Forum despre SCC Services

Gina Joi, 24 Mai 2012
e ok
nada Luni, 10 Septembrie 2012
ce stiti despre aceasta firma?
turist de ocazie Luni, 10 Septembrie 2012

daca esti pasionat de IT, poti invata..veniturile sunt bune pentru iasi, se face overtime destul, platit. team-liderii lasa un pic de dorit dar asa e in 99% din firmele romanesti

nameless Marti, 27 Noiembrie 2012

Managementul urmareste doar profitul pe termen scurt, nu se investeste in angajati, maririle de salariu lipsesc sau nu acopera nici inflatia. Un mediu obositor galagios ca la un call center, vara temperatura poate ajunge si la 32 de grade in interior.

Ionuss Vineri, 14 Decembrie 2012
As avea si eu cateva intrebari despre un post de operator PC (cunoscator de limba engleza), pentru cine este in masura si cine are amabilitatea sa raspunda:
1. Ce presupune munca propriu-zis? Corespondenta cu clientii pe baza problemelor ce le intampina in utilizarea produselor si serviciilor asigurate de partenerii companiei? Cum se duce aceasta corespondenta? Daca nu ma insel, dupa cum ar suna postul, ar trebui sa se duca preponderent via email sau alte cai de comunicare prin intermediul Internet-ului. Sau se vor duce si prin telefon sau poate fata-n fata?
2. Cam care sunt salariile pentru acest post in Iasi?
Multumesc.
Unulcarealucratacolo Luni, 17 Decembrie 2012
Foarte multa munca si bani nu mai mult de 750-800 de ron.
interesat Luni, 17 Decembrie 2012

de ce asa putini bani? ai lucrat pe suport, pe ce limba? ce program aveai?

Bizzy Vineri, 11 Ianuarie 2013
Stie cineva cam ce salariu net obtine un angajat pe un post de Tehnician Echipamente de Calcul? Chiar si pe un astfel de post trebuie sa fii tot timpul cu casca pe ureche?
Ti-amZisEu Luni, 14 Ianuarie 2013
Pentru inceput nu vei primi mai mult de 1000 - 1200, doar asa ca sa ai cu ce plati chiria si sa nu mori de foame. Daca esti norocos si prinzi marire la 3 luni de 100 de ron la 6 luni alta 100 de ron si la un an alta suta. Deci dupa un an poti avea undeva 1500 RON doar daca esti prea norocos. Peste 5 ani o sa ai in jur de 2000RON. Peste 150 de ani ai sa fii bogat. Success la interviu.
scartz Marti, 15 Ianuarie 2013
referitor la unucarealucartacolo...depinde pe ce departament vii. Daca esti tehnic si ai o certificare gen MCTS si ceva experienta iti da din prima in jur de 1800+bonuri. Imi pare rau sa aud ca sunt colegi care castiga asa putin. Pentru departamentele non-tehnice stiu ca salariile sunt mici in jur de 9 mil. Pe un service desk 1st line se invarte la ceva mai bine gen 15mil. Partea buna e ca in primul an ai mariri la fiecare 3 luni la care cu toata parearea de rau ai toate sansele sa te arzi. Eu nu am avut ghinionul asta. Daca esti destept/desteapta si ai certificare gen: WMWare, CCNA, Citrix, MCSA sau MCITP win serv 2008 si ceva experienta poti sa castigi si pana la 60 de mil pe luna. Cat despre sef, iarasi depinde unde te aflii. Sunt foarte multi sefi si multe echipe. Eu am noroc de un sef ok care nu haleste pupatul in c** si uraste puturosii. Daca esti genul care prefera sa stea si sa citeasca ziaru, nu recomand. Pentru unu care vrea sa munceasca la foc automat si are nevoie de bani e ok pentru ca se accepta si overtime. Evaluarea anuala tine foarte mult de ochi frumosi. Eu am fost dezamagit an de an, nu ca m-ar fi tras in teapa dar vroima eu mai mult si nici nu am pupat in cur ca sa ma fac placut chestii care nu ma ajuta deloc dar asta e prefer asa decat sa ma las calcat in picioare. Per total firma e ok, nu da teapa la bani, la fix te ridici si pleci nu te tine nimeni in plus. Overtime-ul se discuta cu acordul angajatului. Se ofera bonus-uri de craciun si paste (tichete sau bani) dar nu al 13lea salariu. Ai card de sanatate cu care poti face ceva analize pe la Arcadia sau Medcentre gratuit. Un decont de 28 de lei pt diferite activitati gen: fotbal, sala, tuns ets. Stiu 28 de lei e cam penal.Banii s-au dat mereu la timp lunar. Cine da cu limba si face servicii de catering (sageata) pt sefi si isi toarna colegii poate sa promoveze mai usor, insa isi mai iau si tzeapa si raman doar cu limba slefuita. Se deconteaza examene pentru certificari. Vara sunt persoane care put, nu ca nu ar avea bani de sapun dar comoditatea e mai mare si apa e uda. 40 de grade vara inauntru deoarece nu face fata sistemul de AC. Zgomot pe care ajungi sa il ignori cu timpul. La baie trebuie sa te rogi sa gasesti liber in caz ca ai nevoie pe tron deoarece sun 2 bai cu 2 fotolii fiecare si e bataie mare pe ele mai ceva ca aurul. La bucatarie e curatzel si nu curat. Vin taranii iesiti din fundul comunei si isi pun borcanul cu ciorba la microunde fara capac si in scalda in grasimi si multe altele de preferi sa iti mananci mancarea rece. De munca e mai peste tot. Maririle anuale difera. Pentru cei care se angajeaza pe limba franceza salariile sunt un pic mai mari decat pe engleza. Germana + tehnic ai dat lovitura! Sunt multe de spus si povestit....personal castig destul de bine dar tot as vrea sa plec :)). Nu imi place programul, asta e chiar naspa. Success sa treceti de mare expert in recrutare, un domn ing. care nu are legatura cu management-ul sau resursele umane si care is va da o importanta foarte mare si incearca sa para inteligent.
John Miercuri, 23 Ianuarie 2013
Urmeaza sa ma duc la interviu (test psihologic si lingvistic) pentru operator calculator pe engleza.,la SSC Bacau.In afara de testele astea mai sunt si altele?Perioada de formare de platita?Stie cineva la ce salariu sa ma astept daca iau interviul?
andy Miercuri, 23 Ianuarie 2013

