Forum despre Project Work - Munca pentru toti

Laura Vineri, 27 Iunie 2014
@Diana
Buna Diana asta e site-ul lor:http://www.cautlocdemunca.com/
iar sms-ul costa scrie aici: tarif 1 euro fara tva-tot pe site.
Parerea mea este ca daca nu stii de ce te-au contactat sa nu aplici.Nu te obliga nimeni cu nimic.
Daca nu este in ordine nu aplica parerea mea.Defapt nici eu nu auzisem de undelucram.ro pina acum nu este prea cunoscut site-ul.Succes in promovara lui poate mai multi o sa auda de el astfel.Sper sa te ajute Diana daca te intereseaza asa mult.
Laura Vineri, 27 Iunie 2014
@Diana
Inca ceva Diana am vazut tot aici un mesaj trmis de ei vad ca are un buton de dezabonare apesi acolo si scapi de ei daca te deranjeaza si gata nu mai ai probleme.Daca ne deranjeaza ceva pur si simplu trebuie sa ignoram ca la televizor apasam un buton si schmbam programul eu asa procedez cu ceva care ma deranjeaza.
Atita timp cit nu ma obliga cu nimic nu sunt nevoit sa o fac asa sfatuiesc pe oricine daca un lucru este prost nu platesc si gata.
Am citit pe site la ei nu prea vad ceva neobisnuit.De ce sa iti ia banii daca nu au cum?
Cit despre treaba cu sms precis au firma deoarece nu pot incheia altfel de contracte cu operatorii de telefonie mobila asta stiu precis ca nu se poate,fratele meu stie sigur ca asa este.
Practic tu platesti operatorilor tehnic pentru un serviciu facut asa e procedura-de asta platesti operatorii de telefonie mobila fac un serviciu nu m-ar mira sa fie o firma a unora dintre directorii de pe acolo,nimic nu este exclus.Bafta.
diana Vineri, 27 Iunie 2014
in sfarsiiiit un raspuns pertinent. multumesc din suflet Laura. acum ma faci sa cred ca am cam exagerat cu primele mele mesaje dar cand esti luata din plop fara sa stii despre ce vorba e greu sa nu intri la banuieli :( si pe siteu lor tot asa,e un pic ambigua informatia dar iti multumesc pt explicatii. cred ca o sa incerc sa-i contactez sa colaborez cu ei sper sa ma ajute cu loc de munca. multumesc inca o data laura. uite deaia e bine cu forumuri gen astea undelucram softpedia. mai vorbeste lumea si afla daca e bine daca nu. in loc sa se certe forumurile si situerile intre ele mai bine ar colabora, sigur am avea toti de castigat.
ZumZet Marti, 5 August 2014
Butonul de dezabonare nu merge..
ZumZet Marti, 5 August 2014
My bad, a mers. Dupa cateva incercari, ce-i drept..
Deea Marti, 5 August 2014

buna, a mai primit cineva mailul celor de la Project Work intre timp. Eu l-am primit azi. Mi se pare f suspect, pe langa cele mentionate de voi, anterior. Iar codul meu unic de inregistrare, nu e de fapt unic, este tot 07agbv90... eu una nu am de gand sa trimit nici un mesaj. a trimis careva mesaj la nr lor?

Deea Marti, 5 August 2014
sa nu mai spun de "Notta" au :))): Notta:
Acest e-mail nu este un spam.Acest e-mail este confidential si nu poate fi folosit ca mijloc de proba in Instantele de Judecata.In cazul in care acest e-mail a ajuns din greseala la Dumneavoastra si nu va este adresat va rugam sa il stergeti imediat.Orice divulgare a informatiilor, privind continutul prezentului e-mail, constituie infractiune prevazuta de Codul Penal si Codul de Procedura Penala si se pedepseste conform legislatiei in vigoare.
Andreea Miercuri, 6 August 2014

Serviciul telefonic e dezactivat (”momentan indisponibil), deci nu pot fi contactati, codul primit e identic cu cele vazute de mine pe forum, mail-ul e lung si incoerent, NU EXISTA referinte pe Internet, nicaieri. Nu au niciun fel de validare a unei institutii publice, europene (dat fiind faptul ca sustin ca sunt un ”Program European”). De adresele de mail, pot face rost cu destul de multa usurinta. Al meu, de exemplu, e la vedere, pentru ca sunt traducator. Variantele sunt urmatoarele: creeaza baze de date cu informatii personale, pe care le vand ulterior (apoi, primiti sms de la companii producatoare de tutun, desi sunteti nefumatori), strang bani din sms-uri date de persoane credule samd.
A.

