Forum despre Romaqua Group

busuioc Luni, 25 Ianuarie 2016
Va salut cu respect !

Voi fi primul angajat care posteaza cate ceva la adresa firmea Romaqua Group S.A. Borsec (producator al apelor Borsec, Aquatique, sucul Giusto, berile Albacher si Dorfer).

In primul rand voi spune despre dezavantaje:

1. Aceasta firma nu va publica niciodata, pe vreun site sau in ziare, anunturi despre posibile angajari, indiferent despre ce post vorbim (agent de vanzari, paza sau alta munca de birou). Totul se merge pe relatii si (cica) recomandari, dar daca nu ai nicio relatie/pila la aceasta firma nici nu afli de vreun post disponibil, dar sa mai fii angajat. Eu am avut noroc, trebuie sa recunosc.

2. Lupta surda dintre departamente: vanzarile, pe de o parte si cei de la birouri: economic, juridic, it-ul (da, si it-ul face figuri cu agentii). De cele mai multe ori, noi, agentii de vanzari, facem si alte treburi care nu sunt pe fisa postului (dam somatii la clienti, refacem contracte, cerem buletine si alte chestii).

3. Birocratia si hartogaraia. Trebuie sa faci cereri peste cereri, sa primesti aprobari de la Bucuresti pentru orice: afise, vitrine, calendare si agende (astea 2 din urma sunt pe cale de disparitie).

4. Sanse extrordinar de mici a avansa ca supervizor sau manager zonal, deoarece din posturile de conducere nu pleaca nimeni, sunt totusi posturi caldute.

Avantaje:

1. Un salar de baza marisor in comparatie cu alte firme din vanzari, pe care ti-l incasezi la timp, indiferent daca iti faci sau nu vreun target sau ai solduri imense in piata.

2. Firma da rar in judecata magazinele cu care lucreaza sau cu care a lucrat, pentru solduri vechi. In general se merge pe incercari repetate, apoi in final se ajunge la judecata.

3. Tichete de masa, care la fel ca si salariul de baza, il iei la timp si neconditionat de alte lucruri.

4. Masina de serviciu o iei acasa chiar si in timpul concediului.

In final, va sfatuiesc sa va faceti relatii, deoarece asa cum am spus la inceput, aceasta firma nu va anunta niciodata care sunt posturile disponibile in cadrul firmei.

O zi buna.
Vassy Marti, 22 Noiembrie 2016

Buna seara,

De acord cu ce a zis si fostul coleg de la Iasi, numai ca vreau sa adaug cate ceva.
Si in Bucuresti e aceeasi birocratie, masina nu poti sa o iei in concediu decat daca faci referat iar acesta se aproba f greu sau deloc...
Pe capul agentilor nu sta doar seful direct, ba chiar acesta este cam degeaba, doar cu numele, peste el intra inca 3 sefi: directorul de platforma, dir. adj de platforma (pozitie inventata pentru un pilos mare) si dir. national. Nu stiu cum e in alta divizie dar in divizia din Teodor Pallady unde inca mai activez asa este.
La Romaqua Group doat cei care lucreaza la birouri sunt favorizati...poti sa iesi la pensie... agentii sunt vazuti foarte prost (info de la un prieten care lucreaza la birouri)
Ca agent ziua incepe la 7:30 (daca ajungi la 7:31 deja ai informare catre conducere), stai si atarni prin curte pana pe la 8:15 cand incepe asa zisa sedinta (aceleasi discutii in fiecare zi) pe la ora 9:30 pleci pe teren la 11 si la 14 raportare cu ce ai vadut cate bucati din fiecare, cati bani incasati dastea.... aaaa am uitat in fiecare zi trebuie sa.ti faci rutingul, sa.ti iei 25 de stampile de la clienti... o nebunie... De comunicat se comunica foarte mult pe Viber, si acolo primesti tot felul de mesaje de la cei mentionati mai sus, mesaje de "incurajare" de "vitejie" de amenintari...te bufneste si rasul, te enervezi.. ce sa mai treci in fiecare zi prin toate starile...ma "amuza"(enerveaza) rau cand te ia cu ceva genul : hai, ca de aceea esti platit, firma iti da telefon si masina si tu ce faci?..... si te gandesti... telefon?!?!...hmm orange malibu (nu l.am folosit niciodata).. e in cutie... masina?!?!... daaaa sandero 1.2 cu consum pe foaie de 6% iar in realitate > 10%... gaura in stocul de benzina mereu stai si te chinui mereu sa reglezi stocul ca de nu esti bun de plata....
Targetul e cam degeaba... daca la sfarsit de luna il ai facut nu conteaza... trebuie sa vinzi paleti multi ca de, e sfarsit de luna..

O seara buna!

busuioc Marti, 10 Ianuarie 2017
Salutare Vassy, adica colega :).

Mai lucrezi la ei ?