Forum despre RCS&RDS

John Marti, 30 Septembrie 2014
Buna ziua,

Tocmai m-am mutat in Bucuresti si ma intereseaza un job in domeniul telecomunicatiilor. Am experienta 10 ani ca tehnician telecomunicatii, dar sunt o persoana deschisa, cu excelente valente de persuasiune, interactiune drept care mi-ar placea un job si in vanzari, suport sau alte ramuri in telecomunicatii. Ma gandeam sa aplic si la RCS&RDS... Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat!
Vprimus Marti, 30 Septembrie 2014
Dna Miruna in echipa mea sunt 3-4 agenti care castiga peste 5000 lei/luna.
Nu inteleg de ce va ambalati atat si de ce scrieti zeci de propozitii sa incercati sa
demonstrati ca lucrurile stau altfel.
Daca dvs si agentii dvs castigati anumite sume (modeste dupa
parerea mea) nu inseamna ca altii nu pot castiga mai mult.
Miruna Miercuri, 1 Octombrie 2014
Vprimus parca erai un simplu agent . Acum ai echipa ? :) Sunt directori de vanzari , manageri zonali care nu castiga 5000 lei / luna si tu vii cu povesti ca sunt agenti care castiga la RDS peste 5000 lei / luna . Hai Vprimus , sa nu ne mintim ca la meteo . Astea sunt aberatii iar cine cunoaste persoane care lucreaza in domeniu telecomunicatiilor stie ca aceste sume expuse de tine sunt aberante si imposibil de realizat . Aaa.... ca se intampla sa ai 1 - 2 luni foarte bune si sa faci contracte pe banda rulanta asta e altceva , dar sa spui asemenea sume este penibil . Ar fi coada la angajari la RDS iti dai seama . Si din cate vad in permanenta sunt anunturi cu angajari de agenti de vanzari . Oare de ce ? Nu ma ambalez deloc Vprimus , dar vreau sa stie lumea realitatea asa cum este ea nu cum o infloresc angajatii RDS doar doar or gasii alti "sclavi pe plantatie " . Te felicit daca ajungi la sumele astea lunar atat tu cat si echipa ta , dar astea sunt ori exceptii ori minciuni specifice companiei . Eu ca si director de zona nu ajung la 5000 - 6000 salariu lunar si nu imi este rusine sa recunosc asta , dar decat sa lucrez intr-o firma cu manageri angajati pe pile sau nepotisme , manageri care de cele mai multe ori sunt foarte slab pregatiti , mai bine lipsa . Lucrurile stau total diferit fata de ceea ce relatezi tu in comentarii si spun asta nu din nefericita experienta pe care am avut-o la un "interviu " de 2 bani avut la RDS tot pentru o functie de manager , spun aceste lucruri din spusele unor angajati la ei . Oameni care din pacate nu si-au gasit un loc de munca in alta parte ( momentan ) , oameni foarte bine pregatiti si care nu castiga nici macar jumatate din sumele expuse de tine . Dar , sa lasam pana la urma lumea sa se convinga singura de bataia de joc din RDS si vom mai parcurge in timp diverse comentarii pe acest forum destul de util .

@ John incearca la Orange , Telekom sau Vodafone . Se fac angajari si sunt foarte bine platite , oamenii sunt respectati , ai multe avantaje , ai carte de munca ( ceea ce este foarte important din pct meu de vedere ) si in plus lucrezi intre profesionisti . Poti sa acumulezi multe informatii utile in timp . NU ITI RECOMAND RDS sub nici o forma , asta daca te respecti si tii cat de cat la statutul tau . Daca vrei sa ajungi bataia de joc a unui director de vanzari de doua ori mai slab pregatit decat tine incearca . Mult succes
miha Miercuri, 1 Octombrie 2014
buna ziua, revin cu intrebarea:ma poate ajuta cineva cu informatii despre casieria rds?cum e atmosfera, cum e programul?multumesc
cip Miercuri, 1 Octombrie 2014
Miruna calculele tale sunt 0. Tocmai ai inventat un judet de 250.000 de locuitori numai cu blocuri si cu o probabila rata de urbanizare de100%. Am impresia ca esti dusmanca dedicata rds-ului cu cifrele astea. De unde are 80% romtelecom cota de piata? sau la net upc-ul are 62% ? de ce judet vorbesti? La nivel national pe piata de internet si televiziune rds-ul are cea mai mare cota de piata. Ia-o mai usor. Las-o pe Vprimus e vreun supervizoras care se plictiseste prin birou. Ii numara pe degete pe agentii care fac 5000 pe luna, sa fie 2-3 pe un judet si doar pentru o luna-doua pe durata vreunei oferte bune cum este cea de acum.
De unde ti-au dat tie atatea mii de apartamente intr-un judet de 250.000 de locuitori? Din cate stiu atat au doar judetele sarace cu o rata de urbanizare de 20-30% gen Calarasi, Ialomita, Giurgiu, Teleorman. Tocmai ai construit apartamente pe camp.
tinna Miercuri, 1 Octombrie 2014
Pt d-na Miruna. Imi puteti spune la ce companie lucrati? Multumesc
fost agent rds Miercuri, 1 Octombrie 2014
@vprimus
Agentii tai castiga in fiecare luna banii astia?? povesti din astea cu agenti care fac 5000 6000 de ron pe luna am auzit si eu, dar doar o luna, doua pe an pe timpul campaniilor ( si persoanele respective nici macar nu au incasat toti banii, din cauza comisionarii retardate a rds) iar in restul anului frecangeala de menta . In perioada petrecuta la RDS cel mai mult m-au enervat vrajelile supervizorilor ex. sumele mari vehiculate ca si comisioane, asa zisele "promovari" promise, conditii proaste de transport, masini vechi, ruginite, si nesigure (asta cu masinile e generalizata doar uitativa pe strada la masinile RDS) , laudele la adresa "brandului" RDS.