Michaela2014 Miercuri, 6 August 2014

Chiar ma gandeam si eu sa AVERTIZEZ pe oricine vrea sa stie in legatura cu aceasta „firma” ! Sunt niste...of, nu pot spune ce imi vine sa zic...sa zic mai frumos : niste needucati!
Am fost amenintata de un reprezentant al acestei firme dupa ce am primit mail si am raspuns la mesaj cerand sa mi se spuna de unde au datele mele(mail-ul era nesolicitat, nu aplicasem in nici un caz la ei ,desi ,ca si la @user spunea ca am aplicat) ), cat este comisionul si de ce nu specifica nici in mail nici pe site (am descoperit apoi pe net...) ca nr. scurt de telefon pe care l-a prezentat si @user costa 1,20 euro fara TVA. Le-am spus politicos ca nu am nevoie de serviciile lor . Ce credeti ca am primit ca raspuns??? Niste amenintari ca ma dau in judecata (???) , iar titlul mail-ului era „Cenzurati-va limbajul ca va dam in judecata”!!! Pentru ce???Eu nu stiam sa fi spus ceva gresit si am recitit mail-ul pe care il trimisesem :era total OK, ceream niste lamuriri, fara jigniri, fara limbaj indecent(oricum nu obisnuiesc asta in corespondenta...) cu ce am gresit??? Oricum , ironici, la urma tonul amenintator se inmuia si ma invita„calduros” sa aplic pe site-ul lor...Am simtit nevoia sa le raspund ca au incurcat mail-urile atasand copia de la ceea ce am trimis, ca dovada ca nu am scris nimic de incriminat si ca sunt la curent cu legile si limitele de limbaj d.p.d.v. juridic deoarece am studiat dreptul si ca nu doresc sa mai fiu contactata. Am primit un mail si mai amenintator si atunci mi-am dat seama ca ...nu sunt normali !!! Bineinteles ca m-a mancat...undeva sa le raspund(dar trebuia sa le dau o lectie ca nu vorbeau cu Mucea, cum aveau impresia) si sa le spun ca dupa noile prevederi legale hartuirea (pe care era clar ca o practicau ei) se pedepsesste penal si ii rugam insistent sa nu ma mai contacteze, deoarece nu am solicitat nici serviciile , nici mail-ul lor si imi exprimam dezacordul cu orice are legatura cu ei si serviciile lor. Evident am mai primit un mail in care eram efectiv injurata si amenintata ca ce-mi fac ei si ce tari sunt ei !!!
Cam asta am inteles eu din ceea ce am vazut : indiferent de ceea ce ofera,atunci cand le arati ca nu te pot pacali isi arata adevarata fata !!! Am vrut sa fac reclamatie la politie avand la mana toate mail-urile pe care le-am primit de la ei, insa m-am gandit ca nu e bine sa te pui cu prostii !!! Insa i-am avertizat ca mail-urile cu care m-au contactat le trimit la spam si apelez la Google sa le blocheze, iar daca mai primesc ceva de la ei merg direct la politie !!! Culmea, cum am spus cuvantul magic „politie” cum s-au linistit ! Nu am mai primit de atunci, absolut nimic,desi i-am timis la spam,iar daca ar trimite,as putea vedea...Asta pentru mine inseamna doua lucruri:
1. Stiau ca daca merg sa-i reclam voi avea castig de cauza
2. Aveau mai multe de ascuns de aceea s-au „cumintit” pentru ca nu cumva sa se descopere mai mult decat cum s-au purtat cu mine !
Asa ca oameni buni, daca nu vedeti toate conditiile negru pe alb, chiar daca nu va place ceea ce va spun ei, NU VA LASATI PACALITI !

Grigore Vineri, 8 August 2014
@Mihaela
Draga mihaela esti slaba.
Te rog sa te duci la politie.
Daca ea asa cum sustii te rog sa te duci sa reclami dar ma cam indoiesc ca este asa.
Nu cred ca te-a injurat nimeni si in schimb nu ti-a zis nimeni ca te da in judecata ci doar ca iti face o simpla plingere penala datorita injuriilor aduse.
Bafta la politie si poate o sa inveti sa nu crezi ca Romania este un sat fara caini.Insulta si calomnia se pedepsete draga mea.
Grigore Miercuri, 13 August 2014
@Michaela
Draga Michaela cea curajoasa poate ne informezi si pe noi cum e cu politia ce ai facut.
Daca ai invatat ca insulta si calomnia se pedepseste in Romania.Lucurile in Romania se mai misca si incep arestarile dupa cm se vede treaba iar astia care cred ca le stiu pe toate e timpul sa plateasca mai ales cind fac acuzatii nefondate si gratuite.Asteptam parerea ei dar acum vad ca tace milc,oare de ce?
Gelu Miercuri, 13 August 2014

