Forum despre Quanta Resurse Umane

martian Miercuri, 3 Iulie 2013

Am fost in iunie la un interviu pentru serviciul 1240 pe limba italiana.Am rmas uimit la modul negativ cam la tot ce se intampla acolo.Mai intai lucrezi pentru alta companie dar contractul il ai cu ei,salariul cu ei insa trebuie sa fi mereu la dispozitia celor din Italia ca si program,totul se face in functie de ei.
In al doilea rand este primul loc de munca unde nu iti este platit trainingul(4 zile).Tinand cont ca se lucreaza de acasa ai nevoie de un pc si conexiune internet,la inceput iti vor spune ca nu este obligatoriu sa ai licenta windows dar dupa o luna iti impun aceasta conditie...iar licenta trebuie cumparata pe banii tai.Salariul este destul de mic,nu mai stiu sigur si nu vreau sa va induc in eroare insa nu se merita.
Un alt lucru negativ este faptul ca persoana cu care susti interviul este foarte slab pregatita iar italiana ei lasa mult de dorit......sfatul meu este sa le acceptati conditiile doar daca nu gasiti altceva de munca pentru ca la capitolul cerinte sunt foarte clari..insa la ce au de oferit totul este sub semnul intrebarii.

marco Miercuri, 18 Septembrie 2013
Nu inteleg utilitatea unor birouri deschise in tara (Craiova, Slatina...), daca personalul (!) de acolo nu are drept de semnatura pe contractele de munca. Trimiterea contractelor de munca temporara (!) pana la Bucuresti pentru semnat si inapoi este un comportament incorect fata de viitorii angajati. Dati, domnilor, toate instrumentele necesare filialelor deschise sau inchideti-le si am rezolvat problema.
DENISA27 Joi, 15 Mai 2014
Simplificand situatia e o firma care mie personal mi se pare ceva aiurea atat timp cat contractele de munca mai recent sunt pe o perioada de 1 luna cu prelungire sau dat afara . Pai ce vorbim noi aici ? Deci seriozitate ZEROOOO !!!