Forum despre Rosegur

karateka Joi, 23 Mai 2013
Am lucrat in Rosegur in pozitie de manager. Cei care au condus Rosegur in acea perioada nu au vrut decat sa duca la faliment un colos in servicii de paza la nivel mondial. DH , DT, OC, resursele umane , toate departamentele se opuneau cand veneam cu o idee care sa imbunatateasca situatia Rosegur pe plan national si imaginea pe mapamond. La 2 zile de la intrarea in functie am facut o reducere de carburant de 9 tone motorina numai in Bucuresti , moment in care departamentul contabilitate si HR au sarit ca arsi ca nu este un lucru bun. S-au introdus motocicletele care au scazut timpi de interventie de la 30 minute chiar 45 min la 2-3 minute Oare care era pregatirea lor in domeniul operativ ? Si peste noapte a aparut si o mumie mare sef la operatii care probabil a scapat de la Antipa sau de cine stie de unde a fost adus cu scopul de a distruge aceasta companie multinationala CO. Mumie care nu avea nici macar o ora de pregatire in sistemul operational refuza orice dialog constructiv. Toata viata lui nu invartit decat dosare in sistemul de informatii al statului. Cand iesea din birou pe strada se inrosea in obrajosi pentru ca nu era obisnuit cu aerul de afara. Cu toate acestea avea tupeul comunist si securist sa incerce sa-mi explice dupa o experienta de peste 25 de ani in servicii de securitate privata cu ce se mananca departamentul OPERATIV. Dupa ce am plecat la numai 2 luni de la 22 de echipaje de interventie si 4 motociclete in noaptea de revelion marea companie multinationala aveau in Bucuresti, Ilfov 9(noua) echipaje de interventie cu tot cu seful de tura. Oare cum ar fi putut dupa mintea bolnava si fara experienta al d-lui OC noua echipaje sa tina interventia la obiectivele monitorizate Rosegur in contextul in care trebuiau sa tina Bucuresti si Ilfov ? Dar asta este......au reusit sa bage compania in insolventa. Oare care a fost suma impartita intre ei sa distruga aceasta multinationala ? Si daca ne uitam la cine au luat majoritatea obiectivelor Rosegur ne putem da seama cu usurinta ca suma a fost cu multe zerouri in coada si bineinteles in EURO. Numai are nici un sens sa ne mai gandim ca daca va veni Prosegur in Romania si va pastra aceste capuse ale pamantului va rezolva ceva. Cei care citesc sunt sigur ca si-au dat seama inca de la inceput cine sunt si de aceea doresc sa le impartasesc pentru prima data ca nu am fost vinovat cu nimic din ceea ce se intampla atunci. Nu am fost lasat sa fac nimic din ceea ce imi propusesem. Eram tinut pe la usi cand mergeam sa ridic cate o problema si atunci cand veneam cu rezolvarea ei nici nu ma bagau in seama. Sa nu uitam evenimentul Constanta cand toata interventia si-a dat demisia intr-o singura zi si nimeni numai tinea monitorizarea in tot judetul............. Tremurau ca soarecii pe holuri si nu stiau cum sa procedeze in asemenea situatie. Ei asta este.........am rezolvat ca doar ei nu erau in stare SARACUTII !!!! Cand au observat ca departamentul incepe sa mearga si ca o singura persoana ma sprijina in persoana lui LS om care m-a spijinit pe toata perioada si care isi dorea ca compania sa merga bine si tremurau de frica in fata lui si asta numai pentru ca stiau ca tinea legatura cu Spania au adus un alt securist care sa ma inlocuiasca si care bineinteles ca nu a facut decat sa distruga si el compania. De aceea LS ma intalneam cu el pe ascuns prin birouri pe la iesire si imi spunea ca mai mult de atat nu are cu ce sa ma ajute. Multumesc oricum LS si iti doresc realizari pe plan profesional si nu numai.
