Forum despre SCC Services

Mirko Vineri, 10 Ianuarie 2014
Goodbye SCC !!!
Salut,
Sunt pe cale sa inchei cariera in SCC dupa 7 ani si 6 luni in SCC, timp in care am fost implicat pe vreo 5 proiecte diferite pe titulaturi si grille de salarizare diferite; am muncit la nivel operational in primiii 2-3 ani (service desk L0, L1, L2) si in ultimii ani am avut functie de conducere.
Ma cunosc destul de bine cu aproximativ 200 de colegi deci ceea ce spun poate fi usor validat ;-)
My feedback below:
Pasionatii de dezvoltare a skill-urilor profesionale dar mai ales personale vor gasi in SCC un loc prielnic si le pot da cu entuziasm zeci de motive pentru care sa aleaga SCC.
Acesti ”pasionati” sunt usor de recunoscut, pot avea urmatoarele semnalmente: studiaza si invata diverse chestii utile, folosesc expresii omenesti ”iarta-ma”/”iti multumesc”, zambesc sau pur si simplu nu doresc sa te deranjeze sau sa te incurce cu ceva.

Pentru cei ce sunt mai putin pasionati de aceste aspecte (a fi un om mai bun sau a fi mai pregatit profesional) ”¦nu am ce sa le spun pentru ca ei deja vad lumea prin ”filtrul lor” si nu sunt interesati oricum sa schimbe calitatea cu care observa lumea. Ii recunosti de obicei prin limbaj, catalogari si idei preconcepute negative si desigur ca stiu deja tot ce e de stiut pentru ca na ”¦. sunt perfecti ”¦ dar si probabil pe cale de disparitie :p.

Tested Tips and tricks:
- Daca va angajati la SCC, o cheie a succesului ar fi comunicarea cu Managerul direct: cereti cat de des puteti feedback, incercati sa cuantificati task-urile pe care le primiti sa stiti bine parametrii ce definesc o calitatea muncii, cereti cat mai multe detalii.
- Tot legat de subiectul comunicarii sa nu ezitati in a intreba: ”este ceva ce pot schimba astfel incat rezultatul muncii sa fie de o calitate mai mare?” Chiar daca reiese implicit ca ”deci se putea si mai bine””¦ si brusc nu mai esti ”angajatul perfect” ”“ e doar o bariera psihologica pe care daca o depasiti, managerul va sti ca esti interesat de ”continuous improvement”
- ”Leading by example”: tratati pe toti cei din jur exact cum doriti sa fiti tratati si nu va abateti de la regula mai ales in cazuri pe care le considerati justificate pentru ca acelea sunt cele conteaza de fapt. Daca va simtiti deranjat, nu deranjati ci dechideti subiectul cu managerul dvs. Este una dintre cele mai grele lucruri de facut ”¦dar aduce cele mai multe roade.
- Oferiti feedback. Daca sunteti vreo data deranjat de abordarea sefului sau colegilor, oferiti feedback (well ”¦  in urmatoarea zi in caz de sunteti afectat emotional). Exemplificati cu situatii in care v-ati simtit motivat si situatii care va demotiveaza; nu puneti accent pe situatia negativa ci pe viziunea dvs despre cum puteti fi cel mai eficient.
- Finally ”What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it” ”“ daca ”se freaca menta”, nu pacalim firma asa cum ne pacalim pe noi ”¦ asa ca folositi-va timpul corespunzator :p

