Forum despre Red Mountain Management

al3xutzu_me Joi, 21 Mai 2015
Mai stie cineva ceva de firma asta? Am fost chemat la interviu pentru Junior Account Manager si vroiam sa vad cam la ce salariu se invarte. Cum e interviul? Se merita? La cat poti ajunge? Cu 1200 RON abia imi platesc chiria si mai raman cu 20l de motorina:)).
Eugenia Joi, 11 Iunie 2015
Salut,
eu lucrez la Red Mountain de cateva luni in Sales si nu am ce sa le reprosez. Muncesti=faci bani, te faci ca muncesti=nu ai bani. Salariul si bonusurile vin la timp in fiecare luna, distractie si voie buna tot timpul. Daca cineva isi imagineaza cineva ca se va angaja, oriunde in vanzari, pentru salariu fix, e clar ca nu si-a ales bine domeniul sau nu are incredere in fortele proprii!!! In Sales banii se fac din bonusuri si/sau comisioane.
Dragilor, daca vreti sa faceti bani frumosi, sa va si distrati in timpul programului de lucru, sa mergeti in team-building-uri sa va exersati limbile straine si sa invatati de la cei mai buni, atunci veniti si voi. Daca va place cu biciul pe spinare, salariu fix mare si sefi isterici, va rog sa stati acolo unde sunteti.
alinastan2015 Marti, 16 Iunie 2015
Da Eugenia!?
Poate ne spui care e faza cu testul de poligraf - la care te trimite HR'u?!
Eu unu nu am mai auzit de asa prostie! Sincer!!!
Angajeaza pt SRI sau pt cine???
VivaCubaLibre Miercuri, 5 August 2015

Am fost si eu la ei zilele astea. Mi-a prezentat oferta lor e 1100 lei net brut cam 1500 lei.
Mai dadeau ei ceva bonusuri acolo ma rog. Dar daca sa zicem ca la inceput pana inveti una alta nu esti in stare sau nu ai bafta sa faci numarul ala iei matale doar 1100 lei net.
Doar aia sunt siguri restul poti sau nu poti sa iei bonusurile alea.
E cam putin chiar si pentru faptul ca nu am experienta totusi e putin.
Daca era macar 1300 lei net sau 1400 lei net era altceva un pic mai bine.
Sunt companii si firme care din start ofera chiar si fara experienta cel putin 1500 lei net daca nu si mai mult.
Se mizeaza pe faptul ca tinerii sunt disperati si ofera asa salariu.
Care vrea e bun si 1100lei net dar cu atatia ani de scoala si facultate in spate e cam putin totusi.