FLO Joi, 23 Mai 2013
SI v am spus povestea asa si am incalecat pe o sa ...ce mai vreti mai clar de atat?cam asa au stat lucrurile peste tot cei ce au vrut sa faca treaba nu au fost lasati in schimb pupincuristilor li s au dat si bonusuri pt performante[sic]
Teo Joi, 23 Mai 2013
...felicitari domnule karateka, pentru reactie, obiectivitate si precizarile facute....consider de bun simt si pertinent interventia ta....aceste precizari, intr-adevar trebuiau facute de cineva responsabil si cerebral din " interior "....pacat....exact asa au stat " treburile " si stau ...si mai grav acum....departament operativ?....Hmmm....sef de operatiii sau pct. de lucru?....Hmmm....e " jale "....dupa " training-ul ' sau " instructajul " de saptamana trecuta, le tremura la toti " popicele ' si chilotii....unii se pierd cu firea....se ascund in spatele unor " fuste " si incearca sa latre....nu le " iese "....iese o chelalaiala " jalnica si ipocrita "....in spatele fiecarei " fuste " sta un " PUPPY ..." nevinovat " si " neted "....altii urla ca niste apucati, sau zbiara ca niste descreierati afectati de dementa.... " protejati fiind de fusta " de care stau agatati .... aduc, amenintari de tip ' comunisto-securist ', la toti cei ce au alta opinie sau pct.de vedere vis-a-vis de " bunul mers al treburilor '....mai sunt unii care mai cauta macar oscioare, daca ciolane nu mai sunt....dar nu gasesc decat ' latura "....CIOLANELE LE-AU " HALIT " DULAII
....SA VA FIE RUSINE...VERTICALITATEA, INTELEPCIUNEA SI MERSUL BIPED ERAU TRASATURI DEFINITORII IN EVOLUTIA " SPECIEI " HOMO SAPIENS....NEVERTEBRATELE NU FACEAU PARTE DIN ACEASTA SPECIE EVOLUATA....STIATI?
Teo Joi, 23 Mai 2013
....din respect pentru administratorul site-ului, imi cer scuze pentru limbajul ' viu colorat "....cam asta este " experienta noastra trista ", mediul si atmosfera de lucru, relatia cu " managementul "....despre dialog constructiv.... nici nu poate fii vorba....suntem ignorati total
....firma a intrat in " linie dreapta '....dupa noi....POTOPUL
blackwatch Joi, 23 Mai 2013
Felicitari Karateka pentru cele prezentate,cu ocazia asta mai poate afla DT si alte situatii de ce s-a dus Rosegurul in insolventa dar mai ales administratorul judiciar sa inteleaga modul in care a fost manageriata firma de DT and company in aceea perioada a anului 2011 cind a inceput prabusirea adevarata.
Totusi se impunea putina modestie, adica toti sefii de departamente din Rosegur amintiti de tine lN PERIOADA IN CARE AI LUCRAT IN ROSEGUR au fost nu urmareau decit profitul propriu in lei si valuta ...acum administratorul judiciar,clientii, altii au ocazia sa sesizeze organele in drept iar tu ai fost un geniu neinteles in munca de securitate,SI NU INTELEG DE CE A TREBUIT SA TE SCUZI
CA NU AI FOST VINOVAT CU NIMIC DIN CE S-A INTIMPLAT ATUNCI,ca si cum cineva te-a invinuit de ceva .
Erai un mic manager, te-ai ocupt de un sector de activitate limitat in spatiu intr-un complex de activitate mare cum era Rosegurul la nivel national.Ce sa mai zic atunci de directorii zonali care aveau responsabilitati mult mai mari decit tine.
Poate ar trebui sa arati relatiile tale personale si profesionale cu seful tau direct, ciocnirile repetate avute,cu motociclistii pe care i-ai angajat asa lipsiti de pregatire profesionala,altele si altele si toleranta avuta de seful tau direct si DT pentru a nu te ejecta mai devreme din sistem.

Corecte aprecierile tale fata de LS un om deosebit printre cei mai vechi care au lucrat in sistem, bun si civilizat coleg,multidisciplinar, fost manager de M&I,comercial dar mai ales un bun si creativ om de imagine pentru Rosegur pe relatia cu Prosegur.
S-a dispensat DT de el intr-o seara,fara remuscari. A venit , dupa cum relata un sef Rosegur ,cu lacrimi in ochi in sedinta de conducere sa-si ia la revedere dupa 10 ani de munca de la colegi asa cum era civilizat sa se intimple dar DT la tratat cu toata lipsa de respect , nu a spus un singur cuvint de apreciere la munca sa de 10 ani in firma, asa cum era normal sa o faca, in conditiile in care DT a invatat la seral munca de protectie si paza.
