Forum despre Route 66

O blonda... Joi, 28 Noiembrie 2013
am citit si m-am ingrozit... e posibil asa ceva?
un blond Sambata, 30 Noiembrie 2013
Nu, nu e posibil. Ne pierdem si noi vremea pe-aici..
O blonda Duminica, 1 Decembrie 2013
Ma gandeam eu ca nu se poate asa ceva. Sigur niste frustrati de fosti angajati n-au altceva mai bun de facut decat sa scuipe in stanga si in dreapta...
Need a job Duminica, 1 Decembrie 2013
Salut , i need a job , dar nu orice fel de job . Daca vreti sa ma angajati trebuie sa stiti ca vreau 2000 euro bonus nereturnabil de relocare .
@@Jacksi Marti, 3 Decembrie 2013
Si cum e atmosfera de lucru pe departamentul de vanzari comparat cu tot ce ati scris aici legat de IT? p.s. cam pe la ce suma se invarte salariul acolo?
M-a sunat fatuca Marti, 3 Decembrie 2013
M-a sunat si pemine o fatuca sa imi propuna un job , si ma tot agasa cu intrebarile ce tehnologii am folosit , la care a ramas sa ii duc foaia matricola din timpul facultatii :P WTF
Unu jmeker Vineri, 13 Decembrie 2013
Din cate vad aici Route66 = Alcatraz
Teddy Duminica, 15 Decembrie 2013
Am lucrat acolo pentru 1 an si jumatate. Atat am rezistat fizic dupa zile de munca de dimeneata pana seara tarziu, weekenduri lucrate, bineinteles fara sa fie nimic platit suplimentar.

M-au atras cu un salariu foarte bun la momentul respectiv, si cu promisiuni ca dupa 6 luni se va face o evaluare a angajatului, in care cel mai probabil o sa primesc si o marire, insa intr-un an si jumatate nu a fost niciodata timp pentru acea evaluare, mereu se justificau ca vom face evaluarile odata cu restul angajatilor, etc.

Nu se invata mare lucru. In afara de cei care lucreaza la maretul SDK, restul sunt doar niste mascarici care trebuie sa puna controalele frumos in interfete, la sfaturile maretilor sefi, gen "de ce sa ne batem capul sa gandim daca putem copia pe X, Y, Z, care sigur au cheltuit milioane in cercetare?".

La capitolul organizare, par foarte bine organizati structural, conform normelor din orice firma de renume, insa aparenta asta ascunde o dezorganizare totala probabil din cauza faptului ca se arunca cu atributiunile de la unul la altul si la fel si cu vina cand ceva nu merge, adica mai mereu.

Ar fi multe de spus pe langa, insa o sa inchei cu asta: cat timp am lucrat acolo, n-am mai avut viata personala, eram ca un zombie care nu mai stie decat serviciu si acasa, la care se aduna foarte mult stres si un respect de sine foarte scazut pentru ca asa esti tratat, cu foarte putin respect, sau mai bine zis deloc.
Cineva Marti, 17 Decembrie 2013

Aceasta este reluarea completa a unui text postat pe defunctul desprefirme

INTRODUCERE/PREZENTARE:
• Am lucrat la ROUTE 66 in 2009-2010, dar inca pastrez legatura cu angajati de acolo si sunt la curent cu ce se intampla
• Am plecat de la aceasta firma cat de repede am putut; m-am dus acolo cu ganduri mari (sa stau cativa ani), dar in aproximativ trei luni mi-am propus sa plec cu prima ocazie (si este prima oara in cariera cand mi se intampla asa ceva, fiind o persoana pasionata si ambitioasa...)

• Doresc sa impartasesc pe acest site experientele mele si ale unor colegi de-ai mei cu ROUTE 66, pentru a va avertiza in privinta multor lucruri negative de acolo, pe care sper ca le veti lua in considerare cand va veti gandi sa va angajati la aceasta companie
• Va rog sa nu ma banuiti de frustrari sau de alte interese: sunt un programator de un nivel bun, peste medie, si nu am avut nicio problema pana acum in a ma angaja si a fi apreciat la locul de munca (nici in tara, nici in strainatate); cred si sper ca nu voi mai ajunge niciodata - in cariera mea - sa pot scrie atatea lucruri negative despre vreo firma, pe un asemenea site
• Voi incerca sa relatez diferite fapte si evenimente, pentru a va dovedi ca nu este vorba de pareri subiective