Am intrat si eu azi pe site-ul lor. Slab, prost facut, plin de greseli gramaticale si link-uri moarte. Pare un paravan legal pentru a mulge bani de la fraieri. Sectiunea termeni si conditii e mai putin decat sumara, mentionand doar ca iti tin datele personale si le prelucreaza conform acordului (care nu e vizibil nicaieri). Un astfel de organism trebuie sa fie inregistrat. Lipsesc cu desavarsire datele firmei care detine site-ul. Au o lista sumara de firme, pe care le poate obtine oricine de pe site-ul mfin.ro (ministerul de finante), doar ca sa dea impresia ca aia sunt colaboratorii lor. O mare vrajeala.

Cineva din grupul celor tepuiti cu adaugarea cv-ului in baza de date ar trebui sa se adreseze politiei. Desi vad fin comentarii ca tepuitorii nu au scrupule in a ameninta si a rade in nas oricui posteaza aici. Evident, au verificarea acestori postari in job-ul zilnic. Felicitari! In loc sa cheltuiti banii luati pe bautura si distractie (cum face orice tepuitor), trebuie sa ii folositi de fapt pt postaci pozitivi aici pe undelucram. Prost management!

Gelu Miercuri, 13 August 2014
Putin research facut pe baza de date publica de domenii .com
Surpriza! Teparii sunt in Australia (asa se explica perioadele din zi in care sunt activi pe forum):

Registrant Street: C/O ID#10760, PO Box 16 Note
Registrant City: Nobby Beach
Registrant State/Province: Queensland
Registrant Postal Code: QLD 4218
Registrant Country: AU
Registrant Phone: +45.36946676

Datele de mai sus sunt publice pe whois.com. Domeniu inregistrat din Australia, gazduit in Romania de ClausWeb srl (care nu are nicio vina pt ce fac smecherii astia).
Grigore Joi, 14 August 2014
Cei care sunt inca nedumeriti de aceste postari ale unor oameni frustrati pot verifica firmele angajatiare si sa vada locurile de munca postate pe site-urile clasice de angajare.
Asta este o modalitate simpla de verificare.Cei care spun ca nu se angajeaza sa verifice pe site-urile de incredere presupun:Bestjob,Ejobs,Myjob,etc
Sincer aceste oferte exista.Nu stiu ce inteleg cei ce posteaza aici dar macar fiecare sa gindeasca cu capul sau.
Sunt mai multe aspecte dar unor persoane lipsite de discernamint nu prea poti explica multe.
Va urez tuturor ginditi,ginditi,cu capul vostru.
Rares Joi, 14 August 2014
Sincer vreunul din cei care scriu aici este angajat pe undeva?
pe unde sunteti angajati?Vreau si eu niste nume de companii?
Daca cineva este apt sa comenteze aici sau sunt doar copii si someri?
E cineva destul de copt la minte sa imi raspunda.
Eentual si ce job a efectuat sau sa isi dea numele pentru credibilitate.
De ce va ascundeti daca sunteti sinceri sicorecti?
Astept un raspuns sincer daca se poate dar ma cam indoiesc de acest lucru.
Rares Joi, 14 August 2014
Ma refer la Gelu care habar nu stie sa citeasca un domeniu si unde este el inregistrat.dar si la MIchaela.Citi ani au?Au lucrat vreodata undeva sau sunt asa cum cred eu doar niste teribilisti care se cred grozavi si atotstiutori?Astept un raspuns.....
Gelu Joi, 14 August 2014
@Grigore: www.whois.com - scrie acolo cautlocdemunca, lasa presetat domeniul pe .com, apasa 'search'. In urmatorul ecran vei vedea adresa site-ului vostru ca fiind luata. Apasa pe link-ul 'whois' si lumineaza-ma daca am citit ceva gresit. Vad ca nu ma corectezi draga Grigore (sau celelalte alias-uri pe care le-ai folosit in paginile anterioare cand te laudai ca te-ai angajat). Doar acuzi, in ideea ca cineva pune botul.

@Rares: astept si eu sa vad ca cineva care s-a angajat posteaza macar numele firmei unde s-a angajat. Facem noi verificarile.

@Grigore: sper ca nu ti-ai comparat ciudatenia de site (ca sa nu zic altfel) cu bestjobs, ejobs etc. Acolo firmele posteaza anunturi direct, si nimeni nu cere bani pr intermediere. Firmele nu sunt ascunse dupa un paravan ca la voi. Nu te ia nimeni cu vrajeala ca nu-stiu-ce soft a ales pe baza cv-ului. Sunteti doar niste tepari care fac bani de pe urma fraierilor si vor vinde intr-un final si baza de date de cv-uri pe bani grei. Stiu si eu cum se lucreaza in aceasta industrie.

