Forum despre RCS&RDS

Miruna Vineri, 19 Septembrie 2014
Offf... am trecut si eu printr-un mic proces de recrutare pentru un post de director vanzari persoane fizice . Nu mai aveam rabdare sa ies cat mai repede din acel "interviu ". Povestea pe scurt este simpla . Am fost sunata de o doamna de la rds bucuresti sa ma intrebe daca mai sunt interesata de postul respectiv si daca doresc sa merg la un interviu . Ii raspund frumos ca sunt interesata si sa imi spuna ora si locatia . Okeee...la ora 13:00 la adresa....bla bla bla . Ajung la sediul lor la ora 12:55 , ma gandesc sa ajung totusi mai devreme poate da mai bine . Ma intampina o doamna brunetica si cam plictisita .Ii spun ca am venit pentru interiviu .."Ok ..2 secunde sa vorbesc cu un superior " . Imi spune sa mai astept un minut deoarece d-l este intr-o duscutie .Nici o problema , astept . Si astept...si astept...si astept...vreo 25 de minute . Pe la 13:20 - 13:25 intru in biroul d-lui sef . In birou 2 persoane ...D-l sef si un coleg . Colegul era foarte pasionat de un joc pe laptop ( se auzea clar faptul ca era un joc ) . Ma vede si da volumul mai incet . Ma invita d-l sef sa stau jos si ma conformez . Dupa care imi cauta cv-ul si intoarce laptop-ul spre mine . Pe laptop apare in cateva secunde o doamna care imi spune ca este de la bucuresti si sa incepem interviul . Imi cere o scurta poveste despre experienta mea...Si incep sa vorbesc foarte degajata despre ce am facut pana acum...ca am 5 ani experienta in telecomunicatii , ca am fost ( si inca mai sunt ) supervizor la o retea concurenta de telefonie si ma ocup de tot ce inseamna vanzari in magazine si rereori directe catre pj. Ok.. dupa ce termin eu de spus ce aveam de spus ma intreaba " Si cum ati vedea dvs relatia cu rds ? V-ar place o colaborare cu noi ? " ...A doua intrebare este chiar fara rost . Adica daca nu voiam de ce am mai venit la interviu ? Ma rog , le explic de ce as dorii sa lucrez la ei , ca vreau sa capat noi experiente in acest domeniu , ca imi place sa lucrez cu oameni , ca sunt interesata de lucrul intr-o companie mai mare ....etc . La un moment dat o tot vad pe d-na de pe laptop ca se uita in dreapta destul de des si da din cap . Ma gandeam ca ma aproba pe mine dar nope . Am aflat instant ca langa ea mai era cineva ..nu stiu cine deoarece eu o vedeam doar pe ea . In timp ce eu vorbeam se aude cum d-na ( dupa anumite sunete mi-am dat seama ca este o doamna ) de langa persoana care ma intreba online annumite lucruri incepe sa isi sufle nasul...dragilor...dar sufla cu o poftaaaa :)))))) . Ma abtin cu greu sa nu rad ...nu ar fi dat bine . Seful din birou ma intreaba ce stiu despre rds . Ii raspund si eu destul de ok , din pct meu de vedere . Adica i-am spus niste lucruri simple pe care le-am citit pe net pe site-ul lor ( asta inainte de interviu ) si cate ceva din auzite ..de retea , de internet...bla bla . Se uita si ma intreaba "cu ce suntem noi diferiti fata de restul ? " Pai de unde sa stiu eu atata timp cat nu cunosc toate serviciile voastre ( asta aveam in gand ) ? I-am spus tot din ce m-am documentat inainte anumite lucruri ..ab mai mici , internet cu o viteza mai mare...etc. Dupa care d-na de la calc imi spune "stiti noi nu avem o retea de agenti de teren ptr pers fizice , asta trebuie sa o faceti dvs " . ok , nu ma deranjeaza deloc asta . chiar ma gandeam la faptul ca am cateva cunostinte interesate sa lucreze in vanzari de telefonie . La inceput imi spune "sa stiti ca este vorba de vanzari directe de telefonie FIXA catre pf in sistem door to door " . D-na "racita "spune si ea soptind "si mobile fata , nu doar fixe ". D-na se conformeaza si imi spune ca si de servicii de telefonie mobila . Ok , este in regula . Si ce agenti ati angaja dvs ? Stiti la noi salariile ptr agentii de teren pf sunt destul de micute . Stau si ma gandesc eu ...mai , cat de mici pot sa fie ? Si intreb "" Cat de mici sunt " ca sa stiu ce sa va raspund in privinta cu persoanele care le voi recruta pentru formarea echipei . "Pai...150 lei / luna pentru 2 ore / zi si daca se descurca in primele 3 luni si au realizari se creste sal la 300 lei / luna dar pentru 4 ore " . Pentru inceput ma blochez putin ..putin mai mult . Waw...si eu am unde lucrez 2 agenti pentru vanzari directe dar au 1000 lei fix + comis " . O intreb " cum se vor deplasa agentii ? exista o logistica facuta sau ma ocup eu ? " . Pai se vor deplasa cum pot si cum vor . Adica nu le sunt puse la dispozitie masini . Hmmm...ciudat . Cum ii poti spune unui om care vine la interviu "stiti salariul este 150 lei / luna , adica vreo 7 lei / zi , adica 80% dintr-un pachet de tigari " . Imi spune ca au comisioane foarte mari si ca agentii pot ajunge lejer la 2000 lei , sa nu imi fac griji . Pai dragele mele , eu imi fac griji pentru oamenii care vin la interviu la o firma destul de mare si au anumite asteptari salariale si eu le spun 150 lei / luna . Macar minim pe economie si sa munceasca 8 ore / zi . Asa ii poti controla mai usor , le poti face evaluari , ii poti ajuta , ...etc . Dupa care seful ma intreaba daca eu am fost cumva interesata vreodata de serviciile rds in urma reclamelor afisate de ei pe strada , blocuri , panouri publicitare . I-am raspuns sincer ca eu nu am vazut asfel de reclame si am observat ca sa incruntat putin . Ca o paralele sa nu uit ...dupa plecare de la interiu m-am uitat pe strazi , pe blocuri , pe panouri...etc , si NU ERA NICI O RECLAMA CU RDS . Si locatia lor era la capatul celalat al orasului fata de biroul meu actual ( pe care il iubesc acum si mai mult ) . Adica am trecut pe bulevarde , strazi cu trafic intens , stradute..etc si nici macar o reclama undeva . Ma intreaba dupa acest raspuns seful " considerati ca nu avem o reclama corespunzatoare ? " . Cum deja incepusem sa ma enervez putin ( cele doua doamne de pe laptop vorbeau intre ele si radeau ) imi zic "nu am nimic de pierdut asa ca sa ii raspund exact pe subiect , poate ii si ajut cumva ". Ii raspund cu punctul meu de vedere referitor la cum ar trebui facuta reclama , sa existe si putina agresivitate dar cu bun simt...etc . Dupa ce tace seful si se tot uita in laptop-ul lui se trezesc si doamnele sa se uite la mine si sa ma intrebe " aveti ceva sa ne intrebati , doriti anumite informatii " . O rog respectuos sa imi spuna daca ar trebui sa mai stiu ceva ref la postul meu ..lucruri directe , fixate , cerinte ...etc . "Pai am explicat ce aveti dvs de facut . Credeti ca va descurcati ? ". Ii raspund ca voi face tot posibilul sa dezvolt partea de care ma voi ocupa si sper sa am rezultate multumitoare atat pentru firma cat si pentru mine . Tot asteptam sa vad daca imi spun ele de salariul meu sau daca macar ma intreaba la ce salariu ma gandesc , asa cum se intampla la orice interviu . Nimic ....pauza ...tacere ...plus cateva stranuturi si suflat de nas din partea colegei ( care nici macar multumesc nu a raspuns cand i-am spus "sanatate " ) .. Ok , daca nu mai aveti intrebari va multumim si o sa va contactam noi in cateva zile . Ma ridic , salut cu respect pe toata lumea si fugggggggggg fugggggggg . Dragi mei , am fost si la alte interviuri si eu ca de , tot omul cauta mai bine , dar ceea ce am vazut aici e greu de explicat . Plus ca .... pe culoare erau oameni in bermude si tricou , personalul de vanzare pj era in blugi si tricou ( mi-am dat seama ca erau de la vanzari cand am tot auzit ce vorbeau in cele 25 min cat am stat pe culoar ) , unii radeau de se auzea in toata cladirea , ...aloooo...vorbin totusi de o companie . Cei doi agenti pe care ii supervizez eu sunt zilnic la costum , cravata , barbieriti frumos , ma rog , eleganti ...cum e normal . Adica o tinuta de business . Nu te duci intr-un birou de director in blugi si in tricou cu mesaje diverse . Poate sunt eu exagerata dar si tinuta conteaza in astfel de lucruri . Sper sa nu ma sune si sa nu mai aud de ei vreodata .
anca Sambata, 20 Septembrie 2014
Buna as avea si eu o intrebare :cat ia un operator (promoter) pe luna , am inteles ca se ia in functie de comisioane dar nu are un salariu fix ? si cat la suta valoreaza aceste comisioane?Va multumesc
un student Miercuri, 24 Septembrie 2014

postul de agent vanzari teren, o sa ma duc la interviu sa ma lamuresc singur despre ce e vorba....

