Forum despre Route 66

King Of Drafts Marti, 28 Mai 2013
Sorry to hear that your work force is down by another 4 this week. So you are 4 PhDs short now? Tch tch, bet you didnt see that coming. Maybe its time you hired a fortune-teller or an Oracle. I wonder if they they come in a PhD edition? You guy lack a focus and a cohesive vision for that company. You are going down faster than the Titanic.

When are you bone-heads going to learn and stop wasting you time with this charade. If you they like charades and drama, then you should have gone into show business. Put some good use to that millions you sit on. You could have funded or acted out your vivid imaginations on stage or perhaps on the screen. Come to think of it, you 4 would have made an excellent cast for a theatrical version of Show Girls. I bet, the Plumper could have revealed some cleavage as well. Jokes aside, your lives would have had more value doing that, and you might have also gained some loyal following and even some fan base.

Come on now boys, grow up. You are nearing your shelf lives. It is time to man up and admit what a failure you all are. We know it, most of Brasov knows it. So, there is no shame in admitting the truth. A session of good old weeping in the foetal position will provide you with much needed comfort.

Did you expect a draft first for your proof-reading? Sorry if I let you down, and took away a chance for you to administer some of your good old Shakespearean Dollarhggg English; whilst you administer excellent English lessons in hope to educate the rest us illiterates?
ExRoute2 Miercuri, 29 Mai 2013
Am lucrat la Route cativa ani buni, am prins perioada in care exista in firma inca un Dutch guy, unul adevarat care a incercat sa conduca departamentul R&D, atunci a fost bine, puteam sa ne facem treaba fara sa ne f** la cap a tot stiutorul de patron cu rahaturile lui. Ce credeti ca sa intamplat cu acel tip? A fost dat afara, sau ma rog, nu a avut alta optiune, si explicatia ce ne-a fost data pe email a fost ca "a ales familia si nu firma". Parerea mea, nu recomand nimanui sa se angajeze acolo, cei care inca mai sunt acolo, dintre cei vechi, au ramas pt. ca au rate si le este greu sa invete lucruri noi, sa o ia de la capat, acum sunt mai multe optiuni pe piata de munca in Brasov decat erau atunci cand m-am angajat eu, iar firma nu a mai scos nimic de ani buni, mai exact de cand a plecat olandezul si R&D-ul a fost preluat de marele doctorand J.
Firma este intr-un declin constant, la ultimele targuri la care au participat am auzit ca au primit recomandari de la clienti sa vina cu ceva nou interesant ca sunt in urma.
Sunt de acord cu faptul ca sunt multi care prefera sa stea acasa pe somaj decat sa munceasca si sa se planga ca nu au si ca viata e grea dar asta nu inseamna ca noi cei care muncim nu meritam sa fim cel putin respectati in tara noasta si sa aceptam rahaturile psihopatilor care ajung sa se faca milionari pe spatele nostru. Nu cred ca firma asta rezista mai mult de o luna in Olanda cu atitudinea pe care o are fata de angajati, dar in Romania merge...
123 Miercuri, 29 Mai 2013
Referitor la cerinte de angajare si salariul de la care se porneste, ma poate lamuri cineva exact? Se ofera trainiguri dupa angajare?
Mentionez ca de abia am terminat o facultate cu profil IT + F putina experienta in IT.
Multumesc!
FMM Miercuri, 29 Mai 2013
la incadrare primesti 27 mil si bonuri de masa presupunand ca mananci.
Traininguri nu exista., desi le ai prezentate la interviu.
Iti recomand SA NU!!!
fugiti! Miercuri, 29 Mai 2013
Atentie! Momentan au plecat in val vreo 20 oameni din route asa ca e foarte probabil sa se puna pe cautat si sa accepte cam pe oricine. Nu va lasati pacaliti de interviul cu "very proffesional ladies" care va promit cate-n stele si soare. Nu veti face nimic altceva decat sa faceti parte din ceata de sclavi a lui Johan. Ziceti voi ca va angajati si daca nu va place va dati demisia.. dar cititi bine contractul inainte si vedeti cate clauze au.. e clar cam ce se intampla intr-o astfel de companie care se protejeaza excesiv fata de angajati.
Doamne-ajuta sa intre la puscarie patronii pentru evaziunea fiscala de zile mari pe care-o fac.
NUUUUUU Miercuri, 29 Mai 2013
faceti prostia sa mergeti acolo. Va amagesc cu tot felul de rahaturi. Nu va lasati pacaliti. Absoult toti cei care scriu aici is angajati sau fost angajati. Cei care mai stau, sunt acolo doar pt ca au familii/credite, dar incet-incet se cara si ei.
Ia intrebati la interviu dc au plecat in masa in ultima luna? sa vedeti ce va raspunde. pur si simplu nu mai au oameni pe proiecte. nu mai fac fata. au pretentii sa stii de toate si te freaca in ultimul hal. se comporta cu angajatii in ultimul hal. brasovenii ii cunosc. pt cei din alte orase, aveti impresia ca cei ce au scris aici au scris chiar degeaba?
Shambalala Joi, 30 Mai 2013
I meant 90 or 100 in start of 2013.
scapa cine poate Duminica, 2 Iunie 2013
Ca sa tragem o concluzie pe versurile unei piese cunoscute: "Din Route scapa cine poate!"
ThinkDifferent Duminica, 2 Iunie 2013
"All hope abandon ye who enter here"[Dante]....Departments are restructured overnight and people are fired in a couple of minutes at Route, thanks to "a very professional management team"...as Jonny said: "if you are unprofessional, go to Stabiplan"...very good advice as over 20 people followed his words ;)
Make a U-turn!
DifferentStrokes Duminica, 2 Iunie 2013
And those 20 ppl will now have a bright career to focus on, devoid of negativity and un-professionalism; and I am only sure their productivity will increase 100x more than, at the rat hole that Route 66 was. ROUTE 66 if you are listening: if either of you 4 were or fire, or say even your office was on fire, I would not piss on you to maybe help put the fire off. Imbecils!
Cifre nu pareri Luni, 1 Iulie 2013
Intra pe portal.just.ro, tribunalul brasov, si vezi cate procese sunt deschise intre angajati si route. Pentru o firma cu ~50 angajati, lista e de speriat. Cateva motive: o mama intoasa din concediu maternal, data afara. Unul, motivat ca sta prea mult la baie. Altul, ca pierde timpul cu source control. Altul, ca a avut nevoie de concediu medical.