Asa s-a intimplat si cu italianul LM pe care l-ai cunoscut f.bine,un super profesionist care pe linga calitatile manageriale in paza ,exigent ,devotat si loial Rosegurului un eficent analizator al costurilor.
DT si-a batut joc si de el determinindu-l in final sa plece din tara in conditile in care avea casa si familie in Romania ,dupa 7 ani de munca in firma.
Teo Joi, 23 Mai 2013
....Roxi mama.....mare, mare GRIJA....mare, mare ATENTIE....suntem vulnerabili la cateva '"capitole, capitale "....nu pot sa dau indicii sau sa dezvolt aici....au caracter de secret de serviciu....ATENTIE MARE la brese....s-a ajuns si s-a atins pct-ul critic....a nu se intelege prin pct. critic... pct-ul G
flo Duminica, 26 Mai 2013
curios e faptul ca din toti angajatii rosegur mai nou fosti angajati suntem doar o mina ce ne permitem sa facem diverse comentarii,restul probabil citesc si se amuza sau poate au altceva mai bun de facut decit sa posteze ceva pareri sau impresii
LEONIDAS Duminica, 26 Mai 2013
Flo
Din pacate cei care DORESC SA RAMINA INCA IN ROSEGUR DUC O VIATA PROFESIONALA AMARA SUB PRESIUNEA TIMPULUI DIN CE IN CE MAI TULBUR SI CU UN FINAL IN DIRECTIA FALIMENTULUI dar care primesc un salariu la care din diverse motive nu pot inca renunta la el.
ADEVARATI SPARTANI SUNT ACESTIA SI LUPTA PINA LA AUTONIMICIREA FINALA PENTRU GLORIA ROSEGURULUI SAU POT FI COMPARATI CU ADEVARATII SAMURAI CARE IN FINAL PENTRU ONOARE NU LE RAMINE DECIT SA-SI FACA SEPKKU.
Rosegurul a fost totusi o NOBLE HOUSE.

Cei care au plecat sub diferite motive in perioada 2010 -si pina in prezent desi au avut de suferit si-au lins ranile in tihna pina cind au reusit sa se reincadreze in diverse sisteme iar multora acum nu le mai pasa de trecut .
Ce este interesant este ca in locul managerilor care si acestia au parasit sau intentioneaza in perioada imediat urmatoare sa paraseasca corabia pe jumatate scufundata ,posturile lor se ocupa imediat....iar acestia nu -si doresc decit un salariu pe termen limitat pentru ca si ei stiu ca corabia pina la final se va scufunda.
Trista speranta dar pentru supravietuire faci ori ce uman si profesional este posibil.
Luptai fratilor pina la capat pentru ca Prosegurul va va fi recunoscator.
karateka Luni, 27 Mai 2013
Dragii mei , despre ciocnirile mele cu seful meu direct OC nu mai au nici un sens iar despre relatiile mele personale nu am ceea ce sa spun. Nu am avut nici o relatie personala cu nici unul dintre ei . Probabil aceasta a fost si una dintre problemele mele. Nu intram in jocul lor cu idei comuniste de a arata tuturor celor care sunt sub ei sa faca numai ceea ce spun ei . Nu aveam voie sa ascult sfaturile agentilor de interventie , de parca ei erau niste roboti. Numai ceea ce gandeam noi trebuia sa faca ei. Nu au nimic cu viata din ziua de astazi , nu sunt actualizati deloc la viata din prezent si ceea ce este cel mai grav este ca unii dintre noi accepta situatia asta si se lasa calcati in picioare de ideile si toata bataia asta de joc di partea lor la adresa noastra. Si tot noi suntem vinovatI pentru ca nu stim sa fim uniti cum sunt ei SI SA LE DAM CATE UN SUT sa ne lase sa facem ceea ce trebuie nu comenzi de geci de 5000 de bucati care sa zaca prin magazie, si tinute pentru agenti din materiale care se decoloreaza la a 3 spalare. Si dupa sa-i impui agentului sa plateasca tinuta ca el este cel vinovat. Si sa-si plateasca bocancii ca s-au rupt. Pai s-au rupt pentru ca, achizitia lor se face cu procentajul binemeritat pentru DH , OC si DT. Nu bocancii cu care