea de profit din predarea cursurilor, si din atragerea de investitori. PUNCT. NU DIN ANGAJARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Inainte sa da-ti banii pentru curs:
1. Intrebati-va:

a. Ma intereseaza acest domeniu? Sunt curios?
b. Inteleg acest domeniu? Inteleg ce este si cum functioneaza un broker? Ce este si cum functioneaza Forex? Ce este si cum functioneaza leverage?
c. Care este hobby-ul/pasiunea mea?
d. Sunt dispus sa platesc un curs introductiv, iar sansele de promovabilitate a testului sa fie de 1-2%?
e. Vreau sa ma angajez la ei?
f. Imi permit sa tranzactionez pe cont propriu/ imi permit sa pierd x suma de bani?
g. Stiu care este rata castigatori/negastigatori, profitatbili/neprofitabili?
Dupa prima saptamana gratuita (in care se creeaza iluziile..),

2. Intrebati trainerul/directorul agentiei:
a. de ce nu ne-ati spus de la inceput (de cand am avut interviul) care sunt conditiile, legate de taxa/taxe pentru curs? Nu este normal sa ne dati toate informatiile de la inceput, mai ales cele legate de taxe?
b. care este promovabilitatea (procentual) testului?
c. cum este posibil sa predai un curs si sa ai promovabilitatea atat de mica? vi se pare normal?
d. daca promovabilitatea este atat de mica, inseamna ca ceva nu e in regula cu pregatirea. LOGIC! Cum comentati?? Cum va simtiti dumneavoastra ca professor, cand vedeti ca ”studentii” dvs. pica pe banda rulanta; ca stundentii dvs. sunt ”prosti”.
e. cate persoane s-au angajat de la agentia respectiva, in ultimele 3 luni, si cat timp au rezistat? Banuiesc ca stiti ce se intampla cu angajatii dumneavoastra.
h. Si inca o data:
VI SE PARE NORMAL SA CA ACEST TEST SA AIBA RATA DE PROMOVABILITATE ATAT DE MICA???
DA sau NU?
Incercati sa obtineti raspunsul simplu, DA sau NU !!! orice alt raspuns inseamna sau argumentare este in plus, si face parte din inducerea in eroare.
VA recomand sa mergeti cu intrabarile pe hartine sis a va notati toate raspunsurile, iar apoi sa faceti o evaluare a SANSELOR dvs. si sa luati o decizie dupa o zi, doua.

II. Dupa ce ati picat testul si vi se propune sa investiti 1000-2000$ (cu tot felul de oferte, bonusuri si concursuri) intrebati:

a. vi se pare normal sa investesc aceasta suma dupa ce am picat testul?
O sa vi se spuna ca pe real e altfel, etc. Eu va recomand, in conditiile in care sunteti in continuare curiosi de acest domeniu, sa stati pe demo (sa va faceti o strategie) pana in momentul in care strategia voastra/asteptariele vor fi pe masura/castigatoare. Forex necesita disciplina, este nevoie de disciplina si pentru a incepe. ALTFEL, nu mai aveti dreptul sa dati vina pe ei.

Cu toate acestea, pentru mine a fost o experienta buna, pentru ca am fost si sunt in continuare interesat si curios de acest domeniu. Aceasta experienta cu bune si mai putin bune, este doar o mica parte dintr-un domeniu .
Forex functioneaza. E nevoie de M U L T mai multa exeperienta si studiu decat un curs introductiv.
Iar majoritatea comenturilor de aici sunt adevarate, chiar daca angajatii Profit Point va vor spune ca cei care pun commenturi aici sunt looseri. Eu cred ca nu sunt looseri; sunt oameni de buna credinta, care au avut incredere in Profit Point.
Una peste alta, Forex exista, va exista, si va functiona in continuare, cu acelasi randament de castigatori vs. pierzatori; adica cei mai multi vor pierde, IN SCHIMB, Profit Point INDUCE IN EROARE !!!!!!!!!!!!!!!
Nelu Marti, 28 Octombrie 2014

Eu am facut cursul si am si tranzactionat pe banii mei. Ideea este ca eu am facut cursul pentru a tranzactiona pe banii mei, nu eram interest de angajare. Nici nu poate fi vorba de asa ceva. Am pierdut banii, dar am avut neplaceri cu platforma lor de tranzactionare. Adica mare parte din bani I-am pierdut pentru ca in timpul unei stiri importante a picat platform, cam jumatate de ora si nu am putut inchide ordinul pe un profit. Cand si-a revenit erau pe minus mare. Deci acest lucru tine de Directia De Combatere A Crimei Organizate.

