Forum despre PTC

- Colegi tineri
- Atmosfera ok, in general
- Remuneratie decenta
- Training-uri, posibilitati de perfectionare
- Posibilitati de avansare in functie aproape inexistente in aproape toate departamentele
- Pizza gratis odata la 2 luni + excellence awards pentru a mentine moralul ridicat :)
- Management local tipic romanesc: managerii nu se coboara la nivelul multimii, sau nu se "trag de sireturi", au pretentia (atentie!) sa primeasca respect si angajatii sa se poarte cu grija pentru a nu le afecta "mediul", dau afara oameni pentru fara explicatii prea multe chiar si daca e vorba si de oameni care sunt dinaintea lor in firma, sunt vazuti foarte bine in afara, de catre management-ul strain, ei nu gresesc niciodata, HR management are prea mare influenta asupra angajatilor, si se poarta de parca ar fi seful firmei (foarte anormal).
- Unii colegi calatoresc mai mult in interes de serviciu
- Foarte multi au manager strain, ceea ce este foarte bine, in cele mai multe cazuri cu cateva exceptii
Concluzie: in general ok, dar sigur se poate mai bine.
Belissima Vineri, 1 Februarie 2013
Confirm cele scrise mai sus, atmosfera este ok, de altfel si colegii (majoritatea). Personal,am 2 lucruri de reprosat acestei companii :
1. faptul ca oamenii sunt dati afara de pe o zi pe alta (in sensul cel mai propriu al cuvantului)
2. atitudinea total ostila, demotivanta si descurajatoare a HR-ului.
Lychee Luni, 25 Februarie 2013
Mare adevar la capitolul nesigurantei jobului! Te temi oricand sa nu gresesti, de teama ca ti se gaseste nod in papura si zbori. Am vazut exemple reale! Trainingurile sunt varza, inadmisibil de putine si superficiale. Salariu bunicel, colegi ok in general (doar unii baga strambe), HR cu un comportament duplicitar.
suzy Sambata, 23 Martie 2013
Eu sunt cu PTC inca de la infiintare. Cred ca depinde in ce departament nimeresti si cum este seful de departament. Personal, sunt foarte multumita de sefa mea directa. E o fata de milioane, nu are figuri in cap cum au alte "sefe" de la PTC. Iti face placere sa lucrezi in echipa ei. Intr-adevar programul este de 9 ore, dar salariul este pe masura. Orele suplimentare se platesc. Nu au existat niciodata intarzieri la salariu sau alte surprize neplacute. Salariile sunt negociate in euro, ceea ce este extraordinar pentru Romania. Personal va recomand PTC fata de HP. Succes!
Adrianna Marti, 26 Martie 2013
As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre interviul la PTC, daca se dau teste de engleza, excel sau logica,atentie, ce intrebari ti se pun sau orice alta informatie utila.
Am saptamana asta interviu la ei pt un post de Junior Business Analyst (m/f) si as dori cam care este nivelul salarial din cadrul firmei oferit pt acest post si posibilitatea de marire pe parcurs, dupa cate luni. Multumesc anticipat.
salarii? Miercuri, 29 Mai 2013
cam la ce nivel sunt salariile?
EX: BA?
Oana Miercuri, 3 Iulie 2013
Salarii in general nu stiu ca nu am avut acces la astfel de informatii, al meu a fost 5000 net de la inceput pana cand mi-am dat demisia (perioada relativ scurta). Training-uri se pot face, dar sunt foarte slabe - aproape inutile. Brainwashing la greu, open space style - foarte greu de lucrat in galagia si agitatia respectiva - noroc ca nu prea se lucreaza decat seara de acasa - diferenta de fus orar dintre America si Romania. Atmosfera mi s-a parut incordata si comunicarea intre "colegi" la un nivel de amabilitate si zambete false. Exista cum au zis si altii inaintea mea cateva persoane care strica totul (pusi pe post de paznici, dar foarte incompetenti). Concluzia mea: pacat - ar fi putut sa fie bine...
Oana Miercuri, 3 Iulie 2013
As vrea sa completez ca sa fiu fair-play : laptop Dell i7, Blackberry, bonuri de masa, decontari si eu am avut noroc de un manager incredibil de bun (nu din Romania), dar din pacate a fost dat afara...nu am inteles de ce...
Marian Joi, 22 August 2013
Salut,

Merg la interviu pe postul de Junior Customer Operations Representative. Ce puteti sa-mi spuneti despre acest job: stres, salariu, beneficii dar si puncte minus?
Adrian Marti, 27 August 2013
Salut Marian,

Ne poti spune cum a fost interviul? ne poti da detalii? si eu urmeaza sa ma prezint pt aceeasi pozitie. M-ar interesa conditiile de lucru si nivelul salarial, pentru cine ne poate ajuta cu aceste info
? Miercuri, 4 Septembrie 2013
Pt Training Delivery Management Support a fost chemat careva la interviu? Cam ce salarii sunt, atmosfera? Mersi anticipat
job hunter Luni, 25 Noiembrie 2013
As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre interviul la PTC,interviul in ce limba e, daca se dau teste de engleza, excel sau logica,atentie, ce intrebari ti se pun sau orice alta informatie utila.
Am saptamana asta interviu la ei pt un post de Business Analyst si as dori mai multe detalii.
Multumesc!
Dan Vineri, 7 Martie 2014
Buna ziua, stie careva daca la PTC se poate lucra de acasa- daca primesti laptop? Care sunt salariile, cum mai este mediul de lucru? Va multumesc pentru cei care vor raspunde.
A. B. Vineri, 14 Martie 2014

Imi puteti spune cam care este salariul mediu in finante? Ms!
Eu Luni, 12 Mai 2014
Atentie unde aplicati. Firma plateste bine, dar maine te poti trezii fara loc de munca. Respectul pentru anagajat este 0.
rzv Marti, 1 Iulie 2014
Salut,

Pt. pozitia de IT Support Analyst stiti cam care este salariul?Atmosfera?

Multumesc
John Doe Marti, 8 Iulie 2014
Singurul avantaj este ca firma plateste o idee, dar doar o idee mai bine pentru posturile similare in alte companii. Nu exista deloc minimul de respect pentru angajat, cel care de fapt ii sustine in a merge mai departe. Poti fi dat afara de pe o zi pe alta fara a avea un motiv intemeiat. Se merge pe principiul '' nobody is irreplaceable''
Traininguri rare, iar atunci cand sunt, sunt in-house si lipsite de esenta. Exista un mare risc de plafonare.
un angajat Miercuri, 9 Iulie 2014
am fost chemat la interviu pentru o pozite de
Support/ Application Engineer.
As dori sa stiu :
-managerii sunt straini sau romani
-care este salariul in general o medie macar
-atmosfera, colegi, sefi
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
John Dow Marti, 25 Noiembrie 2014
salut, am fost chemat la interviu pentru o pozite de
Resource planning specialist.
As dori sa stiu :
-managerii sunt straini sau romani si cum se comporta acestia cu subalternii romanii; exista o comunicare buna cu managerii straini?
-care este salariul in general o medie macar
-atmosfera, colegi, sefi
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
alba Marti, 4 August 2015
buna! am si eu un interviu la aceasta firma si m-ar interesa care este sistemul de crestere al salariului de la an la an? managerii sunt romani sau straini?

multumesc.