Forum despre Red Mountain Management

Cristian C. Marti, 29 Aprilie 2014
Am aplicat pentru un post de php/web developer la ei si mi s-a parut forte ok cum am fost abodat de tanti de la HR (adica prietenos si uman, la obiect). Am fost si la un prim interviu la birou, care a fost o conversatie de aprox 35 min. in care am vorbit 90% doar eu, dar nu am simtit asta. Iar azi am avut interviu pe skype cu un presedinte nu stiu de care de Research&Development al lor care stia bine ce zice dar mi s-a parut cam grabit si cam arogant (care a durat si asta vreo 15). Chiar daca experineta mea e insuficienta pentru demara lucrul, nu pot sa zic ca am pierdut vremea- am vazut o firma care lucreaza profi macar la recrutare. Cred ca au un spate f mare pe afara. Am scris pt ca m-am saturat in ultimele 4 luni de interviuri de kk, cu firme obosite. Care mai mergeti pe la ei, bafta! pare sa merite..
ana Miercuri, 25 Iunie 2014
nu mi s-au parut ok. in primul rand doamna de la interviuri a venit pe niste tocuri de 20 cm si nu mi s-a parut prea serioasa.
acidutzu Joi, 25 Septembrie 2014
Pare o firma ok, dar dupa ce lucrezi la ei iti dai seama ca nu sint profesionisti. Nici promisiunile verbale nu se respecta, nici contractul.
md Miercuri, 22 Octombrie 2014
sa spuna cineva care este salariul net?
johndoe Miercuri, 29 Octombrie 2014

Nu obisnuiesc sa comentez de fel interviurile s a m d p, dar cand vine vorba despre 'anonimii' astia ma simt nevoit sa intervin. Am fost la interviu pentru un job de sales pe eng, dupa o prima discutie telefonica cu o domnisoara. Pe scurt dosoara' era foarte incantata de mica mea experienta bancara si nivelul avansat al limbii engleze incat s-a apucat sa imi promita marea cu sarea, de la un job full time la o posibilitate de job part-time renumerat pe masura. Evident ca considerat normal sa o intreb ce oferta financiara imi face. S-a decis sa ma instiinteze ca nu poate sa ma anunte, decat ca feedbackul este unul pozitiv si trebuie sa ma intorc a 2 - a oara pentru a afla oferta. Aviz celor care nu lucreaza si considera un salariu de 1000 d ron , ok sau maxim 1200 , un trai decent : M-am simtit obligat sa o informez cat as vrea sa primesc , 300 eur part-time 600 full. Zis si facut. 'Notat'. Plec acasa. Dupa 2 zile primesc telefon de la alta persoana care ma anunta ca feebackul a fost pozitiv si vrea sa ne intalnim pentru a stabili detalile pentru o eventuala colaborare. Astazi am avut intalnirea unde practic s-a gandit sa imi faca o oferta pt part-time de 600 ron si full 1200, cu promisiunea ca voi obtine cel putin dublu dupa prima luna. In nesimtirea mea, mi-am cerut scuze pentru mica neintelegere si am plecat frumos pe unde am venit. Fratilor va zic sincer, lipsa de organizare, lipsa de profesionalism, lipsa de respect si un birou cu aprox 10 pc-uri unde se tipa ca in codru ... Apropo, la 50 de clienti adusi care cumparau pachete financiare de cel putin $10.000 primeai $100 :) . Eventual bonusul adunat pe parcurs de clientii adusi - 30 de ron per client ($250.

Irina Miercuri, 29 Octombrie 2014
Sunt foarte Ok , am fost la ei la interviu , se poate observa ica de la prima vedere ca sunt profesionali si atmosfera de la ei este destinsa si un ambient foart placut si energic .
Interviurile sunt relaxate , si nu se simte acea "presiune" a unui job interview , o impresie foarte buna si despre companie cat si personalul cu care am avut contact .
asd Sambata, 1 Noiembrie 2014
irina, nu cred ca ai lucrat o zi in viata ta intr-o companie adevarata! Mult succes in viata!
laurici Sambata, 1 Noiembrie 2014
eu am acceptat oferta lor si incep saptamana viitoare un training. imi convine ca sunt aproape de Muncii.. stie cineva daca se lucreaza de Sarbatori?
Andrei Miercuri, 5 Noiembrie 2014
Compania e ok si foarte profi. Nu inteleg de ce unii oameni nu isi dau seama ca domeniul vanzarilor e diferit. Daca iti doresti un salariu fix mare si nu esti sigur pe ceea ce poti face, atunci sigur nu e de tine. Atmosfera este foarte ok in birou si se simte energia placuta si un vibe dragut ce iti stimuleaza entuziasmul. Cat despre comisioane, sunt mai mult decat ok si mai mult de cat am vazut vreodata la o companie de profil. Cine nu intelege structura unei companii ce ofera astfel de servicii, mai bine sa nu mai comenteze si sa se faca de ras aici cu "feedback-uri" de gen. Cheers!
Vlad Alexandrescu Miercuri, 5 Noiembrie 2014
Si eu caut sa aflu mai multe despre aceasta companie. M-a ajutat mult acest forum pana acum. Am programat un interviu cu Red Mountain saptamana viitoare (am avut deja interviul telefonic), si sincer sa fiu, mie mi s-a parut foarte ok domnisoara de la telefon.