Altcineva Sambata, 1 Noiembrie 2014
FXX, bun!
Am aplicat pe bestjobs pt postul de Operator Tranzactii, postat de compania Confidential.
Sunt sunat sa ma prezint la interviu de catre compania Profit Point, sa ma prezint la adresa de mai sus de pe langa Victoriei.
Caut pe Best jobs sa vad aplicatia si gasesc la descrierea postului "Job-ul nu implica atragerea de noi clienti, contactarea clientilor sau investirea unui capital propriu". Sincer chiar fraza asta m-a facut sa caut info despre companie si post.
Va multumesc pt ca m-ati ajutat sa nu pierd timpul.
brianddi Duminica, 2 Noiembrie 2014
M-au chemat si pe mine la interviu, dar nu mi-au dat un mail de confirmare, ci un sms! Probabil se tem sa nu mai primeasca mesaje incomode.
Cred ca le dau si eu un sms sa le zic ca nu ma duc.
hombre732 Vineri, 7 Noiembrie 2014
pe mine m-au chemat la un interviu pe ceva post de manager...cand i-am intrebat la telefon, depre ce fel de manager ar vorba, nu mi-au zis nimic...ce pareri aveti?
? Vineri, 7 Noiembrie 2014
iti dau 3500 lei salariu daca faci 1000$ profit din 40 de tranzactii lunar adica 2 tranzactii pe zi (lucratoare) ei isi scot banii din spread ..adica atunci cand initiezi o tranzactie u pleci de la minus 3 pct adica 30$...faceti voi calculele.......adica trebuie sa sti foarte bine sa tranzactionezi si sa recuperezi si spreadul
Neli Miercuri, 12 Noiembrie 2014

Acest SRL Profit Point este folosit de compania Teletrade ca o firma de bagat in fata, chipurile pentru a-I pregati pe cei care doresc job.
Orice decizie veti lua sa nu cumva sa va deschideti cont de tranzactionare la Teletrade.
De ce?
In primul rand nu lucreaza cu nici o banca mare ca market maker, chiar daca va spun ca asa este. Trebuie sa afiseze pe site numele bancii si scrisoarea de garantie de la aceea banca.
Nu au conturi ECN, deci nu baga ordinele in piata si se bazeaza pe pierderile clientilor.
Au problem mari la executie, intentionat blocheaza executia ordinelor in timpul stirilor, serverul cade.
Va recomand celor care doresc sa invete sa tranzactioneze sa nu mearga la ei, tot ce va vor invata este" cat de mult se castiga si ce bine este sa-ti faci cont la ei la Teletrade".

Neli Miercuri, 12 Noiembrie 2014

TELETRADE ATENTIE! Cei care vor tine cursurile chipurile de pregatire pentru job sau tranzactionare, adica cei care vor sa va convinga sa va deschideti conturi de tranzactionare, vor incerca sa aduca vorba, cand prind momentul potrivit despre aceste pareri de pe forum, cu scopul de a spune ca numai looserii stau pe forum si ca practic nu este adevarat ce scriem noi aici. Fost angajat ca receptioner.

Constanta Joi, 13 Noiembrie 2014

Buna ziua , am fost si eu la interviu si de la inceput am simtit ca e ceva "cusut cu ata alba " asteptam sa-mi spuna ce taxa au ...sau ceva de genul si a fost de fapt "un curs gratuit" si al doilea se plateste 600 ron (la Constanta). Daca mi-as permite sa arunc 500-1000E pe fereastra as prefera sa ma plimb nicidecum sa-i "investesc" pe platforma lor . Parerea mea personala ESTE O ALTA MODALITATE DE A FACE BANI LA LIMITA LEGII pe niste cursuri introductive care nu-ti folosesc la nimic ...MARE ATENTIE !!! nu-i ajutati in mod constient sa se imbogateasca pe seama voastra .

Anca F. Luni, 17 Noiembrie 2014

Cat tupeu!!! Am fost contactata si eu pt ca aplicasem pe un sit de recrutare (bineinteles ca firma era "confidential"), dar dupa numarul de telefon am gasit firma si am aflat toate cele descrise de mai sus; si m-am hotarat sa ii sun! La capatul celalalt imi raspunde o persoana amabila pe care o rog sa imi raspunda cu da sau nu daca ei fac angajari, raspuns DA. Dupa aceea o mai intreb daca firma organizeaza cursuri si cat costa, raspuns:" tre` sa veniti aici si bla bla bla..........................". Si eu insist totusi cat costa un curs, la care imi raspunde pe un ton superior si tipand ca costa 600 ron un curs de initiere si sa ma duc la ei ca doar "menegerii" stiu sa-mi dea detalii. Si tot din Constanta.

Andrei Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Tot de la Constanta sunt si eu, si am fost chemat la interviu si am auzit aceeasi poveste(sanse de angajare bla bla ...600 ron bla bla ....)si mi-a mirosit ceva urat asa ca am decis sa caut pe net. Maine 20 noiembrie cica incepe cursul gratuit dar dupa ce am citit atatea lucruri parca nu m-as mai duce sa imi pierd timpul.
Philip Sambata, 22 Noiembrie 2014
am urmat cursul celor de la Profit Point in Iasi. am platit o taxa de 600 lei. Pentru cei care nu au habar despre cum se tranzactioneaza, cursul este foarte bun, cu un volum mare de informatii, dar totodata, nesatisfacator pentru a putea promova testul. conditiile pentru promovare sunt destul de dificile. angajarea se face pe baza de contract de colaborare, cu un salar de 3500 lei brut, daca obtii un profit de 20%. Nici eu, nici vreo-unul din colegii mei cu care am facut cursul nu am promovat. Totusi, in baza cunostintelor acumulate, nu pot considera ca am aruncat banii pe fereastra.
Pentru KS linkul tau este gresit. Firma care ofera capitalul de tranzactionare se numeste Optimum Invest. este un investitor strain. nu are nici o legatura cu Romania.
Timis Miercuri, 26 Noiembrie 2014
Din moment ce rata de promovare a testului este de maxim 2% e LOGIC ca ceva NU ESTE IN REGULA.
Comentariile de aici sunt adevarate in toatalitate.