Vprimus Miercuri, 24 Septembrie 2014
Agentii de teren castiga bani buni
sub 3000 lei cei mai slabi
3000-4500 lei Venit mediu;
4500-6000 Venit pt cei buni
peste 6000 Venit pt cei buni ocazional
daca muncesc si sunt seriosi.
Nu te tine nimeni legat pe teren 10-12 ore asa cum zic unii.
Conteaza sa faci contracte; in primul rand pentru tine...ca sa castigi bani. Aaaa daca vrei
sa freci menta o sa iei.....praful de pe toba.
Atitudinea sefului poate fi diferita de la caz la caz. Noi avem super sefi.
Dragos Miercuri, 24 Septembrie 2014
Detaliaza te rog in ce conditii iei 3000 lei ? Cate vanzari, de cat, ce presupune etc.
Pare o mina de aur erdeesh-ul asta, nu de alta. Sunt curios.
Si te rog spune-mi calitatea in care faci afirmatiile astea. Mersi!
Miruna Joi, 25 Septembrie 2014
Vprimus , hai sa fim seriosi . Sumele expuse de tine sunt extrem de aberante si chiar imposibil de realizat . Ori lucrezi la RDS si aveti mari probleme cu angajarea de agenti de teren ( probabilitate 99% datorita modului de plata al agentilor ) ori esti singurul agent pe un judet intreg . Comisioanele sunt destul de micute iar de cele mai multe ori agentii le incaseaza la 2 luni dupa incheierea contractului de servicii . Pentru 3000 de lei ori esti pe B2B ori , cum am spus si mai sus esti singur intr-un judet ( judet....nu oras ) . Agentii de teren la aceasta firma sunt doar intr-un tranzit , tocmai de aceea cele mai multe anunturi de angajare sunt pentru agentii de teren . Cum faci tu atatea contracte ca agent de teren , de curiozitate ? Agentii de teren pentru P.F. sunt obligati sa munceasca 2 ore / zi , 5 zile pe saptamana iar salariul este 150 lei ( unasuntacincizecilei ) sau mai exista varianta fericita cand dupa cate luni bune te trece la pragul urmator ... 300 lei / luna pentru 4 ore / zi . Suport pauza ...trebuie sa mearga pe jos sau cu mijloace de transport in comun ...masina nu exista ( la agent vanzari PF nu ofera nici macar un vis de a avea vreodata masina iar la PJ impart o masina mai multi agenti ) . Daca erau o firma cat de cat respectabila ofereau macar o masina la 2-3 agenti pentru PF . Cand vine iarna ce fac oamenii ? Merg prin zapada si tremura in fata usilor ? Agentul trebuie sa mearga din usa in usa ( tocmai de aceea se numeste door to door ) si sa convinga persoanele fizice sa faca abonamente la ei . Lucru destul de greu si iti si explic de ce . Unu la mana lumea lucreaza in general in intervalul 9 - 18 , deci ai slabe sanse sa gasesti pe cineva acasa ( poate un copil de cativa anisori sau vreo bunica ) . Doi la mana , daca te duci la om la usa dupa ora 18 ai mari sanse sa iti inchida usa in nas deoarece persoanele care lucreaza atatea ore vor in general liniste cand ajung acasa nu sa turuie unul si sa ii streseze . Salariul care poate fi castigat de un agent de teren pentru PF este maxim-maxim-maxim 1500 lei ( cei de la HR spun ei 2000 dar cu jumatate de gura ) . Asta insemna ca acel agent ori este foarte bun in vanzari si atunci nu ar sta el pe 150 lei / luna , ori este un agent "agresiv" care