am stat incaltat si am facut controale timp de o luna si care erau super buni. Nu aceia, ca doar la aia nu le revenea nici o parte baneasca! Nu au fost barbati sa ma priveasca in fata si sa-mi spuna ca ei nu vor decat sa fure cat mai mult si sa duca compania la insolventa si atunci eu va garantez ca eram si sunt destul de BARBAT incat sa le pun pe masa demsia si sa plec fara sa ma intereseze ce vor face ei. Dar am avut incredere ca cineva din Spania atunci cand vor veni aici sa vada schimbarea din departamentul condus de mine si sa aprecieze. Dar procedurile comuniste aduse de OC din sistemul din care a venit m-a facut sa-mi dau seama ca de fapt nu am nici o sansa si atunci am preferat sa parasesc singur corabia inainte ca experienta mea sa fie pusa sub semnul intrebarii. Imi pare rau ca si acum sunt agenti care ma suna si-mi impartasesc sentimentele lor bune fata de mine. De directorii zonali ce sa mai spun.......tot respectul. Isi batea joc de ei marele "' EXPERT IN SECURITATE PRIVATA OC '" . Cu raportare in fiecare dimineata , cu fel si fel de rapoarte cu veniri la Bucuresti si alte multe tehnici securiste de intimidare si determinare de a renunta la post pentru a aduce noi cadre securisto-comuniste cu ideologii de a dezbina colectivul. Sa numai amintesc de reparatiile masinilor care se faceau la service-ul unde o masina sa fie reparata dura si cate 7-8 luni de parca era Maserati si pretul de raparatie final era bineinteles de un Ferrari. De faptul ca plecam in tara si eram tinut cate 5-6 ore in statia de alimentare fara sa pot alimenta ca ma trezeam cu zero pe inel. Iar obositul ala care se ocupa de parcul auto isi batea joc de mine in colaborare cu DH si nu-mi baga combustibil. Sau faptul ca managerii nu aveau limita de diurna cand plecau in deplasare prin tara. Dar eu aveam limita ca toti ceilalti , ca doar nu faceam parte din alta firma nu din Rosegur. Numai ei faceau parte din companie, ei erau singurii care munceau, noi ceilalti trebuiam numai sa stam ascunsi cand venea Spania. Sau daca eram si noi trebuia sa fim numai in prezenta lor , nu cumva sa scoatem ceva pe gura care sa le deconspiram furturile si modul lor de lucru comunist. BLACKWATCH ai spus ca au fost neinteles in munca mea de prestata in Rosegur. Ar fi fost culmea sa ne invete pe noi cei care am inceput ca agenti de paza si am evoluat ce aceasta scara a muncii in acest domeniu treapta cu treapta ce vrem sa facem. Pai dragilor pot sa va spun ca securistul ala de OC, cand a venit nu stia decat sa-si aduca relicvele lui din sistem si obligatiile pe care le are si el de platit de pe urma sistemului, nepotei, fini, rude etc. Cand am refuzat sa primesc Skoda si am dorit sa am aceaasi masina ca si agentii de interventie respectiv Dacia mi-au sarit in cap tot stafful Rosegur. A trebuit sa insist de fata cu toti ca nu vreau sa fiu cu nimic mai departe decat agentii mei. Faptul ca ei nu m-au ejectat asa devreme se datoreaza tot lui LS pentru ca vedeau ca vorbesc cu el foarte des si m-a ajutat si cu calculatia cu motociclistii si le tremurau chilotii pe ei de frica celor din Spania sa nu le spuna el ceva. Nu am fost bun ca timpii de interventie scazusera cum nici nu visau ei niciodata, ca penalitatile de la BRD scadeau foarte foarte foarte mult la nivel national cu ideea de a angaja agenti cu jumatate de norma si revizuirea firmelor cu care erau facute inainte contracte de interventie la nivel national pe subcontractare. Unele din firmele caelea nici numai existau dar noi asteptam sa