alexm Luni, 10 August 2015
Am citit comentariile de mai sus dar o sa fac abstractie de ce s-a scris pentru ca e usor sa arunci cu rahat cand nu stii despre ce este vorba si cand tu nu esti potrivit pentru un job.
O sa incep cu inceputul, lucrez la aceasta firma de aproximativ 9 luni, si ca sa va spun sincer am fost putin reticent la inceput nu stiam daca sa raman, nu stiam cu ce se mananca asta, dar am zis ca pot sta o luna de proba, dar dupa prima saptamana m-am convins ca o sa imi fie bine aici, cel mai mult la inceput m-a convins atmosfera de lucru, colegii, sefii. In 6 luni am avansat, am trecut de la un proiect la altul, majoritatea colegilor mei au avansat. Atmosfera este una foarte relaxanta, muzica pe fundal iar tu iti faci treaba, cat muncesti atat castigi, in multe posturi pe vanzari nici nu ai salariu fix, dar aici il ai ca sa te motiveze, dar tu trebuie sa muncesti pentru bonusuri. La inceput nu am fost nici eu un om de vanzari dar cu timpul am invatat si m-am perfectionat, inveti de la sefi, inveti de la colegi, tot timpul inveti in acest job. Am doar un sfat pentru cei care urmeaza sa vina la interviu: nu mai ascultati orice comentariu ce este postat pe aici si stati macar o luna de proba (castigurile vor creste cu cat de perfectionezi mai mult) si va promit ca nu o sa regretati, cei care au postat ceva negativ sunt doar frustrati ca au fost refuzati sau ca vezi doamne li s-a oferit prea putin pentru "valoarea" lor, dar duceti-va dragilor ca CEO la Apple daca sunteti prea buni pentru asta, cel mai probabil veti sta fara job cateva luni si cand va gasiti ceva va fi unul de 1300 salariu fix. Pana sa ma angajez am intrat si eu pe acest site pentru alte firme si este un site foarte bun pentru cei care isi cauta loc de munca tocmai de aceea las un comentariu sincer si la obiect nu vreau sa vand gogosi, incercarea moarte nu are. Succes tuturor!
brokeras1 Miercuri, 21 Octombrie 2015
deci pentru inceput as spune ca este un mediu de lucru cel putin ciudat,in care se aplauda la fiecare contract incheiat de cateva mii de dolari,muzica o fi un stimulent dar nu consider ca fiind ceva util pe termen lung,ma intreb acum de ce nimeni care a fost pe la ei nu a spus exact cu ce se ocupa,mai exact tranzactii pe piata FOREX,practic prostesti oameni creduli ca le poti face profituri nesimtite din mai nimic,colegii cred ca sunt ok sunt oameni placuti acolo,dar obiectul de lucru mi se pare unul nesimtit,eu nu consider ca Forex mai reprezint o cale viabila de castig decat pentru cel care este dispus sa investeasca sume consistente pe termen lung si sa nu se teama sa piarda una sau mai multe pozitii .
hai sa va zic despre interviu unul initial cu hr ista te verifica la limba straina sa vada cum te exprimi apoi vine impreuna cu managerul de vanzari la al doilea si vede daca ai abilitati de vanzari,iar in final iti prezinta contractul standard de 1100 ron net cu grila de bonusare,sincer cred ca nu este o slujba de viitor.
ce sa zic bravo celor care s-au desteptat si nu mai incearca sa momeasca lumea sa se angajeze pentru castiguri de mii si zeci de mii de euro si impun un contract de munca si respecta efortul celor care trec pe la ei ,lucrând 9 ore pe zi timp de cinci zile pe saptamana.
insa nu se merita sa te chinui sa faci ceva ce nu ti place,daca esti pasionat de piata FOREX SI CREZI CA AI SANGE DE BROKER IN TINE ATUNCI INCEARCA ,DACA NU NU TI PIERDE TIMPUL DEGEABA...
maia Miercuri, 3 Februarie 2016
mda...am fost la un interviu pt quality control representative..interviu exclusiv in engleza. am fost anuntata ca la sfarsitul interviului mi se va da feedback ca sa nu ne incurcam unii cu altii. in fine am primit feedback pozitiv si a ramas sa dau id-ul de skype pt un interviu abroad. au trecut 3 saptamani. nimic, desi ei inca actualizeaza acest post. mi se pare atat de neprofesionist, si chiar daca ma mai cheama de si nu cred le si zic vreo doua. macar sa nu fii zis in cadrul interviului ce a zis...nu recomand sa va obositi sa va duceti la interviu..
Against Vineri, 5 Februarie 2016
Sunt foarte dezamagita de aceasta firma. Obiectul muncii e unul mizer , imoral si lipsit de scrupule. Se pare ca toata lumea e antrenata acolo sa minta , inclusiv HR ul. Trebuie sa duci de nas pe cei ce joaca la piata forex si nu numai, care fac tot felul de pronosticuri legate de piata financiara, si de cele mai multe ori pierd bani, iar firma de imbogateste pe seama lor. Iti place sa incurajezi ASA CEVA?! Este ca si cum ai incuraja la fumat sau consum de droguri.
Si lucreaza cu nume false, sub acoperire. Lucruri murdare...
Trebuie sa incurajezi omul sa joace in continuare, pe sume cat mai mari , si ii minti ca pot castiga . In realitate sunt sigura ca majoritatea pierd banii.
Nu ai nimic bun , de viitor de invatat aici. Nu te ajuta exp, ba chiar iti dauneaza daca adaugi in CV.