Am o intrebare pentru domnul Johndoe, care vad ca e foarte nemultumit: oferta salariala pe care ai cerut-o dumneata si cea care ti s-a oferit, viza SALARIUL TOTAL sau doar partea FIXA? Din ce comisioane specifici dumneata ulterior, aceasta companie pare sa lucreze cu sume mari de bani si cu rulaj destul de mare de clienti.

Eu unul am mai lucrat in vanzari, unul dintre joburile pe care le-am avut fiind pe postul de field agent la RDS&RCS, unde am facut contracte door to door in 2005-2007. Aveam salariu fix 180 RON. Da, stiu ca pare stupid, dar pentru fiecare contract de tv+net+telefon luam 18 lei, si in cele mai slabe zile faceam cate 10 contracte, iar in cele mai bune aproape 20. Ca sa nu mai spun ca programul meu part-time era de la 4 la 8 dupa amiaza (cand gaseam clientii acasa cel mai mult). Am avut castiguri substantiale, nu am luat niciodata mai putin de 2500 de lei (luati in calcul ca asta se intampla in 2006, nivelul de inflatie era altul). Daca vreti salarii fixe mari si "grija zilei de maine"la locul de munca, va spun cu mana pe suflet ca nu aveti ce cauta in vanzari.

Recent am fost la un interviu pentru o companie care lucreaza in colaborare cu Orange UK pe sales, si mi s-au oferit 1300 de lei + bonuri de masa, cu posibilitatea de a atinge un maxim de 2600-3000 de lei indiferent de cate contracte faceai (acest lucru a fost specificat de la inceput, la vedere, pe site-ul unde am aplicat, si nu incalc nici o clauza de confidentialitate spunand acestea). Adica de la un anumit punct inainte, nu puteai sa mai castigi nimic. Vorbesc limba engleza la un nivel avansat, am experienta si in afara tarii, la care mai adaug o experienta consistenta si pe back-office bancar. Cu toate astea, n-am indraznit sa cer nicaieri unde se lucreaza pe comisioane 600 de euro parte fixa, atat timp cat grila salariala bazata pe comisioane poate urca la nesfarsit.

Johndoe, te rog mai adu cateva argumente pentru nemultumirea ta, pentru ca in momentul actual nu demonstrezi decat ca te crezi mai bun decat esti in vanzari si refuzul acestei companii de a te accepta ca unul de-al lor te-a ranit foarte tare in orgoliu.

Daca esti atat de bun pe cat ne povestesti noua aici si ai asteptari salariale mari si experienta prin banci, atunci cum se face ca iti cauti de lucru pe la companii de 'anonimi' precum aceasta?

inca ceva: cred ca ti s-a facut o oferta foarte usor de refuzat pentru a nu iti spune verde in fata ca nu te considera potrivit pentru o pozitie in cadrul companiei. Faptul ca dumneata, domnule Johndoe, vii repede pe acest forum si iti exprimi ofuscarile sub anonimat, in acelasi timp DIVULGAND GRILE SALARIALE ALE UNEI COMPANII PRIVATE, care CU SIGURANTA sunt confidentiale si pun pariu ca ti s-a specificat acest lucru la interviu (experienta mea in vanzari si pe la toate interviurile pe la care am fost ma asigura de acest lucru), imi demonstreaza ca nu esti decat un increzut care nu isi mai incape in piele de atata aroganta si mai esti si un pericol pentru companie pentru ca nu ai nici cea mai mica doza de respect pentru tot ceea ce inseamna clauza de confidentialitate. Ai curaj sa ne spui numele dumitale real? Sau ti-e frica sa nu fii actionat in justitie?