intervina cineva la obiective.........pffffffff . Cand m-am intors dupa primul tur dat prin tara pe la sedii si am venit cu propuneri mai aveau un pic si-mi puneau masa din sala de consiliu in cap. Cand am trecut pe la Mittal Hunedoara si am vazut situatia de acolo impreuna cu CI cel care se ocupa de acel obiectiv si le-am spus ce ar trebui facut acolo sa terminam cu furturile si cu ce fel de amenintari se adresau lui CI interlopii de acolo mi-au spus ca ma uit la filme SF prea mult. Spre mirarea mea ca acele filme nu mi-au placut niciodata. Dar ce mai conteaza a luat problema in mana d-l OC prin nenumarate vizite acolo in interes de serviciu si foarte foarte multi bani dati in stanga si in dreapta ca rezolva el......bla bla bla . Sacracul CI facea fel si fel de rapoarte de statistici de planuri cum sa stabileasca ordinea in acel colos de obiectiv un intreg dosar care nu a ajuns niciodata in Spania. Sa oprit in birou la OC si DT . Si imediat a fost mutat pe alta zona ca Director de zona sa nu cumva sa transpire ceva si sa afle Spania. Halal sistem. Nu m-a invinuit nimeni cu nimic referitor la ceea ce am incercat sa fac dar mi-am cerut scuze pentru faptul ca am plecat si nu am fost in stare sa arat Spaniei adevarul despre ceea ce se intampla in Rosegur cu adevarat. Si asta numai din cauza celor din jurul meu pentru ca nu avut curajul sa-mi fie solidari macar numai cu prezenta , cu restul stiam eu ce sa fac. Dar cand treceam prin birouri imi era si frica sa-i salut ca nu cumva ca STABII din conducere sa asocieze ca ar fi cumva solidari cu mine. S i fiecare care citeste acest post sunt mai mult ca sigur ca vor da dreptate la faptul ca eram printre singurii ca daca aveam ceva de spus o spuneam nu tineam nimic in mine. Pentru ca nu am fost nu sunt si noi fi nicodata persoana care sa fie calcata in picioare sau pusa sa-si bata joc de proprii subordonati. Stiu ce inseamna sa incepi de jos si sa ajungi sus stiu ce inseamna sa fii umilit sa fii bataia de joc a sefului doar pentru ca este SEF. Nu asa ai respect devotament si viitor daca te porti cu un unul de sub tine. Acest lucru nu au inteles ei de la mine. Toti suntem egali in fata companiei pentru a urca. Toti suntem pe aceeasi treapta cand lurcam impreuna. Ei nu au urcat niciodata intr-o masina de interventie sa vada ce inseamna sa pleci la o alarma sa alergi cu 100 km la ora prin Bucuresti sau prin alt oras sa ajungi la panica. Ei nu stiu ce inseamna ca viata unui om sa stea in timpul tau de interventie si in procedura ta de actionare la fata locului.Ei nu stiu ce inseamna sa mananci numai mancare rece in timpul serviciului si sa mergi la toaleta numai cand ai acceptul dispeceratului. Ei nu stiu sa stea cu un agent de paza in post toata noaptea si hotii sa sara gardul si sa-i arate ranga sau sabia ca-i taie capul daca incearca sa-l opreasca. Pe ei nu-i interesa probleme agentilor personale. Pe ei nu-i interesa salariul de nimic pe care-l aveau agentii. Atata timp cat aveau salarii cu multe zerouri. Ei vroiau doar sa-si umple conturile cu lei si valuta si sa-si urmareasca idealurile lor comuniste. Din pacate nu voi putea face asa ceva niciodata in viata mea. Probabil cei care vor veni acum la conducerea Rosegur vor sti sa puna iar bazele unei companii adevarate cum este Prosegur in lume. Succes celor care inca mai rezistati acolo si multe realizari ! Si sincer, tare mi-as dori sa pot trece pe acolo si sa stau de vorba cu cineva cu adevarat resposabil sa-i prezint mult mai multe decat am putut scrie aici !
