Forum despre SCC Services

Crocodil Vineri, 29 Martie 2013
Si eu am dat acele teste din 22 februarie. Nici in ziua de astazi nu am primit vreun raspuns pe mail sau telefon si azi se implinesc 5 saptamani. Le-am dat un mail recent, nici un raspuns de 4 zile. Firma respectabila.
ib Marti, 2 Aprilie 2013
duminica au postat articolul asta pe facebook: http://www.marketwatch.ro/pdfs/Martie%20-%20Aprilie%202013%20%5B153%5D.pdf
in caz ca nu aveti rabdare sa cititi, esentialul ar fi ca se preconizeaza ca sediul din bacau se va deschide in luna mai! eu deja m-am saturat! intai a fost martie, apoi aprilie, acum mai!?! ne miscam si noi mai cu talent?
si nu pricep, cei care au fost deja la training (care training se termina azi din ce am inteles) ce fac in continuare? stau in Iasi? stau acasa cateva saptamani? sau poate ii pun sa asambleze birouri la centrul de afaceri? :)
sunt mai bine de 5 satamani de cand am fost la teste... nici nu stiu daca merita efortul sa dau vreun mail sa intreb ce si cum din ce ziceti voi pe-aici...
theodor@scc Vineri, 19 Aprilie 2013
Buna seara,
Data oficiala si finala a deschiderii sediului din Bacau este 29 aprilie. Intarzierea se datoreaza unor factori absolut independenti de vointa noastra. Nu intru in amanunte pentru a nu denigra persoane sau institutii intrucat nu acesta este rolul acestui proiect. Colegii deja angajati vor continua sa deruleze activitatile in Iasi pana la acea data. In prezent estimam ca urmatoarele angajari importante se vor face la jumatatea lunii mai. Asigur tot candidatii care au primit prin mail confirmarea faptului ca punctajele testelor sunt in conformitate cu asteptarile companiei vor avea sansa de a participa la recrutarile viitoare, chiar daca este vorba de sute de persoane.
Multumesc.
IncaUnul Marti, 23 Aprilie 2013
@theodor@scc
pai cine nu stie ca in romania este multa birocratie..asta o stim cu totii..dar nu intelegem de ce firma SCC spune ceva si nu respecta..pai eu trebuia sa am o amarata de testare de mai bine de 2 luni...tu crezi ca ..oamenii (astia cu potential,cunostinte sau experienta in domeniu) mai pot avea incredere in firma voastra???eu am trimis iar un mail cam acu 2 zile la cariera@scc.com si nici macar un ..domne mai asteptati..incercam sa rezolvam problema..asa nu se face
Flory Marti, 23 Aprilie 2013
Puteti careva sa-mi dati lamuriri daca stiti despre postul de analist servicii clienti-lb engleza? multumesc
aura Duminica, 28 Aprilie 2013
stie cineva daca s-a deschis sediul din Bacau? au facut deja angajari?
ib Sambata, 4 Mai 2013

aura, ce-ar fi sa incerci sa citesti paginile de comentarii care s-au scris aici, inainte sa pui intrebari in mod obsesiv?
tocmai au scris cei de la scc ca data oficiala a deschiderii este 29 aprilie, deci da, s-a deschis sediul. angajari au fost facute inca din februarie, ceea ce deja scrie pe pagina anterioara. cei deja angajati au facut training si au lucrat in iasi pana acum.
Pune mana si citeste ca sa obtii informatii!

gabitza Miercuri, 8 Mai 2013
Deci asteptam inca vreo doua luni poate ne cheama cineva , desi am trecut cu brio testul scris? Cam cat trebuie sa mai asteptam? Eu una ma apuc de altceva nu mai pot astepta sunt complet neseriosi , am dat testul in februarie si acu e mai ! Adica ce recrutari viitoare........... in urmatorii cinci ani poate........
HopSiEu Vineri, 17 Mai 2013
Lucrez la SCC de peste 5 ani. Am inceput pe tehnic level 0 cu un salariu de 700 ron + bonuri si am ajuns azi la un salariu de peste 3000 ron. Nu stiu daca sunt una din exceptiile din companie insa (din cate stiu eu) nu am pupat in c*r pe nimeni. Am stiut sa ma valorific, am muncit intr-adevar mult insa se vad rezultatele. Cresterea este substantiala de aproape 500% in cei 5 ani, deci ar veni 100% pe an. Sunt de acord cu unele din nemultumirile citite mai sus, insa cu altele nu sunt. Un aspect negativ este ca renegocierea salariala anuala e mai mult o informare decat o renegociere. Si foarte mult conteaza review-ul Team Leaderului, de aici probabil vine "pupincurismul" descris de alti colegi de-ai mei in randurile de mai sus. Daca Team Leaderul da un review negativ, te poate arde la buzunar. Eu insa am avut noroc de un Team Leader obiectiv, pe care l-au interesat rezultatele/review-urile pozitive de la client si intotdeauna am primit feedback pozitiv de la el. Orele suplimentare se platesc. Unele comentarii mi se par rautacioase, nu cred ca poti veni intr-o companie, sa stai degeaba si sa primesti salariu european cum viseaza unii.
Am sa expun cateva avantaje/dezavantage:

Avantage:
- Certificarile se deconteaza (totul e sa inveti)
- Card de sanatate
- Bonuri de masa
- Prime de craciun si cateodata de paste
- Pizza de 8 Martie (cand tot SCC-ul se opreste din munca pentru o ora, suna telefoanele degeaba :) )
- salariile platite la timp
- decondare activitati sportive (o suma infima de vreo 30 ron, dar decat deloc!!!)
- pleci la fix fara sa intrebi pe cineva

Dezavantaje:
- Overall salarii mici comparand cu alte firme de IT din Iasi
- Probleme cu AC-ul vara si te coci
- Scaun prost - te doare coloana de la el
- Pentru un posibil training mai serios (in UK sau Iasi) te pune sa semnezi ca ramai in companie pentru inca 1 an. Not fair avand in vedere ca ai nevoie de training-ul respectiv ca sa-ti indeplinesti atributiile
mihaela Joi, 23 Mai 2013
sunt total dezamagita : dupa 4 interviuri,( din care ultimul cu team leaderul ), testari si ras-testari in limbi straine , a venit in sfarsit si oferta: 700 ron si bonuri de masa + un decont de 28 lei /luna pt activitati sportive! asta in bacau, in conditiile in care programul de lucru se termina la 19-19.30, mai dureaza ceva pt transport, deci daca ajungi in oras la orele 20 e f.bine! si atunci cand sa mai faci si activitai sportive? si cam cat costa un abonament lunar ? diferenta o dau din minunatul salariu de 700 lei? e un rahat, ma scuzati dar asta e realitatea! si tot acest 'proces de selectie" care dureaza din primele zile ale anului 2013 ? sunt curioasa daca cei de la HR ar lucra si ei tt 700 lei/luna! si chiar le dores asta, ca sa se sature !
ares Miercuri, 10 Iulie 2013
Am fost ieri sa dau testele: psihologic, engelza si IT.
Psihologic (45 min) plictisitor 187 de intrebari aiurea am impresia ca cine face testele astea fumeaza prea mult, in fine mi se pare exagerat nr intrebarilor avand in vedere ca nu e un job in politie sau SRI.
Engleza simplu se bazeaza mai mult pe gramatica. 15 min
IT simplu dar nu prea ai timp la dispozitie si oricum e optional. 15 min

Am si eu o intrebare, am fost chemat la inca o testare , stie careva ce test as putea sa dau???
bob Joi, 11 Iulie 2013
Eu am testarile maine, in Bacau. Am citit toate parerile de aici, nustiu ce sa cred. Merita sau nu..?
Emanuel90 Vineri, 12 Iulie 2013
Salutare bob, Am fost si eu chemat pentru test peste o saptamana! Te rog spune ceva despre test, ce te-au intrebat... cum a decurs?
bob Vineri, 12 Iulie 2013
Peste 2 ore am sa ma duc, o sa va spun cum a fost, si in ce consta.
bob Sambata, 13 Iulie 2013
Deci, 45 minute testul psihologic de 180 intrebari, 15 minute testul pentru engleza, 30 intrebari, iar cel de it tot 15 minute, intrebari de retelistica, hardware,software,office. A ramas sa fim anuntati peste o saptamana in legatura cu rezultatele si mai departe.
Vladutz Joi, 18 Iulie 2013
Am fost si eu azi la testare, a fost ok, cu cine am dat testarea a fost un tip ok. Ne-a zis ca in maxim o saptamana se da raspunsul. Spatiul destul de incomod la cati oameni lucreaza acolo, in schimb am vazut ca aveau pauze de tigari, stat la palavre, etc... Sunt curios in cat timp dau raspunsul si ce salar dau, pt posturile din Bacau! Multa bafta tuturor!
anca Marti, 23 Iulie 2013

foarte seriosi , la mine dup 4 interviuri mi-au spus ca sunt ok si ca o sa ma sune de la hr
sa-mi faca o oferta salariala . a trecut aproape o luna si nu am mai auzit de ei . am sunat . le-am trimis mailuri sa-i intreb ce se intampla ,daca ma mai angajeaza sau nu asa cum au spus in ultimul interviu. nici un raspuns pana acum.

george Miercuri, 31 Iulie 2013
stie cineva cand se va deschide la Bacau?
vlad Joi, 1 August 2013
imi puteti spune si mie in ce consta job-ul de inginer service desk? e un fel de call center?
modern Joi, 1 August 2013
da, sau daca vrei sa fii scrupulos poti sa-i spui BPO ;))