In ultimele luni, peste 30 oameni au plecat. Aproape jumatate. Atatia oameni nu pleaca de bine. Nici de salarii mari.

Doamna profi de la interviu e aceeasi care (pusa de olandez, sigur), i-a pus in brate unuia avertisment ca sta prea mult la baie.

Citate olandeze, din viu grai, sau din cod:

memset(this, 0, sizeof(this)); // foarte ok;
Interfata, API? Te platim sa lucrezi, nu sa perzi vremea.

Folosesti Git? Aiurea, pune pe mail codul in fiecare seara. Prea mare? Foloseste WinZip.

Intr-o zi: Comentariile trebuie sa fie in cea mai buna engleza. Inlocuieste this cu that! Comenteaza fiecare functie si variabila din cod.
Dupa o saptamana de comentat: Good code does not need comments. What's all this green stuff? Delete everything!
rut si gol Luni, 1 Iulie 2013
din cauza exodului de angajati, route 66 va deveni route 33 :)
Jurnal la Route 66 Luni, 1 Iulie 2013
Din jurnalul unui programator ROUTE 66

A doua zi de serviciu la Route 66. Optimism, bucurie. Nu exista training, asa ca deja scriu cod.
Eu: Am studiat problema. Am ceva idei bune pentru a rezolva problema
Olandezul: Ceeee? Crezi ca aici suntem la facultate? Aici muncim, nu venim cu idei!
Programator: ”¦
Niste ... Marti, 2 Iulie 2013
asta sunt la Route. Pacat de cei care au pierdut vremea pe acolo. Dau si ei angajatii in judecata poate poate mai fac ceva banuti. Contracte nu mai au nimic serios. Is pe fundul sacului. Nici cu imobiliarele nu mai merge. Deci sa va fie clar: Route este doar o jucatrie pt. ei. Banii ieseau din imobiliare. Dar pt ca a venit criza.... s-au dus si ei... sa NU faceti prostia sa va duceti la interviu. NUUUUUUUUUU!!!!!!!!!
for ( int i = 0; i < 1000000; i++ )
printf( "NU va duceti la Route!!!" )
portal.just.ro Sambata, 6 Iulie 2013
Atentie mare cu aceasta firma. Intrati, daca nu ii credeti pe cei de mai sus, pe site-ul Ministerului Justitiei si vedeti ultimele procese (cele din iunie 2013) in care e implicata firma:

Firma si-a dat in judecata fostii angajati care au plecat la alte firme pe motiv ca au incalcat clauzele de neconcurenta! Slabe sanse sa castige, dar de ce ati vrea de la bun inceput sa aveti de-a face cu asemenea oameni?

Spuneti ca va angajati doar sa vedeti cum e si apoi plecati? Am un prieten care mi-a povestit ca a fost amenintat atunci cand a vrut sa-si dea demisia ca va fi dat in judecata daca o va face! Nu va ganditi ca i-au pus pumnul la gura, ci i-au spus-o frumos, cu zambetul pe buze, acelasi zambet fals pe care cele doua "very professional looking ladies" il afiseaza la angajare.

Contractele lor au tot felul de clauze ascunse de care se vor folosi ulterior pentru a va cere despagubiri! Eu tot nu inteleg cum nu se sesizeaza ITM-ul la vederea acelor contracte abuzive!!
Felics za Fachieng Chiet Luni, 8 Iulie 2013
Dadui cu sapa la rut si ramasei traumatizat de ce vazui acolo. Toate-s bune si frumoasa pana intri in direct cu patronii. Ai dat de dreq... si de ma-sa :) fratilor care mai sunteti prin rute... CARATI-VA!!! Lasati-i in saracia lor de si vedeti-va de viata.
Portal.just.ro Marti, 9 Iulie 2013
De treaba asta ce ziceti?

Cine si-a luat talpasita si a vandut tot prin NL, apoii si-a mutat catrafusele in RO, devenind "cetatean respectabil, investitor strain strategic"?

Halal sefi, halal companie!
Oameni de NIMIC Joi, 11 Iulie 2013
care-si dau in judecata fostii angajati sperand sa mai scoata ceva de pe ei.
Cat de gunoi poa' sa fie cineva incat sa se inhaite cu tribunale si alte asemenea doar-doar o mai castiga ceva bani? Cu asemenea specimene v-as recomanda sa nu va inhaitati. nu de alta, dar ar fi pacat sa va pierdeti timpul si sa va mancati nervii cu ei.
Hai la proces Vineri, 12 Iulie 2013
Adevarul absolut ca deaia am lupatat in 99