flo Luni, 27 Mai 2013
frumoasa pledoarie nu am ce spune, aproape m-ai adormit, ai fi putut s-o tii intr-o naratiune pina la sfirsitul rosegurului,cind va fi...dar tot ce ai spus aici era f.f.simplu de rezolvat daca erai un spartan de al lui Leonidas sau vreun samurai dornic de a-si face harakirisi anume ADEVARUL spus si sustinut de dovezi celor din Spania chiar cu riscul de a pleca din firma ,asta daca nu erai vreun sado-maso si -ti placea chinul de care ne spui
tyger Luni, 27 Mai 2013
karateka adevar graiesti,in special in legatura cu hunedoara unde era o situatie foarte grea
Teo Luni, 27 Mai 2013
....INCREDIBIL....Don Quijote daca ai fii.....ti-ar fii imposibil " sa lupti " singur impotriva " morilor de vant ".....fara sustinere si incredere esti....esti nimeni....pacat
Teo Luni, 27 Mai 2013
....faimosul cod al samurailor, impunea respectarea cu sfiintenie a acestuia in cazul pierderii stapanului si implicit sinuciderea rituala ( seppuku )
....pastrand proportiile, la noi ar fii cam asa....dupa ce " stapanul ' intra in faliment....te contesta, te reneaga, nu mai are nevoie de serviciile tale, intrii in dizgratia lui, si intru-un final te concediaza din motive " neimputabile " tie, devii un " samurai atipic "....adica un RONIN....cu un " cod al onoarei " si mai bine " dezvoltat ", mult mai " pragmatic "si mai " eficient "....dar liber....." mercenar " daca e cazul.
Blackwach Marti, 28 Mai 2013
Karateka

Ok ai prezentat o serie de cauze care au condus in timp la starea actuala a Rosegurului, vina fiind in principal a securistilor si comunistilor de tipul lui OC si DT dupa cum le-ai pus stampila pe frunte, care nu aveau pregatirea specifica activitatilor de interventie si paza, nu au inteles psihologia agentilor ,greutatile si pericolele prin care trec pe timpul executarii masurilor de securitate pe un salariu de nimic ca sa parafrazez spusele tale.
Din cele prezentate de tine, este surprinzator ca spre exemplu in intervalul 2010 ,in special 2011 Prosegurul care coordona, controla ,indruma din toate punctele de vedere activitatile de securitate ale Rosegurului nu a luat masuri concrete care sa contribuie la redresarea situatiei financiare a Rosegurului ca DE FAPT AICI STATEA TOATA PROBLEMA.
Faci bani continui activitatile nu faci de duci in faliment.
Putem sa aducem toate acuzatiile posibile si imposibile asupra managerilor Rosegur ,agentilor de interventie ,paza dar este de neinteles cum reprezentantii Prosegur care dupa cum spui tu veneau in Romania ....poate chiar periodic nu au sesizat sau poate nu au vrut sa sesizeze derepajul, pierderile financiare din ce in ce mai mari a Rosegurului chiar sub ochii lor ca probabil primeau rapoarte periodic ori participau fizic la sedintele Rosegurului si unde probabil se discuta cu prioritate aspectele de ordin financiar.
CITA NAIVITATE SAU POATE ALTCEVA
Adica punete in situatia in care TU aduci bani multi DE ACASA, ii investesti intr-o firma, incepi sa pierzi sub CONTROLUL TAU, ba mai mult bagi bani in continuare intr-un sac spart cu speranta ca-l vei peticii, te vei redresa ,dar in realitate totul se ducea la vale.
Situatia asta este de neinteles pentru Prosegur care in loc sa adopte masuri de eficientizare ca doar au experienta mondiala in domeniu au recurs in final sa-si omoare copilul adica pe micutul Rosegur din Romania.
Revin ,cred ca ai trait aceasta situatie in interiorul Rosegurului si se faceau comentarii de catre managerii Rosegur pe timpul ,dar mai ales dupa plecarea spaniolilor cind se asteptau masuri de redresare dar in realitate nu se schimba nimic.
Prosegurul a avut chiar spanioli care au lucrat in companie deci nu se poate spune logic si rational, ca nu au avut informatii de prima mina ,de atentionare asupra faptului ca financiar si operational firma nu merge bine.
Ce ei nu stiau cum lucra administratorul bazelor de date in 2010 si 2011 sau dotarea dispeceratelor din punct de vedere al softurilor, de reclamatiile beneficiarilor ,de rezilierea unor contracte cu beneficiari strategici ex BCR ...se stia exact de catre firmele concurente de paza si protectie din piata de pierdere acestor contracte de catre Rosegur urmare a unor prestari de servicii de calitate indoielnica din partea Roesgur mai ales ca in timp unii angajati au devenit salariati ai acestor firme, activind in departamente prin care concurau profesionist departamentele Rosegur.
