Forum despre Route 66

@@c++ Marti, 14 Octombrie 2014
Ce nu stii (cu doi "i") tu: in postarea mea anterioara caii = cei 17 angajati disponibilizati, nu mai e nevoie sa definesc cainii. Citeste cu atentie inainte sa comentezi aiurea-n tramvai.
Fun Miercuri, 15 Octombrie 2014
@Fun Vineri, 17 Octombrie 2014
N-are - daca te uiti atent, route 66 e reclamant.
Probabil directia finantelor publice nu le-a returnat vreo taxa sau ceva, si asta e genul de actiune prin care ii obligi sa dea banii inapoi.

Ceva similar se face si la recuperarea taxei auto de la stat.
Intrebare Luni, 20 Octombrie 2014
Mai sunt programatori la aceasta firma ?
il Marti, 21 Octombrie 2014
Da, au mai ramas cativa, cei mai buni din bransa. Esti capabil sa li te alaturi si sa creezi tehnologie cu 5 ani inaintea concurentei?
fara.propaganda Miercuri, 22 Octombrie 2014
Da binenteles R66 hr trolling.Cu obiectivitate si repect pentru proiectele care au fost pierdute, inafara de 3 developeri de care stie toata firma cine sunt, si care stau inca pentru salariu. Mai au oameni care simuleaza munca si arunca cu probleme la altii sa isi poata manca in continuare supa, cativa care nu ar avea acelasi salariu pentru abilitatile lor in alta parte si studentii de dupa intership pentru care aceasta firma esti doar un inceput de drum.
Hai c-am ras de-am lacrimat Vineri, 24 Octombrie 2014
Troll draga, te rog lamureste-ma, la care concurenta te referi? Nu de alta, dar adevaratii competitori de pe piata nici macar nu mai stiu ca existati, asa mult le-ati luat fata. Care tehnologie? Aia dezvoltata de oameni care au fost aruncati ca o masea dupa ce au fost exploatati si, nu de putine ori, umiliti? Sau de cei care au plecat de buna voie, mergand in companii unde se dezvolta continuu sub un management sanatos? Auzi, cu 5 ani inaintea concurentei. Mai citeste fata draga ce se intampla cu adevarat in domeniu si apoi vino si abereaza pe aici. Sunt de acord cu tine intr-o privinta: in firma mai sunt (inca) 2-3 oameni care pot concura cu cei mai buni din bransa. Si ca sa raspund intrebarii tale: da, sunt capabil sa ma alatur lor, dar NU VREAU! De ce? Pentru ca refuz sa mai lucrez intr-un mediu unde abuzurile psihologice sunt la ordinea zilei si unde lucrurile se rezolva doar batand cu pumnul in masa. Nu, multumesc!
realimotemptingcarkit Miercuri, 29 Octombrie 2014

@fara.propaganda
Dat fiind faptul ca in ultimii ani doar hr-ul a mai incasat bonus-ri pe oameni angajati este o chestie normala ca ele sa isi incerce sa isi repare imaginea creata pe forum-ri de genul asta In IT sunt astazi alternative, oamenii se uita si se intereseaza inainte sa se bage cu capul inainte undeva. Atentie pentu cei mai putini experimentat sau care sunt la inceput de drum, parerile oamenilor de aici si faptul ca poti verifica la o cautare pe internet ce fel de "multinationala" elvetiano-olandeza cu servere in 5 tari sunt ei, ar trebui sa iti de-a de gandit. Sunt firme oneste care nu au astfel de feedback-ri de la fostii angajati. Si in ultimul rand de ce ar avea o firma de 50 de oameni nevoie de 3 persoane la hr...pentru ca este din ce in ce mai greu sa momesti programatori si marketing specialiste din alte orase sau de pe linkedin cu  salarii care nici macar nu mai sunt la nivelul de acum 5-10 ani ( cu care s-au facut ei renumiti in Brasov ).

Bambina Marti, 4 Noiembrie 2014
Despre joburile pe brand /marketing stie cineva ceva? Le-am vazut pe site la ei si pareau interesante, dar dupa citirea comentariilor nu stiu daca merita sa aplic.
@Bambina Marti, 4 Noiembrie 2014

Da, dar aia nu mai e Route 66 pionierul navigarii. Aia e 'Tempting Brands AG' din Elvetia, cu aceiasi actionari, companie care detine drepturile de marca pentru niste brand-uri celebre, de aplicat in cateva domenii (spectru destul de larg). De exemplu 'Route 66' - acest brand este comercializat oricui vrea sa fabrice un produs cu acest logo. De exempku, biciclete, rucsaci, birotica, accesorii sau simple tricouri (btw, se gasesc la Penny cu 30 lei setul de 3). Repet - brandul e vandut spre folosinta producatorilor respectivi, Route 66 nu se ocupa de productie.