totusi deranjeaza lumea dupa o anumita ora . In telefonia mobila , fixa si internet oamenii deja au optat in mare parte pentru serviciile pe care le utilizeaza , tocmai de aceea este foarte greu sa ii convingi . Iti spun din proprie experienta , deoarece lucrez intr-o companie mare care se ocupa cu telefonia mobila . Sunt supervizor de magazine ( am 5 magazin de care ma ocup ) si in plus ma ocup si de agentii care fac teren ( 2 persoane ) dar doar pe partea de B2B . Crede-ma ca nu ii pot compara in nici o viata pe cei 2 pe care ii "am in grija " cu agentii de la RDS . Agentii mei sunt impecabil imbracati , fiecare are masina lui , laptop-ul lui , telefonul lui , SALARIUL LUI FIX + bonus + premii + asigurare medicala + cursuri de specializare + facilitati daca vor anumite produse comercializate de firma , suport din partea sefilor mai mari decat mine si din partea mea , RUTE STABILITE IMPREUNA ( nu ca la RDS ...ia ceteva oferte si fugi pe teren unde vrei tu ) ....etc. Un agent la noi la firma castiga cam 2500 lei lunar iar in lunile mai bune ( sarbatori eventual ) ajunge la un 3000 - 3500 lei . Si crede-ma ca avem in portofoliu aprox 80 modele de telefoane , aprox 300 modele de accesorii , plus serviciile companiei de telefonie mobila care sunt net superioare din punct de vedere calitativ ( nu ca pret deoarece RDS INCA mai ofera ab acelea extrem de mici ptr niste servicii foarte slabe ) . La RDS cand am fost am vazut cam ce este pe acolo . Agenti in bermude si tricou , agenti PF care cerseau si ei cateva mape de prezentare ( nu exagerez sa stii ) , agenti care nu aveau pic de prestanta ...si multe altele . Nu faci treaba fara o logistica si fara sa stii sa organizezi o activitate in vanzari . "Mergi unde vrei si vinde ce avem noi " nu mai functioneaza de mult . Agentii se calca pe picioare , merg 2 sau mai multi agenti la aceeasi persoana si de cele mai multe ori spun lucruri diferite in functie de cum le interpreteaza fiecare , ...asta e bataie de joc . Eu nu pot decat sa te felicit pentru salariul acela ( daca este real dar m-as mira ) si sa iti urez "la cat mai multe conectari " .
Vprimus Joi, 25 Septembrie 2014
Afirmatiile le fac in calitate de agent Rds.
Daca faci in jur de 70 servicii/luna (tv,net)
inseamna cca 3000 lei.
Vprimus Joi, 25 Septembrie 2014
Eu v-am oferit informatii corecte in ideea ca cineva e interesat.
Nu fac nici un fel de publicitate. Poate mai discutati si cu alti agenti
de la Rds si va pot confirma ceea ce eu am spus.
Nu vreau sa ma confrunt cu nimeni pentru ca nu are sens.
Dna Miruna daca agentii dvs castiga IN VANZARI 2500 lei imi pare rau pentru ei.
Ori comisioanele sunt mici, ori cheltuiti prea multi bani pentru a ii sustine
.....ori nu vand suficient.
Pot sa-ti arat extrasul de cont sa vezi ca agentii de teren la Rds castiga
5000; 8000; 4000 lei / luna ...dar si 2500/luna.
Paul Duminica, 28 Septembrie 2014
salutare, stie cineva cat e salariu pt operator call center brasov si dak merita, gen atmosfera, stres sau bataie de joc?
Dragos Duminica, 28 Septembrie 2014