• Singurele avantaje in ROUTE 66 sunt de ordin financiar (salariul, faptul ca e totul pe cartea de munca - desi am auzit ca au inceput si ei cu PFA-uri -, abonamente pentru practicarea unor sporturi, locatie in Brasov pentru programatorii adusi de altundeva); de asemenea, sunt destul de multi programatori buni (chiar daca de multe ori cei buni nu sunt si aceia care iau deciziile tehnice importante)
• Dupa experienta cu ROUTE 66, mi-am promis ca nu voi mai ignora niciodata parerile de pe acest site (mai ales daca sunt mai multe care se confirma reciproc)

• Mi-as dezvalui identitatea, pentru ca imi asum responsabilitatea pentru tot ce spun aici; singurul motiv pentru care nu o fac este temerea de eventuale repercusiuni legale (vezi Terms and Conditions de pe desprefirme.com, site-ul isi declina orice responsabilitate)

• Voi imparti relatarile pe mici capitole, astfel veti putea citi doar ceea  ce va intereseaza (voi scrie mult, pentru ca doar asa va pot oferi imaginea completa)

INTERVIU/ANGAJARE/INTEGRARE:
• Prin procesul de recrutare si felul in care HR-ul si sefii iti prezinta firma (insistand pe caracterul profesionist, international, serios, muncitor), incearca sa te insele, seducandu-te cu aparenta de firma serioasa, lucru care se va infirma inca din primele saptamani petrecute in companie
• Managerii sunt efectiv obsedati deolimpiade si rezultate scolare (liceu, facultate, orice…); in absenta acestora, e aproape imposibil sa te angajezi acolo, indiferent ce experienta ai si ce poti demonstra din punct de vedere tehnic (acesta e doar un exemplu de gandire unilaterala)
• Integrarea in companie nu are loc: semnezi formal protectia muncii, te duc o data prin toate birourile si cam atat

FLUX DE PERSONAL:
• Nu se mai fac aproape deloc angajari (mai nimeni nu accepta sa vina la ROUTE), dar se pleaca in masa (multi isi gasesc locuri mult mai bune chiar in Brasov)
• Majoritatea celor care raman au diverse interese si temeri, pe care partial le inteleg (credite, piata relativ restransa din Brasov, concurenta, teama de schimbare)

TRATAMENTUL ANGAJATILOR/CREDIBILITATE:
• In sectiunea "General ", gasiti o postare pro-ROUTE 66 (userul DF292235 , 30 martie 2009); acea postare a fost scrisa de vechiul director, care a fost indepartat la jumatatea lui 2009 si lucrurile s-au schimbat si mai mult in rau(din cate am inteles, el le mai lua partea angajatilor); dupa plecarea lui, director a devenit unul dintre fratii olandezi
• O mare surpriza pe care o ai inca de la angajare este ca ti se ofera un contract pe termen determinat de 1 an, iar cand se va prelungi va fi iarasi doar pentru 1 an (abia dupa 2 ani, vei putea obtine un contract pe termen nedeterminat); iar la angajare nici macar nu poti banui efectele acestei strategii: control total, santaj, lipsa libertatii de exprimare si de actiune (oricand se pot dispensa de tine, ceea ce s-a si intamplat cu unii oameni mai incomozi… practic, in primii 2 ani trebuie sa fii un executant umil si cat mai docil)
• Mai multe promisiuni de la angajare sunt doar apa de ploaie (orice regula interna sau promisiune se poate schimba si, de obicei, totul e inspre rau)

