Forum despre Romtelecom

Compania Romtelecom a fost achizitionata de catre Telekom Romania Mobile Communications SA. Puteti impartasi in continuare experientele voastre aici.

Zaza Marti, 18 Februarie 2014
La interviul cu romtelecom, ce urmeaza dupa cel de la pro solution se da un test de gramatica mai complex decat cel de la pro solution, test care este si definitiv.
atehnic Marti, 18 Februarie 2014
andrei, hai c-ai fost bun. bine ca nu ne-ai invitat sa trecem pe programare sau mai bine pe semiconductori ceva..
aici stim... Marti, 18 Februarie 2014
Salut . Am lucrat 5 ani aic si treaba sta cam asa.
1. RTC nu mai recruteza pe entry level decat prin parteneri. asa ca nu va mai strezati cu telesales suport tehnic alea alea... ca nu sunt angajati rtc.
2. Pt ce nu e entry level conditile sunt ok .

E bine sau rau in functie de departamentul unde nimeresti si de fiecare. De exemplu daca nu ai treaba cu vanzarile si te duci de foame pe acolo at e problema ta si normal ca nu o sa iti convina.
Exceptand cateva departamente sunt probleme cu tine daca esti prea implicat esti degeaba. Sunt in mijocul fuziunii cu cosmote si nu le arde de ideile tale. (motivul pentru care am plecat eu ) . Banii sunt in general un pic peste media pietei ceea ce e ok
cineva Miercuri, 19 Februarie 2014

Am fost invitata la un interviu Pro Solutions, vad ca nici macar salariul minim pe economie nu ofera pentru postul de Operator Back-Office....salariul minim pe economie este de 850 lei.

@cineva Miercuri, 19 Februarie 2014
Salariul minim BRUT pe economie este de 850 lei (http://www.avocatnet.ro),asta inseamna ca salariul minim NET este de 636 lei.
Deci,pana la urma,ce salariu ofera?
atehnic Miercuri, 19 Februarie 2014
700 netto
cris Joi, 20 Februarie 2014
buna ziua! am fost chemata la un interviu pt operator call center la movenet. stie cineva cv despre acesta companie? astept pareri! ms
zam Sambata, 22 Februarie 2014

Am fost joi la interviul cu cei de la RTL trimis dupa primul interviu cu ProSolution.Interviul s-a desfasurat in sediul din Dr Taberii. Am ajuns cu jumatate de ora mai devreme si a trebuit sa astept in incaperea unde era call center.Prima impresie:colectiv tinar cred ca media e undeva pana in 23-25 ani si cateva persoane mai in varsta(trecute de 40 de ani ) 3-4 cate am putut sa vad, cred ca inauntru erau lejer 30-40 persoane.Ca atmosfera de lucru parea ok insa nu poti sti frustrarile fiecaruia.Interviul a decurs ok, salariul este de 850 lei + bonuri de masa deci grosso modo undeva cu totul pe la 1100 lei la care se adauga si comision pentru vanzari...Imi povestea ca sunt persoane care isi iau luna de luna cate aproape 1000 de euro acum nu se poate verifica asta decat din interior ,posibil din 30-40 persoane sa fie 3-4 care ajung la un comision asa.Ei cautau 12 oameni pentru a forma o echipa ,pana la jumatatea lunii martie vor sa-i gaseasca si apoi sa intre in perioada de invatare cu ei cam o luna in acest timp esti si angajat pe perioada determinata de 1 luna dupa care treci pe perioada nedeterminata totul pe Prosolution.Nu am trecut mai departe probabil nu am indeplinit criteriile lor: care or fi fost alea...habar n-am.In fine a fost o experienta si atat.

Nik Joi, 27 Februarie 2014
Stie cineva daca te poti angaja la ProSolution in cadru Romtelecom daca nu ai liceul terminat ? adica 10 sau 11 clase. Multumesc.
adina Sambata, 8 Martie 2014
Unde este sediul romtelecom unde te cheama sa lucrezi ,?
JC Marti, 11 Martie 2014
Buna ziua!

