Forum despre SCC Services

Bizzy Marti, 29 Ianuarie 2013
cunostinte de baza OS Windos, Network, Windows Server...generalitati.....
Ciprian Marti, 29 Ianuarie 2013
Am fost noi vreo 40-50 de aplicanti vineri pe 25 ian. Dar sunt sigur ca au mai fost si alte zile, pentru o alta tura de aplicanti.
eu Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Au mai fost 2 "interviuri" sambata 26 ian la orele 11 si 16.
Bibi Vineri, 1 Februarie 2013
Sambata am fost putini.
ib Marti, 5 Februarie 2013
Din cei care ati fost deja la testari pe 25-26 ianuarie, cu cat timp inainte ati aplicat? eu am aplicat pe 22 ianuarie si ieri am sunat la ei sa intreb pe cand as primi un raspuns. mi-au zis ca urmeaza sa organizeze a doua tura de testari. Eram curioasa cam cat le ia sa organizeze una?
TheTruth Marti, 19 Februarie 2013
Cele de mai sus povestite sunt din Iasi, ca sa stie lumea ce si cum!!!
000 Marti, 19 Februarie 2013
a primit careva care a fost in ianuarie la testare vreun raspuns de la ei? stiu ca mai au o tura de testari weekendul asta.....bine ca nu trebuie sa platim pentru rabdare ca si-asa suntem someri..
tt Miercuri, 20 Februarie 2013

ok, eu nu lucrez si nu am lucrat pt ei, dar am lucrat ceva timp intr-o multinationala in care am fost foarte multumita. si pe-acolo se mai intampla sa te intrebe cineva la interviu daca ai prieteni/rude care lucreaza acolo, dar nu era cu nu stiu ce substrat, ci pur si simplu pt ca in cazul in care ai, persoanele respective puteau fi intrebate mai multe despre tine si li se dadea sansa sa 'te vanda', ca sa zic asa. daca nu aveai pe nimeni nu era nici o problema sau motiv sa nu te angajeze.
Pana la urma este firma lor si e perfect normal sa angajeze ce oameni vor pe ce pozitii vor, si la fel de normal ca daca li se pare ca acesti oameni ar fi nemultumiti pe un anumit post, sa nu ii angajeze. E clar ca e cum vor ei, ei sunt angajatorii, ei platesc si nu inteleg de ce unii au senzatia ca nu e 'corect'.
tot citesc discutii de genul asta despre muuulte companii si lumea mereu mereu se plange... fiecare are pretentii diferite si stie mai bine ce si cat merita, asa ca e opinia voastra. eu insa cred ca vremurile sunt grele pentru toata lumea nu doar pentru angajati. firmele nu spun 'nu-ti convine, pleaca' pentru ca sunt ai dracu sau zgarciti, ci pentru ca si lor le e greu sa suporte cerintele angajatilor si atunci prefera sa caute altii mai putin pretentiosi. se numeste capitalism si este dreptul lor sa faca asta, au investit bani multi in companiile lor tocmai ca sa aiba dreptul sa faca tot ce vor. de aceea isi deschid oamenii firme, ca sa nu mai depinda de nimeni :)
nu lucrez in hr, nu lucrez pt o companie mare, lucrez la o societate f mica si nu incerc sa influentez perceptia nimanui despre scc sau orice alta companie.

C.C Joi, 21 Februarie 2013
Salut! Stie cineva cam care este salariul de inceput pentru un teamleader? Banuiesc ca depinde de departament dar as vrea sa imi fac o idee...
CD Joi, 21 Februarie 2013
....am venit din ploiesti aiurea sa ma ma faca sa fug cat mai tare posibil! am 7 certificari pe IT(5 microsoft: MCITP:SA/MCTS:70-640/MCTS:742/MCTS:70-646/MCSA:2008 R2) si 2 CISCO(CCNA+CCNP) si m-am scarbit pe la interviu:'daca cunosc pe cineva de acolo'-pai normal ca nu cunosc,de unde sa cunosc cand eu vreau sa intru pe bune!! ce sa mai,rusine firmelor de genul SCC!!! si in final am reusit sa ajung pe la nemti la firma de outsourcing,desi la SCC eram respins!!!! ochii deshisi si fuga afara,tara asta e prea grav bolnava cu oamenii care vor totusi sa faca ceva in viata asta(cel putin profesional ma refer)!!!!
ib Vineri, 22 Februarie 2013
buuun... azi am fost la teste, tura 2. testul psihologic e destul de lung, cu intrebari gen 'preferati sa cititi o carte sau sa iesiti in oras?'' sau ''va gasiti cu usurinta lucrurile in camera dv?''. intrebarile au tendinta sa se repete ulterior in alta forma, deci e bine sa fiti consecventi. testul de engleza avea 30 de intrebari, destul de simple dupa parerea mea, dar eu stau chiar foarte bine cu engleza.
raspunsul cam in 3 saptamani (uffff... chiar speram ca le dau mai repede de data asta!!), intai vor fi anuntati cei care nu au trecut testele si abia la sfarsit cei selecati pt interviuri. parca am fost cam vreo 25 de persoane, se mai dau si maine testele. cam atat...
stiu ca se desfasurau si interviuri azi, poate ar putea cineva sa ne spuna putin mai multe decat deja celebra intrebare cu ''cunosti pe cineva din companie'', de exemplu daca se axeaza mult pe experienta anterioara sau mai mult pe calitati, sunt intrebari capcana, a fost o parte din interviu si in engleza, mai urmeaza vreun interviu dupa acesta, ceva de salariii, etc.
haideti cu niste informatii mai constructive chiar daca nu v-a placut de ei si nu v-ati angaja acolo!
010 Vineri, 22 Februarie 2013
salariul va fi undeva la 800roni pt un operator. jumatate de interviu va fi si in engleza. nu tin neaparat cont de experienta mai ales daca ati facut ceva care macar sa includa relatiile cu clientii. pt cei care se cred mari vorbitori de limba engleza - daca aveti accent american sau mai rau-"rusesc" lasati-o mai moale cu figurile. eu nu am fost intrebat daca cunosc pe cineva din companie. va vor enumera calitatile/defectele pe baza testului psihologic(nu stiu cat tin cont de ele). munca va fi usurica. cik se va deschide pe 1 aprilie(mda..si eu cred ca e pacaleala). cam atat.....
007 Vineri, 22 Februarie 2013
010 cat a durat interviul? la sfarsit ti-a spus de urmatorul pas/ training sau te anunta dupa alte 3 saptamani?
ib Vineri, 22 Februarie 2013
mai zi odata te rog 010, nu tin cont de experienta daca AI LUCRAT pe relatii clienti sau ai omis un ''nu'' pe-acolo? ca doar de ce alta experienta ar putea sa tina cont?
si... chiar asa... 800 ron... mi se pare groaznic de putin... chiar nu depinde deloc de ce ai mai facut si cat de bine stai cu accentul? :P
AxA Vineri, 22 Februarie 2013