• Toate discutiile oficiale (cu managerii olandezi - sunt 3, cei doi frati si inca unul) din interiorul companiei se desfasoara in engleza, desi cei doi frati sunt  in Romania din anii '90 si inteleg romana; mai mult, in timpul sedintei vorbesc intre ei in olandeza, pentru a nu intelege ceilalti... Lipsa de bun simt si/sau sfidare?
• Managerii olandezi au o parere proasta despre romani (inclusiv propriii angajati), pe care nu se sfiesc sa o exprime direct de cate ori au ocazia, desi datorita programatorilor romani au obtinut o gramada de bani
• Atat in discutiile oficiale, cat si in cele neoficiale, limbajul este foarte colorat ("bullshit" se pare ca este un cuvant mai mult decat preferat)
• Neincrederea in angajati este la ea acasa, desi majoritatea angajatilor ROUTE 66 chiar isi fac treaba; olandezii patruleaza regulat pe holurile cu birouri fara usi, supravegheaza dimineata mansarda (unde sunt programatorii C++, ca nu cumva cineva sa intarzie), fac observatii dure si pun presiuni inutile pentru orice nimic (un singur exemplu: unei colege i-a fost atrasa atentia dimineata, inainte de inceperea programului, ca nu are ce cauta in alte birouri, biroul fiind exclusiv dedicat muncii)
• Vorbitul la telefon este permis doar in pauze si in cantina (oricine te-ar suna si oricat de urgent ar fi, teoretic nu trebuie sa raspunzi),
• Calculatorul poate fi folosit doar in interes de serviciu, chiar si in pauza; exista un calculator in cantina pe care il poti folosi in alte scopuri; insa, avand in vedere patrularile zilnice, nu prea poti avea tupeul sa folosesti acel calculator
• Managerii nu se sfiesc sa isi afirme superioritatea fata de angajatii simpli (fie din punct de vedere intelectual, fie financiar)
• Discutiile directe dintre colegi sunt greu de facut: teoretic, trebuie sa mergi in cantina (unde insa nu dispui de calculatorul personal, toate fiind desktop-uri); cealalta solutie e si mai greoaie: se pot crea conferinte pe skype, insa doar cu aprobarea si participarea team leader-ilor celor 2 echipe din care angajatii fac parte (apropo de neincredere si indiscretie: fiecare om are voie sa aiba in lista doar team leader-ul direct, nici macar colegii de echipa; team leaderii sunt singurii care pot aproba conferintele; conturile de skype sunt predefinite, setarile nu pot fi schimbate si parolele sunt detinute, intr-o lista, de manageri, pentru a putea verifica orice oricand; unui coleg chiar i-a fost verificata istoria Skype-ului, cu el de fata)
• Managerii sunt de o zgarcenie crasa, pe care o dovederesc de cate ori pot (au existat niste acte de caritate initiate de angajati, la care sumele donate au fost penibile; au avut chiar intentia sa trimita HR-ul la targurile de joburi din tara cu trenul, in ciuda panourilor publicitare si materialelor foarte grele care trebuiau carate, dau unor angajati misiunea ingrata sa negocieze la sange cu diversi agenti economici pentru lucruri marunte etc)
• Angajatul, ca persoana, este cantitate neglijabila : nu au deloc respect/bun simt fata de angajati (renunta la ei usor, in momentul in care iti anunti demisia devii inamic public, te mint in fata etc)
• Unul dintre sefii olandezi s-a exprimat foarte clar in sensul urmator: ar trebui ca satisfactia angajatilor sa vina doar din salariile bune si din faptul ca firma/aplicatiile ar fi internationale (nu ar trebui sa conteze chestiile umane, dupa parerea lor => angajatii sunt un fel de sclavi, dar platiti)
• Programul e foarte strict, exista intr-adevar un numar de invoiri de jumatate de ora (initial se aprobau de project manager/team leader; apoi insa se aprobau de HR, ca sa aiba cuvant de spus managementul;  practic, orice problema ai avea - medic, problema personala etc -, nu ai cum sa negociezi recuperari, ti se ia din concediu; mie mi s-a intamplat si sa fiu refuzat, desi am apelat extrem de rar la tipul acela de invoire)