@ Miruna Postul pentru care ai aplicat tu se numeste "supervizor junior sales", ma bucur ca nu au reusit sa te vrajeasca, deoarece ai fi avut o viata grea.

Apropo, directorii de vanzari sunt de obicei persoane tinere sub 30 de ani, promovate repede si pe criterii cel putin ciudate.
Vprimus Miercuri, 1 Octombrie 2014
Prin "Echipa mea" ma refeream la colegii mei. In viata exista
oameni care prefera functii si se numesc DIRECTORI si oameni
care numesc "agenti de vanzari" si castiga bani pe care altii nici macar
nu ii viseaza.
Ca simplu agent am castigat la Rds 8300 lei / luna.(dar si 5200;3700;2500;4800...lei).
Este adevarat ca nu avem masina de serviciu;laptop....sau alte dotari; prefer insa sa
castig bani in conditiile existente decat sa primesc diverse dotari din partea firmei si sa
iau mai putini bani (mult mai putini).
Asa cum am spus sunt 3-4 colegi / echipa care castiga peste 5000 lei / luna.
Nu sunt intotdeauna aceiasi....
Am dorit sa ofer informatii corecte din interior si speram sa fie utile cuiva.
Nu credeam ca vor fi atatea reactii contradictorii. Nu sunt nici un fel de sef la Rds....nici
nu doresc pt ca seful nu castiga intotdeauna banii pe care ii poate castiga un agent.
In plus imi convine acest program de colaborare ce imi permite sa fac si alte lucruri.
Va doresc succes.
Miruna Joi, 2 Octombrie 2014
Buna ziua dragilor , voi incerca ca aceasta postare sa fie ultima . Cine doreste sa piarda timpul si sa nu isi caute ceva stabil si serios sa mearga la RDS pentru postul de agent . Nu mai intru in discutii care nu isi au rostul . Fiecare este liber sa faca ceea ce doreste si sa isi focalizeze energia pe lucrurile pe care el le considera in regula .

1. @ tinna - Are vreo importanta in ce companie lucrez ? Nu vad relevanta in aceste discutii mai ales ca noi discutam pe aceasta pagina despre RDS . Dar , din bun simt iti raspuns . Lucrez la unul din cei mai mari parteneri ai celei mai mari companii de telefonie mobila din Romania . O firma cu magazine la nivel national . In cazul in care esti de la HR RDS iti recomand sa nu te chinui sa cauti CV-ul sau sa incerce vreo colega sa isi aminteasca interviul pentru ca nu are nici un rost . Atata timp cat discutam despre RDS si ne expunem parerile personale nu vad deloc relevanta locului meu de munca . Daca ma insel referitor la ceea ce am scris ca si raspuns la comentariul tau imi cer scuze ( partea cu HR RDS ) .

2. @ cip - Calcul era facut ipotetic . Daca as avea timp si dispozitia necesara as putea sa cataloghez un judet dupa anumite statistici facute de companiile de sondaje , statistici efectuate la 3 sau 6 luni . Aceste statistici sunt comandate tocmai pentru a vedea potentialul unei zone . Dar sa lasam asta . Un judet cu 250.000 de locuitori poate fi Brasovul de exemplu . Dupa ultima statistica se incadreaza . Asta nu inseamna ca am facut referire la el . Daca as sta sa cataloghez un judet dupa statistici , dupa urban sau rulal , dupa acoperirea firmelor de telefonie mobila si internet ar insemna sa scriu 2 pagini , lucru care nu il fac deoarece nici nu imi permite timpul si nici nu are rost . Am putea discuta zile in sir despre acoperire , ponderea in piata , satisfactie clienti , zone de impact ...etc .