@Vprimus : Iar te-ai dat de gol. Tu ca simplu agent ai acces la o gramada de extrase de cont ale altor agenti ? HAHA
Eu te inteleg ca ai ramas fara oameni dar ce faci aici e o chestie ieftina si lipsita de profesionalism.
Oamenii s-au desteptat, internetul exista cam peste tot si posibilitatile de a te informa cresc pe zi ce trece.

fost rds Luni, 29 Septembrie 2014
salariul pentru operator call center este de 2000 lei fix
fost rds Luni, 29 Septembrie 2014

Am lucrat la rds in perioada 2013-2014 pe postul de operator calculator(call center) in bucuresti, perioada completa a fost de 10 luni , toate detaliile pe care le voi oferi fac strict referire la sucursala din bucuresti , si ii rog pe cei care citesc acest post sa tina cont ca poate fi incarcat cu subiectivism , doar sunt si eu om.

Interviul - in general la interviu sunt chemati oamenii care au cv-urile depuse de cineva din interiorul firmei(asta nu inseamna ca nu exista posibilitatea sa fii chemat si de pe ejobs sau etc.) , in momentul in care stii ca ai cv-ul depus trebuie sa stai cu telefonul langa tine deoarece vei avea parte de un sg apel , daca nu raspunzi nu te mai suna , doar daca pers care iti depune cv-ul are ceva cunostinte directe la HR.Pe partea de call center in lb romana in bucuresti , sediul din panduri activitatea e impartita in 2 departamente 1 DIGI TV(preia apeluri de la abonati la antena satelit din tara si din afara tarii + cablu bucuresti + digi mobil + alte servicii) 2 Front (preia apeluri de cablu din tara si de internet nu stiu exact din ce locatii acum , cred ca pe toata tara)

- in urma telefonului vei fi programat pentru un test in scris , testul cuprinde mai multe intrebari si tine 1 ora fix!
- intrebarile vor fi variate , unele pe partea tehnica , comerciala , detalii despre produsele firmei , intrebari generale referitoare la serviciile de care te vei ocupa si nu in ultimul rand intrebari de comunicare , destul de dificile(trebuie sa incercati la fiecare intrebare de comunicare sa dati un rasp cat mai corporatist , sugerez sa va documentati putin despre comunicare non-verbala in cadrul unui apel si etc.)
- tot in cadrul orei mai sus mentionata va trebui sa copiati un text de pe foaie in word(mare atentie la ortografie majuscule etc.) si sa rezolvati o problema in xcel prin realizarea unui tabel si folosirea unor functii(de precizat ca destul de multi nu rezolva problema , nici eu nu am reusit , insa in functie de cat de bine raspunzi la intrebarile scrise poti sa te reduci la a copia pur si simplu tabelul)
- Important! pe calcularor se lucreaza in linux cu o interfata ubuntu ...asta inseamna ca nu veti avea word si xcel si trebuie sa cautati programele care le inlocuiesc (imi pare rau dar nu mai stiu cum se numeau acum)

In cazul in care treceti de interviul scris veti fi sunati pentru programare la al 2 lea interviu ( se aplica regula- telefonul langa voi nu suna de 2 ori) , interviul va fi la comun(inainte se tinea in 8 pers. , recent am inteles ca in 4) , la acest interviu trebuie sa dati dovada de o atitudine CALMA , orice ati face sa nu va enervati si sa nu rasp arogant , nervos , iritat etc. unele inrebari le veti considera inutile si poate intruzive.daca ramaneti calmi si raspundeti la intrebari intr-o romana corecta :) veti trece.
In cazul in care ati trecut si de al 2 lea interviu va urma al 3 lea interviu ( ai senzatia la un moment dat ca te angajezi la NASA) in cadrul caruia veti semna contractul.

SALARIUL - 2000 de lei fix , plata se faca in 2 transe lunare pe data de 5 si 17.+ prima de craciun in general a fost de 1000 de lei.