IMAGINE EXTERNA/RELATII CU CLIENTII/LEGALITATE:
• In ciuda celor declarate de ei, nu sunt asa cunoscuti pe plan mondial (in strainatate, nu iti foloseste cu nimic deosebit ca ai lucrat la ei); contractele cu clientii sunt precare, unele dintre ele s-au si intrerupt (ex: Nokia); din cate stiu eu, mai au contracte cu Samsung si HTC, dar nu ii vad bine pe termen lung
• Doar in a doua parte a anului 2010 au fost dati in judecata de 2 angajati (unul relativ nou, iar altul - tot olandez - cu o vechime de mai multi ani; ambii au fost indepartati in moduri abjecte, fara motive temeinice, cu presiuni si masuri ilegale)
• Compania ROUTE 66 nu e deloc o multinationala, asa cum se lauda (aproape toti angajatii sunt romani si lucreaza in Romania; prin rotatie, unii dintre ei se deplaseaza temporar in Taiwan, India, Coreea de Sud)
• Am auzit ca managerii ar fi implicati si in niste lucrurile ilegale (banii ii au in Elvetia si nu totul ar fi declarat cum trebuie); din pacate nu am mai multe detalii, ca e mare secretomanie in jurul acestor probleme; oricum, deocamdata -in Romania cel putin - nu putem spera sa fie pedepsiti astfel de oameni, pentru infractiuni financiare
• Relatia cu clientii e defectuoasa: acestia sunt mintiti cu premeditare in privinta fazelor in care se afla proiectele (responsabilitatea ingrata a minciunii revenindu-le project managerilor); uneori chiar li s-a spus clientilor ca in firma exista aplicatii gata dezvoltate pe o anumita tema, chiar daca ele "lipseau cu desavarsire", dupa care s-a venit cu presiune pe angajati sa le scoata din palaria de magician, intr-un timp record!
• Se lucreaza, in general, numeroase ore peste program, toate neplatite (majoritatea angajatilor fac acest lucru, iar celorlalti li se reproseaza cu orice ocazie ca nu o fac; cel mai rau e daca lucrezi cu strainii, de exemplu cu taiwanezii: acestia lucreaza 14-16 ore pe zi si esti obligat sa stai cu ei pe toata aceasta durata, fara sa fii platit suplimentar); prin toate actiunile lor, managerii vor sa nu pierzi nici macar un minut din cele 8 ore, dar vor sa lucrezi o gramada de timp peste program, pe gratis!
• S-au dat sanctiuni absolut absurde unor angajati (unul, care lucra in Taiwan, a primit avertisment scris - pas ce face posibila o viitoare concediere disciplinara - pentru ca si-a permis sa plece, intr-o zi, cu 2-3 ore mai devreme - din cele 16 -, pentru ca nu mai avea nimic de facut -> acel angajat a plecat deja de la ROUTE, fireste; 2 oameni au fost concediati la intoarcerea din India, pentru ca au refuzat sa mai stea o luna suplimentara acolo, desi la plecare se intelesesera pe o perioada clara)

EVALUARE/NEGOCIERE/PROMOVARE/FORMARE:
• Formarea profesionala nu exista aproape deloc (un singur exemplu: pentru un curs ieftin si scurt - 1 milion si ceva de persoana pentru cateva ore -, au impus semnarea unui angajament ca ramai un an la ei, altfel le returnezi banii; iar asta a fost singura ocazie de asa-zisa formare despre care am auzit...)
• Nimanui din management nu ii pasa deloc de pregatirea/optiunile oamenilor, ii muta oriunde doresc - fie in alta tara, fie pe alta tehnologie, fie pe alta functie
• Promovarea e aproape inexistenta… de fapt, nici nu prea ai pe ce post promova (functia de project manager, careia ii fac si reclama pe site-urile de joburi, este o mare si proasta gluma: daca ajungi project manager- iar unii colegi au fost "promovati" cu forta, fara crestere de salariu -, esti de fapt un dispecer de mail-uri, doar primesti si retransmiti problemele semnalate de clienti si iti asumi termene de rezolvare ale lor, plus ca iti iei suturi din toate partile: clienti, team leaderi, manageri)
• Adaptarea salariului la cursul euro este o alta mare teapa (in fiecare an schimba dupa bunul plac data la care se ia in considerare cursul, in functie de valoarea euro); isi mint in fata angajatii, motiv pentru care in 2010 nici nu s-a reusit semnarea contractului colectiv, iar maririle (putine cum au fost) au avut loc doar dupa 2-3 luni, in loc de ianuarie
• Evaluarile sunt formale si negocierea la fel; tot timpul exista lucruri pe care ti le reproseaza (chiar si oamenilor cu foarte multi ani vechime in firma), doar doar sa nu iti recunoasca meritele si eventual sa iti ofere vreo marire); se pune presiune pe team leaderi pentru a acorda note mici subordonatilor, pentru a justifica si mai bine atitudinea de la evaluare
• Anumiti team leaderi sunt preferati doar pentru vechime si loialitate, nu pentru calitatile umane (iar unii programatori cu idei foarte bune si proactivi sunt ignorati, parerile lor tehnice nu conteaza si, evident, nu au sanse de promovare)