Cunoasteti cumva pe cineva care a lucrat pe sales la Romtelecom in Sibiu sau Bucuresti? Sau care inca lucreaza? Exista o oportunitate de job la o companie multinationala de care poate cineva s-ar bucura sa profite. Se cauta o persoana cu experienta (nu multa, dar nici deloc) pe vanzari de serivicii si cred ca cineva care provine din Romtelecom ar fi potrivit.

Va multumesc,
JC
Mihaela Marti, 11 Martie 2014
Buna! Stiti cumva care este salariul pentru Agent de Vanzari Telesales? Am fost saptamana trecuta la RTC la interviu si as dori sa stiu la ce sa ma astept :)
sorel Marti, 11 Martie 2014
Buna! Mi sa vizualizat cv-ul de cei de la ProSolution ptr postul de operator back-office.Sunt sanse sa ma cheme la un interviu?Am si o varsta mai inaintata!In general cauta mai mult persoane tinere?Multumesc
123 Miercuri, 12 Martie 2014
Am avut o experienta tare placuta cu cei de la Romtelecom. Interviul a decurs intr-un mediu placut, calm si relaxant. HR-ul face o treaba deosebita fata de alte firme.
Nota 10 pentru ei chiar daca au zeci de interviuri zilnice.
IOO Luni, 17 Martie 2014

eU AM FOST LA UN INTERVIU...CU UN DOMN ...CE SA ZIC.....NU STIU DE SALARIU A FOST UN INTERVIU OK CONSTRUCTIV ...O DISCUTIE LIBERE...:) ACUM ASTEPT.....

123 Joi, 20 Martie 2014
Si eu astept dar cred ca nu am fost acceptat. Au trecut 2 saptamani. Bafta IOO
Matei Miercuri, 9 Aprilie 2014
Buna!
Cum e perioada de training la Romtelecom?
E volum mare de munca?
Sunt seriosi dupa acea perioada sau se fac angajari pe banda rulanta?
Astept raspunsuri.
Multumesc!
@Matei Luni, 14 Aprilie 2014
perioada de training este destul de lejera desi inveti permanent lucruri noi si pare a fi un volum prea mare de informatii,din pacate ei pun accent mai mult pe teorie si prea putin pe practica.dureaza aprox o luna cam 7ore/zi.dupa training incepi munca propriu-zisa si ai target diminuat timp de o luna de zile.desi se pune presiune sa atingi cat de cat targetul operatorilor mai vechi.mediul si conditiile de lucru sunt foarte ok,exceptand faptul ca uneori sunt probleme cu aplicatiile.singura mare problema ar fi stresul si presiunea care vine din partea conducerii si al team leader-ilor care trag de tine sa-ti faci treaba cantitativ cat si calitativ si cred ca este singurul motiv pentru care lumea pleaca de la ei.in rest o companie serioasa in ceea ce priveste plata salariilor si a altor beneficii pe care ei ti le promit la angajare
Dracoola Luni, 12 Mai 2014

Am lucrat la Romtelefon pe tehnic la Dolce . Niste oameni, pilosi . Dupa 1 an de munca cica datorita crizei au sosit la mine unii dintre cei mai mari imcompetenti ai mass mediei romanesti si inca una tot sefa si ea. Mi-au inchis usa acolo unde eram ( intr-o camera ) si m-au anuntat ca i-a afectat criza si ca reduc numarul de angajati. Mi-au dat 2 salarii compensatorii ca sa semnez o mizerie de document . Cand am intrebat daca e demisie. Mi s-a zis ca nu e demisie, ci ca este un act cu acordul partilor , care de fapt era tot demisie . Am semnat sa scap naiba de acolo daca tot venisera cu fituica la mine . In rest, in mod suspect salariul meu varia desi mi se propusese un salariu constant. Imi mai disparea cate 20-30 de lei din el. De ce ? Explicatia o fost una bomba. Citez : Salariatii cu peste 1500 de lei sunt platiti si dupa criteriul de puncte de performanta... Ce ? Sefa mea nici macar nu stia de criteriul asta. In rest numai pilosi si imbuibati.

Dracoola Luni, 12 Mai 2014
Pentru cei cu salariul sub 1500 erau acele criterii, m-am grabit si am scris peste. Mai exact era sub 1500 lei.