Forum despre Rosegur

Teo Vineri, 10 Mai 2013
...eu unul.... si ca mine sunt multi.... nu pot HALI tot ce mi-i se " serveste ", asa pe ' nemestecate '.....sunt si eu ' pretentios si foarte selectiv "....trebuie sa avem grija cu " digestia " si cu " silueta "
Un fost angajat Sambata, 11 Mai 2013
Dragilor,
Pentru ca urmaresc de foarta multa vreme discutiile de pe acest "forum" si am constatat cu mare placere si admiratie ca la Rosegur au existat oameni de o calitate ridicata, inca mai exista dar......, nu mai foloseste la nimic, m-am gandit sa scriu si eu ceva legat de viitorul Rosegur (asa cum il vad eu).
1- asa cum am vazut scris pe acest forum dar si dupa cum stiti si voi, obiectul cerererii de insolventa a fost falimentul. Este o chestiune de timp pana cand se va inchide firma, nu se va face un alt brand sau ceva asemanator, se va inchide.
Nu intru in detalii findca multi dintre cei care au scris aici, au punctat foarte bine faptul ca firma asa cum este ea in momentul actual, nu mai reprezinta interes pentru nimeni (datorii mari si care nu mai pot fi acoperite din contractele ramase; o structura centrala incarcata si ineficienta in mare parte si exemplele pot continua);
2- este un miracol sa se mai poata face bine cineva care in urma unui accident, este paralizat de la gat in jos, findca Rosegurul asa arata in ultima vreme, doar se mai hraneste si este asemeni unei legume;
3- o reorganizare reala si continuarea activitatii, va presupune cu siguranta mai multe actiuni drastice. Desfintari ale unor departamente (ex. TV- a nu se intelege gresit ca am ceva cu ei dar, ca sa fie profitabil, este nevoie de un volum mare de lucru altfel este pe pierdere. Ganditi-va la ce logistica este necesara pt desfasurarea unei asemenea activitati: masini blindate, armament, soft de monitorizare auto etc).
Un alt departament cu aceleasi probleme sau probleme asemanatoate, este cel de monitorizare si interventie.
In fine, nu vreau sa ma dau mare pe aici cu tot felul de analize, exemple sau mai stiu eu ce, ci vreau sa spun ca eu nu cred in revenirea societati (nici macar in urma unei rebrenduiri), motiv pentru care am parasit asa cum au spus unii pe aici "corabia"
Motivul real pentru care am scris (pentru ca nu o voi mai face), este de ami arata admiratia fata de o buna parte din cei care au scris pe acest "forum" si am sa fac nominalizari pentru a nu se simtii cineva jignit si de ai asigura ca sunt multe societati care s-ar bucura sa aiba in randul lor asemenea angajati (cu expertiza, cu idei despre ce inseamna management si asa mi departe).
Va doresc mult succes in tot ceea ve ve-ti intreprinde.
flo Sambata, 11 Mai 2013
sunt bodyguard la un club si la 100 de ore iau dublu fata de cit luam la rosegur,Doamne ajuta si Sanatate tuturor!
ion Duminica, 12 Mai 2013
pacat a fost o firma buna
Samir Duminica, 12 Mai 2013
Pai ia-ma si pe mine Flo la club :)
selgadro de martinez Duminica, 12 Mai 2013
Va salut pe toti .
Am revenit in Romania si am revazut prezenta voastra pe forum.
Mi-am pus o intrebare ....cei care au ramas inca in Rosegur si care pot fi apreciati ca buni profesionisti .. nu au capacitatea de a imbunatatii activitatea de paza si operatii si sa faca ca Rosegur sa supravietuiasca....?..toti cei care au adus Rosaegur in insolventa au plecat ,in special factorii decizionali..... care frecau menta cum se spune pe romaneste....cu salarii mari...iar banii ramasi sai dea la agentii de paza si interventie...cu salarii mici..
.....s-a eficientizat si crescut starea de operationalizare....? considerinduse ca au ramas cei buni .....buni profesionisti..
Eu cred ca cei ramasi si procesul de eficentizare a activitatilor si financiar va face ca Rosegur sa supravietuiasca pina in toamna.
Scuze daca traducerea nu a fost tocmai pe inteles.
Teo Duminica, 12 Mai 2013
selgadro de martinez
.....cei ce mai sunt inca pe " baricada " isi asteapta, muncind, preavizele si " invitatiile de debarcare "....e bestial ce se intampla si cum se impart acestea.....nici nu-ti poti imagina.....primesc " invitatii " oamenii de baza si de " vaza " ai Rosegur-ului....este incredibil.....nimeni nu verifica pe nimeni....responsabili cu timpul liber si recuperarile, DECID cine sa plece, si baga limba adanc in urechea " centrului '...." centrul " " papa tot ce i se serveste ' si executa imediat fara scrupule si neconditionat.....because....e " paralel " si " neted ", habar nu are ce oameni are in subordine, sunt dezorientati total, ....cred ca nici punctele cardinale nu le mai pot gasi....JALNIC
.....SUNTEM VARZA
Teo Duminica, 12 Mai 2013
....recomand " calduros ' acestor jalnici, sa asculte cu atentie REFRENUL piesei lui Connect-R - mai da-te-n dragostea mea....e mare hit
The Godfather Luni, 13 Mai 2013
All
Haideti sa mai inveselim putin situatia daca imi permiteti... http://www.youtube.com/watch?v=lAJ9RxfvvtU
flo Luni, 13 Mai 2013
se calca pe cadavre e o viermuiala de nedescris fiecare din cei de sus crede ca si poate salva p[elea impartind cereri de demisii sau preavize in stga si n drpta/nu e nici o reorganizare e GATA
Teo Luni, 13 Mai 2013
Lola....ce ne mai poti spune....nu ai mai intrat de mult peaici....mai "e ceva "pentru salarii ?
flo Luni, 13 Mai 2013
esti tare The Godfather unde ai gasit o?tare tare de tot
flo Luni, 13 Mai 2013
nea martinez esti pe linga nu si revine nici un rosegur are dreptate un fost angajat se termina nu se rebrenduieste nici reorganizeaza nici nimic
flo Luni, 13 Mai 2013
si da ma STEAUA e Campioana care e problema nu ma mai scoateti trebuie sa fim mindri de ei si ca suntem Romani
LEONIDAS Luni, 13 Mai 2013
Flo
Acum dupa ce te-ai angajat ca bodyguard si esti multumit de cit iti baga firma in buzunar ti-a revenit risul pe fata ne bagi texte cu Ceausescu, faci invatamint politic cu noi ,...cred ca esti destul de tinar si nu ai apucat Salva Viseu sau constructia Stadionului 23 August ca sa sti cei cu munca voluntar -patriotica CHIAR DACA NU A FOST MATERIALIZATA IN SALARII.. si nu a fost nici o rusine pentru parintii si bunici nostrii...ca au ramas pentru tara...ai uitat de Dinamovisti de la Rosegur, esti cu Steaua lui JIJI , ai premonitii cu viitorul Rosegurului.....faci cursuri juridice privind efectele insolventei asupra firmelor.....!!!!!!
Iti dau un pont ..pe fondul crizei ...in prezent un mare numar de firme mici si mijlocii inclusiv clubul Rapid...apropo de sport... au cerut insolventa...si imediat....romanii juristi cistiga o piine buna specializindu-se in domeniul insolventei...Nu te intereseaza si pe tine CA SE CISTIGA TRIPLU CA LA ROSEGUR ??????
Ma uitam pe ce ai scris pina acum pe forum ,i-ai facut praf pe cei cu salarii nesimtite din Rosegur....ne indemni sa lasam >>>>salariile si sa facem munca patriotica >>>>>