Daca HR-ul acestei companii ti-a facut o oferta salariala foarte usor de refuzat in raport cu experienta dumitale si cu asteptarile pe care le ai, tind sa cred ca a fost un mod FOARTE elegant de a iti spune NU TE VREM. Lucru care ma face sa astept si cu mai multa nerabdare sa ajung la al doilea interviu.

Voi reveni cu amanunte dupa al doilea interviu de saptamana viitoare. Intre timp, rog viitorii useri sa posteze detalii relevante despre aceasta companie, cat si despre altele de pe acest site. Fac aici apel in special la Ana, care are o problema cu "doamna de la interviuri": te rog nu posta la caterinca aici, unii dintre noi tinem cont de parerile voastre si suntem afectati la interviu de ceea ce citim inainte. Nici macar Lady Gaga nu are tocuri de 20 de cm, asa ca nu mai vorbi aiurea. Faptul ca mergi la un asemenea interviu si numesti un recruiter de la HR "doamna de la interviuri" ma face sa cred ca ai experienta in piata, dar nu in cea de capital ci in cea de la Vitan.

Cu stima,
Vlad
Tiberiu Marti, 11 Noiembrie 2014
La prima vedere compania e chiar foarte ok, eu am fost la 2 interviuri, urmeaza training, dar prima impresie e foarte buna, atmosfera placuta. Interviurile sunt chill ceea ce banuiesc ca e mai rar intalnit, angajatii (cel putin cei cu care am avut eu contact) foarte ok. Sunt de acord cu Andrei in privinta comisioanelor, mi se par cel putin decente, daca nu chiar bune. Restul depinde de tine.
solomonescu Marti, 11 Noiembrie 2014
Notat , am fost la primul interviu a fost ok destul de "profi" , am fost la al doilea in care mi s a prezentat si oferta financiara,1100 de lei si bonusuri ( in valoare de aprox 1% (bataie de joc )), cand le am zis ca trb sa fac preaviz au zis ca ma suna in 30 de min sa imi zica daca mai este o alta perioada de training , nici pana acum nu m au contactat . Asa se lucreaza intr o "multinationala" Romanesca , seriozitate "maxima". Oricum ma bucur ca nu m au mai contactat deoarece au salarii de mizerie si bonusuri pe masura
P.S. faci training 2 saptamani dai niste teste si pe urma urmeaza sa vada daca te angajeaza . Deci daca lucrezi nu se merita sa iti dai demisia ca nu ai siguranta unui job .
Laura Marti, 11 Noiembrie 2014
Eu am primit o oferta de la ei pe care am refuzat-o. Pe postul de Customer Service ofereau 1390 Ron net.
Carmen Miercuri, 12 Noiembrie 2014
A fost cineva pana acum la ei la interviu pentru postul de Account Manager? Daca da, care este salariul oferit?
Alex Luni, 17 Noiembrie 2014
Buna seara. Tocmai ce am fost astazi la ei la al doilea interviu si nu pot decat sa ma declar multumit. Dupa primul interviu, recunosc faptul ca am fost putin reticent datorita profilului proiectelor pe care le are compania - institutie bancara online aka forex/specula/actiuni etc. Da, salariul de baza nu este unul fantastic, dar cu ce se ofera actual in Bucuresti pentru Account Manager, nu pot sa zic nu. Conteaza mult si experienta pe care o ai si inteligenta de care dai dovada in timpul interviurilor. Plus, pe langa asta, exista si bonusurile care par sa fie corecte si realizabile. Oricum, oameni buni, noi ne angajam pe un anumit post ca sa facem o anumita treaba - implicit sa vindem, sa facem contracte noi, sa blabla orice presupune fisa postului. Daca iti faci treaba, teoretic primesti si bonusuri + salariul de baza = mie imi rezulta ceva multumitor.

Apropo de forex, astept cu interes trainingul sa vad exact despre ce e vorba. Din ce mi s-a zis pana acum inteleg ca nu sunt tepari sau mai stiu eu ce, deci nu ar trebui sa fie probleme.

Referitor la doamnele care m-au intervievat, nu am sesizat decat niste tipe degajate care chiar vor sa angajeze oameni ok.