Training - 1 sapt , destul de cuprinzator , departamentele de call center mai sus mentionate necesita acumularea unui nivel mare de informatii ...sa tineti cont ca trebuie sa oferiti informatii tehnice , financiare , comerciale , sa prezentati oferta ( ocazional sa fiti un fel de psiholog , sau chiar sa invatati oamenii ca un aparat electric se reseteaza prin scoaterea din priza , sper sa nu va confruntati ca mine cu intrebarea " priza electrica ?" )
- a 2 a parte a trainingului consta in inca o sapt de casca dubla , acum depinde de noroc , unii operatori mai vechi va vor ajuta cu informatii , sincer eu recomand sa fiti f atenti in aceasta perioada , si sa invatati cum sa folositi efectiv aplicatiile( sa incercati sa intelegeti ca operatorul la care ati picat in ziua respectiva la casca dubla are evaluari , face asta de mai mult timp si deja e plictisit , e stresat , si ultimul lucru pe care are chef sa il faca e sa te invete pe tine cum sa faci si ce ...mai ales ca nu implica nici un avantaj pentru el)
Intrarea in paine - adica ziua cand se termina casca dubla si te afli pentru prima oara la casca ... o sa ai impresia ca ai aterizat pe o nava extraterestra si nimeni nu vb limba ta , exista o echipa de "suporti" destul de competenta gata sa te ajute.
Detalii despre atmosfera colegi etc.
Colectivul e ok , ma refer la colegii de casca si suporti , bine cel putin era inainte sa plec eu , acum din 40 de oameni cred ca mai sunt aprox 10 , din cei care erau si cand lucram eu.
Atmosfera - o sa dai teste in permanenta , evaluari saptamanale din partea supervizorului ( se tine cont de tonalitate , informatii oferite , rapiditate , limbaj profesional , exprimare , poti sa te trezesti cu un referat din motive derizorii , care poate sa contina si o "amenda din salariu " de 100 sau 200 de lei , referatul se da pe 6 luni timp in care nu ai voie sa aplici la un alt post ) ,evaluari lunare quality ( foarte subiective , tin cont de calitatea apelului , cum suna vocea ta si alte prostii de genu , zici ca esti la vocea romaniei)
In cazul in care te trezesti cu un referat vei fi pus sa vii cu buletinul la supervizor (gest comunist menit sa te denigreze si sa iti ofere un sentiment de institutionalizare), va trebui sa dai o nota explicativa in care chipurile tu sa explici de ce ai facut nu stiu ce , chiar daca tu nu vrei sa dai explicatii si esti pregatit sa accepti sanctiunile.
REGULI- aberante si stupide , inventate de manager.
- nu ai acces la net , nu ai voie sa trimiti mesaje sa vb la tel personal , sa te ridici sa pleci tu la o plimbare prin birou chiar daca nu ai apel(ca dupa 6 ore de stat pe un scaun infect rupt si fara suport lombar , doar nu ai si pretentii nu ?) , daca te ridici si stai langa birou cu casca pe cap si continui sa preiei apeluri din picioare , in maxim 2 minute va veni cineva sa iti spuna si citez " te rog sa stai la locul tau"(te rog e optional, exprimarea tot timpul mi-a lasat impresia ca se cuvine mai mult animalelor)
- apeluri la secunda , coada(pt cei care nu stiu ce inseamna 40 de operatori logati , fiecare are apel , 80 de pers asteapta sa intre in leg directa)
- medie de apel aberanta sub 4 minute , in conditiile in care media pe romania in call-centere este de 3:59 , managerul vrea mai mult!
- pauze fixe a cate 15 minute , trebuie sa ceri voie la baie , daca mai ai pauza evident.
Program- 7 ore in ture de la 7 dim pana la 6 seara
- 1 sg weekend liber pe luna , cand lucrezi in wk sambata ai program de 10 ore (daca ai coada dupa 8 ore creierul tau va refuza sa coopereze si efectiv vei intra in starea de robot)
Cocluzie - salariu ok comparativ cu alte call centere din ro , colectiv relativ ok ,
- reguli nasoale si inutile , stres , mult stres (din partea clientilor supervizorilor etc.),mai mult stres (chiar e mult nu va iau la misto) , viata personala redusa spre 0 , te afecteaza lipsa zilelor libere.
Sfat personal- daca esti pasionat de partea tehnica (internet,retelistica, ccna, voip), tanar, merita sa aplici pt front(departamentul care se ocupa si de internet) sa faci tot posibilul sa stai cuminte si sa nu iti faci prea multi prieteni, sa iti faci treaba ok , sa incerci sa treci peste aspectele negative pentru aprox 1 an , dupa care ai voie sa avansezi, exista oportunitati de avansare si odata ajuns in staicovici e mai bine. chiar e ok , si salariile sunt ok.
- daca nu te incadrezi in categoria de mai sus - job sezonier , cu un nivel mediu spre mare de efort o sa rezisti 10 luni(perioada completa de proba) dupa care vei putea sa decizi si singur daca semnezi demisia in alb(e adevarata faza asta) si continui , sau rupi catusele corporatiste si speri la un job normal.