Apropo Teo... faceai trimitere la atitudine duplicitara a romanilor ....te-ai referit cumva la Flo..?....ca el acum are salariu dublu fata de cit primea la Rosegur...si gindeste liber si mai ales bine. si ne da sfaturi . intelepte..... cind portofelul ii sta umflat la spate ..BRAVO LUI !!!!!

FLO..sa-ti dea dumnezeu in continuare numai bine ...noi forumisti.. incercam in continuare sa exprimam puncte de vedere din care sa intelegem de ce cca 1500 de salariati Rosegur au ajuns cu firma in faliment ....a fost vina conduceriii,manageriatului.......a agentilor de paza si interventie care nu si-au facut cum trebuie munca...si daca mai este vreo sansa ca, compania sa-si continue in viitor activitatea.
Din punctul tau de vedere Rosegurul este GATA..GATA...chiar asa o fi ????? De ce mai lucreaza colegi in Rosegur si nu au plecat cu toti .?????..ca tot se duce in faliment firma...

Ar fi interesant daca un jurist sau fost jurist din Rosegur ar putea sa ne explice ce se va intimpla in continuare cu firma la termenele stabilite prin hotarirea instantei respectiv in lunile iunie si iulie 2013....si dupa aceea s-ar intelege mai exact viitorul companiei.