MANAGEMENT/ORGANIZARE:
• Exista o obsesie a managementului pentru companiile mari, in special Google (doar in privinta timpului si a rezultatelor, nu si a echipamentului tehnic, a planificarii si a managementului intern)
• Managementul este extrem de centralizat; din pacate, este facut dupa ureche si nu se accepta nicio idee din exterior, chiar daca cei doi frati nu au studii adecvate in domeniu
• Cei 2 frati olandezi au probleme clare de personalitate, mai ales directorul de acum; toate aceste probleme sunt resimtite in viata de zi cu zi, in relatia cu ceilalti oameni; multe din probleme vin si din mania conspiratiei (sunt obsedati ca nu cumva angajatii sa pactizeze impotriva lor, sa ii fure, sa leneveasca etc); oricum, subestimeaza puterea angajatilor si vor avea mari surprize pe viitor (lucrurile se discuta intre angajati si mai totul se afla)
• Nu exista nicio viziune clara, totul se face precipitat, comunicarea si planificarea sunt foarte proaste sau inexistente
• Profesionalismul este mereu doar declarativ(in toate domeniile: project management, planificare, relatia cu clientii, programare); strict in privinta programarii, nu exista reguli unitare, codul se scrie dupa cum doreste fiecare: de aceea, cand analizezi o aplicatie mare gata facuta, te iei de cap de ilizibilitatea ei, iar documentatia lipseste aproape total (unele lucruri pot fi reconstituite doar vorbind cu angajati vechi de 7-10 ani in firma)

CONCLUZII:
• Cred ca nu ar trebui sa se angajeze nimeni la ROUTE 66; din punctul meu de vedere, este una dintre cele mai rele firme la care poti fi angajat (cu siguranta cea mai rea din cariera mea); de fapt, oameni din Brasov nici nu se mai angajeaza acolo, din pacate inca se mai pacalesc cei din alte judete, fiind sedusi de pachetul de relocare si neavand contact cu toate informatiile care circula despre ROUTE 66 in Brasov
• Atitudinea managementului este, de la un capat la altul (sper ca v-am convins mai sus), sfidatoare, agresiva si nesincera
• Va asigur ca veti observa/pati zilnic sau saptamanal lucruri care va vor afecta in mod negativ... cred sincer ca niciun om normal nu poate fi multumit la ROUTE 66! (aceasta impresie fiind impartasita de majoritatea colegilor)
• Consider ca ROUTE 66 este o firma in declin clar, pe termen mediu (avand in vedere managementul, organizarea si fluxul de personal)
• Sper ca firmele brasovene sa se orienteze bine si sa le ia angajatii, care sunt in general buni (unele firme au si inceput deja)
• Nu va lasati sedusi de vorbele lor; va puteti da seama cum e in interior citind ce scrie pe acest site sau discutand cu aproape orice programator brasovean
• Daca va intereseaza doar banii, ati putea totusi merge la ei; insa, orice ati face, veti fi umiliti: poate veti ramane din diverse motive (mai ales financiare), dar sincer nu cred ca merita (sunt totusi si alte firme bune in Brasov si care platesc probabil cam la acelasi nivel)
• Daca totusi va angajati la ROUTE 66 si la un moment dat se intrevad probleme, luati-va cat de repede un avocat si cereti-i sfatul pentru orice pas pe care il faceti (altfel, riscati mult, avand in vedere ca ei nu au scrupule); de asemenea, studiati cu atentie codul muncii, sa va stiti drepturile si sa nu va lasati calcati in picioare (din temeri neintemeiate); din pacate insa, pana nu acumulezi cei 2 ani in firma pentru a obtine contract pe termen nedeterminat, nu prea ai ce face (asta e si ideea...)
• In ROUTE 66 poate fi cel mult distractiv sa lucrezi o perioada (nu prea lunga), cu singurul scop de a observa lucruri, oameni, manifestari si idei de management de-a dreptul curioase