3. @ fost agent rds - postul avea initial o denumire mai inflorita . Era imposibil sa ma convinga mai ales ca nu mi-au oferit nimic ( despre partea mea de salarizare nici nu au adus discutia deoarece vezi tu , era un prim interviu ) . Poate daca eram mai pupin***** cu sefii ajungeam sa ocup acea functie . Poate . Dar imi era groaza ca trebuie sa le spun agentilor minciuni si aberatii de genul " ehee..puteti castiga cu usurinta cateva mii de lei lunar " . Eu sunt om si datorita celor 7 ani ani de acasa nu imi permit sa imi bat joc de oameni . Modalitatea lor de salarizare pentru agentii de teren este extrem de invechita si nefunctionala . Poate functioneaza in cateva cazuri izolate . Dar sa ii spui unui om ca salariul lui este 7 lei / zi este o bataie de joc la adresa acelui om . Nu ar suna mai bine " ai salariu 2000 de lei . Dar ca sa primesti acesti bani trebuie sa faci X contracte de telefonie fixa , Y contracte de mobila , Z contracte de internet....etc " ? Dar cand logistica lor este praf ce sa faci .

4. @ Dragos . ceea ce ai scris tu tine de bunul simt al companiei . Foarte simplu iti putea trimite un mail de genul "ne pare rau dar nu ati fost selectat pentru urmatorul interviu . Va dorim succes in cariera dumneavoastra " sau un telefon/sms . Dar cand nu exista acest bun simt nu ai ce face . Oare acesti angajati de la HR se gandesc la un aspect ? Poate acel om asteapta raspunsul de la ei , stiind ca sa descurcat ok la interviu din punctul lui de vedere . Poate acel om in speranta ca va lucra in aceasta companie refuza alte oferte , de cele mai multe ori reale si cu un castig mai ok . Nu...lasa-l pe fraier sa astepte . pe noi nu ne intereseaza .

Vprimus comisioanele sunt cuprinse intre 10 - 30 lei / contract . Comisioanele sunt platite catre agent dupa aprox 2 luni ( uneori nu sunt platite integral ...din auzite ) . Deci la 5000 lei cat spui tu ca primesti pe luna esti de departe cel mai bun agent rds din Romania :) ..un fel de superman . 5000 lei / luna : 20 lei / contract ( medie ) = 250 contracte / luna : 20 zile lucratoare = aprox 12.5 contracte / zi . La 12 contracte / zi in cateva luni termin un oras maricel . Dupa aceea ce faci ? Astepti 2 ani sa se termine contractele si faci renegociere ? :))))) Ma rog .

In incheiere va doresc o zi cat mai frumoasa in continuare tuturor si spor la vanzari .
Vprimus Joi, 2 Octombrie 2014
E urat sa vorbesti despre ceva daca nu ai habar.
Comisioanele pt Catv si net sunt intre 35 si 77 lei / serviciu.
Pe un contract poti lua
ex:
Net 100 + TvDigital: 41+41--82 lei
Net 1000 + TvDigital: 41+77---118 lei
(comisioane pt cazul cand ai peste 70 servicii/luna)

Cand te crezi profesionist si mai ai si functie de mare
Vprimus Joi, 2 Octombrie 2014
...sef, te documentezi si apoi te apuci de matematica.
Pacat de acei angajati care au sefi neprofesionisti.
Miruna Vineri, 3 Octombrie 2014
D-le Vprimus , daca intai ati fi citit despre ce am postat eu poate ati fi inteles . Eu am facut referire la agentii de teren RDS pentru vanzari telefonie mobila si fixa . Acestia se tot schimba de la zi la zi sau saptamana la saptamana datorita sistemului de plata si al comisioanelor . Va recomand pe viitor sa cititi mai atent si de ce nu sa si specificati in ce departament activati . Oricum , gustul amar lasat de conducere si de HR nu o sa dispara prea curand . Am o functie deoarece am muncit pentru asta nu datorita pilelor si nepotismelor cum este in RDS . Am lucrat intai in magazin 1 an , dupa care am efectuat munca de teren iar dupa 2 ani si jumatate am ajuns manager zonal ( dupa apox 5 testari - atat in companie cat si la compania de telefonie mobila ) . Oricum sumele vehiculate de tine sunt astronomice si nerealizabile . Povesti pentru redresarea imaginii unei companii prost manageriate poate spune oricine , dar realitatea este alta . De ce oare esti singurul care spune pe acest forum astfel de salarii ? De ce 99% din cei care au postat pe acest forum nu sunt multumiti ? Poate ar fi recomandat un departament de employee satisfaction in cadrul RDS . Nu de alta dar poate nu ar mai posta zilnic anunturi de angajare pe toate site-urile de profil .