Foarte interesanta prezentarea UNUI FOST ANGAJAT Rosegur explicita si la obiect facindu-ne sa intelegem mai bine ce s-a intimplat si ce se va intimpla in continuare in Rosegur.

Ii multumesc mult .
Teo Luni, 13 Mai 2013
" Apropo Teo... faceai trimitere la atitudine duplicitara a romanilor "....nu stiu cand am afirmat eu asta si cum ai dedus-o tu.... caracterul unora ar putea fi duplicitar.....eu am vorbit de atitudine pozitivae.....e o chestiune de perceptie a ta....eu am afirmat o " chestiune " aproximativ " globala '....ca " folclorul" si " gargara " este specific noua romanilor.
....cred ca nu ma judeci prin prisma hobby-ului.....nu are nici o legatura cu Flo....nu stiu cum vezi tu treburile
Flo.....multa bafta si succes !!!
Teo Luni, 13 Mai 2013
.....am apreciat prezentarea UNUI FOST ANGAJAT Rosegur....nu este nimis nou ce ne-a prezentat....pur si simplu a sustinut si intarit, tot ce s-a scris peaici ....pur si simplu a fost si este solidar cu noi....asta inseamna ATITUDINE
LEONIDAS Luni, 13 Mai 2013
TEO

Nu doresc sa creez o polemica dar redau mesajul tau mai jos...

Poate eu am gresit ca am generalizat prin folosirea...>>>>caracterului dublicitar al romanilor>>>>....in contextul mesajului trimis de tine....subliniez prin semnul >>>> ceeace posibil sa ma fi trimis in eroare...

......mult " folclor " si " gargara "....specific noua romanilor.....ma abtin sa intervin.....inteleg ca Rosegur a fost o "adunatura " de ratati si retardati....>>>>>>>>>.nu putem avea acea verticalitate si demnitate de a merge inainte OBIECTIV, cu o opinie proprie si sa o sustinem pana in panzele albe.. .. ne schimbam directia si opinia , functie de " directia vantului ".....trebuie sa retractam, sa ne substituim, sa ne mintim si sa folosim idei preconcepute , idei care nu ne apartin.....sa ne umilim si sa " pupam bombeul sultanului ">>>>>>>

Scuze daca nu am inteles exact la ce ai dorit sa te referi...dar indemnul lui Flo

>>>>>>>lasati salariile fratilor pe timpul lui CEAUSESCU se numea munca voluntara sau patriotica>>>>>>> l-am interpretat ca neadecvat si ironic la adresa celor multi din Rosegur care acum isi cauta de lucru.....in timp ce el ne anunta ca s-a angajat ca bodyguard.....felicitari si mult succes si cit mai putine evenimente......si cistiga dublu ca la Rosegur..

Chestiunea este inchisa pentru mine.
Teo Marti, 14 Mai 2013
....se pare ca ai o problema personala cu mine, si nu stiu de ce?.....eu am incercat sa evit comentariile rautacioase si care faceau in mod vadit aluzie la adresa agentilor Rosegur, cum ca, ar fii slab pregatiti si isi fac superficial treaba, sau deloc.....asta am inteles eu din ce ne explicai, cam cum e pe la alte firme concurente....pe mine nu ma intereseaza cum e la altii.....fiecare in " bucataria " proprie isi stabileste regulile si " ingredientele ".....din comentariile tale asa am inteles eu, cum ca am fost o " adunatura ".....atat eu cat si multi altii care au postat pe aici si-au exprimat solidaritatea si " spiritul de echipa ", in ciuda a tot ce s-a intamplat cu aceasta firma si oamenii ei....este o lege nescrisa a firii....eu nu retractez nimic, nu regret nimic....sunt solidar pana la " capat ".....si da Flo are dreptate, pe vremea " impuscatului " se muncea foarte mult voluntar si in " beneficiul tarii "....se pare ca si la " noi " s-a " trezit " voluntariatul ...e posibil sa-l impuna chiar acum pe final....a punctat obiectiv Flo.
....nu sunt eu " instanta morala ", in masura sa-i judec pe altii....fiecare face, se exprima si se comporta cum a " invatat " mai bine.....fiecare face ce " stie " mai bine
....au fost " creiere "bine platite care trebuiau sa elaboreze un regulament de ordine interioara, principii si metode de selectie ....poate nu se ajungea la o asemenea dimensiune a " dezastrului "