Modelul de business: pastrarea contactelor/contractelor semnate si gasirea altor noi. Ori prin simpla activitate de 'agent de vanzari' (scuze dar asta e denumirea potrivita), ori prin interpelarea celor care folosesc acest logo/brand fara acordul proprietarului marcii. Gen barul din terminalul nou din Otopeni, lanturi de benzinarii din Scandinavia etc.

Piata o reprezinta aproape intreaga lume, cu mici exceptii. Gama de domenii e destul de mare (dar nu cuprinde orice). Banii pt firma sunt frumosi, iar tu vei fi platit pe model comision, din ceea ce produci. Partea frumoasa e si ca vei calatori mult.

Dar repet, asta nu e Route 66 firma de soft, ci particica de Route 66 care colaboreaza cu Tempting Brands AG (le gasesti site-ul daca ii cauti pe Google).

Mult succes!

frustrati Joi, 13 Noiembrie 2014

Razbunarea e arma prostului.
Consider ca cei care tot scriu impotriva firmei sunt niste frustrati.
Inseamna ca unde sunt ei sunt mai prost platiti , ori regreta ca au plecat, ori pur si simplu e rautatea si prostia lor.
Pai daca ar fii super acolo unde sunt ei nu ar mai pierde vremea cu tot felul de prostii scriind pe acest forum. Chestiune de logica.

@frustrati Joi, 13 Noiembrie 2014
Draga troll HR, iti multumim pentru aprecieri. Dar am fi curiosi, noi astia frustratii, sa stim de ce pierzi vremea citind parerile noastre pe acest forum, din moment ce tu il consideri plin de "tot felul de prostii"? Chestiune de logica, ca sa te citez. Te deranjeaza ca oamenii au curajul sa spuna adevarul? Te deranjeaza ca nu ridicam in slavi ROUTE 66-ul, ci ii prezentam adevarata fata? Oare chiar toti cei care postam aici suntem nebuni, frustrati, mincinosi si vrem sa defaimam ROUTE-ul fara niciun motiv? Stai calma si nu ne plange de mila noua, ca nu regreta nimeni ca nu mai este acolo, din niciun punct de vedere. Mai ales dpdv al salariului, te sfatuiesc sa iti mai updatezi baza de date cu ce ofera competitia in Brasov (si nu numai), caci ROUTE-ul a ramas in urma si la capitolul asta. Si chiar in ipoteza in care salariile noastre actuale ar fi mai mici decat cele din ROUTE: linistea psihica, munca in echipa, evolutia continua, viziunea manageriala sanatoasa, ca sa nu mai vorbesc de training-uri si cursuri de specializare, toate acestea ar compensa cu varf si indesat orice banut diferenta.
@frustrati Vineri, 14 Noiembrie 2014
Cum zicea cineva mai sus, "refuz sa mai lucrez intr-un mediu unde abuzurile psihologice sunt la ordinea zilei si unde lucrurile se rezolva doar batand cu pumnul in masa. Nu, multumesc!"

"daca ar fii" se scrie cu un un singur i
@frustrati Luni, 17 Noiembrie 2014
Nu se razbuna nimeni pe ROUTE, este un aici este un loc de discutii libere si pareri despre firme fara nici o constrangere. E o piata a muncii libera, nu suntem in Rutavistan sa ne ridicam la rang de zei conducatorii supremi si nici oamenii nu ar trebui sa inghita povestile minunate din interviuri. Din nefericire pentru domeniul HR, ROUTE 66 nu mai este The Land of Opportunity, si nici publicitatea cu abordari similare tie nu le va schimba imaginea pe care si-au facut-o in atatia ani in Brasov. Ce parere te-ai astepta sa aiba un fostii angajati despre o firma de genul ROUTE 66? Si binenteles o firma care este in declin de multi ani nu mai poate compesa lipsa de respect cu salarii peste media locala.
Vali Joi, 8 Ianuarie 2015
Am auzit firma ROUTE 66 se va muta.
Sediul actual e de vanzare ?