Forum despre RCS&RDS

rds Sambata, 9 Noiembrie 2013
stie cineva care e programul ca operator rds pe call-center cu limba spaniola? si ce salarii sunt?
Rcs Duminica, 10 Noiembrie 2013
Operator call center - digi tv, ce salarii sunt? Mersi.
Dragos Duminica, 24 Noiembrie 2013

Eu am lucrat in Call Center la ei prin 2007, cam 1 an am stat, tot timpul trebuia sa stai la pc si sa vb la telefon, nu ai internet si nu ai voie sa faci nici o alta activitate, chiar daca stai degeaba, ti se monitorizeaza si pauza de la toaleta. Daca intarzii sau depasesti pauza poti primi avertisment.

Eu am participat si la alte proiecte, trebuia sa-mi plateasca vreo 2000 ron pentru proiecte, nu am mai primit nimic, probabil ca trebuia sa-i dau un judecata, dar pe vremea aia eram cam tanar :) + ca eram prea fericit ca mi-am dat demisia.
Cam asta e in Call Center in Bucuresti, salariu insa era destul de bun pe vremea aia. Pe alte departamente am auzit ca este mult mai bine.

gulas Miercuri, 11 Decembrie 2013
aveti idee cat este salariul pe colectare debite?si cel de sefi sunt ? azi ma duc la ei la interviu.
call-center Joi, 12 Decembrie 2013
care este programul in call-center? si ce salariu ofera fiind incepator?
rds Joi, 19 Decembrie 2013
stie cineva care e programul ca operator rds pe call-center, si cu limba spaniola? si ce salarii sunt? multumesc
Aristocratul Vineri, 3 Ianuarie 2014

Hai sa clarificam putin treaba asta cu marele RCS RDS. Am vazut ca sunt ceva intrebari pt departamentul Sales si ceva pentru Call Center si o sa incerc pe cat posibil sa ating toate punctele sensbile ;)

Incepem cu salariile ca asta intereseaza pe toata lumea:
1. call center (agent in orice departament) - 2000 lei
2. sales hunting sme new business - 2675 sau 2900 depinde cat ceri :))
3. sales key account(huntig la dep large accounts ca asta inseamna) - 3500 dar nu te angajeaza direct ci trebuie sa fi trebut intai prin functia de hunter sme(2)
4. nu se dau tikete de masa idiferent de funtie sau departament
5. nu ai asigurare medicala decat cea de la stat
6. in afara de salariu nu ai niciun alt beneficiu(nici macar o reducere la abonament daca esti client persoana fizica)
7. mi-am amintit de prima de Craciun de 1000 Ron, dar cum doar ce a trecut Craciunul mai aveti de asteptat ceva :P

In mare feedbackul meu e negativ si contine anumite genaralizari privind aceasta multinationala care e defapt binationala (Ro si Ungaria :]] ) si sa va spun si motivele:

- contract de munca pe perioada determinata indiferent de rezultate(dep sales)
- in cc (call center) dupa 3/6 luni semnezi pe nedeterminat dar in acelasi timp semnezi si demisia in alb asa ca daca i se scoala peste noapte cuiva ca nu ii mai place de tine a doua zi esti out :))
- targetul la sales (care nu se face niciodata) e asa:
- sme new business:1000 de euro
- sme si large account retention: 500 euro(trebuie sa treci prin sme hunting intai plus ca ai 300 si ceva de clienti in protofoliu. Aici ai putea sa il faci dar nu prea ai timp)
- lage accounts new business(ce numesc ei key account manager): 1300 euro si se doreste doar banduri care sunt vreo 5 in toata compania. Restul sunt contracte cu valoare maxima 300 de euro luna. Poate or fi mai multe depinde cum catalogheaza fiecare "un brand"
- bonusurile (nu le iei niciodata) la sales sunt asa:
- la 70% din target realizat ai partea ta 30%
- la 100% target realizat ai partea ta 60 %
Stiu ca suna foarte bine si incanta pe multi cifrele astea insa faza pe care nu v-o zice nimeni e ca aceste bonusuri au intarziere de 6-8 luni iar ctr. tau de munca e pe 3 luni asa ca daca un quarter busesti cifrele pleci fara sa-ti mai iei banii(tare, nu?)
- in cc exista bonusul de operator expert care e de 400 de ron/luna - timp de trei luni. Bonusul se ia din 3 in 3 luni cu anumite conditii plus un test. Tragi tare sa iti tii parametri la nivel inalt(AHT, SL, note evaluari) si cu o sapt inainte de test ploua cu avertismente din nimicuri :)). Conditie obligatorie dealtfel pt primirea bonusului :))
- suportii si team leaderii din cc slab pregatiti ca si proceduri si aplicatii
- vanzatorii sunt foarte slab pregatiti dpdv tehnic, nu se investeste deloc in traininguri sau alte tool-uri pt vanzare. Daca stii ceva pt tine e bine daca nu te descurci cum poti.
- au scos Windows si Office de pe calculatoarele de munca, ai Ubuntu acum
- la sales cica ai masina de serviciu insa poate primesti poate nu. Large Account au ca sunt departament cu relatii, restul mai subtire. Cica vin niste Polo-uri noi de vreo doi ani si mai nou acum am vazut ca din Polo s-au facut WV UP :))
- masinile nu se pot folosi in interese personal deloc. Buget de benzina 500 Ron/luna, au doar RCA.