Au o STRATEGIE SMECHERA. La interview cand am intrebat cu ce se ocupa mai exact ,nu au dat detalii , astfel pot pierde candidatii. Zic ca o sa vezi tu, vei invata. Isi ascund obiectul muncii.
Si mi s-a zis ca bonusul de performanta e de 4 mil jumate si ca il iau toata lumea. Iar la fata locului aflu ca e MAXIM 4 mil jumate. Din el se scade ,in functie de greselile de la controlul de calitate (realizat pe apeluri).
SPER sa nu va lasati pacaliti de ei si sa credeti tot ce auziti la interview. Una zic la interview, alta vezi la fata locului.

In afara de asta sunt foarte neprofesionisti si dezorganizati. Nu ti se zice la ce ora sa vii a 2a zi in perioada trainingului, uita de tine, nu au timp de tine, trainingul e bataie de joc.
Atmosfera e f stressanta, ai de gestionat apeluri, chaturi si e-mailuri. Chaturile sunt non-stop si se suprapun cu apelurile ,si tb sa te ocupi de toate. E foarte haotic si asta cauzeaza stress. Oamenii vb unii peste altii ( avand apeluri ) ,si in afra de asta ai de suportat si muzica data cam tare ( nu trebuie sa auda clientii ce vb ceilalti agenti). Atmosfera e deranjanta si obositoare.
Apoi pauzele nu cred ca se respecta , iti iei cat mai putin pentru ca sunt mereu chat uri. Volumele sunt mari. Nu gasesc niciun aspect pozitiv , numai lucruri rele acolo :(.
Dar cel mai tare ma deranjeaza obiectul de activitate, si ca se minte , nu se poate avea incredere, te acuza de lucruri neadevarate, si fac tot felul de manevre nesimtite cu tine.
SPER SA NU MAI FIE NIMENI PACALIT/MANIPULAT LA INTERVEIW , ASA CUM AM PATIT EU. NU AM AVUT DE UNDE SA STIU PANA NU AM VAZUT LA FATA LOCULUI.
Sunduri Luni, 22 Februarie 2016
Nu mi-au facut nicio impresie. Interviul a fost OK, nu foarte solicitant, destul de relaxat. Singurul lucru care nu m-a incantat a fost ca am aplicat pentru o pozitie in Back Office, m-au chemat pentru Sales, ca intre timp postul respectiv se ocupase, iar la vreo 3 zile, m-au sunat pentru un al treilea post, parca pe Colectare, pentru ca si cel de la Sales se ocupase. Am zis Pas, nu doar din cauza asta, ci mai ales din cauza programului - 10:00 - 19:00 sau 14:00 - 23:00.
iepuras Luni, 29 Februarie 2016
Am fost la 2 interviuri pentru pozitia de account manager.
Am cerut peste 1000 euro si am primit telefon sa merg la al doilea interviu. Primul interviu a constat intr-un role play in care trebuia sa vand un obiect de pe masa si intrebari clasice "top 3 calitati/defecte". Al doilea a fost tot role play decat ca de data asta situatia aleasa era cumva "imposibila" adica cel care era in fata ta nu ar fi cumparat niciodata serviciile tale. Era doar un test sa vada cum te descurci.
Ladybug Marti, 1 Martie 2016
Sunt surprinsa intr-un mod neplacut de comentariile postate aici, dar fiecare dintre noi are dreptul sa isi spuna parerea. Eu lucrez la RMM de un mai mult de un an si sunt bine. Vin dupa 7 ani petrecuti in multinationale, cu perioade in care am stat la birou si cate 15 ore pe zi, cu regulamente peste regulamente, proceduri neclare si multa birocratie. Aici am dat de un start-up care s-a dezvoltat rapid, din punctul meu de vedere, cu program care este respectat, salariul se plateste la timp si colegi tineri. Initial testul poligraf mi s-a parut exagerat, insa abia dupa ce am inceput sa lucrez si am vazut informatiile la care avem acces, am inteles de ce se face. E o experienta si asta :)
Eu nu regret alegerea facuta
Eugenia Marti, 1 Martie 2016
Am tot citit ceea ce se scrie pe acest forum. Evident ca parerile sunt împărțite, asa este normal. Eu continui sa lucrez in aceasta firma din multe motive: ma simt foarte bine ca pot face bani (destul de mulți daca chiar muncesti), o forma de apreciere a muncii si aplauzele colegilor, colegii sunt foarte ok, petrecere in fiecare luna, ic dejun din partea firmei si as putea continua. Cât despre testul poligraf, l-am facut si eu. Este cea mai buna modalitate de a dovedi ca esti atât de integru pe cat spui ca esti.
Înainte de a ne da cu parerea despre cum AR FI, mai mi e sa punem la interviuri toate intrebarile si sa asigurăm ca am inteles.
Astfel, daca vrei sa muncesti, sa te si distrezi, sa faci si bani, toți banii sa ii vezi si pe fluturasul de salariu, atunci vino, invata, incearca, munceste si apoi comentează.
Ingrid009 Marti, 1 Martie 2016
Ladybug, Eugenia: si daca ati fi sa faceti o evaluare ati da 5 stele nu? :)) Evident nu ati posta si informatii despre salarii. Uof de ce oare imi pun eu intrebari...
Scorpion Marti, 1 Martie 2016
si eu lucrez la ei de ceva timp si singurul lucru pe care il pot spune cu mana pe inima este ca unii dintre manageri chiar se straduesc. nu le iese intotdeauna, dar incearca; si eu am mai lucrat in call center si de "inceput de cariera" pe ei chiar ii recomand; si aici sunt reguli si proceduri, dar si flexibilitate si intelegere; daca ai bun-simt, te trateaza cu bun-simt, daca nu, asteapta-te sa primesti ce oferi ;)
Ladybug Marti, 1 Martie 2016
Ingrid009, salariul este f ok! iar daca e sa compar cu alte companii, este muuult mai bine! Si as da 5 stele la evaluare pentru ca aici am gasit ce aveam nevoie! Daca nu imi placea, eram de mult timp plecata, crede-ma pe cuvant :)