salut , multumim pentru sfaturile anterioare.
- interviul lasa de dorit
pe langa faptul ca ei urmaresc sa iti bage pe gat un alt post decat cel pentru care ai optat , in cazul meu : Tehnic (tehnician bla bla ...pt. ca stiti lista care o afiseaza dansii pe siturile de joburi) mai apoi o dau cotita ca, citez" ei desi pentru posturile tehnice nu tin cont atat de mult de promuntie , limbaj etc. se bazeaza sa stim partea tehnica foarte bine si invers" deci se completeaza reciproc , posturile ca sa spunem asa; Ok , zis si facut , iar la finalul discutiei , discutie ce dureaza aproximativ ...30 minute (gen: perspective , de ce ne-ai ales, *stii pe cineva din interior* s.a.m.d) ti se da un raspuns:
"Eu nu te-as lua acum , deoarece stii ...vezi , noi momentan urmarim in mod expres posturile de operatori si nu pe cele tehnice , cautam ca sa angajam cat mai multi operatori , excelent vorbitori ai limbii engleze/franceze ...si in aproximativ doua luni vom avea nevoie in mod normal si de cei care se vor ocupa de aceste aspecte tehnice (...)".
Ma rog , pe langa faptul ca cel care face acest mini-interviu , ii spun asa intrucat nici macar nu se uita pe CV sau te intreaba de experienta ci doar de: " ce ii alegi s.a.m.d" , se mai si contrazice conform declaratiilor initiale cum ca pe posturile tehnice nu ce cere *la sange cunoasterea acestor limbi [si reamintesc raspunsul la final de interviu: "nu cunosti suficient de bine - pronuntia nu este foarte buna, te rugam re-incearca"] si iti spun verde in fata ca ei de fapt acum pentru inceput urmaresc posturi de operator/vorbitor (limba respectiva).

2231 Sambata, 9 Martie 2013
Si eu am fost chemat la interviu, sincer am fost surprins pentru ca m-am simtit bine la interviu. Mi-au spus ca pe 11 martie ar trebui sa inceapa training-ul la iasi si ca ma suna...este 9 martie si inca nu am primit nici un raspuns...am trimis e-mail la ei si nici asa nu mi-au raspuns...asta mi-a lasat "un gust amar", ca nu dau un raspuns clar, cand la al II-lea interviu totul era bine...
A primit careva confirmare ceva?
Anemo Sambata, 9 Martie 2013
Eu am fost la interviu saptamana asta si abia ast un rasp final. Mi-a placut asa in mare la interviu si sunt dispusa sa accept pt inceput si 8 mil+bonuri dat fiind faptul ca nu am exp. Voi vedea ce va urma.
2231 Duminica, 10 Martie 2013
Anemo deci nu ai primit nici un raspuns?! Dar ti-au spus ca pe 11 martie incepe training-ul?
Anemo Duminica, 10 Martie 2013
Mey eu nu am primit niciun raspuns si nu mi-a zis nimeni de niciun training ci mi s-a zis ca voi invata la locu de munca:) acum eu nu stiu daca am trecut de al doilea interviu astept sa vad ce si cum...tu ai primit vreun rasp ab?
2231 Duminica, 10 Martie 2013
Anemo...tu te referi pentru post de Iasi sau Bacau? Eu zic de Bacau, cu training la Iasi.