• Nu in ultimul rand, vreau sa demontez cele 2 ratiuni pentru care unii oameni raman/se angajeaza la ROUTE 66:
1. Pentru bani, din teama de a nu gasi altceva: in primul rand, nu merita sa va vindeti sufletul doar pentru bani si sa suferiti zilnic ca niste sclavi; iar daca sunteti cu adevarat performanti, va veti gasi cu siguranta un serviciu mai bun, chiar si in Brasov, in decurs de cateva saptamani!
2. Pentru acumularea unei perioade (1-2-3 ani) de lucru in ROUTE 66 cu scopul "a da bine pe CV" (aici ma refer mai ales la programatori): nu da chiar asa de bine cum credeti si pierdeti enorm pe cealalta parte (cea tehnologica, de cunostinte, de dezvoltare personala si profesionala), ceea ce va va trage serios in jos la viitoarele interviuri; nicio firma serioasa (presupunand ca vreti sa lucrati in asa ceva) nu se ghideaza doar dupa CV si dupa numele de companii din trecutul tau, ci dupa ceea ce stii, iar ROUTE-ul nu te ajuta nici macar sa conservi ceea ce stii deja, ce sa mai vorbim de progres… plus ca n-ar fi exclus ca perioada la ROUTE sa aiba efecte grave asupra vietii emotionale si, mai ales, asupra motivatiei

O blonda Vineri, 20 Decembrie 2013
Ce se mai aude pe la ROUTE? se mai fac angajari? unde imi depun CV-ul?
Relu Marti, 31 Decembrie 2013
Primul proces de neconcurenta pierdut de r66: http://portal.just.ro/62/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=6200000000092158&id_inst=62

Urmeaza multe altele! Un an nou cat mai bun!
cineva5 Duminica, 5 Ianuarie 2014
Asteptam recursul ...
wtf Vineri, 10 Ianuarie 2014
incredibil cum lumea inca mai intreaba daca se fac angajari... citesc atatea povesti horror si vad pe portal.just.ro un morman de procese cu fost angajati. impresia generala e ca orice colaborare se termina in justitie. Suntem ITisti, avem de unde alege (inca)
Gelu Duminica, 2 Februarie 2014
4-0 la pauza pentru incompetenti!
Continuati sa va atrageti nulitatile 'only from the best' si sa faceti vant oamenilor de valoare pe principiul 'there's no chemistry between us'.
Mai bine v-ati plati datoriile la CAS si impozitele la stat (a se consulta lista ANAF a datornicilor la stat)
O nulitate Vineri, 7 Februarie 2014
Salut, Gelu ! apropo, esti "de dush" sau pur si simplu numa de dat pe par... Multumim ca ne-ai catalogat ata de dur, poate ne trezim si noi la realitate. Nu uita insa , oricat de mult curent ar fi pe faze, nu foloseste la nimic fara un nul fata de care se pot compara, poate de aia mai existam pe aici. Oricum, nu stiu de ce mai puneti comentarii aici, voi cei de valoare car ati plecat, din moment ce v-ati separat atat de clar de cei pusi pe NULL.
Gelu Vineri, 7 Februarie 2014
Se pare ca au scazut criteriile de angajare pe HR. Mai nou nici nu mai trebuie sa stii sa scrii corect romaneste. Cum indrazniti sa formulati o invitatie la un interviu de angajare cu greseli de ortografie?
FMM Vineri, 7 Februarie 2014

e clara treaba

ioana Vineri, 7 Februarie 2014
firma asta are anunturi de angajare din 2002-2003 intruna... pe vremea aia eram in liceu, dupa atatia ani inca nu s-au "normalizat"
Miki Duminica, 9 Februarie 2014
Problema e fluxul foarte mare de personal din ultimii ani. Daca pana in 2007 erau suficiente proiecte/planuri/aspiratii, din 2007 incoace ratarea unor obiective prost conduse de top management a fost pusa exclusiv pe seama angajatilor. In loc sa-si vada greselile si sa si le repare, au inceput sa foloseasca biciul, politica pumnului in gura si lupta personala cu diversi angajati. Nici nu-i de mirare ca lumea a inceput sa le arate spatele, in ciuda salariilor relativ mari oferite. Daca in 2008 eram aproape 100, acum suntem maxim 60, desi se angajeaza cam 20-30 oameni noi anual. Fluxul standar de 15-20% a fist depasit de mult.

In momentul de fata numarul de dezvoltatori e mai mic decat al personalului auxiliar. Primii cu munca si cu frustrarile, ceilalti cu linguseala, nepotismul si falsul management (atat de fals ca se vad sforile papusarilor). E asta o companie sanatoasa?