Ce mi-a placut mult a fost muzica si mediul din birou. Oamenii chiar par sa fie incantati de timpul pe care il petrec la acolo.
Ionut Miercuri, 24 Decembrie 2014
Salut,am fost si eu la un interviu la Red Mountain pentru pozitia de customer care,m-au chemat si la al doilea interviu,si acum urmeaza perioada de training.Salariu oferit ar fi de 1100 de ron plus bonusuri,intrebare este daca 1100 ron e salariu net sau brut?
acidutzu Duminica, 4 Ianuarie 2015
Salariu pentru post de Programator PHP = 1000 Euro, cu precizarea ca e impartit intre PFA si contract de munca ;-)
Cucul Luni, 5 Ianuarie 2015
acidutzu tu cui crezi ca ii vinzi GOGOSI FRIPTE ?

auzi salariu de 1000 de euro impartit intre PFA si CIM , tu cine crezi ca te crede ?

adica tu vrei sa spui ca iti dau salariul minim pe cartea de munca , de 700 ron si restul sunt pe PFA ?

:))))))))))))))))))))))))
acidutzu Joi, 8 Ianuarie 2015
Nu asa. Depinde cum iti negociezi. Eu am avut 50% - 50% . De crezut sa creada cine vrea ;-)
ayon18 Joi, 19 Februarie 2015

Eu am aplicat la ei pt postul de Front Desk Representative (basically secretara). Am fost chemata la interviu la sediul lor de la Phoenicia Business Center si de cum am ajuns am constatat faptul k ei nu au nici un nume afisat la intrare......in toata cladirea aceea sunt o gramada de firmulite care-si desfasoara activitatea si apar pe panoul de la intrare cu numele si etajul la care ii gasesti, mai putin ei....... trecand cu vederea acest aspect, am ajuns la interviu cu o tipa care nu mi-a dat f multe detalii despre companie, dar a tinut sa-mi specifice faptul ca aceasta companie are mai multe posturi disponibile printre care si cea de operator call center care se pare k mi s-ar potrivi manusa....... eu i-am zis ca prioritar pt mn este pozitia pt care am aplicat si anume cea de front desk representative, si cum nu i-am refuzat categoric pt postul de operator call-center, tipa care mi-a luat interviul m-a sunat a 2-a zi sa-mi spuna k am un feedback pozitiv si sa stabilim un alt interviu cu managerul - lucru care mi s-a parut suspect deoarece primul interviu chiar nu a decurs asa grozav......la cel de-a 2-lea interviu am ajuns un pic mai devreme si cum asteptam eu sa intru la interviu, am auzit fara sa vreau cateva apeluri de pe floor, in care operatorii call-center ajutau anumite persoane din baza lor de date sa se imbogateasca peste noapte investind in nu stiu ce proiecte......la scurt timp, managerul sau ce o fi fost ea, m-a condus intr-o sala pt a sustine interviul pt postul de secretara - un interviu la care nu a facut nimic altceva decat sa incerce sa ma convinga sa accept postul de operator call-center. Mi-a zis ca fata de la receptie (si anume secretara), a promovat deoarece e mult prea capabila pt pozitia respectiva (pe ce pozitie a promovat nu se stie) si de aceea ei cauta pe cineva care sa poata sa faca fata responsabilitatilor zilnice - responsabilitati ce constau in asigurarea micului dejun pt angajatii companiei si poate un tabel in excel din cand in cand. Managerul mi-a zis k nu e convinsa cum ca as reusi sa fac fata ca secretara, moment in care am intrebat-o cum crede ea k pot sa ma potrivesc postului de operator call-center, ce presupune sa conving clienti sa investeasca in ce le zic eu ca e profitabil pe piata, daca eu n-as putea sa faca fata unor simple task-uri de secretariat. Am intrebat-o in mod expres cum se numeste compania pt care Red Mountain ofera servicii financiare si mi-a zis ca este o companie din Tel Aviv al carui nume (din punctul ei de vedere) nu este important. Overall, mare pierdere de timp..... este o tactica a HR-ului sa atraga candidati postand locuri de munca vacante pe niste posturi ce nu necesita cine stie ce experienta, iar cand te duci la interviu sa-ti ofere cu totul altceva, doar, doar semnezi un contract cu ei in care sa lucrezi pe comision. Acelasi lucru mi s-a intamplat si la ING Asigurari (sau mai nou NN, de cand au dat faliment) unde la fel am aplicat pt o pozitie de secretara iar eu vroiau sa le imbogatesc portofoliul de clienti.... De-acum incolo cand ma mai duc la un interviu, daca incep sa ma ia cu alte posturi disponibile.... mi-e clar: ma ridic si plec.