Forum despre Rentrop&Straton

pentru naivi Luni, 8 Septembrie 2014
Fac referire la anuntul acestei firme pentru traducator/editor online cu limba germana, care inca se afla pe un cunoscut site de joburi. Testul pentru evaluarea cunostintelor de germana consta in redactarea sau traducerea a nu mai putin de 5 articole de aproximativ 350 de cuvinte. Este evident ca asa-zisul test iti va lua ore bune de munca, dar nimeni nu se va sinchisi sa iti ofere feedback cu privire la test. Raspunsul pe care l-am primit eu a fost doar ca "postul s-a ocupat deja". Se pare ca nici aceasta firma nu reuseste sa dovedeasca ca este serioasa si sub pretextul unei recrutari aduna articole/traduceri gratuite de la aplicanti. Pe bune, e nevoie de 5 articole ca sa iti dai seama de nivelul unui candidat? Judecati voi insiva daca merita. Parerea mea e ca daca e sa faci voluntariat mai bine iti oferi serviciile unei organizatii cu scopuri caritabile.
melvaboonata Marti, 28 Februarie 2017

Am dat un test pentru postul de copywriter. Dupa 2 saptamani am sunat (desi mi se spusese ca voi primi un feedback intr-o saptamana) si mi-a raspuns secretara care nu stia daca s-a ocupat postul, promitandu-mi ca va reveni cu un telefon in cateva zile. Nici in ziua de azi nu cred ca stie...Mare dezamagire. Nu recomand.