Ar trebui sa merg si eu la acest interviu pt Bacau. Sunt in dubii. Nu as vrea sa pierd timpul cu un job fara perspective.

elbert Miercuri, 23 Ianuarie 2013
da nu-i mai bine daca iti faci tu o idee direct la interviu? intreb si eu :)
John Joi, 24 Ianuarie 2013
Asa e,numai ca salarizarea e ultimul lucru pe care il discuti cu angajatorul,si nu vreau sa investesc timp si apoi sa mi se zica "salariul e de 7 milioane,bine ai venit printre noi,du-te si ia-mi si mie niste covrigei".
eu Sambata, 26 Ianuarie 2013
Salut a fost cineva la interviu? Deoarece am si eu azi interviu si sa stiu daca merita sa merg
nei Sambata, 26 Ianuarie 2013
chiar, ar fi bine sa stim cum decurce interviul.

@eu: daca te duci poate scrii tu.
Ionut Luni, 28 Ianuarie 2013
Salut,

ceva noutati de la interviu...? a mai fost cineva? impresii, atmosfera?
Bizzy Luni, 28 Ianuarie 2013
Am fost la o prima faza de selectie..."faza locala"...a prezentat unu ...bla...bla...bla....nimic concret in ceea ce priveste o zi din viata unui operator, tehnician, administrator,....doar generalitati...de slarizare ni s-a spus ca sunt CONFIDENTIALE...din ce am inteles...trebuie sa te descurci f bine la vb engleza...apoi am dat test psihologic, test engleza si un test de hardware-software destul de simplu doar ca timpul e cam limitat...rezultatele cam in 4 saptamani....ciudat!!!...eram doar vre-o 40-50 de aplicanti....
ellal Luni, 28 Ianuarie 2013
da,timp cam scurt la teste,si engleza americana...rezultate in 3 saptamani,o garmada de timp si 'time is money' :D
gogaie Luni, 28 Ianuarie 2013
ce a presupus testul de hard-soft?