Good luck ;-)
Ionut Vineri, 10 Ianuarie 2014
Salut! Ca in orice firma sunt lucruri care pot fi imbunatatite si probabil vor fi in timp. Eu am venit pentru 6 luni si am stat 5 ani avand ocazia sa lucrez si cu oameni ce au terminat studii de specialitate si cu absolventi de litere. Tine de fiecare cum alege sa se integreze si pentru ce vine la serviciu. In orice grup de lucru din orice tara ati merge vor fi preferati, antipatici, discutii la cafea/tigara, barfe etc doar ca importanta lor o sa difere de la un loc la altul. Ce mi-a placut este ca firma incurajeaza angajatii sa dea certificari pe care le si plateste. Ce nu mi-a placut este ca pentru certificarile "puternice" trebuie sa semnezi contract de fidelitate chiar si atunci cand acestea sunt cerute chiar de catre firma. Totusi nici mie nu mi-ar conveni sa platesc 2000 de euro pe o certificare si sa nu am siguranta ca individul va ramane in firma o perioada de timp. Ce mi-ar fi placut sa vad mai mult au fost team building-urile si activitatile de grup fiindca au si acestea rolul lor.
Desi cineva imi spunea ca nu vii la serviciu ca sa iti faci prieteni, eu mi-am facut cativa si sper sa ii pastrez si dupa ce voi parasi firma. Si btw, pentru cei care sunt foarte foarte buni, daca nu sunteti multumiti de ce vi se ofera la interviu, mergeti la Microsoft, Symantec, Oracle etc. Sunt sigur ca la ei interviurile vor fi la nivelul competentelor pe care probabil le aveti. E o lume libera :) Succes!
AlexQ Marti, 18 Februarie 2014
pentru cunoscatori ???
-ce implica mai exact postul de inginer service desk ?
-care ar fi salariul ce il ofera pe asemenea post (min-max) !?
am aplicat si eu pentru bacau, sunt indecis acum daca sa ma duc sau nu !
Eliza Luni, 17 Martie 2014
Buna ziua. Stie cineva cu cat e platit un TEAM ASSISTANT la SCC in Iasi. Sau macar in ce consta interviul? Multumesc anticipat!
Mos Craciun Miercuri, 19 Martie 2014
eliza@ - Salariile la SCC Bacau sunt mici, chiar mai mici decat la SCC Iasi. Asa ca daca ai asteptari ceva mai mari e foarte probabil sa fi dezamagita la etapa de ofertare.
Oricum stilul adoptat de HR mi se pare cam aiurea. Te poarta la 3-4 interviuri dupa care sa iti spuna ca mai mult de 8 milioane + bonuri nu se poate (cate o marire la fiecare 3 luni timp de 1 an cu 100RON) . Si asta ma refer la cei fara experienta.
fram Marti, 25 Martie 2014
Salut! Poate sa-mi spuna cineva ceva despre postul de MIM? Daca e pe bune, ce se face, cum e atmosfera? Responsabilitatea cam la ce nivel se intinde? Stie cineva daca au existat cazuri sa ti se propuna un post si sa ajungi sa lucrezi pe altul?
Ina Joi, 27 Martie 2014
Buna! Am fost si eu chemata la interviu, la doua chiar si inca unul telefonic...si mi s-a spus ca indiferent de rezultat - pozitiv sau negativ, o sa fiu anuntata, insa a trecut deja o saptamana si nici un semn...sa fie atat de neseriosi sa nu se tina de cuvant?
Vali Miercuri, 9 Aprilie 2014
Am fost si eu la un interviu la ei acum o luna si nu prea mi-a placut modul de sustinere a interviului. De atunci nu m- au mai sunat. E clar oamenilor nu le-au placut de mine. Acum as putea sa vorbesc urat de ei dar daca nu-i cunosc, de ce sa vorbesc aiurea cum fac altii. Piata muncii este libera, eu voi gasi in alta parte ei vor recruta pe altcineva. Din ce mi- a spus un vecin SCC e un loc prielnic sa prinzi experienta dupa care sa o tai in alte zari.
Posibil scc-ist Marti, 29 Aprilie 2014
Buna, stie cineva care e salariul de inceput pt Path Analyst, fara experienta prea mare ? Multumesc.
doar eu Sambata, 17 Mai 2014
ce stiti despre postul de Agent Servicii Client - limba franceza la SCC? cum e mediul de lucru, salariul, posibilitati ulterioare de promovare? din ce am citit pe aici m-am cam speriat sunt in dubii daca sa mai merg sau nu la interviu...
Fata Luni, 9 Iunie 2014

Cine stie cu cat se maresc salariile anual?
va rog sa imi spuneti si mie

Tudor Sambata, 14 Iunie 2014
Cine stie cat ia un TL?Aveti idee?pe engleza.Multumesc
Lidia Vineri, 20 Iunie 2014
Se mai fac angajari?m-am dus la interviu si au spus ca ma anunta..pana acum nimic..
Darius Miercuri, 25 Iunie 2014
Acum o saptamana am fost chemat la un interviu pt intership de 3 luni in cadrul scc pt service desk engeneer. Desi la interviu mi se pare ca nu m-am descurcat prea bine azi am fost sunat si nu sa spus ca am fost selectat. Dupa cele 3 luni oare ce sansa exista pentru a ramane in firma a mi se oferi un contract pe perioada nedeterminata?
doar eu Miercuri, 9 Iulie 2014
Ceea ce nu stiam la ofertare este ca se poate negocia... asadar poti sa incepi cu 7-8 mil sau 9-10 mil plus cresterile corespunzatoare. Daca esti suficient de bun pe limbi straine si stii sa negociezi, poti sa ceri si un bonus de limba straina...
Sediul din Bc mi se pare ok si asta pt ca pana acum nu am intalnit o oferta mai buna in alta parte. Weekend-ul e liber, programul fix...
Singura chestie care ma deranjeaza e partea cu negocierea salariului, la modul ca dupa ce te-ai angajat descoperi ca ai fost fraierit: ca puteai sa ceri mai mult, ca X castiga cu 2 mil mai mult decat tine desi s-a angajat pe acelasi post, ca de fapt din suma aia iti sunt impozitate bonurile de masa (in conditiile in care la interviu discuti despre salariul net!!!).
P.S. pe franceza nu se castiga mai bine decat pe engleza, chiar dimpotriva...
Darius Luni, 14 Iulie 2014
Bun un mic sfat atunci as dori de la colegii care deja lucreaza. Eu la finele perioadei de internship merita sa raman in Iasi? Ce salar pot scoate in urma negocierilor ?
Andrul Miercuri, 19 Aprilie 2017
Salut,

Pe functia de consultant IT la scc bacau, cam cat este salariul? este 2000ron net?