Forum despre SCC Services

neo Duminica, 10 Martie 2013
Buna, eu urmeaza sa incep acest training maine in Iasi, sunt curios cate persoane vor fi.
Anemo Duminica, 10 Martie 2013
Eu ma refer la postul din Iasi nu din Bacau
2231 Duminica, 10 Martie 2013
neo, cand te-au anuntat ca vei face training-ul?
neo Duminica, 10 Martie 2013
am fost in ianuarie la testare, in feb. am fost chemat la interviu, iar dupa interv. mi-au spus daca pot sa vin in iasi la training pe 11 martie.
dupa cate am inteles au fost 2 serii de testari in ian. si feb.
2231 Luni, 11 Martie 2013
neo, ai primit raspuns dupa interviu? email, ceva?
IncaUnul Luni, 11 Martie 2013
Foarte bune opiniile tuturor si respect initiativei siteului. cred ca fiecare dintre noi care cunoastem firma sau avem contact cu ea..trebuie sa participam o data ce intram p acest site. stie cineva cand sunt urmatoarele testari pentru bacau? cat de grele sunt testarile de engleza? eu m.am intors de afara..ziceam ca e treaba buna cu firma asta poate mam inselat dar inca o data..sa dovedit ca noi romanii lucram ieftin si eficient. cat despre scc a facut cineva transfer in afara din romania in spania de exemplu? multumesc anticipat pentru raspunsuri si succes tuturor
2231 Luni, 11 Martie 2013
Eu personal nu inteleg cand au primit confirmare cum ca au fost alesi pt training la Iasi. Nu inteleg de ce firmele din Romania nu dau un raspuns clar dupa un interviu...oricum, azi ar fi trebuit sa inceapa trainingul cei 40 de oameni...asa ca, asteptam comenturile si succes tuturor.
ib Luni, 11 Martie 2013
testarile la engleza nu au fost grele, 30 de intrebari cu raspunsuri grila. mie mi s-au parut usoare, le-am facut in 5 minute. nu mai retin intrebarile, ideea era ca era o propozitie si avea o bucata lipsa, iar tu trebuia sa completezi cuvantul sau grupul de cuvinte care lipseste, din variantele de raspuns la dispozitie. majoritatea erau de gramatica, timpul verbelor, etc, dar erau vreo 2-3 si cu expresii britanice.

nu stiu cand se mai organizeaza testari, eu am fost la ele pe 22 febr si inca astept raspuns... probabil pe la sf sapt ma vor anunta si pe mine daca ma cheama la interviu sau nu.

n-as vrea sa te descurajez pt ca nu stiu prea multe despre cum lucreaza scc, dar am mai lucrat intr-o multinationala mai mare ca asta si am vrut sa ma treansfer din ro in olanda la un moment dat, dar nu a fost posibil. ideea e ca ei muta tot mai mult din operatiuni in tari unde forta de munca e ieftina, gen romania, iar in tarile mai scumpe raman doar cateva posturi de upper management pt care iti trebuie experienta serioasa ca macar sa te ia in considerare.