Miruna Luni, 29 Septembrie 2014

Vprimus...am impresia ca esti un mic director de vanzari pe segmentul PF care cauta agenti . Sumele expuse de tine intra la categoria "avioane " ca sa nu spun alte cuvinte . Da , agentii mei castiga aproximativ 2500 lei / luna , uneori mai mult ( depinde de perioada si de oferta ) . Sub 2300 - 2500 nu au scazut in nici o luna . Dar intre agentii pe care ii avem noi si agentii de la RDS este diferenta enorma . Agentii de la noi au fiecare masina lui , laptop-ul lui , telefonul lui , zona lui , ruta lui . Nu se calca pe picioare , nu au probleme de comunicare , nu cersesc materiale pentru promovare , nu se schimba ca sosetele cum este la RDS . Agentii nostii lucreaza de 3 ani in cadrul companiei si de 2 ani jumatate in B2B . Cele 6 luni de inceput au fost pline cu tehnici de vanzari , cursuri la diferite firme , acomodarea cu telefoanele ( nu sa stea ca cei de la RDS cand ii intrebi daca un anumit model are Wifi si se uita ca broasca la stele ) , discutii cu clientii in magazine pentru a se obisnui cu lucrul cu publicul ...etc . La RDS iti pune o mapa in mana si te arunca in strada . Deci te rog mult , nu mai minti lumea ca nu toti sunt copii si cred in Mos Craciun . Da , poate daca nu am investii in ei ar putea sa castige mai mult dar ei prefera sa fie profesionisti si sa se prezinte impecabil la o intalnire cu un client . De curiozitate i-am intrebat daca nu vor sa castige cateva mii la rds si sincer au inceput sa rada amandoi ...cel putin colega mea radea cu lacrimi . Chiar credeti voi ca este vreun om nesanatos la cap sa lucreze pentru 150 lei / luna ? Adica 7 lei / zi . Ce spui tu cu 4000 - 6000 - 8000 sunt exagerari . Nici un director de zona nu castiga atat ce dracu . Si in plus nu sunteti singuri in piata...mai sunt inca 3 companii . Iar RDS reprezinta ca si solutii oferite , produse si terminale maxim 4-5 % . Dupa ce se va termina contractul cu Vodafone si o sa ramaneti cu propria retea de gsm o sa picati in cap in maxim 2-3 luni . 90% din abonatii RDS folosesc telefonul si internetul doar pe roamning-ul Vodafone . De luna viitoare se va reduce la trafic prin roaming doar la 100Mb / luna , restul se plateste . Iti imaginezi cum o sa te sune lumea sa te intrebe de ce primesc facturii de zeci sau sute de lei ? RDS este o companie mare ....dar.....din pacate nepotismul si relatiile intre directori o vor duce in cap. Nu este posibil sa angajezi un director retea o persoana paralela total cu GSM-ul si care a terminat o facultate de mecanica acum 2 ani . Cam ce raportari stie el sa faca , cam ce marketing stie , cum stie el sa faca o statistica ...etc ? Iar agentii sunt in 99,99 % bataia de joc a rds-ului . Tocmai de aceeea se se schimba zilnic sau saptamanal , tocmai de aceea nu au carte de munca ,...etc . Incearca sa pacalesti persoane care nu au nici o treaba cu aceasta ramura nu pe cineva care activeaza de atatia ani in domeniu . PS - agentii de la noi au primit bonus-uri anuale pentru vanzari si activari concedii in bulgaria . Oare la RDS ce au primit ? Sanatate si virtute ... sau poate o mapa noua cu oferte .

fost agent rds Luni, 29 Septembrie 2014
@vprimus poate ne explici si noua, cum inseamna la tine 70 de servicii 3000 de ron ??? ce calcule ai facut?? pentru 70 de servicii mie nu imi ieseau mai mult de 600 ron(cu indulgenta).
io Luni, 29 Septembrie 2014
Buna!
A fost cineva la interviu pentru postul de Consilier Juridic?Ar putea sa ofere cineva detalii cu privire la acest job?In ce consta testarea initiala si din ce domenii este?
Vprimus Luni, 29 Septembrie 2014
Ma refeream la extrasele mele de cont....HA HA.
(in calitate de simplu agent).
miha Marti, 30 Septembrie 2014
buna ziua, imi puteti oferii detalii despre atmosfera de la casierii, si cum sta treaba pe acolo?ce salarii sunt, cum sunt colegii, programul, mi-ati fi de mare folos!multumesc!
Miruna Marti, 30 Septembrie 2014
Vprimus cu scuzele de rigoare dar am impresia ca infloresti sumele mai rau decat infloresc florile primavara . Iti ofer un exemplu logic facut dupa statistici comerciale unde marja de eroare este +/- 3 % .
1.1. Abonati la telefiziunea prin cablu ( procentual ) : UPC = 62 % ; DOLCE = 27 % ; RDS + restul = 11 % , asta la nivel national . Abonati internet asemanator cu abonatii televiziunii prin cablu . Cam 90% din persoanele care au cablu acasa au si internet .
1.2. Abonati telefonie fixa : Romtelecom apox 80 % din piata , UPC aprox 15% din piata , RDS ce mai ramane .
1.3. Abonati telefonie mobila : Orange , Vodafone si Telekom sunt lideri de piata cu peste 95% utilizatori . Ramane un maxim 5% si pentru RDS .
1.4. Firme utilizatoare de internet : UPC + Romtelecom + Idilis + alte retele = 80 - 85 % ..aici are si RDS cam 15 % - 20 % .