Intr-un aspect ai dreptate ....pacat de angajatii care au un sef neprofesionist . Exact asa cum este la marea majoritate a sediilor RDS din tara . Nepotismul si pilele sunt la ordinea zilei intre mariiii directorasi de carton .

PS - Ca fapt divers , baiatul patronului nostru este angajat de tatal lui ca lucrator intr-un magazin . Sa vada ce inseamna munca , sa se perfectioneze si sa aprecieze .
Marius Vineri, 3 Octombrie 2014
Salutare...Sunt proaspat absolvent de liceu si as vrea sa stiu daca am vreo sansa pentru postul de operator retele de telecomunicati ? Ce salariu se ofera pentru inceput ? Multumesc anticipat :)
Raluca Vineri, 3 Octombrie 2014
Este cineva care a lucrat sau lucreaza pe postul de receptionist? ce salariu ofera?
cip Vineri, 3 Octombrie 2014
Raluca salariul difera de la o zona la alta, specifica un oras ca cineva sa te ajute.
Raluca Sambata, 4 Octombrie 2014
In Bucuresti
fost agent RDS Duminica, 5 Octombrie 2014
@Vprimus am mai multe intrebari pentru tine:
Sub 70 de servicii nu cumva ai tu 10 lei pe serviciu ??? Comisioanele alea nu cumva sunt platite in doua transe??
Altceva poti sa imi spui si mie cum faci tu purcoiu ala de contracte in fiecare zi fara masina de serviciu??? te duci pe jos la client?? cat stai pe teren prin frig si ploaie ??? 10-12 ore??
nu ti se intorc contractele gramada de la procesare??
Mihai Luni, 6 Octombrie 2014
Sunt un agent de vanzari de teren la RCS-RDS.Vreau sa lamuresc cateva lucruri la cele spuse mai sus de comentariul meu.Vreau sa mentionez ca 1 serviciu= 1 abonament lunar platit de client.Exemplu un client nou cu tv,net,tel fix,tel mobil= 4 servicii
1.Daca inchei mai putin de 70 servicii nu esti platit cu 10 lei/serviciu esti platit pe praguri incepand cu 21 si terminand cu grila de 71 care este cea mai inalta treapta de comisionare.
2.Da ,ma deplasez 2 ore uneori 10 ore pe jos,cu tramvaiul,metrou,autobuz orice ca sa ajung la client si sa fac un ban.
3.Nu se intorc contractele din procesare daca intelegi procedura de semnare.Contractul se semneaza pe toate partile cu bifele pe serviciile dorite de client cu toate documentele atasate la acel contract.Daca vrei sa faci contracte la toti datornicii fata de RCS-RDS te asigur ca nu o sa iei 2 lei pe acele contracte.
4.Legat de sumele la care poti ajunge sa castigi ma surprinde ce este atata uimire pe unii la auzul unor cifre.Nu cred ca ati castigat banii astia niciodata in viata si nu intelegeti cum altii castiga astfel.Cineva mai sus va explicat cum se ajunge la aceste sume.Exemplu 70 abon de internet de 1000Mb/s x 77 lei bucata = 5390 lei pe card.Asta e un calcul posibil dar se fac servicii de toate felurile tv,net,tel fix,tel mobil.Alt exemplu faci 84 abon de tel mobile si iei 2500 lei.Nu cred ca este greu sa faci 4 abon de tel mobila/zi in conditiile in care piata asta ne apartine total din punctual de vedere al ofertei.
5.Va asigur ca vor fi clienti de semnat mereu,fac treaba asta de ceva ani si zilnic sunt clienti noi de semnat.
6.Eu unul pot sa va zic ca semnez in medie 5 servicii si la final de luna incasez in jur de 3000 lei lucrand 6 ore/zi.
CONCLUZIA: daca esti serios si intelegi cum merg lucrurile iti garantez ca oricine poate face bani frumosi uneori mult mai multi ca alti agenti de vanzari care alearga cu masina si laptopul in brate pe la firme in costum la cravat,agent care este lovit cu biciul la sedintele saptamanale de sefii lor "perfecti" in disperarea de a semna un contract.Una peste alta eu sunt multumit asa ca cine vrea sa incerce sa vina, este asteptat cu drag oricine.PS:multi incearca dar putini reusesc,nu e pentru toata lumea asa ca nu trebuie sa va simtit aiurea ca voi nu ati putut ce unii au realizat:)
andreea Marti, 7 Octombrie 2014
buna ziua, puteti sa ma ajutati cu mai multe informatii despre postul de casierie?multumesc
Amalia Sambata, 11 Octombrie 2014
Buna imi puteti da si mine niste informatii despre postul de call center italiana? salariu de exemplu?