cei care ati fost la interviuri pt posturi in bacau, ati avut unul sau mai multe interviuri pana sa vi se faca o oferta? daca au fost mai multe, care a fost diferenta intre ele, ce s-a discutat in plus la al doilea?
2231 Luni, 11 Martie 2013
Eu am fost la testari, ma chemat la interviu, totul a mers bine, zic eu si ei...mi-au spus ca va trebui sa ma duc la iasi pt training, am spus ca da...si apoi nu am mai primit nici un raspuns...ce este enervant e ca am experienta, am crezut ca totul a descurs bine la interviu...si nici un raspuns...
ib Luni, 11 Martie 2013
eu nu prea pricep altceva... toti cei care sunt angajati vor merge la training la iasi?? sau doar primii angajati, ca inca nu s-a deschis sediul din bacau?
2231 Luni, 11 Martie 2013
Eu am inteles cum ca cei selectati au fost la interviu, dupa interviu, ei trebuiau sa transmita "da mai, ai fost selectat, pe data de 11 martie te duci la iasi, la sediul cutare, la ora cutare". Eu personal dupa interviu miau spus ca esti numai bun pt noi, dar o confirmare cum ca trebuie sa ma duc la iasi nu am mai primit...asta nu inteleg. Cei care au plecat la iasi, cand au primit confirmarea respectiva?!
IncaUnul Luni, 18 Martie 2013
se misca greu tare asta e clar..
ib Luni, 18 Martie 2013
EXAAACT... al naibii de greu... au trecut 3 saptamani de cand am fost la teste si n-am auzit nici ca da, nici ca nu... o fi de bine, ca ziceau ca intai ii anunta pe cei care nu au trecut mai departe, dar zau ca m-am cam plictisit sa astept... vineri se fac 2 luni de cand am trimis cv-ul... cata rabdare sa ai??
DC. Marti, 19 Martie 2013
Cred ca astepta sa termine prima serie de training ca sa cheme pe altii. Am auzit ca stau ingramaditi cei de la Iasi acum.. nu ar avea loc si pentru alte persoane. Din cauza aceasta si raspunsurile tarzii.. Totusi logic ar fi, ca cei care nu is vederile lor, sa le spuna de pe acum, in 2 minute corectai un test de engleza :)
ib Miercuri, 20 Martie 2013
DC. dar stii tu ca nu i-au anuntat pe cei care nu au trecut mai departe? eu ma gandesc ca macar pe aia i-or fi anuntat... si chiar si pt ceilalti, macar sa programeze un interviu, chit ca e peste 2 sapt... macar sa stie oamenii ce si cum... si oricum, nu ar cam fi timpul sa deschida sediul din bacau? se cam termina luna...
Trainingul la Iasi cat tine?
2231 Miercuri, 20 Martie 2013
Eu am dat testele (psihologic, limba), m-au chemat la interviu (pareau interesati de mine cu rasete si cu "esti numai bun pentru noi") si dupa interviu nu am mai primit nici un raspuns.
Din cate am inteles de la doamna de recrutari iasi si domnul cu testele psihologice, doar cei chemati la interviul cu ei ar fi fost selectati (ma refer selectati din oamenii care au dat testele) iar dupa interviu ar trebui sa selecteze oamenii care plecau la iasi pentru training...40 de oameni (presupun)...la training trebuiau sa plece pe 11 martie (iar training-ul tinea 3 saptamani), deci asta ar insemna ca pe 1-2 aprilie ar trebui sa lucreze in bacau la sediu deschis (sau care trebuia sa il finalizeze in constructii).
Eu personal nu inteleg de ce fac faze din astea...dupa cum se comporta nu stiu cat de serioasa firma este...oricum daca spui ca dai raspuns ar trebui sa il dea...."fapte frate, nu vorbe").
Parerea mea e ca ar trebui ca toti cei care au dat testele (in alea doua zile de testare) sa trimita email la firma - cea cu sediul central, cu un link al acestui post despre aceasta firma...sa isi dea seama ce publicitate au si cum se comporta cu candidatii...
DC. Miercuri, 20 Martie 2013
@ib. Nu stiu nimic daca i-au anuntat sau nu, eu doar am zis ca asa ar fi logic. Dar nu cred ca au facut asta, realitatea bate logica :)
@2231 Tu crezi ca cei de la SCC nu citesc ce se scrie aici ? De asta toata lumea si-a "tras" un nume random.
2231 Miercuri, 20 Martie 2013
DC, daca fiecare a ales un alt nume, nu este relevant, ce este relevant e ca daca ei intradevar citesc asta, nu crezi ca ar fi schimbat ceva? zic si eu, tot vreau sa cred ca ei vor sa se schimbe in bine...
Pe mine nu ma intereseaza salariu sincer...pe mine ma intereseaza o explicatie plauzibila...de ce naiba zic ca fac una si fac alta sau de ce in loc sa angajeze oameni experimentati, ei angajeaza oameni de "3 luni"...a da, stiu raspunsul...pentru ca le convine presupun...as vrea sincer sa stiu ce parere au astia care au plecat la training la Iasi...
ib Joi, 21 Martie 2013
2231, am vazut ca le-ai dat mail si nu ti-au raspuns, nu ai incercat si un telefon? in situatia ta cred ca chiar ai fi indreptatit sa ii suni pana iti dau un raspuns. daca sunt evazivi, suni si a doua zi :) posibil sa se enerveze la un moment dat, dar e cam urat ce au facut cu tine.
cat despre restul procesului, banuiesc ca sunt putin depasiti de situatie, fara sa insemne ca sunt neaparat neseriosi sau ca nu le pasa, dar probabil procesul e mai complex decat au anticipat ei ca va fi... cu sediul merge greu, trebuia initial in febr-martie, apoi s-a auzit de aprilie... neavand sediul gata, nu prea are rost sa se grabeasca... plus ca probabil cei care sunt in training in Iasi ii tin destul de ocupati... nu stiu ce sa zic, incerc si eu sa le caut cateva scuze, pentru linistea mea sufleteasca :) chiar vreau sa cred ca sunt o firma ok si merita interesul.
si eu as fi tare curioasa cam ce se intampla la Iasi acum, poate intra cineva si pe-aici...
ild Joi, 21 Martie 2013
Am fost si eu la interviu in februarie si ce a fost cu adevarat interesant era cu acel test tehnic optional. Am ramas putin uimit, se angajeaza tehnicieni si administratori de retea si acel test poti sa-l dai sau nu, ca si cum ar fi daca ai habar sau nu de ceva e ok oricum. La alte interviuri la firmele la care am mai fost in trecut, persoana care recruta era inginer pe domeniul respectiv. Am dat si acolo testele alea obositoare, venise respectivul cu scannerul in geanta si scana testele sa le trimita la consilierul psihologic, a doua zi am fost chemat la interviu iar despre testele respective a spus ca sunt irelevante deoarece nu reprezinta intr-un mod relevant cunostintele persoanei. La inceputul interviului a fost povestea clasica cu viziunea firmei dupa care a intrat direct in subiect, alte teste luate din situatii practice, intrebari cam cum asa face daca ar aparea problema X, salarizare, program etc. Dupa doua zile am fost sunat daca mai sunt interesat si acolo am lucrat trei ani si ceva.
Ce vreau sa spun e referitor la modalitatea ciudata sau neobisnuita a unui interviu pe un domeniu tehnic asa slab organizata. Nici astazi n-au sunat sau dat vreun email, am ajuns la concluzia ca fie au nevoie de niste oameni incepatori pe care sa ii instruiasca fie aici la Bacau vor angaja doar personal pentru situatiile usoare iar la Iasi vor ramane cei cu experienta, ma gandesc ca nu o sa lase niste persoane neexperimentate sa isi bage nasul prin servere si dupa aia sa traga firma ponoasele.