Respect,
Gelu
Grigore Vineri, 15 August 2014
@ Gelu
Pe scurt Gelule cum banuiam esti un copilas care nu a lucrat in viata lui undeva si care in continuare sustin ca nu stie ce e viata si habar nu are sa citeasca un servar-fireste ca serverele sunt gazduite si au backup in alte state toate site-urile au(asta are si in SUA daca citesti mai bine),esti slab pregatit,in fine.Apoi daca nu ai fi asa slab informat ai stii ca pentru a lucra cu Orange,Vodafone,Cosmote in Romania nu in pachistan iti trebuie firma sau firme inregistrate in Romania legal care sa plateasca statului Roman inpozit,apoi cu prostiile si aberatiile tale ai putea sa stii ca acesta este un serviciu si daca nu era ceva corect si legal nu iti dadea nimeni aprobarea de atitia ani si se face pe baza de contract cu mai multe companii si firme implicate din pacate pentru tine,iar alte timpenii pe care le sustii nu au logica si acest site din pacate pentru tine este ceva legal si corect din toate punctele de vedere.In schib tu vorbesti fara sa stii absolut nimic crezind ca esti atotstiutor ca orice somer Roman.Esti foarte slab pregatit mai pune si tu mina pe o carte si mai intai de toate daca nu esti un copil teribilist angajazate undeva sa vedem cit te duce capul?
Gelu Vineri, 15 August 2014
Draga Grigore,

Cu parere de rau te anunt ca lucrez in IT ca si sw developer de 15 ani. In Romania. Cunosc si folosesc 100% corect limba romana.

Iarasi cu parere de rau, daca whois.com zice ca domeniul vostru e inregistrat DIN Australia si gazduit in Romania, ma tem ca ala e adevarul. Corecteaza-ma daca gresesc.

In al treilea rand, nu am spus nicaieri ca nu existati ca si entitate inregistrata in Romania. Am avut si eu un amarat de SRL si stiu cat de simplu e sa faci asa ceva. Si costa undeva la 800 lei toate actele. Probabil aveti si voi tot ceva de genul asta, altfel (cum zicea cineva mai devreme) nu puteati accesa servicul sms pe numar scurt. As fi interesat sa imi spui si numele firmei din spatele site-ului (oricum va gasesc pe listafirme.ro si va vad si cifrele declarate).

Nu in ultimul rand, site-ul dvs tot nu inspira incredere, e o adunatura de informatii trunchiate care overall dau impresia ca sunteti bine infipti in ceea ce faceti. Insa nu e asa, si asta o denota si postarile tale si ale 'celorlalti' angajati prin 'intermediul' vostru. Absolut niciun post nu arata informatii clare care sa inspire incredere. Doar trunchieri si, bineinteles, acuzatii. Tipic unei entitati obscure care are ceva de ascuns, si prefera sa acuze cu nonsalanta lipsa de inteligenta a cititorilor acestui site. Totul pentru furtisagul cu sms-ul contra cost trimis de disperati in a-si gasi un loc de munca.

Te asigur ca aici pe site nu sunt toti someri, prosti si aliterati. Si, majoritatea stiu sa foloseasca corect limba romana si semnele de punctuatie. Spre deosebire de tine. Probabil tu esti somerul agramat, aliterat, lipsit de inteligenta, care este platit doar sa refuleze aici si sa isi arate clasa. Poate ma insel. Esti doar o unealta folosita de altii mai destepti decat tine, care probabil iti dau 5 eur pe postare. Sau 1-200 lunar. Tu ar trebui sa te trezesti si sa "gandesti, gandesti cu capul tau", cum invitai deunazi pe altii.

Cu acelasi respect,
Gelu
Grigore Sambata, 16 August 2014
Draga Gelu daca tu lucrezi in IT esti cea mai saba persoana din acest domeniu.Sincer nu cred ca lucrezi in acest domeniu pentru ca ti-am explicat clar ca nu stii sa citesti corect unde este inregistrat un domeniu si ti-am dovedit asta.Te intreb ca tu tot doresti nume unde in IT lucrezi astept o denumire de firma si te asigur ca voi stii sa verific daca asa este.Prerea mea este ca nu lucrezi in acest domeniu pentru ca esti foarte slab si nu te angajeaza nimeni.Astept o denumire si apoi nu te mai da important pentru ca parerile tale sunt "nule" pentru ca esti mincinos.