eu Marti, 7 Ianuarie 2014
Care este programul pt call center lb spaniola si in ce consta testul?
paula Miercuri, 5 Februarie 2014
in ce consta interviul de grup la rds?Am trecut de testul lor si au zis ca urmeaza un interviu colectiv de 3 ore?in ce consta ?
flavius Miercuri, 5 Februarie 2014
Am fost chiar azi la un interviu pentru postul de tehnician fibra optica, ce puteti sa imi spuneti ??? mi-au oferit 1700 in mana
Sunt seriosi, sau nu se merita sa imi pararesc locul de munca ce il am ???
Prelungesc contractele oameniilor sau ma trezesc fara loc de munca dupa 3 luni ??
alina Miercuri, 5 Februarie 2014
Paula , operator call center?si despre ce e testu ala.
motanu Marti, 11 Februarie 2014
Pentru operator call center lb en-es
-prima intalnire e in sediul din Panduri (unde e si callcenter-ul) si trebuie sa faci niste teste de logica, gramatica etc in romana engleza si spaniola (sunt extrem de usoare)
-a doua intalnire e in sediul din Staicovici cu HR (cea care v-a contactat la tel) si cel din Panduri; interviu de grup, (cam 10 pers) care consta in ; cateva cuvinte despre candidat, si cateva propozitii in engleza si spaniola. La interviul de grup atitudinea celei de la HR e un pic agresiva (probabil sa testeze) asa ca nu fiti "moi"
Programul e in ture de 9 (8+1) ore in intervalul 8 am-1 am de luni pana duminica
Contractul initial e de 3 luni iar partea financiara se discuta la al treilea interviu.
viitorangajat Vineri, 14 Februarie 2014
ce fel de teste sunt la interviu pentru operator call center ? mersi
eu Miercuri, 19 Februarie 2014

Buna ziua. Sunt nou aici ,,azi am fost la interviu ,dar prin relati ,pentru postul de tehnician retele, dar ce spuneti voi de salariu de 14 ,16 milioane ,vai de mine ,este deja ceva mirific . Eu am fost si au spus asa ca salariu este de 700 roni.

receseu Sambata, 22 Februarie 2014

lucrez in firma de cativa ani si as putea spune multe. am mai lucrat inainte in diverse companii mici si mari. sincer aici mi-a fost cel mai bine.
In ce sens? Mi-am vazut de treaba, mi-am facut treaba si am primit salariul luna de luna fara intarziere. multe lucruri nasoale din cele spuse de cei de mai sus sunt foarte adevarate dar avand in vedere ca inca lucrez acolo va rog sa intelegeti ca as vrea doar sa dezmint urmatoarele:

- lucrez de 5 ani de zile in companie si nu am auzit pe nimeni niciodata sa-si semneze demisia in alb. Si am prieteni in multe departamente: comercial, juridic, tehnic, fibra optica, casierie. Nimeni nici macar nu mi-a povestit vreodata de asa ceva. Este adevarat ca unii sefi mai sunt "cu caputzul" si am auzit ca forteaza angajatii sa-si dea demisia in loc sa-i dea afara. Dar de demisie in alb nu am auzit niciodata.
- fiecare "sefutz" umbla sa dea avertismente pentru ca de prin 2013 ne-am pricopsit cu un sef mai mare peste sefii mai mari de pana acum care seteaza targeturi cam imposibile de realizat, reguli foarte stricte samd. Si nerealizarea acelor targeturi insemana un avertisment si pt el. si nu d-ala scris. adio direct.
- Salariul unui tehnician de teren este intre 1700 si 1900 fara bonuri de masa. Salariul unui responsabil comercial 2500 si a unui inginer de zona 3400. Fiecare dintre acestia au "ajutoare" care castiga 1900 respectiv 2100. Pentru februarie s-au semnat mariri de salariu la dep. tehnic ce se aud a fi intre 14% si 17%.
cam la astea ma pot gandi momentan. o sa bag site-ul la favorite pentru ca imi aduce aminte de un alt site mai vechi care mi-a placut foarte mult asa ca daca mai aveti intrebari o sa incerc sa raspund din cand in cand...

Salut! Marti, 25 Februarie 2014
Foarte multe pareri interesante, multumesc tuturor pentru efortul de a ne instiinta si pe noi despre aceasta firma din toate punctele de vedere.As dori sa stiu cat mai multe despre un post de Agent de Vanzari Teren, persoane fizice, incepand cu salariul de baza, conditii de munca+program, atmosfera colegiala s.am.d. Multumesc Anticipat!
vprimus Sambata, 1 Martie 2014
Ca agent teren poti castiga cel putin 2000 lei pe luna daca vrei sa muncesti si esti serios.
Nu trebuie sa iei in seama tot felul de rautati. Incearca si vei constata singur cum sta treaba. Mult noroc.
Salut! Marti, 4 Martie 2014
Multumesc pentru raspuns "vprimus'', mult succes si tie.
Cucu Vineri, 7 Martie 2014
Este bine sa lucrezi la RCS-RDS pe vanzari? Din ce am citit, salariul e frumusel, 2000/2800 pe luna pentru pesoane fizice/juridice,dar e salariu de baza sau il faci pur si simplu doar din incheierea contractelor? Sunt putin confuz, am auzit foarte multe pareri.Ma poate lamuri cineva?Astept raspuns urgent cu detalii.Multumesc.
@cucu Luni, 10 Martie 2014
Salut.Pentru agent vanzaru teren ajungi la suma de 2000 lei semnand contracte,salariul fix este de 300 lei.La persoane juridice(B2B) este altceva.Ai salariu net intre 1800-2800 lei (din cate am auzit si eu)+masina de companie etc.Eu zic ca este bine sa lucrezi la Rcs-Rds pe vanzari deoarece ai ce sa vinzi.In momentul de fata domina ambele piete pers fizice si b2b.Au retea peste tot ce la alte companii este un vis,calitatea serviciilor si infrastructura mult peste concurenta ca sa nu mai zic de pret.Succes.