Acum un calcul logic si putin matematic . Intr-un JUDET ( retine , judet nu oras / comuna / sat ) sunt 250.000 de locuitori . 250.000 de locuitori : 4 locuitori / apartament = 62.500 apartamente . Acum conform statisticilor de mai sus sunt 6875 apartamente cu cablu si internet de la RDS si 12.500 abonati la telefonia mobila . Din cei 12.500 abonati cam 40% sunt copii iar parinti prefera sa le cumpere o cartela decat abonament ....deci mai taiem si de aici . Acum trecem la partea de ofertare RDS . Un agent care lucreaza pe teren door to door are la dispozitie cam 480 minute / zi pentru prezentare . Un client te poate retine intr-o discutie ( asta daca clientul are habar de RDS ) aprox 20 min = rezulta 24 de vizite intr-o zi . Asta la minim discutand deoarece agentii de teren PF au deseori supriza sa nu raspunde nimeni ( lumea mai si lucreaza in intervalul 9 - 18 ) sau sa i se inchida usa in nas ( clasicul "nu ne intereseaza " - avem de la X Y Z ) . Dupa ora 18:00 multa lume vrea liniste si nu sunt cu toti atat de amabili cand ii deranjeaza cineva cu oferte . Daca intr-un judet sunt 4 agenti ( minim ..nu de alta dar se angajeaza pe banda rulanta ...la rds in multe zone se potriveste clar expresia "decat putini si buni mai bine multi si prosti ca sa ii manipulam noi cum vrem si cand vrem " ) inseamna cam 1718 apartamente / agent . Este greu de crezut ( sau imposibil ) ca un agent va avea un venit de 3000 lei / luna din contracte . OK , inchei contractul odata pentru 2 ani ...dar dupa ce termini piata ce faci ? Plus ca la PF ai multe probleme ....iti trebuie niste acorduri obtinute pentru racordarea clientilor de pe o scara , un anumit numar de clienti ...etc . Hai sa fim seriosi . Imi spui ca agentii mei nu stiu sa vanda sau nu vrea firma sa le ofere mai mult cand ti-am spus ca primesc 2500 lei / luna . Pai Vprimus , ei primesc banii astia LUNAR . Daca intr-o luna nu vand nimic nimic nimic ( ceea ce este imposibil ) ....tot primesc baza de 1000 lei . La RDS ce primeste un agent ? 150 lei / luna = 7lei / zi ? Iar comisioanele nu sunt ce tot povestesti tu ...la 70 contracte 3000 lei . Are dreptate " fost agent rds " ....comisionul primit la 2 LUNI DE LA CONECTAREA CLIENTULUI este aprox 700 lei / 70 contracte . Deci mai usor cu pianul pe scari . Crede-ma , nici daca m-ar suna acum dupa acel "interviu " de 2 bani sa ma duc la ei pentru 10.000 lei / luna tot nu as face asta . Prefer sa lucreaz intr-o companie care sa ofere siguranta zilei de maine , carte de munca platita la zi , concedii , un mediu de lucru placut , cu manageri profesionisti nu toti adunatii de pe strazi cu o facultate la FF , cum sunt la RDS . In firma noastra exista respect de la femeia de servici pana la directorul general . A venit directorul general la biroul local si a vorbit cu femeia de servici cu mult respect "Sarut mana DOAMNA , ce mai faceti , sunteti multumita la noi , ....etc " . Aici se vad diferentele de calitate si respect . Cat despre extrasele tale de cont....hai sa fim seriosi . Minti de nici tu nu crezi ce spui . Daca esti atat de bun da-mi adresa de mail si iti garantez ca te angajez la noi la firma ...iti promit eu . Sa vad si eu cat esti de bun si cat esti de pregatit ... Vorbele pe net sunt apa de ploaie Vprimus . Chiar ar fi curioasa sa vad cate contracte ai face intr-o luna...dar sincer m-ar mira sa treci de 10 . Poate poate ...intr-o luna ai luat 3000 dar luna urmatoare ai trecut de 500 ? Politica RDS este una extrem de prost gandita si nu se va schima foarte curand . Atata timp cat manageri sunt unii paraleli total cu piata si cu realitatea nu vor exista schimbari . P.S. - unul dintre marii directori locali de la RDS nu stia sa activeze bluetooth la telefonul lui ...atat de bine pregatit era . Deci , continua sa minti in continuare pe aceasta pagina . Lumea nu e proasta spre marele vostru dezavantaj si o sa se convinga singura in cateva zile de lucru in marele RDS ce va poate pielea . Logistica zero barat , asistenta agenti zero barat , oportunitati pentru agenti zero barat , salarii serioase zero barat , reclama zero barat , ...etc...zero barat
medic Marti, 30 Septembrie 2014
La Rds un tehnician fibra optica care lucreaza din 2002 in aceasta firma ia un salar lunar net de 1500 + bonuri de masa !
ion Marti, 30 Septembrie 2014
Am fost la rds agent de teren vreo 2 luni si din ce stiu eu exista agenti care fac peste 2500, dar astia sun foarte putini asta nu se intampla luna de luna si ca sa faci chestia asta iti trebuia mult mai mult de 2 ore pe zi