Mult succes si sper ca intr-o zi sa iti gasesti jobul pe care ti-l doresti!
maia Luni, 7 Martie 2016
Ladybug, Eugenia desi eu cred ca sunteti una si aceeasi persoana cum explicati feedback pozitiv la interviu, anunt pt un al doilea dar nimeni nu mai da nici un semn de viata chiar daca am revenit pe mail??!!! clar o atitudine profesionista??!
Eugenia Miercuri, 9 Martie 2016
@ maia

mda...ai dreptate maia, nu este cel mai profesionist din partea lor, dar poate ca nu este cu rea intentie. Mai trimite si tu un mail si vezi daca de data asta iti raspunde cineva.
LaviniaSerban Marti, 5 Aprilie 2016

Eu sunt profund dezamagita de modul in care s-a desfasurat interviul din doua puncte de vedere:
1) ajung pe strada Academiei, grabita sa gasesc numarul mai repede ca nu cumva sa intarzi dand dovada de neprofesionalism, in sfarsit gasesc cladirea, ajung cu 5 minute mai devreme, de la receptie mi se spune sa iau loc. ZIc si facut, doar ca eu eram programata la ora fix, iar domnisoara de la HR ajunge in birou la si 30 cu pachetelul ,binenteles, ca nu-i asa? de ce sa ne luam pauza la ora de pauza, cand putem sa mai lasam candidatii sa astepte jumatate de ora ca vorba aia.....nu le convine, sa si caute in alta parte...