Salariatii Rosegur traiau cu drama zilnica, ca stradaniile lor nu se materializeaza in nimic bun , nu se schimba nimic , nu pot sa redresez situatia iar reprezentantii PROSEGUR se bucurau ca au mai bifat o saptamina de TURISM IN ROMANIA CA DEH SE PLIMBAU IN BUCURESTI SI PUNCTELE DE LUCRU DIN TARA asta pe o logica simpla .

PS Fac o mica paranteza si celelalte firme de protectie si paza ex. G4S, Securitats, ca sa le nominalizez pe cele cu capital strain au trecut prin situatii dificile financiar, sincope mai mari sau mai mici, dar taticul lor din Olanda , Anglia nu ia lasat sa moara au intervenit in forta cu masuri profesioniste ,direct, financiar sau prin reorganizari ,imbunatatirea managerilor.

Si mai fac o paranteza....am avut ocazia ca dupa 2009 sa fac mai multe deplasari cu echipe de BLACK WACH in Spania, Portugalia, Argentina si Uruguai unde printre altele i-am vazut la lucru pe cei de la Prosegur.
Problema este ca in Spania, Prosegurul asigura numai dispecerizarea alarmelor de la obiective, interventia operativa o executa organele de politie .
Asta poate nu a inteles Prosegurul privind modul in care se face interventia si paza in Romania si efectul acestora din punct de vedere operativ dar mai ales FINANCIAR.
flo Miercuri, 29 Mai 2013
si aia cu escortarea coloanelor de automobile la traversarea tarii bascilor de catre masini blindate rosegur e un mit?
Blackwach Miercuri, 29 Mai 2013
Flo
Daca Rosegur incheia contracte in Tara Bascilor te asigur ca acum nu mai era in faliment.
Desigur ai vrut sa te referi la Prosegur.
Prosegurul este in Franta de mai bine de 10 ani si face o treaba foarte buna asigurind o diversitate de masuri de securitate privata pentru obiectivele franceze dar si spaniole situate pe teritoriul francez intr-un context de stare de pericol terorist permanent mai ales in zona Tarii Bascilor.
Nu este exclus ca Prosegurul sa presteze servicii de escortare a unor coloane de automobile cu masini blindate Prosegur care traverseaza teritoriul basc atita timp cit clientii platesc bine asemenea servicii de siguranta si buna calitate prestate de Prosegur.
Diferenta este ca acolo Prosegurul este intradevar o companie serioasa in timp ce Rosegurul In Romania a fost dus in faliment.
In piata din spania se vorbeste ca DT a inlaturat la sfirsitul anului 2012 un pasaroi cu pasaricile sale care au fondat domeniul de transport valori si chiar s-au straduit sa faca din transport valori un mecanism functionabil si de concurenta cu alte firme de transport valori folosind mijloace tehnice si financiare reduse si intr-o stare tehica precara.... si DT a adus un viezure care nu a avut in viata lui tangenta cu problematica de transport valori .
Baiatul in cele citeva lui cit a lucrat la Rosegur si pe baza inaltului profesionalism dovedit nu a facut decit sa disloce echipa veche de pasaroi care bine inteles ca si-au luat zborul in grup cind a vazut ce facea viezurele cu olarul lui.
Risul mare a fost ca nu stia DT cum sa explice la Prosegur in Spania ca viezurele era un mare specialist in organizarea la nivel national a curselor de transport valori, expert in carat sacii cu bani...de tot risul inclusiv personajele din banca de unde a venit viezurele rideau de se strimbau .

Asta a fost un pasaj din FERMA ANIMALELOR de Orson Wells aplicabila si la Rosegur.
Asta este diferenta din ce face Prosegurul in Franta si ce a facut intelighentia suprema din Rosegur in domeniul de escortare valori .
flo Joi, 30 Mai 2013
scuze era vorba de prosegur m a luat valul
Lola Marti, 16 Iulie 2013
Ana......vad ca nu poti dormi daca nu te gandesti putin la mine inainte......iti doresc sa te gandesti n continuare......pe voi ceilalti va salut cu placere.
Lola Marti, 16 Iulie 2013
Pentru sceptici...rosegur nu a murit....inca traieste...respira greu dar respira...salariile sau platit la timp....deci inca merge....iar in septembrie la masa credala se va decide tot.
flo Marti, 16 Iulie 2013
wau mai aveti curajul sa scrieti dupa toate atentionarile cu majuscule de culoarea stopului?!!