2)Eu candidam pe un post de sales pe engleza-spaniola. Am discutat cu domnisoara si in romana, si in engleza, spunandu-i in ambele limbi ca imi doresc sa ma orientez catre un post de vanzari, fiind foarte explicita, exprimand-ma corect, limpede, transparent si deslusit. Toate bune si frumoase, clasicul interviu pentru sales cu tipicele intrebari si exercitii de roleplay. Nimic gresit pana aici. Interviul se incheie, ramane sa ne auzim la telefon sa fiu chemata la un al doilea interviu, plec ma duc si eu ca omul sa iau pranzul, la 20 de minute dupa ce plec de la Red Mountain, primesc un tel de la o doamna de la HR-ul lor care a inteles de la domnisoara cu care am avut interviul si cu care am discutat amanuntit, ca eu nu mi-as dori o cariera in vanzari, urmand sa mi faca o alta oferta. In acel moment i-am spus exact ceea ce i-am repetat domnisoarei care probabil ca visa in timp ce-mi lua mie interviul, ca atfel nu inteleg cum poti sa nu intelegi nici limba romana nici limba engleza in momentul in care esti desemnata sa intervievezi niste oameni.
Mda..si am incheiat discutia telefonica, pentru ca era o mare lipsa de profesionalism si nu as mai fi fost dispusa sa continui colaborarea cu aceasta companie. Nu judec o carte dupa coperta dar pur si simplu am avut sansa sa lucrez pentru companii mai mari si sa disting profesionalismul de neprofesionalism. Dar slava Domnului, ii multumesc lui Dzeu pentru ca asa vad locurile de care sa ma feresc.
NU vreau prea multe de la un angajator dar sunt lucruri minime,de bun simt catre care fiecare candidat ar trebui sa se orienteze si anume RESPECTAREA OREI. COMPANIILE SERIOASE SUNT PUNCTUALE, DAR SI ATENTIA DACA CEL CARE ITI IA INTERVIUL NU ESTE PREZENT CU TINE ACOLO SI NU ASCULTA CEEA CE II SPUI SAU SE GANDESTE LA ALTCEVA CA MAI APOI SA INTLEAGA TOTAL PE DOS SI SA ITI RASTALMACEASCA CUVINTELE, ATUNCI TU INCOTRO TE INDREPTI?

BAFTA TUTUROR CARE SUNT IN CAUTAREA UNUI JOB !

alr04 Marti, 19 Aprilie 2016
Am sustinut si eu 2 interviuri cu aceasta companie ptr rolul de sales account manager. Primul a fost cu o tipa de la HR mi so parut destul de profesionala abordarea. Dupa cateva zile primesc un telefon de la aceeasi tipa spunandu-mi ca am trecut in faza urmatoare. La cateva zile ajung din nou la ei la sediu pentru un interviu final. Era un tip care era ceva supervisor si cu o tipa tipic bucuresteanca care sincer ma dezgustat. Am facut un fel de rol play in care trebuie sa ii vand un telefon tipului. In urma acestuia au decis sa imi prezinte oferta salariala care incepe de la 1100 ron net + o scheme de comisioane si bonusuri in functie de cati clienti reusesti sa inregistrezi pe site-ul lor. Avand in vedere ca opereaza cu clienti straini cred ca se putea ajunge la un venit de 3000-4000 lei net daca iti vezi de treaba. In fine problema este ca titlul acestui rol este mult exagerat de catre aceasta companie, rolul in discutie nu este nimic altceva decat un agent telesales. Stai cu o casca in urechi si incerci sa convingi potentialii clienti sa investeasca in diverse investitii financiare. Si cireasa de pe tort, in cazul in care ziceam da trebuia sa ma supun unui test poligraf prin care sa dovedesc ca nu am furat de la angajatorii anteriori. In concluzie aceasta experienta a fost o pierdere totala de vreme, nu recomand.